Moviespotting 2018

Колку филмови сметате дека може да изгледате во 2018?

  • Film Club level - 26

  • Very Easy level - 60

  • Easy level - 100

  • Medium level - 150

  • Hard level - 200

  • Very Hard level - 300

  • One-per-day level - 365

  • I-Have-No-Life level - 400

  • whatto level - 512


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Член од
20 ноември 2009
Мислења
8.150
Поени од реакции
8.893
Јануари:
1. Blade Runner (1982) - 8.5/10
2. Blade Runner 2049 (2017) - 9/10
3. La La Land (2016) - 10/10 <3
4. The Foreigner (2017) - 5/10
5. ARQ (2016) - 6/10
6. The Lost City of Z (2016) - 7/10
7. Paddington (2014) - 8/10
8. Office Space (1999) - 9/10
9. Dark Shadows (2012) - 6/10
10. Pineapple Express (2008) - 6/10
11. Valkyrie (2008) - 7/10
12. Thor: Ragnarok (2017) - 7/10
Претерале со goofy jokes и претворањето на Тор во God of jokes. 7-ката е премногу али ајде, забавен беше. Според мене требаше ептен dark да го направат со Хела али Марвел знаат што се продава и што врви кај публиката.
13. Тhe White Ribbon (2008) - 8/10
14. Persona (1966) - 10/10
Психолошки трип маме му јебем.
15. Moon (2009) - 9/10
16. It (2017) - 8/10
Stranger Things вајб.
17. Heat (1995) - 7/10
18. Be Kind Rewind (2008) - 8/10
Прекрасно склопен трибјут за филмската уметност и VHS касетите.
19. Suburbicon (2017) - 6/10
Разработува теми како расна и верска дискриманција, насилство но веднаш на почетокот тоа и се губи во филмот. Му фалеа силни емотивни сцени и разработени ликови за да ги долови темите кои ги замислил Клуни, а филмов негов ги нема. Праволиниски си тера дејството и не е ништо посебно, но си врви со пролазна.
 

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.320
Поени од реакции
17.764
01. The Trouble with Harry 1955 ★★★★
02. Julie & Julia 2009 ★★★★★
03. Suspicion ★★★½
04. Jumanji: Welcome to the Jungle 2017 ★★★★
05. Passengers 2016 ★★★★
06. Eternal Sunshine of the Spotless Mind 2004 ★★★
07. mother! 2017 ★
08. The Best Years of Our Lives 1946 ★★★★
09. When a Man Loves a Woman 1944 ★★★★½
10. Ghostbusters II 1989 ★★★
11. Johnny English 2003 ★★★★
12. Burying the Ex 2014 ★★★
13. The First Wives Club 1996 ★★★½
14. X+Y 2014 ★★★★½
15. Rebel Without a Cause 1955 ★★★½

Колку само се заразив со песнава од The first wives club, не е можно. :D И тоа со се' кореографија ја научив. :noze:
 
Член од
10 јуни 2008
Мислења
470
Поени од реакции
852
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
23.Five Easy Pieces-7.5
24.My Name Is Julia Ross-8-Нема нешто подобро од краток ноир!
25.The Invisible Guardian-5
26.Angel Heart-8
27.Woman on the Run-10
28.The Fugitive-8
29.Cliffhanger-5
30.48 Hrs.-7
31.Stop at Nothing: The Lance Armstrong Story-8
32.Criss Cross-8
33.Racing Extinction-9-Иако заокружување со оценка на документарец кои ја укажува состојбата на планетата во каква ужасна ситуација е малку апсурдно Но
34.Ingrid Goes West-8+Срце
35.Joint Security Area-7
36.Tokyo Project-6
37.My Bodyguard-7.5
38.Black Angel-9+Срце
39.A Mighty Wind-7
40.Conan the Barbarian-6 fart
41.House of Tolerance-5 fart fart
42.Brad’s Status-8-Ќе праев банџи џампинг на деветката за малкуцка.
43.Kill List-8
44.Only the Brave-9-Ме утепа

Да го затвориме месецот 44/200
Продужуваме понатаму/
Нов месец нови истраги
Фестивалот ми е малце у прекин почнав да симнувам други филмови ко пример овој за вечерва шо беше со Пожарникарот Сем вчера на псајсајд филмот демек го пофали ај да видиме си викам шо е фркава,па клубот нешо сакав да изглеам 3 за да ви дојам на гости она и да си почнам да си делкам филмови предлози како и да е пошо овие шо ми се од фестивалот нема шанси да ги изглеам до Март со оглед на тоа дека симнувам нови but why :pos: плус не сум филмски маратонец ова година и си глеам лабаво за разлика од лани коа изглеав 120 у јануар Jesus :pos:малце се преценив со тоа гледање филмски фестивал 70 филма + - и филм клуб 60 филма ало :pos:така да we have a new plan major
 

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.391
Поени од реакции
21.943
36.Jigsaw.2017 - 5/10
37.Hall Pass.2011 - 5/10
38.SAW IV UNRATED.2007 - 6/10
39.SAW V UNRATED.2008 - 6.5/10
40.SAW VI UNRATED.2009 - 7/10
41.Acts of Violence.2018 - 4/10
42.SAW VII The Final Chapter UNRATED.2010 - 7/10
43.Devils Gate.2017 - 7/10
44.Sound Of My Voice.2011 - 7/10
45.The Babysitter.2017 - 6.5/10
46.Thor Ragnarok.2017 - 8.5/10
47.The Open House.2018 - 6.5/10
48.Murder on the Orient Express.2017 - 8.5/10
49.Mom and Dad.2018 - 6.5/10
 

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.831
Поени од реакции
5.944
Ајде да чкртнам и јас на темава... :D
Оваа година ќе пробам да си го задржам континуитетот од околу 100тина филмови годишно изгледано. Повторно си гласав за "Easy lvl".

Јануари:

1. Iscelitel (2017) 9 - Подобар почеток на годината не може да се посака. Еден од најдобрите македонски филмови на сите времиња.
2. Rekvijem za gospodju J (2017) 7.5 - Мрачен, суров, сив, тежок за гледање. Но одличен.
3. Loveless (2017) 7.5 - Исто.
4. The Disaster Artist (2017) 8
5. Avec l'amour (2017) 8.5 Добро познатата приказна за даскалот Дионис, конечно преточена во филм. Ежење.
6. X: First Class (2011) 2
7. The Wolverine (2013) 4
8. Deadpool (2016) 4 Исфорсиран хумор. Слабо херојскиве.
9. Attraction (2017) 7
10. Salyut-7 (2017) 8 Руската кинематографија од година во година се подобра и подобра.
11. The Big Sick (2017) 8 Најдобрата љубовна приказна од последниве години.

Добар почеток на годината. Европските филмови ми го обележаа месецот. И во месецот на виното ќе си продолжам овака. :)

 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.551
Поени од реакции
52.343
Спор старт на годината за мене.

1. Jumanji: Welcome to the Jungle - 7
2. Coco - 9
3. Three Billboards Outside Ebbing, Missouri - 8
4. The Autopsy of Jane Doe - 7
5. A Bad Moms Christmas - 5
6. Molly’s Game - 8
7. Mom and Dad - 2

Ептен сакам да го гледате последниов и да пишете коментари :icon_mrgr:
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
>ептен сакам да го гледате
>му стаил 2/10
ќе биде
;)
 

grande-juve

е ај да плачеме сега
Член од
20 ноември 2017
Мислења
1.477
Поени од реакции
7.284
Од оцена 8 и нагоре, допреле тоа што треба да допрат и силно препорачувам;
7 и 7,5 солидно, добро филмче, и нив ги препорачувам;
6 и 6,5 ништо посебно, ама не е лош, има моменти, ок е;
5,5 и надоле, варијации на разочарување и лошотилак;
(R) - реприза
(К) - глеан во кино

идеме пак на 300

1.The Little Foxes- 8 (R) (Традиционално почнување на годината со великанката Бет Дејвис. Драма што наликува на претстава, па затоа во преден план се глумата и сценариото кои се одлични. Борба помеѓу од една страна човечност, топлина, искрена љубов, и од друга страна злоба, алчност.. многу добар.
2.The Greatest Showman- 5,5 (K) (Еден збор: генеричност. Гледлив е дефинитивно, ама некако се' делуваше пластично. Посебно песните сите ко една звучеа со некој модерен досаден поп звук.
3.Metropolitan- 8 (Кој сака филмови со мнооогу зборење еве му предлог. Група Њујоркчани, висока класа на хипстери од 90тите :D, се собираат на забави околу божиќ и расправаат криви дрини. Сценариото и дијалозите ми беа смешни и досетливи. А и саундтракот предобар.)
4.Regalo di Natale- 7 (Исто неколку пријатели се собираат за божиќ али за покер партија со големи влогови, и парични и меѓу пријателите. Ликовите ми беа доста интересни, тоа и му донесе 7че)
5.Extracted- 6,5 (5х предизвик)
6.The Infinite Man- 7 (5х предизвик)
7.The Rewrite- 6,5 (Лесно предвидливо филгуд филмче, со смешни сцени али и со сцени за превртуење очи. Хју Грант го движеше филмов, а и со Мариса Томеј си имаа солидна хемија. Плус многу зборење за филмови што е секогаш плус)
8.Transfer- 6,5 (5х предизвик)
9.Dorian Gray- 5 (Џабе што имаш квалитетен материјал и убава поента и порака за пренесување кога тоа го правиш хаотично и без одмереност. Очигледно се одело all in на естетика, и ај шо не се напраило нешо посебно таму ама и начинот на раскажување беше неурамнотежен, а и се друго делуеше запоставено)
10.Throw Momma from the Train- 4,5 ( Некоја комична верзија на Strangers on a train на Хичкок. За комедија премалку хумор и премногу глупости, и тоа од несмешните глупости)

11.Anti Matter- 4,5 (5x предизвик)
12.A Mighty Wind- 8 (R) (Мокјументари за reunion концерт на три групи кои на времето жареле и палеле на фолк сцената низ Америка :D. Смешни ликови, смешно сценарио и добри песни)
13.ARQ- 7(5x предизвик)
14.The Prestige- 7 (R) (Реприза после 10 години коа ми беше одличен. Сега на моменти ко празен ми делуеше, ко голем дел од фокусот да беше ставен на пресвртите при крај.. али добар си е севкупно, убаво прикажано како делуе претерана опсесија, љубомора и желба за одмазда, со all-star екипа. Едино жена му на Бејл не ме бендиса со глумата)
15.Paddington 2- 8 (K) (љеље љеље цуци буци :noze::X3::noze::X3:)
16.Brawl in Cell Block 99- 8 (Винс Вон растури. Можда веќе виден плот за одмазда, али сместен во различен сетинг, а изведбата сурова, ноарска, сликовита, емоционална и без многу трте-мрте. (y))
17.Woman on the Run- 8 (Вато, тебе мајсимално ти легнал а? Доста добар у секој случај, од сите аспекти посебно сценариото)
18.Husband & Wife- 6,5 (Маж и жена случајно се мењаат со телата, маж у женско тело и обратно..добар за пуштање мозок на пасење и релаксација)
19.House of Tolerance- 5,5 (Film Club)
20.Popstar: Never Stop Never Stopping- 6,5 (и овој музички мокјументари само со модерни поп ѕвезди и многу познати камеа. Исто забавен али не до толку впечатлив)
21.Marrowbone- 4,5 (K) (драмата слаба, клише jump scares шо точно знаеш коа ќе се случат(едно 5 секунди откоа ќе престане музиката), со некои пресврти шо го правеа претходниот дел нелогичен.. Освен прилично солидна глума ништо не ми остаи никаков впечаток)
22.Logan Lucky- 6,5 (као шо се приметуе коа некој преглумува нешо, така и за филмов ми се приметуеше дека премногу сака да биде кул heist филмче. А некако и не можев да им го прифатам ликот шо го играа Татум и посебно Крег, глумците ми штрчеа некако, као да го прифатам Даниел Крег ко амерички јужњак :D.. having said that(Curb), забавен со шо и си ја постигна целта)
23.The Piano Teacher- 7,5 (Изабел Хуперт докажуе дека е актериште по којзнае кој пат.. добар кадар)
24.Giants and Toys- 7 (на сатиричен начин, во посветол комичен тон прикажано како во трка за профит се престанува да се биде човек.. добро филмче)
25.Senso- 8 (средина на 19ти век, Италија, костими, мелодрама, убави бои за око.. убав)
26.Conan the Barbarian- 7,5 (Film club)
27.He Loves Me… He Loves Me Not- 7,5 (Интересеен.. и не читајте нишо за филмов.. Одри :love:)
28.What If- 6 (Zoe Kazan :love:.. си имаше шармантни мали моментчиња, али и прилично предвидливи.. Редклиф и Зои си беа добри, али ми фалеа добри споредни улоги.. за пред спиење да пуштиш мозок ок си е)
29.Molly’s Game- 7,5 (K) (Арон Соркин првпат ко режисер, и којзнае кој пат ко сценарист на биографски филм. Конкретно за покер кралицата Моли, добар.. 2-3 пати можда се претера со нарацијата и објаснување на тоа шо и сами го глеаме коа немаше потреба, али освен тоа, филмов држи темпо 2 ипол саата, а богами и вниманието. Џесика си беше супер. Не ме допре до толку за 8че иако имаа една доста добра таква сцена Честејн и Костнер.
30.Downsizing- 5,5 (K) (Глеаш и не дека има нешо лошо али ништо не предизвикуе кај тебе.. поентите расфрлани, концептот интересен али многу малку се играл со него Александар Пејн, на кого му ги сакам филмчињата и сценаријата али овој му е слаб и досадничок)
 

grande-juve

е ај да плачеме сега
Член од
20 ноември 2017
Мислења
1.477
Поени од реакции
7.284
Од оцена 8 и нагоре, допреле тоа што треба да допрат и силно препорачувам;
7 и 7,5 солидно, добро филмче, и нив ги препорачувам;
6 и 6,5 ништо посебно, ама не е лош, има моменти, ок е;
5,5 и надоле, варијации на разочарување и лошотилак;
(R) - реприза
(К) - глеан во кино

идеме пак на 300

1.The Little Foxes- 8 (R) (Традиционално почнување на годината со великанката Бет Дејвис. Драма што наликува на претстава, па затоа во преден план се глумата и сценариото кои се одлични. Борба помеѓу од една страна човечност, топлина, искрена љубов, и од друга страна злоба, алчност.. многу добар.
2.The Greatest Showman- 5,5 (K) (Еден збор: генеричност. Гледлив е дефинитивно, ама некако се' делуваше пластично. Посебно песните сите ко една звучеа со некој модерен досаден поп звук.
3.Metropolitan- 8 (Кој сака филмови со мнооогу зборење еве му предлог. Група Њујоркчани, висока класа на хипстери од 90тите :D, се собираат на забави околу божиќ и расправаат криви дрини. Сценариото и дијалозите ми беа смешни и досетливи. А и саундтракот предобар.)
4.Regalo di Natale- 7 (Исто неколку пријатели се собираат за божиќ али за покер партија со големи влогови, и парични и меѓу пријателите. Ликовите ми беа доста интересни, тоа и му донесе 7че)
5.Extracted- 6,5 (5х предизвик)
6.The Infinite Man- 7 (5х предизвик)
7.The Rewrite- 6,5 (Лесно предвидливо филгуд филмче, со смешни сцени али и со сцени за превртуење очи. Хју Грант го движеше филмов, а и со Мариса Томеј си имаа солидна хемија. Плус многу зборење за филмови што е секогаш плус)
8.Transfer- 6,5 (5х предизвик)
9.Dorian Gray- 5 (Џабе што имаш квалитетен материјал и убава поента и порака за пренесување кога тоа го правиш хаотично и без одмереност. Очигледно се одело all in на естетика, и ај шо не се напраило нешо посебно таму ама и начинот на раскажување беше неурамнотежен, а и се друго делуеше запоставено)
10.Throw Momma from the Train- 4,5 ( Некоја комична верзија на Strangers on a train на Хичкок. За комедија премалку хумор и премногу глупости, и тоа од несмешните глупости)

11.Anti Matter- 4,5 (5x предизвик)
12.A Mighty Wind- 8 (R) (Мокјументари за reunion концерт на три групи кои на времето жареле и палеле на фолк сцената низ Америка :D. Смешни ликови, смешно сценарио и добри песни)
13.ARQ- 7(5x предизвик)
14.The Prestige- 7 (R) (Реприза после 10 години коа ми беше одличен. Сега на моменти ко празен ми делуеше, ко голем дел од фокусот да беше ставен на пресвртите при крај.. али добар си е севкупно, убаво прикажано како делуе претерана опсесија, љубомора и желба за одмазда, со all-star екипа. Едино жена му на Бејл не ме бендиса со глумата)
15.Paddington 2- 8 (K) (љеље љеље цуци буци :noze::X3::noze::X3:)
16.Brawl in Cell Block 99- 8 (Винс Вон растури. Можда веќе виден плот за одмазда, али сместен во различен сетинг, а изведбата сурова, ноарска, сликовита, емоционална и без многу трте-мрте. (y))
17.Woman on the Run- 8 (Вато, тебе мајсимално ти легнал а? Доста добар у секој случај, од сите аспекти посебно сценариото)
18.Husband & Wife- 6,5 (Маж и жена случајно се мењаат со телата, маж у женско тело и обратно..добар за пуштање мозок на пасење и релаксација)
19.House of Tolerance- 5,5 (Film Club)
20.Popstar: Never Stop Never Stopping- 6,5 (и овој музички мокјументари само со модерни поп ѕвезди и многу познати камеа. Исто забавен али не до толку впечатлив)
21.Marrowbone- 4,5 (K) (драмата слаба, клише jump scares шо точно знаеш коа ќе се случат(едно 5 секунди откоа ќе престане музиката), со некои пресврти шо го правеа претходниот дел нелогичен.. Освен прилично солидна глума ништо не ми остаи никаков впечаток)
22.Logan Lucky- 6,5 (као шо се приметуе коа некој преглумува нешо, така и за филмов ми се приметуеше дека премногу сака да биде кул heist филмче. А некако и не можев да им го прифатам ликот шо го играа Татум и посебно Крег, глумците ми штрчеа некако, као да го прифатам Даниел Крег ко амерички јужњак :D.. having said that(Curb), забавен со шо и си ја постигна целта)
23.The Piano Teacher- 7,5 (Изабел Хуперт докажуе дека е актериште по којзнае кој пат.. добар кадар)
24.Giants and Toys- 7 (на сатиричен начин, во посветол комичен тон прикажано како во трка за профит се престанува да се биде човек.. добро филмче)
25.Senso- 8 (средина на 19ти век, Италија, костими, мелодрама, убави бои за око.. убав)
26.Conan the Barbarian- 7,5 (Film club)
27.He Loves Me… He Loves Me Not- 7,5 (Интересеен.. и не читајте нишо за филмов.. Одри :love:)
28.What If- 6 (Zoe Kazan :love:.. си имаше шармантни мали моментчиња, али и прилично предвидливи.. Редклиф и Зои си беа добри, али ми фалеа добри споредни улоги.. за пред спиење да пуштиш мозок ок си е)
29.Molly’s Game- 7,5 (K) (Арон Соркин првпат ко режисер, и којзнае кој пат ко сценарист на биографски филм. Конкретно за покер кралицата Моли, добар.. 2-3 пати можда се претера со нарацијата и објаснување на тоа шо и сами го глеаме коа немаше потреба, али освен тоа, филмов држи темпо 2 ипол саата, а богами и вниманието. Џесика си беше супер. Не ме допре до толку за 8че иако имаа една доста добра таква сцена Честејн и Костнер.
30.Downsizing- 5,5 (K) (Глеаш и не дека има нешо лошо али ништо не предизвикуе кај тебе.. поентите расфрлани, концептот интересен али многу малку се играл со него Александар Пејн, на кого му ги сакам филмчињата и сценаријата али овој му е слаб и досадничок)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom