Mетал

Метал

  • Обожавам

    Гласови: 619 54,4%
  • Слушам чат-пат

    Гласови: 285 25,0%
  • Не ми прави толку мерак

    Гласови: 102 9,0%
  • Неможам органски да го поднесам

    Гласови: 132 11,6%

  • Вкупно гласачи
    1.138
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.439
Поени од реакции
7.898
дајте некој сличен(ама добар да е) бенд со Cephalic Carnage...
дечкиве мас вадат!!!! ненормално страшни се!!!!
у последно време ова бруталциве ми праат кеф(за метал зборам)... :vozbud:
поздрав и фала
 

shadow_rr

Resistance is Futile
Член од
8 јули 2006
Мислења
1.807
Поени од реакции
323
дајте некој сличен(ама добар да е) бенд со Cephalic Carnage...
дечкиве мас вадат!!!! ненормално страшни се!!!!
у последно време ова бруталциве ми праат кеф(за метал зборам)... :vozbud:
поздрав и фала
Мислам дека ќе ти се допаднат Dying Fetus - Технички дет метал / детграјнд бенд со малку хц елементи во некои од песните.
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.439
Поени од реакции
7.898
Мислам дека ќе ти се допаднат Dying Fetus - Технички дет метал / детграјнд бенд со малку хц елементи во некои од песните.
знам ги дајинг фетус... ПУЗДЕР!!!
одлични се, а текстовите ме посебно напалуваат... и пеачот ти претставува дефиниција за вокал...
Purification through Violence омилен албум а за песна - Kill Your Mother,Rape Your Dog...иако е кратка песнава, ме пали и тоа ненормално...
доста добар дет метал се... а ја би ги стаил у брутален дет метал, не би рекол дека се технички, иако имат елементи од тој жанр...
 

ArhangelOFDeath

Immortality
Член од
3 септември 2008
Мислења
1.906
Поени од реакции
126
Nattefrost колку добар блек еј закон е
За Jamey Jasta брутал
 

shadow_rr

Resistance is Futile
Член од
8 јули 2006
Мислења
1.807
Поени од реакции
323
Дај бацете по некој стварно добар прогресивен метал...
Многу го обожавам прогресив металот, ама само инстументалниот. Вокалите ми се некако премногу лигави. Еве ти неколку бендови кои мора да ги имаш во колекцијата:
Побарај и нешто од Continuo Renacer - шпански инструментален прогресив метал бенд со џез елементи.
 

tomislayer

Елегантно дебел =)
Член од
18 ноември 2008
Мислења
1.482
Поени од реакции
82
Ееј колку не можам да сварам прогресив ништо нема ко тоа... ептен ми е споро и килаво и долго...
 

BoogieMan

#%$!
Член од
24 август 2006
Мислења
364
Поени од реакции
19
+ Circus Maximus, Shadow Gallery, Blind Illusion, Into Eternity (врло закон бенд, види ја песната на профил што ми е), Planet X.... и толку повеќе не ми текнува.

Ееј колку не можам да сварам прогресив ништо нема ко тоа... ептен ми е споро и килаво и долго...
жално....
 

Kiro Hametovski

Sniffericious
Член од
11 декември 2005
Мислења
1.685
Поени од реакции
43
Слушај Sypmhony X , со повер е мешано:). Иначе Џејми Џаста, Dying Fetus не се брутал дет...на шедоу дефиницијата е онаа тачната...:):) ваљда сите ги буни претерано мрсниот гроул...и пуно бластиќи, али пак не е брутал дет..:)
 
Член од
29 октомври 2008
Мислења
1.394
Поени од реакции
259
Баш сега шетнав по нет, па го начекав новиот спот на Hammerfall со наслов "Any means necessary". Лично сум разочаран, али останува да видиме како ќе бидат другите песни од следниот албум " No Sacrifice, No Victory"


 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.439
Поени од реакции
7.898
Дај бацете по некој стварно добар прогресивен метал...
убаци си Stream Of Passion... врло добар прогресив со симфонични елементи...

За Jamey Jasta брутал

добри се овие, ама шознам, некако не ми се онака одлични..
за да биде некој брутал дет метал бенд одличен(според моите критериуми)мора да има по некој детгринд или гриндкор елемент...
ете баш тоа е она што фали кај овој бенд...
 

Ares

Immortall
Член од
3 февруари 2009
Мислења
154
Поени од реакции
11
Паа... Металика. Првиот метал албум што го имав беше од Металика (Kill 'em' All) и еден подолг период ги обожавав, арно ама со текот на времето ми досадија малку. Секако постојат песни кои и до ден денес ги слушам од Металика, само не сум толку запален како што бев порано а и Металика денес не е тоа што била некогаш. Сеа преминав на нешто по екстремно:) како на пр. Mayhem, Gorgoroth, Dimmu Borgir, Satyricon i tn. а и многу често знам да си пуштам Pantera и да откачам до даска.
Ама моментално најмногу Dimmu Borgir си слушам, не знам некако многу ме возбудуваат безобразно брзите ритмови, а богами и вокалот што го има зверот!:music3:
 
Член од
12 март 2007
Мислења
650
Поени од реакции
73
Дај бацете по некој стварно добар прогресивен метал...
па вака: како прво Opeth ако не си ги чул, одма стај на плејлиста,тоа се мора.Pain Of Salvation -исто, основа,слушни ги албумите The perfect element part 1 и Remedy lane. Ayreon - еден тип од холандија шо за секој албум ја мени поставата на бендот, али секогаш го избира најдоброто од прогресиве рок / метал сцената,пробај ги албумите The Human equation И 01011001 , Riverside -супер бенд од полска, неверојатно добар прог, Second Life syndrom е The album од нив.Shadow gallery - помек прог метал,многу елементи на прог рок, у стилот на Enchant, Rush ,Anekdoten, али у потврда варијанта, Room V e albumot od niv, Queensryche - мене највеќе ми се свиѓа Promised land од нив, али они имат доста албуми.Therion ги ваљда знаеш.Communic -ok se, Agalloch - строго ти ги препорачувам, мене ми се еден од омилените бендови, мешавина од Progressive/ black/folk/ambient/ све најдобро.Arcturus - страшно добар бенд, progressive /black/avant guarde/ закон бенд. Borknagar - одличен progressive/black/folk, Canvas Solaris ,super se, Evergrey - енергичен прог,Gordian Knot - инструментален прог, супер е,Haggard - symphonic progressive orchestral каков бенд!! In The Woods .. супер прог од норвешка,оперски гласови,вриштење,оркестрација,симфонии,авангарда, лудница е бендот,мораш да го чуеш.Mastodon - добра групичка.Sculptured - авангард прог ,добри се. The 3rd And The Mortal - тешко се класифицира , али мораш да го чуеш,уникатна група, The Chronicles of Israfel - солидна група, едно од поарните нови имиња у прогот овие години,Devin Townsend - ако не си го чул,одма,типот не е нормален,The Gathering - симпатична прог групичка,Unexpect - добра авант прог метал група, Diablo swing orchestra - nogu interesen прог, невообичаен ама добар, Green Carnation - zakon,Moonsorrow - progressive /folk/black лудило група,Quo Vadis - u стилot на Death , zakon grupa, сеа нешто од Post metal ке ти препорачам, ја посебно го поштувам овај стил на прог,a ke bendisa i tebe posto gi slusas tool:Maudlin of the well,Indukti,Kayo Dot,NEUROSIS - основата на пост металот,чудо од бенд,Dark Suns,Deadsoul tribe,ISIS,Pelican,Anathema - страшни се, Tides,Mouth of the architect,Caldera,Roseta,Tesa,Cult of luna,Drawn,Giant squid,Lento,Omega massif,Shels,Solstafir,Twin Zero,Tephra,We made god. i нешто шо слушам у последно време Wolves In The Throne Room - закон бенд progressive metal/post rock/ambient/black metal комбинацијате е ненормално добра, чуј ги,Negura bunget -колку добар бенд, просто да се зачуди covek,од романија нешто вакво испаднало,луди се, black/progressive/ambient/post rock/ - zakon!!!. Drudkh -извонредно ,симфонии,блек,прогресив,страшни се. Caina - јако ногу , black metal/progressive metal/post rock чудо од бенд,
Fen- каков бенд!!!! енегија,блек метал,прог , post-black,neverojanto.Krallice - black/prog/post rock/metal - zakon se,The River Runs Black - post metal,screemo,post rock,prog metal, мора да ги чуеш.We Made God - post metal/screemo,post rock/, Woods Of Ypres - prog,folk,black, па мислам доста се бендови, ислушај ги па кажи мислење.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom