Lycamobile Македонија

Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.975
Поени од реакции
14.731
Ako imas rezerva lyca sim brojce so 0 kredit se javuvas vo call centar i toa e toa.Ako nemas zemi edna BESPLATNA e kaj distributerite.Nikako da platis za 0 sim karticka.Ke ti pobaraat PUK i ICCID brojot od novata karticka,ke go registrirate brojceto i done deal.Za pola saat najcesto brojot ke ti bide portiran vo novata sim so se sto imas vo nea ( kredit,paketi itn)
Имам втора сим со 0 денари, но има друг број на Лајка? дали можат таа да ја искористат и да и го сменат бројот и да го вбпишат бројот од првата неисправната сим?
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
Имам втора сим со 0 денари, но има друг број на Лајка? дали можат таа да ја искористат и да и го сменат бројот и да го вбпишат бројот од првата неисправната сим?
Ако не е регистрирана и активна тогаш ке може.А на веќе регистриран број 99% нема да може.Или ако е веќе регистрирана таа друга картичка на твое име а немаш никаков друг начин да дојдеш до друга сим, замоли ги на таа картичка да ти го портираат бројот што го бараш.Иако препорачувам секогаш сим свап да се прави на празна неактивна сим картичка.
 
Член од
12 јуни 2022
Мислења
998
Поени од реакции
423
Имам втора сим со 0 денари, но има друг број на Лајка? дали можат таа да ја искористат и да и го сменат бројот и да го вбпишат бројот од првата неисправната сим?
Taka i treba kupuvas nova so 0 denari no da ne e registrirana ili da e registrirana so istite podatoci i brojot se menuva.
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.176
Поени од реакции
106
Need help!

Користам Самсунг А72, dual sim.
Додека и 2 сим картички ми беа од А1 немав никаков проблем. Еве веќе месец време сум на Lycamobile и од тогаш сим картичката на А1 нон стоп ми губи мрежа, ама баш нон стоп. Сигурно во ден и до 10 пати. Кога ќе изгуби мрежа, одма го пуштам интернетот на Lycamobile и ситуацијата се враќа во нормала. Незнам шо е дефектот.. ама нешто ме дупи, а немам решение.

Дали на некој му се случува/ло истото?
 
Член од
12 јуни 2022
Мислења
998
Поени од реакции
423
Need help!

Користам Самсунг А72, dual sim.
Додека и 2 сим картички ми беа од А1 немав никаков проблем. Еве веќе месец време сум на Lycamobile и од тогаш сим картичката на А1 нон стоп ми губи мрежа, ама баш нон стоп. Сигурно во ден и до 10 пати. Кога ќе изгуби мрежа, одма го пуштам интернетот на Lycamobile и ситуацијата се враќа во нормала. Незнам шо е дефектот.. ама нешто ме дупи, а немам решение.

Дали на некој му се случува/ло истото?
I kaj drugar mi bese taka, resenie nema izvadi ja ednata kartica. Ako ja koristis lajka samo za internet napravi si presmetka ke svanes deka ako si ja zgolemes tarifata na A1 ke ti ispadne 100 den poskapo ama ke imas podobar kvalitet i povekje internet. Ako ja koristis za drugi potrebi nema resenie na toj problem.
 
Член од
9 јануари 2021
Мислења
703
Поени од реакции
722
Need help!

Користам Самсунг А72, dual sim.
Додека и 2 сим картички ми беа од А1 немав никаков проблем. Еве веќе месец време сум на Lycamobile и од тогаш сим картичката на А1 нон стоп ми губи мрежа, ама баш нон стоп. Сигурно во ден и до 10 пати. Кога ќе изгуби мрежа, одма го пуштам интернетот на Lycamobile и ситуацијата се враќа во нормала. Незнам шо е дефектот.. ама нешто ме дупи, а немам решение.

Дали на некој му се случува/ло истото?
Снемува мрежа ДА и кај мене на А20е, еднаш немаше од А1 дури користев Lyca па пак се враќаше, сега е обратно или 2те мрежи сосема немаат заради работните зафати од А1 што ги имаат на мрежата. Почекај ќе се стабилизира, Sim 1 - A1; Sim2 - Lycamobile вака постави ги.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.210
Поени од реакции
3.594
Need help!

Користам Самсунг А72, dual sim.
Додека и 2 сим картички ми беа од А1 немав никаков проблем. Еве веќе месец време сум на Lycamobile и од тогаш сим картичката на А1 нон стоп ми губи мрежа, ама баш нон стоп. Сигурно во ден и до 10 пати. Кога ќе изгуби мрежа, одма го пуштам интернетот на Lycamobile и ситуацијата се враќа во нормала. Незнам шо е дефектот.. ама нешто ме дупи, а немам решение.

Дали на некој му се случува/ло истото?
Ova kaj mene se sluci 2/3pati na redmi tel, No ako e aktivno dual 4g(za 2 te sim)nema problem...
Prethodno na huawei tel, nemase nikakva maka istite karticki se slot- sim 1(a1)sim 2 lyca.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.210
Поени од реакции
3.594
Need help!

Користам Самсунг А72, dual sim.
Додека и 2 сим картички ми беа од А1 немав никаков проблем. Еве веќе месец време сум на Lycamobile и од тогаш сим картичката на А1 нон стоп ми губи мрежа, ама баш нон стоп. Сигурно во ден и до 10 пати. Кога ќе изгуби мрежа, одма го пуштам интернетот на Lycamobile и ситуацијата се враќа во нормала. Незнам шо е дефектот.. ама нешто ме дупи, а немам решение.

Дали на некој му се случува/ло истото?
Edit;od pred 1 cas,(soprugata,deteto) na razlicni telefoni motorola i honor/ se slucuva isto snemuva 1-2-3 sekundi mreza i se vrajka ...
denes prv pat zaprimetile, dali deka e na ista mreza i 2ta slota/ili a1 si pravi eksperimenti ...
jas sega smeniv 3g prefired samo za proba 2-3 dena da vidam , dali so lte e problemot ili ...
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
Edit;od pred 1 cas,(soprugata,deteto) na razlicni telefoni motorola i honor/ se slucuva isto snemuva 1-2-3 sekundi mreza i se vrajka ...
denes prv pat zaprimetile, dali deka e na ista mreza i 2ta slota/ili a1 si pravi eksperimenti ...
jas sega smeniv 3g prefired samo za proba 2-3 dena da vidam , dali so lte e problemot ili ...
Jas porano drzev dve karticki na telefonot (motorola G9 plus ) ednata lajka,drugata telekom sluzbena i dosta cesto nemav internet na lajkata iako bese sim 1 i samo od nea koristev internet.Od koga ja izvadiv sluzbenata od telefon(na obicen tel ja staiv) nemam problemi so internetot.Sto e problemot vrska nemam ali deka e nesto so Lajkata toa sigurno.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.210
Поени од реакции
3.594
Jas porano drzev dve karticki na telefonot (motorola G9 plus ) ednata lajka,drugata telekom sluzbena i dosta cesto nemav internet na lajkata iako bese sim 1 i samo od nea koristev internet.Od koga ja izvadiv sluzbenata od telefon(na obicen tel ja staiv) nemam problemi so internetot.Sto e problemot vrska nemam ali deka e nesto so Lajkata toa sigurno.
istiot moj moto g9plus/ deka ima nesto ima 100%, ama sega ke probam prefired 3g/ i po 2 dena ke vratam pak lte so dual 4g, na 2te / a imam i beckUp tel, ke gi razdelam samo da vidam sto e bidejki ova do sega ne se slucuva, kaj tatkomi ima i 079/i portiran 075 na lyca /fakticki 2lyca sim i dvete rabotat,gledam nema miss cal, povejke od 7dena, staviv airplane , zvonam kon 2te, vrajkam mreza i na 2te stigna miss call ....
ne me cudi i a1 da ima problem bidejki vcera ohrid/struga lyca odese na vodafoneAl, sega 10min go ostaviv tel, pred mene samo so a1sim, i kaj mrezata postojano se menuva sama od 4g/4g+/pa vrajka h+ pa pak taka(ostavene prefired Lte), za da na kraj vidam vo cell stendBy 0.34% without signal ...
ovde e veke problem so a1 ....
i potoa da vidam time searching network 1min,36sek,
Автоматски споено мислење:

istiot moj moto g9plus/ deka ima nesto ima 100%, ama sega ke probam prefired 3g/ i po 2 dena ke vratam pak lte so dual 4g, na 2te / a imam i beckUp tel, ke gi razdelam samo da vidam sto e bidejki ova do sega ne se slucuva, kaj tatkomi ima i 079/i portiran 075 na lyca /fakticki 2lyca sim i dvete rabotat,gledam nema miss cal, povejke od 7dena, staviv airplane , zvonam kon 2te, vrajkam mreza i na 2te stigna miss call ....
ne me cudi i a1 da ima problem bidejki vcera ohrid/struga lyca odese na vodafoneAl, sega 10min go ostaviv tel, pred mene samo so a1sim, i kaj mrezata postojano se menuva sama od 4g/4g+/pa vrajka h+ pa pak taka(ostavene prefired Lte), za da na kraj vidam vo cell stendBy 0.34% without signal ...
ovde e veke problem so a1 ....
i potoa da vidam time searching network 1min,36sek,
edit: posle 15imn, na 1234 , potvrdeno( najmnogu pelagonija i oxrid/struga-degradacija na mob,uslugi) povejke korisnici denes prijavile vakvi kratki/prekini/seckajna ...demek veke barale kade e problemot dali vo 5g ili postoeckoto 4g ... cisto se somnevam deka e taka
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.975
Поени од реакции
14.731
Истиот проблем го имав јас на времето на Самсунг Ј5, дури телефонот го рекламирав во Мобеликс, и нормално тие ми потврдија дека телефонот е ОК

Откако истото ми се повтори и на А51...ми стана јасно дека втората картичка на Лајка ми прави проблем

Првата сим ми е на Мобимак
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.210
Поени од реакции
3.594
Истиот проблем го имав јас на времето на Самсунг Ј5, дури телефонот го рекламирав во Мобеликс, и нормално тие ми потврдија дека телефонот е ОК

Откако истото ми се повтори и на А51...ми стана јасно дека втората картичка на Лајка ми прави проблем

Првата сим ми е на Мобимак
I kolega so a13 imase slicen problem.....sega zede skoro motorola,ke go prasam utre dali e taka....
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
1.092
Поени од реакции
316
Јас размислувам да се префрлам од А1 на Лајка ама ми е страв да не згрешам и да си го изгубам бадијала бројот после тоа. Е сега ми текна на една опција ама не знам колку е возможна. Јас сум на А1 постпејд. Сакам да го задржам бројот и се префрлам на Лајка. Е сега дали е можно после некој период повторно да се вратам на А1 постпејд (или друг оператор) со истиот број?
 
Член од
24 август 2008
Мислења
291
Поени од реакции
237
Јас размислувам да се префрлам од А1 на Лајка ама ми е страв да не згрешам и да си го изгубам бадијала бројот после тоа. Е сега ми текна на една опција ама не знам колку е возможна. Јас сум на А1 постпејд. Сакам да го задржам бројот и се префрлам на Лајка. Е сега дали е можно после некој период повторно да се вратам на А1 постпејд (или друг оператор) со истиот број?
Може, без проблем
 

Kajgana Shop

На врв Bottom