Lycamobile Македонија

Член од
29 август 2008
Мислења
5.260
Поени од реакции
3.642
Jas pošto nemam Fb profil....trošam okolu 2 giga..vklučitelno i po nekoe vreme na Mobdro( treninzi na F1).

Lykamobilot go testiram za deteto...bidejki negovata pretplata e samo 500 mb...da podobra opcija mi e da prikupam vaka internet od drug operator so vtora sim...nego da odam na povisoka tarifa[DOUBLEPOST=1494401152][/DOUBLEPOST]
Staviv novi 100 denari....pred toa imav ostanati 21...i posle aktivacijata na *139*1002# proveriv sega ima 22 den. Znači tie 21 i 1 od stote...drugite 99 odat na internet.


Konečno se naštima.....fala mnogu
Nema problem vo sekoe vreme... proveruvajsi preostanat soobrajkaj na *137# ili napravi profil na mojLyca[DOUBLEPOST=1494428289][/DOUBLEPOST]
so ke ti e 4g ako nemas bar 20gb u paket. toa ti e isto kako na nekoja kola zver so 5000 kubika da i vgradis 5 litarski rezervar za gorivo :icon_lol::icon_mrgr:
Koj debilizam se cepa kaj nas, ti mackaat oci so nekojsi 4g, a u paketine se stisnale kako da ti prodavaat voda srede pustina.
do nekade vo pravo si - na 4g -speedtest da napravis sigurno 200mb ke zaminat, na 3g 30~35mb ke potrosis...no sepak brzinata gi trosi mb/ gb ... no kako i da e ako ne sakas ne koristi 4g ostavigo telefonot na gsm/wcdma, .... tvoj izbor dobro e da ima pa sega koj/kako saka ..isto taka togas mozebi paketite kese pojacaat so internet, primer lyca maxi od 8 na 16 gb, lyca Mega od 10 na 20 gb ili i povejke ke vidime,ke pocekame
 
Последно уредено:
P

psychostasia

Гостин
Па што има врска брзината на интернетот со тоа колку си потрошил. Ако пример да речеме слика некоја е 3 MB ти ако сакаш и со 5g пушти ја пак ќе е толку само чекањето ќе ти биде различно. Ваљда не висиш на спидтест со интернет од 1-2 гига.
 
Член од
27 февруари 2017
Мислења
61
Поени од реакции
57
Па што има врска брзината на интернетот со тоа колку си потрошил. Ако пример да речеме слика некоја е 3 MB ти ако сакаш и со 5g пушти ја пак ќе е толку само чекањето ќе ти биде различно. Ваљда не висиш на спидтест со интернет од 1-2 гига.
Поентата е во тоа шо кога имаш 4г интернет брзината е драстично поголема и од тука ќе ти посочам примери за тоа како повеќе интернет се троши со 4г одколку 3г.

Значи не се менува фактот дека еден фајл ќе биде иста големина

При процесот на скролање, ако си забележал/а, во различни апликации, сликите се случува да се буквално пиксели кои по некоја секунда или пола ќе се избистрат, а и самото скролање „кочи“(stutter) при побрзо скролање зашто податоците не се добиваат доволно брзо за да ја задволат брзината на скролањето. Ако си на 4г ќе забележиш ова дека скоро и да го нема. Се разбира тука влегуваат и други варијабилни вредности.

Кога би отворил/а видео, за pre-load на 3г би му требало многу повеќе време во споредба со 4г. Така да ако ти се решиш да го прекиниш на 10 секунди, ако си на 4г веќе си направил драстично поголем сообраќај на податоци.

Има и други слични детали, но ова е доволно да се свати која ми е поентата.

И така да крајниот резултат е поголем сообраќај на податоци и паралелно на тоа се зголемува и потрошениот интернет и се јавува потреба од „поголем пакет“.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.260
Поени од реакции
3.642
Поентата е во тоа шо кога имаш 4г интернет брзината е драстично поголема и од тука ќе ти посочам примери за тоа како повеќе интернет се троши со 4г одколку 3г.

Значи не се менува фактот дека еден фајл ќе биде иста големина

При процесот на скролање, ако си забележал/а, во различни апликации, сликите се случува да се буквално пиксели кои по некоја секунда или пола ќе се избистрат, а и самото скролање „кочи“(stutter) при побрзо скролање зашто податоците не се добиваат доволно брзо за да ја задволат брзината на скролањето. Ако си на 4г ќе забележиш ова дека скоро и да го нема. Се разбира тука влегуваат и други варијабилни вредности.

Кога би отворил/а видео, за pre-load на 3г би му требало многу повеќе време во споредба со 4г. Така да ако ти се решиш да го прекиниш на 10 секунди, ако си на 4г веќе си направил драстично поголем сообраќај на податоци.

Има и други слични детали, но ова е доволно да се свати која ми е поентата.

И така да крајниот резултат е поголем сообраќај на податоци и паралелно на тоа се зголемува и потрошениот интернет и се јавува потреба од „поголем пакет“.
istoto sakav da go odgovoram ,ama nemav vrme da objasnuvam samo kratko prviot mesec koga smeniv usim i imav 4g, internetot 7gb na vip go potrosiv za 20dena, a na 3g mi ostanuva nekogas i 1gb....toa mi bese muabetot.....
 
P

psychostasia

Гостин
Што знам ете јас користам браузери со поголема контрола (vc, opera mini и сл.) со адблокери и можност за компресија на сликите баш поради тоа да не ми се лоадираат при скролање. Видеа прават разлика точно ама со 1-2 гига интернет јас не гледам баш многу видеа. 5 минути видео троши отприлика 20тина mb на 360p така да не е повеќе од тест на спидтест.
Не викам дека не треба да се зголемат пакетите, 1-2 гига пакет е смешно (да не ги спомнувам пакетите на т-мобиле од 100 и 300 MB) во 2017-та.
 

Пеце

Пелистер-Битола
Член од
16 септември 2009
Мислења
4.228
Поени од реакции
4.988
Ме интересира во врска со пакетите од lycamobile.
Пример ако сакам да активирам интернет со некој од пакетите, потребно е само пари да имам на сметката и само пуштам порака да за добијам интернет ? Тоа се си оди софтверски и автоматски добивам интернет или ?
И дали сте задоволни од интернетот, дали имаат добар интернет ?
 
B

bngj45

Гостин
Дали им е направено на лајка да може да се прати порака за администативна такса на број 144 166?
На ваков број 144 999 праќав за ЈСП да видам за колку време доаѓа автобусот но не им работеше?
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.022
Поени од реакции
1.282
Дали им е направено на лајка да може да се прати порака за администативна такса на број 144 166?
На ваков број 144 999 праќав за ЈСП да видам за колку време доаѓа автобусот но не им работеше?
Не работи тоа. И јас пробував. Не верувам дека ќе подржат ваква услуга. Треба да се праша
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.260
Поени од реакции
3.642
Ме интересира во врска со пакетите од lycamobile.
Пример ако сакам да активирам интернет со некој од пакетите, потребно е само пари да имам на сметката и само пуштам порака да за добијам интернет ? Тоа се си оди софтверски и автоматски добивам интернет или ?
И дали сте задоволни од интернетот, дали имаат добар интернет ?
eve go odgovorot...za zal Ne
 

Attachments

Член од
20 јануари 2009
Мислења
646
Поени од реакции
516
Ме интересира во врска со пакетите од lycamobile.
Пример ако сакам да активирам интернет со некој од пакетите, потребно е само пари да имам на сметката и само пуштам порака да за добијам интернет ? Тоа се си оди софтверски и автоматски добивам интернет или ?
И дали сте задоволни од интернетот, дали имаат добар интернет ?
Да, треба само да имаш доволно кредит, и автоматски ти се активира нареден месец ако имаш доволно кредит. На твојот профил можиш да избериш „Откажи автоматско обнувување“ или како и да се вика копчето шо се наоѓа одма до самиот пакет. Пакетите се активират со СМС или со повик, под секој пакет имаш упатство.
Од интернетот генерално сум задоволен, на спидтест како за 3Г крева и до 15мбс/5мбс. Стабилен е. Барем кај мене.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.260
Поени од реакции
3.642
Да, треба само да имаш доволно кредит, и автоматски ти се активира нареден месец ако имаш доволно кредит. На твојот профил можиш да избериш „Откажи автоматско обнувување“ или како и да се вика копчето шо се наоѓа одма до самиот пакет. Пакетите се активират со СМС или со повик, под секој пакет имаш упатство.
Од интернетот генерално сум задоволен, на спидтест како за 3Г крева и до 15мбс/5мбс. Стабилен е. Барем кај мене.
Tocno taka..... 28/29 ot den stasuva sms deka naredniot den na polnojk ke ima avtomatska obnova na paketot,se razbira dokolku ima dovolno kredit na brojceto..... ako ne sakas istiot paket da se obnovi a sakas drug isprajkas ussd kod na *190# i avtomatskata obnova kese deaktivira potoa mozes da si aktiviras drug paket...
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Што знам ете јас користам браузери со поголема контрола (vc, opera mini и сл.) со адблокери и можност за компресија на сликите баш поради тоа да не ми се лоадираат при скролање. Видеа прават разлика точно ама со 1-2 гига интернет јас не гледам баш многу видеа. 5 минути видео троши отприлика 20тина mb на 360p така да не е повеќе од тест на спидтест.
Не викам дека не треба да се зголемат пакетите, 1-2 гига пакет е смешно (да не ги спомнувам пакетите на т-мобиле од 100 и 300 MB) во 2017-та.
ako imas telefon so fulhd ekran videata automatski gi otvara vo fulhd. pa sega vidi samo koga ke pocne da go vrti.videoto vo 1080p otidoa 50-100mb uste vo start
 
P

psychostasia

Гостин
ako imas telefon so fulhd ekran videata automatski gi otvara vo fulhd. pa sega vidi samo koga ke pocne da go vrti.videoto vo 1080p otidoa 50-100mb uste vo start
Имаш и на јутјуб опција да не ги вклучува автоматски во најјака можна резолуција ако тоа ти троши толку многу интернет. Од апликацијата сетирај на едно видео најниска резолуција и после сите видеа ќе ти бидат со таа резолуција.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.003
Поени од реакции
14.820
кај мене малку прави проблем втората сим од лукамобил....го подесувам телефонот интернетот да ми е на втората картичка, и ако се закачам на вифи после тоа кога ќе излезам надвор, мобилниот интернет не работи. исто се случува и после некој повик. Одам на подесување на симовите, и потребно е само да чекирам повторно 4г/3г и се враќа интернетот.


Со картичката на мобимак никогаш сум немал ваков проблем, а прв пат користам 2 сим картички и сум немал искуство.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom