Lycamobile Македонија

Член од
29 август 2008
Мислења
5.210
Поени од реакции
3.594
кај мене малку прави проблем втората сим од лукамобил....го подесувам телефонот интернетот да ми е на втората картичка, и ако се закачам на вифи после тоа кога ќе излезам надвор, мобилниот интернет не работи. исто се случува и после некој повик. Одам на подесување на симовите, и потребно е само да чекирам повторно 4г/3г и се враќа интернетот.


Со картичката на мобимак никогаш сум немал ваков проблем, а прв пат користам 2 сим картички и сум немал искуство.
Koj telefon..?i dali imas opcija za prioritetna sim za data.?ako imas samo tuka pravi izmeni vo sim1 / sim2[DOUBLEPOST=1494600217][/DOUBLEPOST]
Сега работи :)
se si funkcionira gledam deka sega vo detali ima i momentalno aktivni paketi i detal ....ostanuva uste onlin nadopolnuvajn zada bide se kompletno ...
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.976
Поени од реакции
14.745
Koj telefon..?i dali imas opcija za prioritetna sim za data.?ako imas samo tuka pravi izmeni vo sim1 /sim2.
Samung j5....dobar i stabilen e telefonot. No toa ne e problem....ako možiš eventualno da pomogniš zošto nesaka vtoriot broj što go kupiv i mu go dadov na deteto... nikako nesaka internetot da se podesi. Ja staviv sim-ot na mojot telefon...i nema problem. Imam internet.

Se raboti za kineski telefon Blackwiev ultra..onie što se kako kopii na Ajfon6...

Malku podesuvanjeto e različno nego na ona od videoto...no sepak nesaka internetot.

Utre popladne ke stavam skrinsutevi od podesuvanjeto
 
Член од
6 мај 2017
Мислења
6
Поени од реакции
2
Samung j5....dobar i stabilen e telefonot. No toa ne e problem....ako možiš eventualno da pomogniš zošto nesaka vtoriot broj što go kupiv i mu go dadov na deteto... nikako nesaka internetot da se podesi. Ja staviv sim-ot na mojot telefon...i nema problem. Imam internet.

Se raboti za kineski telefon Blackwiev ultra..onie što se kako kopii na Ajfon6...

Malku podesuvanjeto e različno nego na ona od videoto...no sepak nesaka internetot.

Utre popladne ke stavam skrinsutevi od podesuvanjeto
ako e dobro podesen apn-ot togas mozebi e problemot sto ne e aktivirana opcijata data roaming.potrebno e i taa da se aktivira i ke proraboti internetot.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.976
Поени од реакции
14.745
Čekirano e i toa.....ke vidam utre ke se javam na 1212...
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.210
Поени од реакции
3.594
Name : Lycamobile MK
APN : data.lycamobile.mk
Proxy : Not Set
Port : Not Set
Username : lmmk - probaj so ovoj user togas
Password : plus
podesuvajnata za internet se tie, namesteni na xx telefoni i na 3/4 tableti sekade funkcionira......
tuku gledam nesto razdvizuvajne vo Prilep lokalna kablovska kabelnt ke ima sorabotka so lycamobile,odnosno i nee bas tolku lokalna se raboti za Prilep,Krusevo, i okolnite ruralni sredi mejgu koi ima i pomali opstini .... sigurno ke se prosiruva ova-ama spored mne Lyca trebase da zapocne so sorabotka so Neotel za 4Play uslugi za postpejd s razbira ili so Telekabel.....[DOUBLEPOST=1494689637][/DOUBLEPOST]
podesuvajnata za internet se tie, namesteni na xx telefoni i na 3/4 tableti sekade funkcionira......
tuku gledam nesto razdvizuvajne vo Prilep lokalna kablovska Kabelnet(sorabotnik na Neotel za fiksna telefonija) ke ima sorabotka so Lycamobile,odnosno i nee bas tolku lokalna se raboti za Prilep,Krusevo, i okolnite ruralni sredi mejgu koi ima i pomali opstini .... sigurno ke se prosiruva ova-ama spored mne Lyca trebase da zapocne so sorabotka so Neotel za 4Play uslugi za postpejd se razbira ili so Telekabel.....
 

Attachments

Член од
13 мај 2017
Мислења
1
Поени од реакции
0
Припејд е 30 дена ти трае тоа и на секој нареден си ставаш кредит и го обновуваш имаш неограничени смс и разговор кон сите мрежи и 8gb интернет
Јас сега прв пат купувам број од lycamobile, и го зедов тој со 384 денари пакет... го регистрирав бројот нооо горе кај што е мрежата ми стои R, како да сум на роаминг... бирам мрежа исто е. Ги направив поставките за мобилен интернет,ми вика не можи да го користите бидејќи сте на роаминг :/ Некој совет околу ова?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.976
Поени од реакции
14.745
Значи вака....некои работи се средија...некои се разјаснија.

-самсунгот што го користам со втора сим од лукамобиле, прави проблеми наводно поради што е симот на вториот слот. На пример после излегување од вифи , телефонот некогаш не се враќа на мобилен интернет, и треба да се направи офф/он на вториот сим и ќе проработи. Брзината е како што ја имаше Мобимак пред да премини на 4г(во Моментов интернетот што ми е на првата сим на Мобимак ми е доста побрз).

денес го тестирав добро интернетот на Лукамобиле, така што квалификациите на Ф1 ги гледав на телефон, и за 1 саат не сецкаше ни еднаш. Малку е сликата послаба него кога гледам Мобдро на Мобимак...но не е лошо. За 1 саат пренос ми потроши околу 350-380 мб гледано на ``дата`` од телефонот

-Вториот телефон од ќерката(Blackwiev)...никако не сакаше да се активира интернетот. Се јавив на 1212 и ми рекоа дека имаат повратни информации дека и кај други кинески телефони се јавува овој проблем.

Проблемот го средив така што ја извадив симот од Мобимак, на слото 1 ја ставив симот од лукамобиле, предходно ги избришав подесувањата на симовите. Го вклучив телефонот и почнав да го подесувам од нула..и интернетот се активираше. После тоа ја вратив и картичката на Мобимак , но на вториот слот. Таа служи за јавувања пошто има добра претплата за јавувања. така сега кинезот се користи за јавувања со симот од Мобимак, а интернетот од Лукамобиле.

Ќерката среќна...од 500 Мб месечно сега се крена на 2+1 Гб..што е сосема доволно.

Третата претплата за сопругата планирам целосно да ја префрлам на Лукамобиле на 384 денари...само ќе треба да поднесам барање за трансфер на бројот(тука ми е проблем што незнам кога ми истекува претплатата-појма немам кога сум го потпишал договорот-мора да одма во салонот на Мобимак)
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.210
Поени од реакции
3.594
Јас сега прв пат купувам број од lycamobile, и го зедов тој со 384 денари пакет... го регистрирав бројот нооо горе кај што е мрежата ми стои R, како да сум на роаминг... бирам мрежа исто е. Ги направив поставките за мобилен интернет,ми вика не можи да го користите бидејќи сте на роаминг :/ Некој совет околу ова?
ne ste na roaming(kako pri patuvajn vo drugi drzavi) toa e nacionalen roaming,za da imate internet aktivirajte i data roaming da bide ON[DOUBLEPOST=1494711839][/DOUBLEPOST]
Значи вака....некои работи се средија...некои се разјаснија.

-самсунгот што го користам со втора сим од лукамобиле, прави проблеми наводно поради што е симот на вториот слот. На пример после излегување од вифи , телефонот некогаш не се враќа на мобилен интернет, и треба да се направи офф/он на вториот сим и ќе проработи. Брзината е како што ја имаше Мобимак пред да премини на 4г(во Моментов интернетот што ми е на првата сим на Мобимак ми е доста побрз).

денес го тестирав добро интернетот на Лукамобиле, така што квалификациите на Ф1 ги гледав на телефон, и за 1 саат не сецкаше ни еднаш. Малку е сликата послаба него кога гледам Мобдро на Мобимак...но не е лошо. За 1 саат пренос ми потроши околу 350-380 мб гледано на ``дата`` од телефонот

-Вториот телефон од ќерката(Blackwiev)...никако не сакаше да се активира интернетот. Се јавив на 1212 и ми рекоа дека имаат повратни информации дека и кај други кинески телефони се јавува овој проблем.

Проблемот го средив така што ја извадив симот од Мобимак, на слото 1 ја ставив симот од лукамобиле, предходно ги избришав подесувањата на симовите. Го вклучив телефонот и почнав да го подесувам од нула..и интернетот се активираше. После тоа ја вратив и картичката на Мобимак , но на вториот слот. Таа служи за јавувања пошто има добра претплата за јавувања. така сега кинезот се користи за јавувања со симот од Мобимак, а интернетот од Лукамобиле.

Ќерката среќна...од 500 Мб месечно сега се крена на 2+1 Гб..што е сосема доволно.

Третата претплата за сопругата планирам целосно да ја префрлам на Лукамобиле на 384 денари...само ќе треба да поднесам барање за трансфер на бројот(тука ми е проблем што незнам кога ми истекува претплатата-појма немам кога сум го потпишал договорот-мора да одма во салонот на Мобимак)
1
Ova e tocno taka jas imav kinez Leagoo Z5c- 1 mesec i go imase istiot problem, so sim od telekom i Lyca, a so sim od vip i Lyca,nezavisno vo koj slote 1/2 . nemase problemi .isto imase i problem koga ima 2 sim vo nego od bilo koja da zboruvas se slusase konstantno exo,pa od amc me ubeduvaja deka e od vip problemot od lyca e - im vadam sim telekom stavame isto i od= od nego- pa taka go vrativ i mi vratija pari, toa e so tie kinezi,ne dka drugite nese kineski....
 
Последно уредено:
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Meanwhile vo slovenija trgovskiot lanec hofer vleguva kako ponudnik na mobilni telekomunikacii i gledajte gi cenive na standard barem duplo pogolem od nasiov, se raboti za pripejd kako lyca:
https://www.hot.si/tarife.html
3000min, 3000sms so 20gb za 10e, so 50gb za 15e.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.976
Поени од реакции
14.745
Verovatno ke bide trend ova so sve podobri ponudi.....samo što kaj nas sekogaš se kasni so novitetite...cirka 1.5-2 godini
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
ko so sm rekol poveke pati za nasiov standard bi bilo realno npr 1000min 1000sms i 50-100gb internet za max 500den. inace sve drugo so pomalce gb e cista pljacka. lyca e mrdnuvanje od mrtva monopolska tocka.
poleka ama sigurno im doagja krajot na kablite i kablovskite operatori, ako ne gi simnat cenite i ako ne ja podobrat ponudata to est da presaltaat na bezicno i eftina optika ke gi snema.
druga interesna rabota, na zapad veke odamna davaat opcija dve sim karticki na eden broj, edna za telefonot druga za laptop, pc, tablet i sl. vtorata sim e fakticki klon na prvata, ili so sitna mesrcna doplata ili bez doplata. kaj nas ova da gi prasas po dukanive dali ima te gledaat ko telinja i samo se smeat. ete kolku sme nie utepani i zaostanati.
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2008
Мислења
5.210
Поени од реакции
3.594
Verovatno ke bide trend ova so sve podobri ponudi.....samo što kaj nas sekogaš se kasni so novitetite...cirka 1.5-2 godini
za toa deka sme ponazad tocno 2/3 godini sme nazad so se-----kolku vreme se cekase za Mvno,zamackaa oci so albafon koj bese bez vrska..... dodeka vo slovenija ima 4 mno i 10 mvno so 2 milioni narod kolku kaj nas so pojak standard i pomali ceni >>no tuka i drzavata zema pari od monopol-duopolot....i
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.022
Поени од реакции
1.282
Мене ме занима што бидна со оној вториот најавен виртуелен оператор? АЕК го најави и одеднаш штама. Дали е Боб дали е некој друг господ знае. Проверив во регистар никаде не се споменува Боб туку сосема некоја трета бош фирма... Незнам каде може тоа да се провери.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom