Online плаќање

Член од
13 ноември 2005
Мислења
41
Поени од реакции
0
Izgleda rabotata ke ispadne isto kao so moneybookers, komplicirano do raj.
Megutoa koga sme veke kaj e-gold parite ovie denovi na internet sretnav edna kanadska banka http://www.bluebanking.com koja gi prifaka e-gold parite i potao od atm aftomat mozat da se izvadat.
Pa me interesira dali nejkoj kaj nas ja koristel vakvata karticka?
 
Член од
6 јули 2005
Мислења
2.932
Поени од реакции
9
Баш пред некој ден размислував за вадење на кредитна/дебитна и плаќање преку интернет, па ја најдов темава и ја повлеков. Ме интересира како е вадењето на дебитна картичка? Има Mastercard дебитни картички од Pro Credit Banк и ме интересира како оди вадењето за нив, може ли да се плаќа преки интернет со дебитна картичка, има ли некој искуство со тоа? Знам дека процедурата за вадење кредитна картичка буквално е невозможна за нас обичните смртници ама вадењето на дебитна не би требало да биде толкав проблем. Ми кажаа дека Mastercard се најдобри за плаќање онлине затоа што скоро секаде се прифатени, а и Македонија не е групирана како fraud (VISA картичките). Ајде молам ако има некој искуство со Mastercard кредитните и дебитните картички нека каже пред да решам да одам во банка и да се распрашувам. :)
 

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28
kupuvam so cc izdadena od tutunska banaka (Master card Light) nema problem ja prifaka no amazon ne dozlvoluva MAkedonija no zosto e toa taka :D
 
Член од
6 јули 2005
Мислења
2.932
Поени од реакции
9
Dr_ViRuS напиша:
kupuvam so cc izdadena od tutunska banaka (Master card Light) nema problem ja prifaka no amazon ne dozlvoluva MAkedonija no zosto e toa taka :D
А преку мајка ти и татко ти ли е извадена? Таа Mastercard Light е уствари мислам за студенти, доколку некој родител има Mastercard може да му издадат на нивниот син или ќерка кредитна картичка. Уствари дебитна да не е да не не е кредитна?
 
P

Princ

Гостин
MoneyBookers

Дали некој од вас го има користено MoneyBookers? Поточно, дали некогаш од банка сте ја надополниле сметката на moneybookers?
Би сакал да знам како ги внесовте податоците кога се регистриравте. Кај улица, напишавте ул.Таа и Таа бр.543 или пак st.Taa i Taa n.543 ?
 

VIRTUAL

knowledge is power
Член од
4 мај 2006
Мислења
327
Поени од реакции
2
Da da mnogu jaka rabota e online kupuvanje ali i mnogu nesigurna tesko toa kaj nas makedoncite plus dur se steknat reputacija pa doverba pa toa e cela procedura, a i koj ke garantira za sigurnosta nekoj makedonec? Kako i da e jas pretpocitam crno na belo ili taa nasata PARI NARAKA MARA ZARAKA :)
 
Член од
6 јули 2005
Мислења
2.932
Поени од реакции
9
Постот на Принц пак е преместен тука. Него Принц дај објасни ги условите за дебитни картички, што точно како треба, услови...
 
P

Princ

Гостин
vardarce напиша:
Постот на Принц пак е преместен тука. Него Принц дај објасни ги условите за дебитни картички, што точно како треба, услови...
Денес бев во Про Кредит Банка и веднаш ми завршија работа. Фини тетки... Инаку за условите за дебитна. Освен лична карта, ништо друго не треба. Ќе си платиш 180 денари за картичката и то је то. Колку пари ќе ставиш на сметка, толку ќе си трошиш. Јас побарав девизна Mastercard и ми рекоа петок или сабота ќе ми се јават да одам да ја земам.
 

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
А кој е најдобар начин да се земат пари од странство и да биде најбрзо и по можност на картица? Многу лошо искуство имам од Стопанска Банка АД Скопје, со филајла во Битола.

Дали има некој онлајн систем од каде со приватна сметка можам да примам пари, а после да си ги префрлам или на девизна или со чек. Нешто што кога ќе ми платат, одма да знаам дали пристигнале средствата, и да не одам во банка и да чекам добра теткица да се сожали над мене и да ми кажи дали имам/немам пари?

MoneyBookers? Испробал некој?
 
P

Princ

Гостин
cYb3rc0re напиша:
А кој е најдобар начин да се земат пари од странство и да биде најбрзо и по можност на картица? Многу лошо искуство имам од Стопанска Банка АД Скопје, со филајла во Битола.

Дали има некој онлајн систем од каде со приватна сметка можам да примам пари, а после да си ги префрлам или на девизна или со чек. Нешто што кога ќе ми платат, одма да знаам дали пристигнале средствата, и да не одам во банка и да чекам добра теткица да се сожали над мене и да ми кажи дали имам/немам пари?

MoneyBookers? Испробал некој?
На MoneyBookers сум тазе уште ама постои таа можност. Некој од банка или кредитна картичка може на таа сметка да ти префрли пари, и ти да си ги повлечиш, односно да побараш да ти испратат чек.
Ама многу подобро мислам би ти било ако некој од банковна сметка, у твоја банковна сметка ти ги префрли парите.
 
Член од
6 јули 2005
Мислења
2.932
Поени од реакции
9
Princ напиша:
Денес бев во Про Кредит Банка и веднаш ми завршија работа. Фини тетки... Инаку за условите за дебитна. Освен лична карта, ништо друго не треба. Ќе си платиш 180 денари за картичката и то је то. Колку пари ќе ставиш на сметка, толку ќе си трошиш. Јас побарав девизна Mastercard и ми рекоа петок или сабота ќе ми се јават да одам да ја земам.
Е тоа ме интересираше, значи секој може да си извади нема потреба да е вработен или пак пријавен, значи како штедна книшка. Може со тие дебитни картички да се плаќа преку интернет нели, нема проблем од тој аспект?
 

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
Да, така е најдобро, ама ми префрлаат од сметка на фирма, така да стално потпишувам изјави за по кој основ ми стига приливот.

Плус, мојата сметка е на стопанска ад скопје, филајла битола, а од народна банка идиотите ги пуштаат на стопанска ад битола, тоа се две различни банки, а нивната грешка мене ме кошта - или принудна книшка во вторава, или 600 денари за трансфер од едната во другата.

Затоа барам по интернетот нешто друго. И мене MoneyBookers ми изгледа добро ама не сум се обидел.
 
P

Princ

Гостин
vardarce напиша:
Е тоа ме интересираше, значи секој може да си извади нема потреба да е вработен или пак пријавен, значи како штедна книшка. Може со тие дебитни картички да се плаќа преку интернет нели, нема проблем од тој аспект?
Нема потреба да си вработен, пријавен, whatever за дебитна. Со дебитна не можеш да одиш во минус. Трошиш онолку колку што имаш на сметката.
Зависи дали прифаќа сајтот/шопот дебит кардс. MoneyBookers прифаќаат, а пак купување преку moneybookers прифаќаат доста сајтови.
Сиве податоци се за во моментов. Уште ја немам земено картичката и не знам како ќе оди натаму. Ама ќе ве информирам кога прв пат ќе ставам пари на акаунтот на moneybookers (или пак ако се заебе работата попат :) ).
 

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28
Yahoo domains posledna naracka deneska so (makedonska CC) kolku sakam promocii za 180 denara domain
 
P

Princ

Гостин
ТОТАЛНО СЛЕПИЛО!
Со 300 маки успеав да извадам дебитна картичка каква што ми треба (првиот пат ми направиле Маестро, а Moneybookers не примаат маестро ама затоа пак примаат Виса Електрон која ја добив после 1 недела чекање односно 2 недели од кога почнав да ја бркам работава). Одам на Moneybookers сајтот, кликам upload funds, внесувам податоци правилни и ми ја блокираа картичката!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom