Online плаќање

Член од
13 ноември 2005
Мислења
41
Поени од реакции
0
eve ovaka:
imamanekolku dolari na e-gold i tie pari sakam da gi zemam, bidejki eden od najdobrite nacini da se povlecat od e-gold e preku moneybookers.
Pa me interesira dali nekoj ima iskustvo so moneybookers odnosno otvaranje smetka kaj niv prefrluvanje na pari vo nasite banki odnosno koja banka od kajnas ima sorabotka so niv. i ako imaat kolku zemmat provizija
 
Член од
23 јануари 2005
Мислења
1.000
Поени од реакции
8
parajlija напиша:
zdravo
bi sakal da prasam koja banka vo makedonija sorabotuva so moneybooker i dali nekoj imal iskustvo so moneybookers.:wink:

samo stopanska dechko, no naplakjaat golem procent za bankarskata usluga, osven ako znaesh kako da go prekriesh seto toa, bi ti bilo free ;)
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.824
Поени од реакции
10.075
Ако не се лажам 10%, мада не сум сигурен зошто избегавам секакви трансакции со македонски банки.
 
Член од
13 ноември 2005
Мислења
41
Поени од реакции
0
mozes li da mi kazes na koj nacin ti gi prfrluvash parite, dokolku ti e polesno mozes da mi pratis poraka na mail.
Sum slusnal i za neoi menuvacnici ali vikaat deka ne se sigurni
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
vaka.. jas imav moneybookers account.
ama fintata e so koga se registirav morav da vnesam birthdate na polnoleten.. i vnesov.. arno ama zaboraviv sto vnesov..(pari uploadirav na moneybookers smetkata so pomos na kreditna MasterLight Na tutunska banaka.. mi trebase za da kupam skype kredit..) .. odvreme na vreme znae da pobara birthdate za da potvrdi deka sopstvenikot ja vrsi transakcijata..
i taka i mene mi pobara i posle 5 gresni obidi ja zaklucuva smetkata i gi zamrznuva sredstvata.. i treba da mu faksiras.. ili da mu ispratis po email licna karta ili pasos. jas mu isprativ passos.. i posto sum maloeten smetkata mi e zaklucena do 26.12.2006.. togas i parite ke mi gi vratat(2.62E) :))....
btw zosto moneybookers? ima nesto epten podobro.. StormPay. Vistina vo posledno naplakat malce poke danok(69centi+6%)-danokot go plaka primacot..nna parite.. ama nema vrska epten se dobri. Slicno e na paypal.

Za Parajlia: Druze stormpay account mozi da se poli so egold.. a od stormpay mozis bes pari cek da poracas(minimum 5$).. da ti stigni doma.. i posle cekot se razmenuva vo banka.. 150-60 denari naplakaat ili pak parite lezat vo bankata 15-16 dena .. i gi zemas bez da ti napltat.. Mnogu jaka rabota isto na stormpay e StormClix(klikas i zemas pari na stomrpay accounot.) Ako imas nesto mozes da doturis so klikanje.

A ti parajlia dokolku imas egold.. isprati mi poraka da go razmenime za stormpay.. navistina mi treba vo posledno.. :)
 

peter

Петар Пан...
Член од
6 септември 2005
Мислења
636
Поени од реакции
165
paypall

PayPall беа најдобри ама сега се Македонија е блокирана.. ја се утепав купувајки од Е-Bay дур се можеше со PayPall
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
StormPay Payment Processor. Ептен сличен на пејпал. Можете да користие кредитна.. ИСПРОБАНО со МастерLIGHT на тутунска банка(www.tb.com.mk). Исто така и можете да прифаќате плаќања... И можете да продавате прозиводи(без да платите за листање на поризводот) StormPay Auctions!
 
Член од
13 ноември 2005
Мислења
41
Поени од реакции
0
kolku sto razbrav ovie elektronski pari mozat da se prefrlat i na masterkarticka ako ne se lazam!
Odnosno dali navistina moze da se preflat pari od nekoja elektronska banka na kreditna ili debi karticka i potao da se izvlecat vo vistinski pari?
 
Член од
29 ноември 2005
Мислења
125
Поени од реакции
0
Najekonomicen nacin da go konvertiras e-goldot vo pari ti e preku wire transfer. Provizijata e maximum 20 evra a parite ti stigaat za 2-3 rabotni dena.
 
Член од
13 ноември 2005
Мислења
41
Поени од реакции
0
Moze li malo objasnuvanje vo vrska so wire transfer.
So koja potocno transfer kompanija rabotis i kakvo iskustvo imas vo vrska so toa bidejki jas imam sretnato dosta banki koi gi prifakaat e-gold parite ali za zal tie zemaat golema provizija za transakcii.
dokolku moze ne e loso linkot da go dobijam
 
Член од
29 ноември 2005
Мислења
125
Поени од реакции
0
parajlija напиша:
Moze li malo objasnuvanje vo vrska so wire transfer.
So koja potocno transfer kompanija rabotis i kakvo iskustvo imas vo vrska so toa bidejki jas imam sretnato dosta banki koi gi prifakaat e-gold parite ali za zal tie zemaat golema provizija za transakcii.
dokolku moze ne e loso linkot da go dobijam
Све што треба да направиш е да отидеш во некоја од нашиве банки и да си отвориш девизна сметка и потоа e-goldot да го префрлиш на некој од exchange provider-ite и они ја одбиваат провизијата и остатокот од парите ти ги префрлаат на сметката што ќе им ја дадеш. Еве ти листа на e-gold exchange provideri па ти одлучи си кој најевтина варијанта ти нуди:

http://www.golddirectory.com/e-gold.htm
 
Член од
13 ноември 2005
Мислења
41
Поени од реакции
0
angelce1 blagodaram za pomosta

megutoa mislam deka malku ke pocekam so e-gold, imam informacii koi kazuvaat deka e-gold ima nekoi problemi i e pod nekakva istraga moze da se sluci napolno da iscezne, za sega se samo shpekulacii pa ke vidime sto ke se sluci.
 
Член од
29 ноември 2005
Мислења
125
Поени од реакции
0
parajlija напиша:
angelce1 blagodaram za pomosta

megutoa mislam deka malku ke pocekam so e-gold, imam informacii koi kazuvaat deka e-gold ima nekoi problemi i e pod nekakva istraga moze da se sluci napolno da iscezne, za sega se samo shpekulacii pa ke vidime sto ke se sluci.
Во тој случај јас би побрзал да си ги извадам парите од таму пред компанијата да исчезне :)
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
hm.... se pod istraga visnia.. ama parite mu se na sigurno.. taka barem citam vo posledno.. oti SIlver Reserve ima otvoreno virma na Kanarskite Ostrovi.. Taka da mnogu e mal rizikot deka takvno nesto mozi da se sluci. Seuste site HYIP se na egold. A inaku loso bilo oti se nemalo uvid na parite, teroristite mozele da si gi podavaat.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom