Linux сеуште многу многу назад

Член од
19 септември 2005
Мислења
5.612
Поени од реакции
176
Ајде малку да го турниме сонот на Линуксашите:

Прва статистика (Net Applications): Тука


Windows 95 0.01%
Windows 98 0.61%
Windows ME 0.34%
Windows NT 0.63%
Windows 2000 2.54%
Windows XP 74.41%
Windows Vista 12.94%
Mac OS 3.09%
Mac Intel 4.41%
Linux 0.63%


Втора статистика (W3 Counter): Тука

Windows 98 0.99%
Windows ME 0.36%
Windows 2000 3.14%
Windows XP 78.56%
Windows 2003 0.73%
Windows Vista 7.34%
Mac OS 4.89%
Linux 1.89%


Трета статистика (W3 Schools): Тука

Windows 98 1.1%
Windows 2000 3.7%
Windows XP 72.6%
Windows 2003 1.9%
Windows Vista 8.4%
Mac OS 4.4%
Linux 3.9%

Четврта статистика (XiTi Monitor): Тука

Windows 98 0.67%
Windows МЕ 0.28%
Windows 2000 1.91%
Windows XP 79.52%
Windows Vista 11.57%
Mac OS 3.72%
Linux 0.88%

Петта статистика (OneStat): Тука

Windows 98 0.58%
Windows МЕ 0.31%
Windows 2000 3.36%
Windows XP 78.93%
Windows Vista 13.24%
Mac OS 3.36%
Linux 0.42%
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.680
Можеби, но нешто на радио слушав за новиот Линукс 8.0 Вика се инсталира како обична програма под виндоуз и автоматски имаш дуал бут на ПЦ-то. Ако сакаш некогаш да го бришеш, само стартовај виндоуз, адд-римув програмс и од таму можеш како програма да го избришеш. Мислам дека ова ке им ја зголеми популарноста.
 

Lajce

Не за сркање
Член од
19 април 2006
Мислења
997
Поени од реакции
114
Можеби, но нешто на радио слушав за новиот Линукс 8.0 Вика се инсталира како обична програма под виндоуз и автоматски имаш дуал бут на ПЦ-то. Ако сакаш некогаш да го бришеш, само стартовај виндоуз, адд-римув програмс и од таму можеш како програма да го избришеш. Мислам дека ова ке им ја зголеми популарноста.
Јас го користам недела дена (Ubuntu 8.04), иако на десктопот дома имам Ubuntu 7.04 веке година дена. Tака е инсталиран под Windows и сум ептен задоволен, не сум го старувал Window-сот недела дена, го заборавив:toe:

Мене ми е супер, стабилен, лесен и френдли за користење, all that I need, батали тоа статистиките погоре, тоа се само бројчиња и проценти. Само за подсетување internet Explorer е no.1 по користеност што незначи дека е подобар од Mozilla или Opera :wink:, таков им се нашол, со таков шибаат западњачки роботистички корисници. Jас сум за конкретно искуство, пробај па после кукај, плукај критикувај.

Ubuntu 8.04 им го препорачвам на сите да го пробаат. :wink:
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.612
Поени од реакции
176
Мене ми е супер, стабилен, лесен и френдли за користење, all that I need, батали тоа статистиките погоре, тоа се само бројчиња и проценти. Само за подсетување internet Explorer е no.1 по користеност што незначи дека е подобар од Mozilla или Opera :wink:, таков им се нашол, со таков шибаат западњачки роботистички корисници.
Имам користено неколку дистрибуции на Линукс, и стојам цврсто на ставот дека колку и да се труди, ќе остане зад Windows.

Почна и во Македонија ова но, во светот веќе години се практикува при купување на нов компјутер:
  • „Дали сакаш да оди со (некоја верзија) Линукс, или сакаш да доплатиш ХХХ евра за Windows“. 95% велат: „Сними ми Windows“.
Луѓето лесно не се префрлаат од еден на друг ОС. Премногу навики треба да промени обичниот корисник за да работи на друг Оперативен систем. Премногу работа треба напредниот корисник, за да ги најде сите алатки кои ги имал на Windows.

Со Firefox повторно е истиот проблем. 80-90% од корисниците се „обични“ корисници. Тоа што самиот Windows им нуди апликација со која сурфаат им е доволно. Сега разбрав дека на Европскиот пазар на Мајкрософт ќе им се забрани дистрибуција на ИЕ заедно со Windows. Тоа ќе ги промени бројките. До 96-97ма... немаше IE со Windows-от. На тој начин Нетскејп Навигатор беше УБЕДЛИВО прв на пазарот. IE заедно со Windows го уништи.

Во Македонија, сепак е друга приказната. Не верувам дека некој не знае за фајрфокс. Но еден информатичар од Мексико кога го прашав: „Користиш IE или Firefox“ ми одговори „What is Firefox??“
 

Dimitarc

Мрчатор
Член од
30 јануари 2005
Мислења
2.640
Поени од реакции
18
Јас се уште не знам кој ѓавол ме натера да преминам од 7.10 (верзија која работеше совршено во секоја смисла) на 8.04. Уствари знам кој ме натера. Ама сега трпам. Јест да 8.04 работи исто совршено само ме нервира што неможам да се вратам на фајрфокс 2. Страшно ме нервира тројкава.

Линукс е многу назат, чепкај си ти по виндоусот, чекај го кога ќе кликнеш старт да ти се отвори стар едно 20 секунди додека јас за 20 секунди имам покрената машина спремна за работа со отворени сите програми кои ми требаат и конектирана на ве-ланот по дома што ми е.

Финтите што ги прави compiz (jfgi) се 200 пути бољи од тие на виндоус. Да, знам дека го има тоа и за виндоус, али е посебен програм. Што ќе ми јаде ресурси и ќе ми работи уште поспоро од default спорината на виндоус.

Интуитивно е користењето ан повеќе десктопи одеднаш со што можам да учам и компајлирам на еден десктоп додека на друг да дремам на мсн и сурфам на форум. Да, знам дека го има тоа и за виндоус, али е посебен програм. Што ќе ми јаде ресурси и ќе ми работи уште поспоро од default спорината на виндоус.

Synaptic packet manager е тоа што ми овозможува да го имам секој програм, секој апгрејд на секој инсталиран програм во било кое време се додека имам интернет. Да, знам дека го има тоа и за виндоус, али е посебен програм. Што ќе ми јаде ресурси и ќе ми работи уште поспоро од default спорината на виндоус. Уствари не, го нема тоа.

Rhythmbox Music Player доаѓа по дефалт со убунтуво и е многу побрз, посреден, поорганизиран и полесен за работа од било кој програм за музика во виндоус. Ова е ствар на вкус.

Open Office може све што може и офисот на виндоус, не е толку графички добар не сеуште ја има и предноста што е бесплатен (не е некоја голема предност овде), сега веќе има исто онолку темплејти колку што има и за мајкрософт офис.

Спорото и никакво неро овде е заменето со Brasero Disc Burning и GnomeBaker. Повеќето го користат к3б меѓутоа тоа е за кде, иако не е никаков проблем да се користи и на гном.

Да додадам дека од сите могучи кодекси, све што би ти било некогаш потребно ги добиваш со есенцијалните пакови кој ги инсталираш дирекно од интернет и не му ја мислиш каде ти се 200те цедиња со програми за видндоус?

Gimp и gimpshop ми се веќе подобри од фотошоп на адобе, се бесплатни и не се ништо полоши и понефункционални од фотошоп. Е сеа овие две и не се нешто побрзи.

Принтерот, скенерот, микрофонот, камерата и све беа еден ден губење живци по нивното инсталирање. Меѓутоа поубаво еден ден губење живци него цел живот со виндоуз.
 

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28
Инстлирај opensuse 11 (сеуште бета)
Како креан корисник би требало да се радуваш WIn да има конкуренција.
 

Lajce

Не за сркање
Член од
19 април 2006
Мислења
997
Поени од реакции
114
Јас се уште не знам кој ѓавол ме натера да преминам од 7.10 (верзија која работеше совршено во секоја смисла) на 8.04. Уствари знам кој ме натера. Ама сега трпам. Јест да 8.04 работи исто совршено само ме нервира што неможам да се вратам на фајрфокс 2. Страшно ме нервира тројкава.

Линукс е многу назат, чепкај си ти по виндоусот, чекај го кога ќе кликнеш старт да ти се отвори стар едно 20 секунди додека јас за 20 секунди имам покрената машина спремна за работа со отворени сите програми кои ми требаат и конектирана на ве-ланот по дома што ми е.

Финтите што ги прави compiz (jfgi) се 200 пути бољи од тие на виндоус. Да, знам дека го има тоа и за виндоус, али е посебен програм. Што ќе ми јаде ресурси и ќе ми работи уште поспоро од default спорината на виндоус.

Интуитивно е користењето ан повеќе десктопи одеднаш со што можам да учам и компајлирам на еден десктоп додека на друг да дремам на мсн и сурфам на форум. Да, знам дека го има тоа и за виндоус, али е посебен програм. Што ќе ми јаде ресурси и ќе ми работи уште поспоро од default спорината на виндоус.

Synaptic packet manager е тоа што ми овозможува да го имам секој програм, секој апгрејд на секој инсталиран програм во било кое време се додека имам интернет. Да, знам дека го има тоа и за виндоус, али е посебен програм. Што ќе ми јаде ресурси и ќе ми работи уште поспоро од default спорината на виндоус. Уствари не, го нема тоа.

Rhythmbox Music Player доаѓа по дефалт со убунтуво и е многу побрз, посреден, поорганизиран и полесен за работа од било кој програм за музика во виндоус. Ова е ствар на вкус.

Open Office може све што може и офисот на виндоус, не е толку графички добар не сеуште ја има и предноста што е бесплатен (не е некоја голема предност овде), сега веќе има исто онолку темплејти колку што има и за мајкрософт офис.

Спорото и никакво неро овде е заменето со Brasero Disc Burning и GnomeBaker. Повеќето го користат к3б меѓутоа тоа е за кде, иако не е никаков проблем да се користи и на гном.

Да додадам дека од сите могучи кодекси, све што би ти било некогаш потребно ги добиваш со есенцијалните пакови кој ги инсталираш дирекно од интернет и не му ја мислиш каде ти се 200те цедиња со програми за видндоус?

Gimp и gimpshop ми се веќе подобри од фотошоп на адобе, се бесплатни и не се ништо полоши и понефункционални од фотошоп. Е сеа овие две и не се нешто побрзи.

Принтерот, скенерот, микрофонот, камерата и све беа еден ден губење живци по нивното инсталирање. Меѓутоа поубаво еден ден губење живци него цел живот со виндоуз.
Потпишувам!:pipi:
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
221
Инстлирај opensuse 11 (сеуште бета)
Како креан корисник би требало да се радуваш WIn да има конкуренција.
openSUSE ROCKS!!!

Јас сум на 10.3 ... али пред некој ден ја гледав 11 RC1... ветува, ветува... конечно нешто асално со KDE4 на него :)

Едвај чекам 16-ти, за да се стаам на openSUSE 11 KDE4 :goofy_pipi:
 

Dimitarc

Мрчатор
Член од
30 јануари 2005
Мислења
2.640
Поени од реакции
18
Со Сузе поретко се глеам, у лабаратории на факс имаат сузе. Не знам, не ми се свиѓа, инаку е одчична во споредба со виндоус. Знаеш, ми стигна убунту 5.10 многу одамна и не иде да мењам. Плус гноме повеќе ми лежи од кде. А и не сум доволно запознаен со предностите кои ги има сузе над убунтуво. Ме мрзи да гуглам. Единствено знам дека сузе е најјузер френдли (дека е нај windows like) За YaST и кецот и двојката сум прочитал само, меѓутоа не е тоа исто со синаптикс пакет менаџер?

Башка и одлично се снаоѓам со убунту форумите, дај дајте некоја причина зашто да го пробам сузето за по дома?
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
940
Зошто увек линукс за репер го зема виндоуз, ме потсеќа на кинески лоши копии

Сериозно размислувам да ставам дива мачка на другата машина
 

Dimitarc

Мрчатор
Член од
30 јануари 2005
Мислења
2.640
Поени од реакции
18
Ако се снајдеш со Apple. Фини се, џиџани се. Една другарка користи леопард, она е многу задоволна. Али она купи цел Mac десктоп. Освен кога треба да искуца документ и да ми го прати мене. А јас неможам да го отворам. И слични такви невкусни моменти. Некомпатибилност до даска. Ако не си преку рутер, никад нема да го инсталираш модемот или канопи моторола на него. Или јас сум глуп па не успеав.

Кај убунту све е плаг енд плеј, дури и повеќе од виндоус. И да не е плаг едн плеј, само ќе си најде од интернет драјвер и ќе си го симне. Тоа го немаш кај Apple. Верувам дека имаат некоја ѕверска подршка, али...јас пак би линукс.

Те потсеќа на кинеска лоша копија затоа што двете вршат иста работа. Земи го виндоусот како Застава, европска кола и земи го линуксот како Тојота, кола никад што нема да те изневери (ако више сакаш да го сместиш на исток)
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
940
Не верувам да е толку сложено една обична PPPoE конекција да креираш на ејпл, такви детски болести сигурно одамна ги имаат надминато. Леопардов колку што сум читал прави десет пати подобар WOW ефект кај корисниците него вистата во секој поглед. Е сеа единствено нешто
што ме врзува за мајкрософт е вижуал студиото и дот нетот кој единствено можам да го работам само на виноуз :(
 

Dimitarc

Мрчатор
Член од
30 јануари 2005
Мислења
2.640
Поени од реакции
18
Сложено е, сложено. Поприлично. Подршката на нет што можеш да ја најдеш е едноставно срање. За разлика од линукс, па и виндоус. Ефектите, тачно. Вау се. Бољи и од compiz. Додуша тука негде се. Само ресурсите се финтата. Компиз мнооогу помалце успорува. Дури и на 512 рам (256 на графичка) и 3.0 интел со 512 кеш не се чуствува дека го имаш. Не верувам дека ќе биде така на леопардот.

А за вижуал студио, и јас од наредниот семестар ќе го имам истиот тој проблем. Јеби га. Ќе трпам.
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.612
Поени од реакции
176
Горе бројките беа од првата четвртина на 2008.

Ајде нешто поново:

Мај 2008


Aко Линуксот е толку добар... на што се должи ова?
 
На врв Bottom