Online плаќање

Член од
19 декември 2005
Мислења
259
Поени од реакции
2
абе тоа плаќање преку нет ич не ми е по ќеф...:pishtoldz :pishtoldz можат да те заебат и тие на кои им плаќаш а и хакери има многу
 
Член од
6 јули 2005
Мислења
2.932
Поени од реакции
9
Princ напиша:
ТОТАЛНО СЛЕПИЛО!
Со 300 маки успеав да извадам дебитна картичка каква што ми треба (првиот пат ми направиле Маестро, а Moneybookers не примаат маестро ама затоа пак примаат Виса Електрон која ја добив после 1 недела чекање односно 2 недели од кога почнав да ја бркам работава). Одам на Moneybookers сајтот, кликам upload funds, внесувам податоци правилни и ми ја блокираа картичката!
Јас уште ја чекам Маестрото, поднесов барање требаше во понеделникот ама не испадна ништо и сега дури во понеделник ќе стигне. Како ти ја блокирале? Значи ли тоа дека неможеш да ја користиш во Македонија или само на интернет додека не ти ја одблокираат?
 
P

Princ

Гостин
Кога одам на "upload funds" откако ја внесов картичката ми го пишува ова:
"We are unable to debit payments from this credit/debit card. Please either try another credit/debit card or an alternative deposit option."
Им пишав маил на moneybookers и (за чудо) ми одговорија за помалку од 24 часа. Во нивниот маил меѓу другото го пишуваше и ова:

"According to the error messages received from our credit card processor regarding your failed deposits "KARTE GESPERRT" (Card Locked) your credit card issuer did not authorize your transactions to Moneybookers. Please note that we provide "gaming"/"e-stored value" codes in our debit requests. Some card issuers have restrictions on payments with such description.

Therefore, we would like to suggest that you contact your bank/credit card issuer in order to confirm the status of your credit card transactions - please provide your failed transactions full details [date and time of deposit attempt, amount of the deposit, requestor (Moneybookers)] so that the bank could check their records for these specific payments. Please also consider using another credit card with our service or bank wire transfer as an option to upload funds to your Moneybookers balance."

Сеуште не знам што е работата. Им пишав маил на moneybookers да ми ја тргнат картичката од block а јас тука ќе појдам до банка пак за да проверам.
I will keep you informed :)
 
Член од
2 април 2006
Мислења
2.842
Поени од реакции
31
Vaka Princ. Jas imam mnogu loso iskustvo so ovie raboti. Pred edno 7-8 meseci sakav da uplatam pari na internet kladilnica, nekoi 30 evra sto ne e golema suma. Izvadiv Visa Electron od Uni banka ama kartickata ne mi ja prifatija na internet i fino lepo si ja otkazav. Inace i jas imam otvoreno smetka na moneybookers ama nemam deponirano pari. Inace dvajca od Makedonija na eden forum za kladenje mi rekoa deka uspeale da uplatat pari na betandwin kladilnicata od moneybokers. A za da uplatat vo moneybookers mi rekoa deka otvorile devizna smetka vo komercijalna banka i deka ne im pravele problemi. A samo da kazam deka pred da ja zemam kartickata od Uni banka, probav vo tri banki da uplatam direktno na smetkata na betandwin i segde mi rekoa izvini decko, treba faktura. A kladilnica so faktura aber si nema. Vo tutunska me razbra sluzbenikot ama mi rece deka dzabe ke izvrsat transfer bidejki Narodna banka ke go stopira.

Zaklucok: Dodeka probuvav da uplatam pari se otkazav od kladenje.:kez:

I vtoro: Pa kako moze da me zaebavaat za mocani 30 evra sto ke sum gi uplatel vo stranstvo, dodeka nekoi majmuni si iznesuvaat milioni evra vo stranstvo kako dobro utro.:lud:


I treto: Probaj sepak preku Komercijalna da uplatis na moneybookers pa kazi.:mist:
 
P

Princ

Гостин
Macedonian напиша:
Probaj sepak preku Komercijalna da uplatis na moneybookers pa kazi.:mist:
Мислиш на дебитна да земам од комерцијална? На сметката од Moneybookers можеш да ставиш пари преку кредитна/дебитна или директно на нивна сметка да префрлиш, па они ќе ги стават парите на твоја сметка. Ама јас не сакав преку банка ово-оно. Ќе ги испробам сите можни начини за ко господин човек да си купувам преку нет а не она старото "ај пљукни потпис овде".
 

KaiTekk

R&B boy
Член од
17 март 2006
Мислења
1.045
Поени од реакции
22
а може во македонија да земам од некоја банка Pay pal? незнам како иде тоа, пошто сите сервиси за плаќање скоро подржуваат paypal. И не ми велете, Paypal имаш интернет измами и слично свесен сум за тоа и ќе преземам ризик на мене.
 
P

Princ

Гостин
KaiTekk напиша:
а може во македонија да земам од некоја банка Pay pal? незнам како иде тоа, пошто сите сервиси за плаќање скоро подржуваат paypal. И не ми велете, Paypal имаш интернет измами и слично свесен сум за тоа и ќе преземам ризик на мене.
Абе супер ти што си превзимаш ризик на себеси ама PayPal не сака ни да чуе за Македонија у било кој аспект (банка, кредитна...). Не нема у листа кога се регистрираш...
 

Allita

Слика има тон нема
Член од
7 декември 2005
Мислења
2.184
Поени од реакции
12
pa vaka:
Jas na net pretezno plakam so kreditna karticka od tutunksa banka i dosega ne sum imala problemi vo odnos na toa...prifatena mi bila nasekade i transakciite bea izvrsheni najregularno. Prvo koga nemozev da zemam kreditna karticka, imav maestro debitna, no poveketo od sajtovite ne prifakaa debitni karticki, pa zemav kreditna karticka master standard bez kredit na nea, znaci kreditna karticka na koja nemozam da odam vo - tuku se ponasa kako debitna a e kreditna i beshe prifatena sekade kade shto kupuvav na net, posle toa zemav master lajt isto od tutunska taka da i nea ja prifaka sekade , zadovolna sum dosta od master kartickite na tutunska vo vrska so plakanje na net, a i taka sekojdnevno gi koristam iako poseduvam i visa i dajners, za sekojdnevno plakanje ja koristam masterot, a za kupuvanje na pogolemi raboti na poveke rati dajnersot, visata mi se vide kako najnepovolna vo odnos na drugite dve.
 
P

Princ

Гостин
Слико без тон, можеш во тутунска да земеш кредитна мастеркард без да бидеш вработен? не го бараат тоа? Разјасни малку ако сакаш :)
 

Allita

Слика има тон нема
Член од
7 декември 2005
Мислења
2.184
Поени од реакции
12
Princ напиша:
Слико без тон, можеш во тутунска да земеш кредитна мастеркард без да бидеш вработен? не го бараат тоа? Разјасни малку ако сакаш :)

Jas ne bev vrabotena koga ja zemav taa kreditna master standard karticka...naidoa lugeto na razbiranje deka mi treba kreditna karticka za plakanje na net bez da mi davaat odreden kredit na nea...i samo so licna karta mi ja dadoa...i taa karticka se ponasha sega kako debitna kolku stavam tolku moze da trosham, no shto e najbitno moze so nea da plakam preku net...a drugata master lajtot koja ja imam e so krediten limit...no nea ja izvadiv otkako se vrabotiv i imam odreden kredit so koj raspolagam dodeka na drugata toa go nema....jasno e ali nee...:)
 
P

Princ

Гостин
Јасно е слико, фала многу. Ако имаме дополнителни прашање ќе те прозваме :)
 
Член од
6 јули 2005
Мислења
2.932
Поени од реакции
9
Macedonian напиша:
Izvadiv Visa Electron od Uni banka ama kartickata ne mi ja prifatija na internet i fino lepo si ja otkazav.
Не ти ја прифатиле оти Visa Electron односно Visa картичките што се издадени во Македонија се категоризирани како превара (fraud) и многу малку страни ги прифакаат за плаќање онлајн.


KaiTekk напиша:
а може во македонија да земам од некоја банка Pay pal? незнам како иде тоа, пошто сите сервиси за плаќање скоро подржуваат paypal. И не ми велете, Paypal имаш интернет измами и слично свесен сум за тоа и ќе преземам ризик на мене.
Неможеш затоа што од Македонија сеуште неможе да се плаќа преку PayPal. Инаку набрзо се очекува преку PayPal да се плаќа од Србија па се надеваме дека ние ќе можеме и одтука да го користиме односно ние да си уплаќаме во Србија.


Allita напиша:
pa vaka:
Jas na net pretezno plakam so kreditna karticka od tutunksa banka i dosega ne sum imala problemi vo odnos na toa...prifatena mi bila nasekade i transakciite bea izvrsheni najregularno. Prvo koga nemozev da zemam kreditna karticka, imav maestro debitna, no poveketo od sajtovite ne prifakaa debitni karticki, pa zemav kreditna karticka master standard bez kredit na nea, znaci kreditna karticka na koja nemozam da odam vo - tuku se ponasa kako debitna a e kreditna i beshe prifatena sekade kade shto kupuvav na net, posle toa zemav master lajt isto od tutunska taka da i nea ja prifaka sekade , zadovolna sum dosta od master kartickite na tutunska vo vrska so plakanje na net, a i taka sekojdnevno gi koristam iako poseduvam i visa i dajners, za sekojdnevno plakanje ja koristam masterot, a za kupuvanje na pogolemi raboti na poveke rati dajnersot, visata mi se vide kako najnepovolna vo odnos na drugite dve.
Што е целата работа. Повеќето вебстрани кога го бараат бројот од кредитната картичка бараат уште еден 3 до 5 цифрен број кој го има само на кредитните картички, а го нема на дебитните. Сега некои вебстрани не ги бараат тие екстра броеви од кредитните и кај нив може да се уплаќа со дебитна картичка. Доколку дебитната картичка нема можност да се користи во странство туку само во Македонија исто така со нејзе неможе да се плаќа преку интернет. Маестро дебитните картички од Прокредит банка имаат можност да се користат во странство, а со тоа се прифатени од оние вебстрани каде што нудат можност за плаќање со дебитни картички.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
2.842
Поени од реакции
31
Princ напиша:
Мислиш на дебитна да земам од комерцијална? На сметката од Moneybookers можеш да ставиш пари преку кредитна/дебитна или директно на нивна сметка да префрлиш, па они ќе ги стават парите на твоја сметка. Ама јас не сакав преку банка ово-оно. Ќе ги испробам сите можни начини за ко господин човек да си купувам преку нет а не она старото "ај пљукни потпис овде".
Abe so karticka sigurno ke mozes da uplatis. Eve jas ke ti kazam pred 3 godini si zemav dres, sorcevi, kapa i trenerki od Baern Minhen preku internet prodavnicata. Plativ so mastercard devizna na komercijalna ama taa mi bese dopolnitelna, t.e. na smetka na tatko mi. A sega si zemav mastercard light od Tutunska i ja zemav na moe ime iako sum student (ne rabotam). Se sto ti treba se dvajca ziranti. Mene mi dadoa i so eden odnosno tatko mi e garant. A inace me ubeduvaa da zemam maestro bidejki nemalo provizija na nea, otkako im kazav deka mastercard light zemam samo za kupuvanje bez namera da idam vo minus. Arno ama im kazav vo bankata deka maestro nigde ne ja prifakaat (samo na bankomat vo stranstvo). A za mastercard light oni mi kazaa deka moze da se kupuva na internet.

A ke zaboravev- dvajcata uplatile na moneybookers preku devizna smetka vo komercijalna-znaci bez karticka.

Samo ima i eden problem kaj moneybookers. Mora da ti ja verifikuvaat kartickata i ke ti odbijat random suma od otprilika 0.99 do 2.99 evra. I ti moras da ja vidis taa suma vo izvod i da ja ukucas posle na stranicata na moneybookers. E sega kaj mastercard devizna od komercijalna ne bi trebalo da ima problem bidejki izvodot ti go prakaat vo evra i normalno ke ja vidis sumata. Arno ama izvodot na mastercard light od Tutunska e vo denari i problem e da ja znaes tocnata suma vo evra. Od kaj ke znaes dali e 1.34 ili 2.07 evra ako e vo denari. Toa e problem bidejki ne go znaes tocniot kurs po koj e pretvoreno od evra vo denari.

Aj procitaj pa kazi ako nesto e nejasno
 

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
Јас извадив маестро поврзана со девизна од Прокредит, на манибукерс имам 10 евра што ми ги пуштија за да тестирам, исто така ми рекоја дека требало да ја внесат точната сума од изводот за да можат да пуштат пари, за првиот пат кога проверуваат дали е нивна сметката (на тие што ми пуштија пари).

Пробав да си ги додадам девизните на манибукерс, од стопанска ја додаде без проблем, од Прокредит не ја додаде оти ја немале банката во листата. Јас ја побарав во листа на еден сајт (по свифт код) и ја најдов и им пратив меил на манибукерс дека ја има на таа и таа листа, зошто кај вас ја нема, и за чудо ми пишаја по еден ден дека ја додале :je: . Успеав и неа да ја внесам, и сега најдобра работа, не можев да си ги испратам десетте евра на сметка, оти со провизијата на манибукерс доаѓаат 8 евра, а под десет не прават трансакција. Па сега чекам уште 2-3 евра за да проверам дали работи. Ако работи, манибукерс ис д мен.

Ке размислам за Мастер Лајт на тутунска, звучи добро.
 
P

Princ

Гостин
cYb3rc0re напиша:
Јас извадив маестро поврзана со девизна од Прокредит, на манибукерс имам 10 евра што ми ги пуштија за да тестирам, исто така ми рекоја дека требало да ја внесат точната сума од изводот за да можат да пуштат пари, за првиот пат кога проверуваат дали е нивна сметката (на тие што ми пуштија пари).

Пробав да си ги додадам девизните на манибукерс, од стопанска ја додаде без проблем, од Прокредит не ја додаде оти ја немале банката во листата. Јас ја побарав во листа на еден сајт (по свифт код) и ја најдов и им пратив меил на манибукерс дека ја има на таа и таа листа, зошто кај вас ја нема, и за чудо ми пишаја по еден ден дека ја додале :je: . Успеав и неа да ја внесам, и сега најдобра работа, не можев да си ги испратам десетте евра на сметка, оти со провизијата на манибукерс доаѓаат 8 евра, а под десет не прават трансакција. Па сега чекам уште 2-3 евра за да проверам дали работи. Ако работи, манибукерс ис д мен.

Ке размислам за Мастер Лајт на тутунска, звучи добро.
Moneybookers не примаат Маестро. Знаев, ама сепак самошто проверив. Маестро нема у листата на картички кои ги примаат :(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom