Neotel интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Neotel koristam vekje eden mesec 50/50 NeoTrio paket.
Nemam problemi super se.
jas sum so godini na neotel..samo plakam i drugo ne me interesira,telefon,internet i Tv ,so mes.pretplata 1200, no mi doaga 1300-1400 denari.
Ato e toa 50/50 nekoj nov paket,kolku kosta ,ako e poeftin da se isklucam od ovoj da go zemam toj.
Internet koristam samo za kajgana i retko fejzbuk, tv i telefon retko,skoro ic.
 
Член од
13 февруари 2020
Мислења
43
Поени од реакции
85
jas sum so godini na neotel..samo plakam i drugo ne me interesira,telefon,internet i Tv ,so mes.pretplata 1200, no mi doaga 1300-1400 denari.
Ato e toa 50/50 nekoj nov paket,kolku kosta ,ako e poeftin da se isklucam od ovoj da go zemam toj.
Internet koristam samo za kajgana i retko fejzbuk, tv i telefon retko,skoro ic.
Neo trio e paketot, inaku beshe na promocija 1100 den mesecno
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.844
Поени од реакции
7.635
Дали го користите оптичкиот интернет за gaming и каков ping има?
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.551
Поени од реакции
931
Прегледај го приврзокот 289672

Супер е, ај ако не те мрзи на fast.com на различен сервер како ќе биде?
Имав претходно објавено (погледни на претходните страни), мерев брзина од различни сервери.
Сега баш неможам, оти од телефон сум ама сигурно од Американски сервер ќе повлече помалце од 200 ms ping.

Инаку кај мене предноста е што сум на 400 метри од главната управна зграда на Неотел, па заради тоа имам толку низок ping. И тоа што имам оптика од лично нивната мрежа, а не преку онаа на Телеком.

Вака да би живеел подалеку и да би бил преку мрежата на Телеком би имал околу 2 - 3ms.

Значи мене ако ме прашувате за Гејминг јас си немам никаков проблем. На почетокот, пред година ипол дена имаа само 2 пати глобален проблем, и толку. Никогаш не се десило од нивна страна да паѓа интернетот или нешто слично.

И да, ќе заборавев. Треба наскоро да се селам па ќе видам ако останеме на Неотел баш ќе мерам брзина како ќе биде во новата зграда. Како што гледам до сега имаат Телеком оптика, и тоа другите провајдери ама Неотел нема.Но уште по зачудувачки е тоа што имаат пуштено црево, но инсталација нема.
Зошто е тоа така незнам. Јас го прашав инвеститорот, и ми рекоа дека они на почетокот испратиле кон сите провајдери да дојдат да наместат. Дошле сите, освен Неотел.
Но тоа најмал проблем, бидејки пак ќе можам да се врзам на оптика преку мрежата на Телеком.

Слободно погледнете во претходните постови на темава, ќе видите имам ставено и слики од инсталација, дури и сликав кога лично со монтерите местевме. Се гледа убаво нивната опрема. Не е многу којзнае колку различна од онаа на Телеком.

Edit:
Еве измерив брзина од Телефон, ама не се толку reliable овие
Screenshot_20210327-224728_FAST.jpg
Автоматски споено мислење:

jas sum so godini na neotel..samo plakam i drugo ne me interesira,telefon,internet i Tv ,so mes.pretplata 1200, no mi doaga 1300-1400 denari.
Ato e toa 50/50 nekoj nov paket,kolku kosta ,ako e poeftin da se isklucam od ovoj da go zemam toj.
Internet koristam samo za kajgana i retko fejzbuk, tv i telefon retko,skoro ic.
Ако ти врши работа, тогаш нема потреба да менуваш и да се префрлуваш на оптика.

И јас плаќам горе доле иста сума и сум на оптика, ама јас направив договор кога им беа поевтини пакетите. Сега гледам малку ги имаат кренато цените.

Ти најверојатно го имаш тој 10/1 паќет и си на ADSL технологија, а не оптика.

Освен, ако рутерот ти е оваков:
121A3439.png
И имаш инсталација како онаа што ја имам јас (имам објавено во претходен пост во оваа тема), значи тогаш си поврзан со оптичката мрежа на Неотел и имаш оптички интернет.

Дали би ти вредело, останува на тебе. Ако само користиш фејсбук и кајгана форум (како што кажа), тогаш не би ти се исплатило да плаќаш 1,200 ~ 1,300 денари за брзини кои што никогаш реално нема да ги искористиш.
 
Последно уредено:
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.844
Поени од реакции
7.635
Имав претходно објавено (погледни на претходните страни), мерев брзина од различни сервери.
Сега баш неможам, оти од телефон сум ама сигурно од Американски сервер ќе повлече помалце од 200 ms ping.

Инаку кај мене предноста е што сум на 400 метри од главната управна зграда на Неотел, па заради тоа имам толку низок ping. И тоа што имам оптика од лично нивната мрежа, а не преку онаа на Телеком.

Вака да би живеел подалеку и да би бил преку мрежата на Телеком би имал околу 2 - 3ms.

Значи мене ако ме прашувате за Гејминг јас си немам никаков проблем. На почетокот, пред година ипол дена имаа само 2 пати глобален проблем, и толку. Никогаш не се десило од нивна страна да паѓа интернетот или нешто слично.

И да, ќе заборавев. Треба наскоро да се селам па ќе видам ако останеме на Неотел баш ќе мерам брзина како ќе биде во новата зграда. Како што гледам до сега имаат Телеком оптика, и тоа другите провајдери ама Неотел нема.Но уште по зачудувачки е тоа што имаат пуштено црево, но инсталација нема.
Зошто е тоа така незнам. Јас го прашав инвеститорот, и ми рекоа дека они на почетокот испратиле кон сите провајдери да дојдат да наместат. Дошле сите, освен Неотел.
Но тоа најмал проблем, бидејки пак ќе можам да се врзам на оптика преку мрежата на Телеком.

Слободно погледнете во претходните постови на темава, ќе видите имам ставено и слики од инсталација, дури и сликав кога лично со монтерите местевме. Се гледа убаво нивната опрема. Не е многу којзнае колку различна од онаа на Телеком.

Edit:
Еве измерив брзина од Телефон, ама не се толку reliable овие
Прегледај го приврзокот 289693
Автоматски споено мислење:


Ако ти врши работа, тогаш нема потреба да менуваш и да се префрлуваш на оптика.

И јас плаќам горе доле иста сума и сум на оптика, ама јас направив договор кога им беа поевтини пакетите. Сега гледам малку ги имаат кренато цените.

Ти најверојатно го имаш тој 10/1 паќет и си на ADSL технологија, а не оптика.

Освен, ако рутерот ти е оваков:
Прегледај го приврзокот 289695
И имаш инсталација како онаа што ја имам јас (имам објавено во претходен пост во оваа тема), значи тогаш си поврзан со оптичката мрежа на Неотел и имаш оптички интернет.

Дали би ти вредело, останува на тебе. Ако само користиш фејсбук и кајгана форум (како што кажа), тогаш не би ти се исплатило да плаќаш 1,200 ~ 1,300 денари за брзини кои што никогаш реално нема да ги искористиш.
Ти благодарам, дефинитивно изгледа сосема солидно.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.101
Поени од реакции
5.742
Дали го користите оптичкиот интернет за gaming и каков ping има?
Еве ти најрелевантен одговор:
Ping measurement has been active for 5.0s. Sending what we have to GC
ams: 38ms via fra (front=31ms, back=7ms)
atl: 129ms via fra (front=31ms, back=98ms)
bom: 158ms via direct route
can: 234ms via cant (front=234ms, back=0ms)
canm: 234ms via cant (front=234ms, back=0ms)
cant: 234ms via direct route
canu: 234ms via cant (front=234ms, back=0ms)
dfw: 148ms via fra (front=31ms, back=117ms)
dxb: 162ms via direct route
eat: 181ms via fra (front=31ms, back=150ms)
eze: 239ms via direct route
fra: 31ms via direct route
gru: 229ms via direct route
hkg: 239ms via bom (front=158ms, back=81ms)
iad: 116ms via fra (front=31ms, back=85ms)
jnb: 209ms via fra (front=31ms, back=178ms)
lax: 175ms via fra (front=31ms, back=144ms)
lhr: 45ms via fra (front=31ms, back=14ms)
lim: 212ms via direct route
maa: 175ms via bom (front=158ms, back=17ms)
mad: 59ms via fra (front=31ms, back=28ms)
ord: 128ms via fra (front=31ms, back=97ms)
par: 40ms via fra (front=31ms, back=9ms)
pwg: 250ms via direct route
pwj: 250ms via direct route
pwu: 248ms via direct route
pww: 272ms via direct route
pwz: 235ms via direct route
scl: 241ms via lim (front=212ms, back=29ms)
sea: 180ms via fra (front=31ms, back=149ms)
sgp: 210ms via bom (front=158ms, back=52ms)
sha: 239ms via shat (front=239ms, back=0ms)
sham: 239ms via shat (front=239ms, back=0ms)
shat: 239ms via direct route
shau: 239ms via shat (front=239ms, back=0ms)
shb: 232ms via direct route
sof: 58ms via direct route
sto: 50ms via direct route
sto2: 49ms via fra (front=31ms, back=18ms)
syd: 318ms via direct route
tsn: 243ms via tsnu (front=243ms, back=0ms)
tsnm: 243ms via tsnu (front=243ms, back=0ms)
tsnt: 243ms via tsnu (front=243ms, back=0ms)
tsnu: 243ms via direct route
tyo: 270ms via direct route
tyo1: 271ms via tyo (front=270ms, back=1ms)
vie: 28ms via direct route
waw: 39ms via vie (front=28ms, back=11ms)
Во превод, до Европските сервери имаш мин 30, макс 60 пинг. Поидеално и не може.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.844
Поени од реакции
7.635
Еве ти најрелевантен одговор:


Во превод, до Европските сервери имаш мин 30, макс 60 пинг. Поидеално и не може.
Дали е ова на пакетот 50-50 или е некој подобар пакет зошто имав од Телекабел и беше доста нестабилно..

Ако може да ми кажеш како ги истестира вака сите сервери?
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.101
Поени од реакции
5.742
Дали е ова на пакетот 50-50 или е некој подобар пакет зошто имав од Телекабел и беше доста нестабилно..

Ако може да ми кажеш како ги истестира вака сите сервери?
Пакетот е небитен, која брзина и да ја одбереш ќе ги имаш истиве пингови. Резултатот е од серверите на CS:GO.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom