Neotel интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

Член од
24 април 2008
Мислења
10.445
Поени од реакции
11.450
Како е оптичкиот пакет 50/50 има некој искуство, конкретно за Аеродром регионот.
Моментално иам телекабел кој океј тера за IPTV (ваљда, неам како да споредам), додека за VPN и работа од дома е крш.
Ценава од 800мкд ми одговора.
Не постои такво нешто како овој реон или оној реон кога станува збор за оптички телекомуникациски сигнал, или сигналот ќе биде одличен насекаде, или ќе биде кастастрофа насекаде.

Исклучок е ако екипата која ја правела инсталацијата кај крајниот корисник или инсталацијата на доводниот кабел за конкретната зграда или за конкретната улица, лошо го поставиле доводниот кабел, поради што преку истиот тој доводен кабел би се добивал лош сигнал, но тоа е луксуз кој големите телекомуникациски оператори не можат да си го дозволат и со тек на време го отстрануваат.

Поконкретно за Неотел можам да ти потврдам дека преку оптичката телекомуникациска мрежа на Македонски Телеком јас сум целосно задоволен од оптичкиот Интернет од Неотел.

Но во Аеродром добар дел од станбените згради веќе се поврзани и со оптичката телекомуникациска мрежа на Неотел, а немам искуство со истата, но од тоа што го имам слушнато од пријатели и колеги, сигналот е одличен и оптичкиот Интернет од Неотел е на задоволително ниво и преку нивната оптичка телекомуникациска мрежа.

Телекабел од друга страна, навистина користат одличен - ама ептен одличен - оптички кабел, со одлична изолација, многу поиздржлива изолација во споредба со оптичките кабли кои ги користат Македонски Телеком и Неотел, а од тоа што го имам видено и А1 Телеком ги користат истите оптички кабли кои ги користат и Македонски Телеком и Неотел.

Ама затоа па сигналот преку оптичката телекомуникациска мрежа на Телекабел е катастрофа, сеуште не сум запознал личност која ми кажала нешто добро за нивниот оптички Интернет, само поплаки се имам изнаслушано.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Јас неам оптички на Телекабел, немаат во мојава зграда, зборев за кабелскиот интернет.
Фала, ќе го активирам во текот на месецов.
 
Член од
24 септември 2016
Мислења
497
Поени од реакции
679
Koristi li nekoj VDSL od Neotel preku bakarnata mrezha na Telekom i kako e so brzinite?
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Како е оптичкиот пакет 50/50 има некој искуство, конкретно за Аеродром регионот.
Моментално иам телекабел кој океј тера за IPTV (ваљда, неам како да споредам), додека за VPN и работа од дома е крш.
Ценава од 800мкд ми одговора.
Читај ми ги постовите.
Нема да згрешиш, година ипол веќе кај мене тера супер!
 
Член од
4 март 2020
Мислења
4
Поени од реакции
1
Здраво на сите, ме интересира за неотел односно повеќе за интернетот. Веќе долго време сме на телекабел и интернетот е по нестабилен од државата ама нема врска. Дали поарен е интернетот од неотел (Оптички) или истиот проблем е и тука. Ви благодарам за вниманието!
 

G1-Killer

Life is a game
Член од
18 декември 2009
Мислења
352
Поени од реакции
452
Здраво на сите, ме интересира за неотел односно повеќе за интернетот. Веќе долго време сме на телекабел и интернетот е по нестабилен од државата ама нема врска. Дали поарен е интернетот од неотел (Оптички) или истиот проблем е и тука. Ви благодарам за вниманието!
За оптичкиот не знам, ама за овај што им е безжичен тапа...стабилност преку 2 години искуство 70%.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
За оптичкиот не знам, ама за овај што им е безжичен тапа...стабилност преку 2 години искуство 70%.
LTE se specificni, zavisi od lokacijata.. Jas koristam vo Ohrid i top e, ama imam opticka vidlivost so Kaleto. Optikata e bez zamerki kako i povekjeto od paketite na optika kaj operatorite. Ne go razbrav clenot pogore: na optika si na Telekabel?
 

G1-Killer

Life is a game
Член од
18 декември 2009
Мислења
352
Поени од реакции
452
LTE se specificni, zavisi od lokacijata.. Jas koristam vo Ohrid i top e, ama imam opticka vidlivost so Kaleto. Optikata e bez zamerki kako i povekjeto od paketite na optika kaj operatorite. Ne go razbrav clenot pogore: na optika si na Telekabel?
Која случајност и јас сум од Охрид, Рача имам и јас видливост со калето арно ама многупати се дешава да паѓа интернетов и да го нема едно добри 15мин и плус сум со надворешна антена која ја земав намерно за да имам подобар сигнал...за жал оптиката во Охрид е на катастрофално ниско ниво освен во центар на градот а за населбиве не прам муабет...во Рача сеуште се користи АДСЛ технологија со патетични брзини од 800кб/с. и најтрагично е дека има глевен оптички кабел на 300 метра од каде јас живеам ама изгледа не им се инвестира на телеком.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Katastrofa e se makar i malce na strana od Ohrid.. Bas pred nekoj den drugarce barase net za Lagadin ama tenko... Telekom vo bliska idnina tesko deka kje investira site namalija so investicii.. Vidi go granicniot premin Sv. Naum.. Mizerija.. So nekoj kabel od vremeto na Tito se seuste..
 
Член од
4 март 2020
Мислења
4
Поени од реакции
1
LTE se specificni, zavisi od lokacijata.. Jas koristam vo Ohrid i top e, ama imam opticka vidlivost so Kaleto. Optikata e bez zamerki kako i povekjeto od paketite na optika kaj operatorite. Ne go razbrav clenot pogore: na optika si na Telekabel?
Zhiveam vo bitola a za telelabel sum na obivhen kabelski internet, 2 godini gi molime za instalacija na optichki internet i seushte nema nikakva novost. Mnogu razocharuvachki!
 
Член од
20 февруари 2007
Мислења
77
Поени од реакции
8
Како сте задоволни во Карпош од Неотел ?
 
Член од
20 февруари 2007
Мислења
77
Поени од реакции
8
Планирам оптика , ако има достапност со ЛТЕ не мислам да се зафркавам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom