Online плаќање

Член од
31 јули 2007
Мислења
1.580
Поени од реакции
39
Јас ја имам таа картичка од Стопанска банка и ја користам секаде каде што го има знакот на VISA. и досега не сум имал проблем никаков
 
Член од
17 август 2006
Мислења
1.531
Поени од реакции
123
Потешко со дебитна картичка ама имаш многу подобра варианта ... интернет картичка јас ја имам и ја користам ... и досега ништо не ми се десило во смисол да ми украдат пари ... важно е за интернет картичката што трошиш онолку колку што имаш значи неможиш во минус да одиш
Kako moze da si nabavam vakav internet karticka daj kazi nesto pojce okolu toa
 
Член од
31 јули 2007
Мислења
1.580
Поени од реакции
39
Мојата е од стопанска банка и може да се набави многу лесно едноставно одиш на шалтер во банката и им велиш сакам да добиам картичка за плаќање преку интернет. Што повеќе да кажам функционира како кредитна картичка само што немаш право да одиш во минус колку имаш на сметка толку можеш да трошиш. И како што имам забележано има огрони камати на парите .... така да јас баш денеска проверив колку пари имам на таа сметка испаднаа за 450 денари повеќе одошто имав пред 1ви. :) добра е картичката одлични се условите и јас сум задоволен. Со тргување има на сајтот на стб имаш провизија од 50 денари или така нешто сосема минимално
 

Gorco

WEHADAHFUKDOWAHNODAT
Член од
29 април 2005
Мислења
556
Поени од реакции
35
Можеби е веќе спомнато на кајгана, но сепак: Како да отворите Paypal за плаќање?

Рецептот е пробан со Mastercard од Комерцијална, имам слушнато дека работи и од Тутунска:

1. Се регистрирате на Пејпел, све нормално со точни информации, но за држава ставате Словенија или друга земја која нема банки кои работат со Пејпел.

2. Пејпел ви минусира 1.5 евро од сметката, привремено, и во самата трансакција става 4 цифрен број кој треба да го внесето за финиширање на регистрацијата т.е. верификација. Тој број може веднаш да се види преку е-банкингот на Комерцијална. Значи слично како манибукерс.

3. После недела дена, Пејпел ви ја враќа сумата од 1.50 евра.

Лимитот за плаќање директно зависи од лимитот на употребената кредитна картичка.
 
Член од
31 јули 2007
Мислења
1.580
Поени од реакции
39
Можеби е веќе спомнато на кајгана, но сепак: Како да отворите Paypal за плаќање?

Рецептот е пробан со Mastercard од Комерцијална, имам слушнато дека работи и од Тутунска:

1. Се регистрирате на Пејпел, све нормално со точни информации, но за држава ставате Словенија или друга земја која нема банки кои работат со Пејпел.

2. Пејпел ви минусира 1.5 евро од сметката, привремено, и во самата трансакција става 4 цифрен број кој треба да го внесето за финиширање на регистрацијата т.е. верификација. Тој број може веднаш да се види преку е-банкингот на Комерцијална. Значи слично како манибукерс.

3. После недела дена, Пејпел ви ја враќа сумата од 1.50 евра.

Лимитот за плаќање директно зависи од лимитот на употребената кредитна картичка.
Баш ќе го пробам овој начин со словенија пошто ми треба онлајн плаќање меѓутоа јас сакам да продавам....парите каде ќе стигнат?? картичката е од Комерцијална банка на пример а сметката е заведена на Словенска банка?
Тоа мислам дека ќе е проблем
 

Gorco

WEHADAHFUKDOWAHNODAT
Член од
29 април 2005
Мислења
556
Поени од реакции
35
Да продаваат преку Пејпел неможат ни словенците :wink:... прочитај пак што напишав "или друга земја која нема банки кои работат со Пејпел"

Пробај да се снајдеш со банкарска сметка од US, а после со дебитна од таа US банка да ги вадиш парите. Со таква сметка може да си направиш upgrade во Premier акаунт.
 
Член од
31 јули 2007
Мислења
1.580
Поени од реакции
39
Несакам да ризикувам со УС сметка...за 2-3 недели одам Данска и од таму ќе ги средам тие работи така да не ми се брза чисто информативно прашав бидејќи се имам изначитано за тие продавања преку нет ама пуста македонија никаде не е дозволена. Сепак фала на информација
 

Smasher

Професионален молер
Член од
27 јуни 2007
Мислења
811
Поени од реакции
9
Тешко иде затоа што не ставаат во црна листа на земји и ценетите услуги на одредени фирми и здруженија не можеме да ги добиеме иако сакаме да платиме за нив.
Единствено ако можеш да појдеш во некоја „зелена зона“ која што ја покриваат со наплата/испорачување, и да имаш сметка таму во некоја од тие банки.
 
Член од
9 ноември 2005
Мислења
39
Поени од реакции
0
само да знаете дека со „рецептата“ ќе направите двоен престап - го лажете пејпал т.е. ги прекршувате нивните Tos/Aup договори и воедно правите мислам дека е можно дека прекршувате некоја директива на НБМ. Ако примате пари на приватна сметка дефинитивно и двете. За плаќање сигурно првото.
 

Gorco

WEHADAHFUKDOWAHNODAT
Член од
29 април 2005
Мислења
556
Поени од реакции
35
само да знаете дека со „рецептата“ ќе направите двоен престап - го лажете пејпал т.е. ги прекршувате нивните Tos/Aup договори и воедно правите мислам дека е можно дека прекршувате некоја директива на НБМ. Ако примате пари на приватна сметка дефинитивно и двете. За плаќање сигурно првото.
Болдираното е точно (правно гледано), а НБМ не е инволвирана во никој случај оти нема прилив со користење на "рецептот".

Е сега, Пејпал има ОДЛИЧЕН систем на заштита и проверка, така да би било глупо самиот систем да не прави верификација на Country при регистрација на нов акаунт :wink:, башка што пред некое време ја правеше токму таа верификација и немаше систем за верификација со код во трансакција. Битно е парите да се вртат на сигурен начин :smir:

Нас македонците, за се не тераат да се шлепаме на туѓ грб (пример бугарски пасош) така да овој "превид" од Пејпал неможе да биде случаен :wink:. Прашање е зошто е тоа така :toe:
 

Gorco

WEHADAHFUKDOWAHNODAT
Член од
29 април 2005
Мислења
556
Поени од реакции
35
Тешко иде затоа што не ставаат во црна листа на земји и ценетите услуги на одредени фирми и здруженија не можеме да ги добиеме иако сакаме да платиме за нив.
:nenene: ... до кога треба да се надеваме дека некој друг треба да ни го реши проблемот? За онлајн бизнис, на нас ни е доволно воведување на домашни VPOS терминали како овој на пример. Каде се нашите банки и најповеќе Casys да понудат ваква услуга?
 

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
Си го испробал ова? Функционира?

Убаво е објаснето се, ама да не има некоја финта да е само заебанција да ти земат пари.

А плус тоа се коси со нашите закони, дека не смеш да имаш сметки во странски банки.
 
Член од
31 јули 2007
Мислења
1.580
Поени од реакции
39
Да во право си јас лично замене нема да се обидам иако ми треба ќе почекам уште малце :)
 

Gorco

WEHADAHFUKDOWAHNODAT
Член од
29 април 2005
Мислења
556
Поени од реакции
35
Си го испробал ова? Функционира?
Го немам пробано, за сега, но ми е кажано дека "делува"
А плус тоа се коси со нашите закони, дека не смеш да имаш сметки во странски банки.
Кој закон, кој член?

Колку сум јас запознаен, може резидент да има сметка(и) во странство, но тоа повлекува очет пред НБРМ секој месец, бла, бла, бла.... знаеш "борба против перење пари" :helou:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom