Online плаќање

Член од
30 декември 2005
Мислења
1.190
Поени од реакции
5
KaiTekk напиша:
Сакав да ве прашам, дали постои барем НЕКАКОВ начин ако живеам во Македонија да земам paypal картичка за да купувам онлајн. Ве молам ако имате некоја идеја или начин за ова кажете го тука.
Ako mislis da prevzemes nesto od sajtovi sto se plakaat togas add mi on msn ke ti pomognam .
 
Член од
6 април 2006
Мислења
18
Поени од реакции
0
Денес конечно ми текна па аплицирав за VISA интернет картичка на Стопанска Банка. Картичкава е уствари дебитна која може да се користи за купување преку интернет и заедно со e-Banking системот се единствените нешта кои можат да се прават со неа. Нема некои услови кои се бараат од вас за да се аплицира, со оглед на тоа што трошиш колку што имаш на сметка и нема одење во минус. Претходно сакав да вадам MasterCard Light, но ова ми се виде како подобро решение? Плус испадна дека картичкиве во моментот се добиваат беплатно што мислам дека ќе трае се до септември.

Финтава е супер само по се изгледа е џабе, затоа што ретко кој дозволува од Македонија да се купува директно со кредитна. Од кога ќе ја селктирате нашава држава обично првиот метод на плаќање т.е. кредитна ви го блокираат така да ви преостанува PayPal или money transfer. Колку што знам PayPal уште долго нема да ни биде достапен.
Прашање до оние кои имаат искуство со e-shoping е како порачуваат преку нет?
 
P

Princ

Гостин
Rizzo напиша:
Денес конечно ми текна па аплицирав за VISA интернет картичка на Стопанска Банка. Картичкава е уствари дебитна која може да се користи за купување преку интернет и заедно со e-Banking системот се единствените нешта кои можат да се прават со неа. Нема некои услови кои се бараат од вас за да се аплицира, со оглед на тоа што трошиш колку што имаш на сметка и нема одење во минус. Претходно сакав да вадам MasterCard Light, но ова ми се виде како подобро решение? Плус испадна дека картичкиве во моментот се добиваат беплатно што мислам дека ќе трае се до септември.

Финтава е супер само по се изгледа е џабе, затоа што ретко кој дозволува од Македонија да се купува директно со кредитна. Од кога ќе ја селктирате нашава држава обично првиот метод на плаќање т.е. кредитна ви го блокираат така да ви преостанува PayPal или money transfer. Колку што знам PayPal уште долго нема да ни биде достапен.
Прашање до оние кои имаат искуство со e-shoping е како порачуваат преку нет?
Јас користам Visa Electron на прокредит, досега сум немал никакво проблем. Се додека имаш пари на сметка доволно, и на било кој сајт кај што примаат обична Visa, ја примиле и мојата картичка.
 

M@STER

M@ster Price
Член од
1 февруари 2007
Мислења
191
Поени од реакции
0
online shop najnesigurno e barem za makedonskive kreditni karticki zatoa baraj vrski na crno da fatis
:) snajdi se pa zivej:)
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.372
Поени од реакции
18.263
Rizzo напиша:
Денес конечно ми текна па аплицирав за VISA интернет картичка на Стопанска Банка. Картичкава е уствари дебитна која може да се користи за купување преку интернет и заедно со e-Banking системот се единствените нешта кои можат да се прават со неа. Нема некои услови кои се бараат од вас за да се аплицира, со оглед на тоа што трошиш колку што имаш на сметка и нема одење во минус. Претходно сакав да вадам MasterCard Light, но ова ми се виде како подобро решение? Плус испадна дека картичкиве во моментот се добиваат беплатно што мислам дека ќе трае се до септември.

Финтава е супер само по се изгледа е џабе, затоа што ретко кој дозволува од Македонија да се купува директно со кредитна. Од кога ќе ја селктирате нашава држава обично првиот метод на плаќање т.е. кредитна ви го блокираат така да ви преостанува PayPal или money transfer. Колку што знам PayPal уште долго нема да ни биде достапен.
Прашање до оние кои имаат искуство со e-shoping е како порачуваат преку нет?
Немаш проблем со таа картичка, одлична и безбедна е за купување, чувај пари колку што ти треба за одредена трансакција.
Поминува скоро секаде, на пример Amazon, незнам кај си пробал ти.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.475
Поени од реакции
3.279
Леле, ме мрзи да читам све ова, ај некој ако сака да ми каже како наједноставно и најбезбедно да можам да купувам од e-bay?? Ве молам!!:cuc:
 
Член од
29 ноември 2005
Мислења
125
Поени од реакции
0
Alekso_K напиша:
Леле, ме мрзи да читам све ова, ај некој ако сака да ми каже како наједноставно и најбезбедно да можам да купувам од e-bay?? Ве молам!!:cuc:
Zemi si Visa Electron debitna karticka od ProCredit banka, i pobaraj od prodavacot da mu platis preku www.bidpay.com.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.475
Поени од реакции
3.279
А ако нејќе со bidpay, нема друг начин?
 
Член од
5 август 2006
Мислења
163
Поени од реакции
8
Ќе може ли некој да ми каже како се работи со e-gold, отидов на страната се тоа што бараше се регистрирав и после што... како се внесуваат пари, префлување....
 
Член од
29 ноември 2005
Мислења
125
Поени од реакции
0
^RedDragon^ напиша:
Ќе може ли некој да ми каже како се работи со e-gold, отидов на страната се тоа што бараше се регистрирав и после што... како се внесуваат пари, префлување....
Za toa ti e potrebno da kupis e-gold od nekoj exchange provider. Bi ti go preporacal icegold.com.
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
ej decki dali moze online da se kupuva so maestro debitna karticka na uni banka na primer?
 
Член од
31 јули 2007
Мислења
1.580
Поени од реакции
39
Потешко со дебитна картичка ама имаш многу подобра варианта ... интернет картичка јас ја имам и ја користам ... и досега ништо не ми се десило во смисол да ми украдат пари ... важно е за интернет картичката што трошиш онолку колку што имаш значи неможиш во минус да одиш
 
Член од
21 август 2007
Мислења
295
Поени од реакции
8
Ај ако знае некој нека пише кај може да се користи VISA Internet картичката освен на Амазон сајтовите?Може да се направи една листа па да знаеме кај може да купуваме со незе
 

Kajgana Shop

На врв Bottom