Neotel интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

M

Mr.InF3ction

Гостин
Како да проверам колку сум потрошил?
На таа страната подршка има за да се провери но немам user i pass па пробав да отворам со тие информациите што ги бараат вике дека сум внесел погрешни информации :/
 
Член од
24 април 2010
Мислења
16
Поени од реакции
0
Ова нема врска што е постирано.
Со глупиов инет од Неотел ваква брзина може да се постигне само ако си вработен кај нив или евентуално ако продаваат закупени линии.
Еве која е реалната брзина на нивиот инет кон Лондон

и Скопје

 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Ова нема врска што е постирано.
Со глупиов инет од Неотел ваква брзина може да се постигне само ако си вработен кај нив или евентуално ако продаваат закупени линии.
Еве која е реалната брзина на нивиот инет кон Лондон

и Скопје
Апсолутно таа е брзината и не ми е јасно зошто е кај тебе толку мала. Веројатно зависи и од тоа каков пакет користиш и каков вид на конекција. Кај мене е оптика до локаниот рутер, а јас сум врзан на wireless lan. А мислам и дека не се работи за истиот провајдер колку што можам да забележам од називот на ISP. Нели?

--- надополнето ---

Еве го денешниот тест со друг сервер во Европа:

а еве и со серверите на домашниот ни Телеком:
 
Член од
24 април 2010
Мислења
16
Поени од реакции
0
Друже провајдерот е баш тој истиот глуп неотел
Еве го пакетот http://www.neotel.com.mk/service.aspx?service=w1wcmDYOq84=
Конекцијата е Wi-MAX
А зошто така го пише јас не знам.
Еве ја брзината на истиот сервер на кој ти си тестирал

еве ја брзината на скопје

И јас не знам зошто е вака спор интернетот преку ден, вечер е подобар, ама они барем треба да знаат ........
А они ми викаат дека се е ОК
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Друже провајдерот е баш тој истиот глуп неотел
Еве го пакетот http://www.neotel.com.mk/service.aspx?service=w1wcmDYOq84=
Конекцијата е Wi-MAX
А зошто така го пише јас не знам.
Еве ја брзината на истиот сервер на кој ти си тестирал

еве ја брзината на скопје

И јас не знам зошто е вака спор интернетот преку ден, вечер е подобар, ама они барем треба да знаат ........
А они ми викаат дека се е ОК
Кај тебе под ISP стои "NEOTEL_MKD Autonom ous..." а кај мене "NEOTEL DOO export-import". Веројатно услугата што ти ја користиш оди преку некогашните „И-Нет“ кои на времето не се прославија баш како провајдери. Инаку, јас користам „Ултра“ пакет за деловни корисници.

--- надополнето ---


И еве го денешниот тест речиси на пладне во 12Ч40 по наше локално време
 
Член од
24 април 2010
Мислења
16
Поени од реакции
0
Абе што ме мене интересира што пише и како пише. Порано и кај мене за ISP пишеше исто како кај тебе, ама пак беше ист инетот.
Они го нудат тоа што ти го постирав на линкот кој е погоре, јас им плаќам ама ја немам услугата која треба да ја имам. Очигледно е дека има некој проблем кој не сакаат да го признаат. Инаку од 3 до 6 сабалје и кај мене инетот е 5Mbps, ама преку ден ги гледате тестовите кои се постирани погоре.
Поздрав
 

shifty

En Taro Adun, Executor!
Член од
31 август 2009
Мислења
269
Поени од реакции
25
На neotel сум корисник до 01.03.2011 ќе биде цела година, за жал најголем недостаток моментално е каснењето на сигналот т.е. незадоволителен за играње online игри, т.е. игриви се одредени игри кај кои не е толку битно каснењето на сигналот. Доколку играте FPS пуцачини и стратегии со голем микроменаџмент барајте друг оператор. Доколку само traffic-от ви е битен во однос на симнување на torrent-и Ultra пакетот е одличен избор, симнувањето на торент оди со брзина ~600k. Моментално линијата е многу стабилна за разлика од еден период кога како што рекоа дека правеле надоградување на мрежата и неколку месеци беше многу нестабилна. Што се однесува до играњето online игри очекувајте латенции поголеми од 140ms во просек ~190ms доцнење на сигналот, секако зависно на чии сервери играте. Инаку лоша страна е што линковите кои ги имаат закупено има се недоволни, отворање на you tube видеа се катастрофални т.е. има многу чекање доколку направите speed test до exter-ни локации надвор од Македонија резултатите се разочарувачки. Инаку резултативе кои ги гледам погоре од Mandrak се крајно нереални т.е. како и што сами си имаат декларирано на сајтот на neotel брзина до 5 Mbit-а.

еве резултат до Скопје 23h38min (во текот на денот сликата е сосема поинаква):



Madrid:



Paris:



резултативе се најдобри кои ги имам видено до сега xD го напишав погорниов текст и се изненадив од резултативе xD сеедно интернетот е ok после ~23-24h, во текот на денот и за викенди линиите имаат катастрофални резултати (за жал). Инаку најдобра работа во Neotel Ultra пакетот e flat rate на трафикот.
 

M1K1 007

не у еу
Член од
7 јули 2009
Мислења
1.796
Поени од реакции
571
shifty

гледам WiMax (Ultra) користиш т.е Флет

ако не е тајна, колку ГБ трошиш месечно?

:salut:
 

shifty

En Taro Adun, Executor!
Член од
31 август 2009
Мислења
269
Поени од реакции
25
Да ти кажам право, не многу ама не сакам некој да ме ограничува :) во просек од 60Gb до 280Gb. Инаку еве ги и резултатите од интернетот во текот на денот:



 
Член од
24 април 2010
Мислења
16
Поени од реакции
0
Браво братче,100% си во право за се што напиша.
Тоа дека е добар интернетот касно вечер е точно, ама кој нормален човек ќе чека до тогаш за да сурфа?????
Инаку јас користам инет од неотел повеќе од две години и на почетокот инетот беше ФЕНОМЕНАЛНО ДОБАР. Тогаш можеа да се гледаат 5 клипчиња од youtube без никое да сецка, односно навистина инетот беше 4Mb. А сега продале милион пакети и преку ден инетот им е СРАЊЕ. Доколку во скоро време не си направат update на линиите ќе пропаднат, оти нема да може уште многу да се вадат на финтата дека не гарантираат брзина од 5Mb. Да не ја гарантираат таа брзина е ОК, ама да паѓа под 1Mb е вистинска катастрофа,треба да имаат одредена граница.
Да ти кажам право, не многу ама не сакам некој да ме ограничува :) во просек од 60Gb до 280Gb. Инаку еве ги и резултатите од интернетот во текот на денот:



 

998

Член од
8 март 2011
Мислења
7
Поени од реакции
0
Ljimit

A ljimotov mislat ovie da go zgolemuvaat site go dignaa nagore ovie aber nemaat One 40 giga dava ejjj One! :nesvest:
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Педери! 1 кб да поминеш од лимит веднаш брзината паѓа...а после 6-7 часа се враќа на нормална брзина на први :D
 

M1K1 007

не у еу
Член од
7 јули 2009
Мислења
1.796
Поени од реакции
571
Ljimit

A ljimotov mislat ovie da go zgolemuvaat site go dignaa nagore ovie aber nemaat One 40 giga dava ejjj One! :nesvest:
љимитов го згољемија :LOL:

ЕПЛ
а со колку ГБ беа старите пакети?

фала и кај вас
 

Kajgana Shop

На врв Bottom