Linux сеуште многу многу назад

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
940
iphone ќе го тепа на линукс :pos:
 

Dimitarc

Мрчатор
Член од
30 јануари 2005
Мислења
2.640
Поени од реакции
18
Горе бројките беа од првата четвртина на 2008.

Ајде нешто поново:

Мај 2008


Aко Линуксот е толку добар... на што се должи ова?
На такви како тебе кои не можат да се снајдат во него, немаат другари да ги прашаат кога ќе заглават, нормално дек аќе заглават без сива маса. Кои место да бараат статистики на интернет би седнале би виделе кои се предностите на линуксот и би почнале да го користат.
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.612
Поени од реакции
176
На такви како тебе кои не можат да се снајдат во него, немаат другари да ги прашаат кога ќе заглават, нормално дек аќе заглават без сива маса. Кои место да бараат статистики на интернет би седнале би виделе кои се предностите на линуксот и би почнале да го користат.
Имењакот се изнервира.


За инфо имам повеќе од тебе работено на Линукс :)
 

Dimitarc

Мрчатор
Член од
30 јануари 2005
Мислења
2.640
Поени од реакции
18
Па што не го користиш ондак? Каде ја гледаш предноста на виндоусот над линуксот? Дади твое мислење, не само некоја статистика која ништо не значи. Статистика е начин да се лажат луѓето.
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.612
Поени од реакции
176
Па што не го користиш ондак? Каде ја гледаш предноста на виндоусот над линуксот? Дади твое мислење, не само некоја статистика која ништо не значи. Статистика е начин да се лажат луѓето.
Работата ми се базира на Windows.

C# ми е некои 70-80% од работата.
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.612
Поени од реакции
176
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Кој, каде и како го правел ова, и што му е репер?
Колкав е делот од плавото што користат два оперативни система на еден комјутер....поради поточна анкета...
Плавото се должи само на игрите, тоа е неоспорно...
 

Dimitarc

Мрчатор
Член од
30 јануари 2005
Мислења
2.640
Поени од реакции
18
Плавото се должи на статистика.
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.612
Поени од реакции
176
Кој, каде и како го правел ова, и што му е репер?
Колкав е делот од плавото што користат два оперативни система на еден комјутер....поради поточна анкета...
Плавото се должи само на игрите, тоа е неоспорно...
во првиот пост имаш линкови до 5 страни кои прават статистика.

провери сам...
Тие проверуваат: пристап до одредени Web страни. Проверка од кој ОС се пристапува. Секоја страна имаат таква статискика. Овие (статистички центри) прават анализа од повеќе големи Web страни
 

Dimitarc

Мрчатор
Член од
30 јануари 2005
Мислења
2.640
Поени од реакции
18
меѓу кои
microsoft.com
msn.com
solvewindowsproblems.org
и на нив слични
:)

Статистика е глупост. Тоа ти што си заглавен со работата да користиш виндоус не го прави виндоусот подобар од линуксот. Впрочем го прави монополизатор, уште полошо.

Му одбројуваат деновите на виндоус.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Му одбројуваат деновите на виндоус.
Точно е ова...има само уште 183 години монополска позиција со над 90%,потоа ќе се спушти на 80 :)

Кажи ми,поддржува Линуксот DX10 апликации?
 
Член од
13 мај 2008
Мислења
239
Поени од реакции
4
Definitivno linux e naj grd OS so moze da postoi na site vremihja abe se znae windows XP i VISTA nis fazla toa linux e greffff !!!! microsoft nikogas nema da ima konkurencija za OS toa da si znaete site !!!! Mojot glas e za windowsot ma kakov linux be srahje
 

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
34.226
Поени од реакции
30.852
Биди бунтовник без причина - користи Linux! :samoubistvo:

Зошто?

Затоа што во ИТ муабети со другарите гикови секогаш ќе можеш да се „пофалиш“ дека ти користиш Linux, а они се лузери што сеуште го користат „пис оф шит“ оперативниот систем Windows.

Затоа што ќе напишеш 20 страни на тема на која се дискутира за Linux, убедувајќи ги останатите колку LX-от е подобар од Windows-от. А не е.

Затоа што имаш нерви да се ебаваш со секоја можна ситница и време да читаш бесконечни туторијали за посрани едитори како vi (man vi).

Затоа што немаш попаметна работа отколку да поминеш цела година средувајќи го твојот Linux, барем малку да наликува на твојот претходен Windows, по перформанси, апликации и по изглед.

И многу многу повеќе! :vozbud:

Назад во реалноста. Linux-от е одличен оперативен систем, но не за обични (и домашни) корисници, како и корисници кои работат апликации создадени за Windows. Linux-от е одличен за сервери (било да се web или networking). Linux-от е за корпорации и фирми кои мора да платат лиценца за Windows, а не им се даваат пари. Тие фирми очигледно не се свесни дека им скратуваат добри 5 години од животот на своите вработени во беспотребно ебавање со банални Linux глупости како KWallet или секојдневно „крашнување“ на секој можен browser за Linux. Доволно е да се отвори една flash анимација и целиот Linux крахира. Не е ова случај само кај мене.

Колку и да е „зол“ Бил Гејтс и колку да не ви се допаѓа Microsoft (поради наметнат гнев од „хардкор“ линуксашите) сепак нивниот оперативен систем е неприкосновен на врвот. Не би можел да говорам за статистиките низ светот, но би можел да ве почастам со една статистика од Kajgana.com за изминатиот месец. Даклем:

Operating Systems

Windows 78.9 %
Unknown 19.7 % (имајте во предвид дека тука спаѓа Vista)
Linux 0.9 %
Macintosh 0.2 %

Browsers

Firefox 50.7 %
MS Internet Explorer 23.9 %
Unknown 19.6 %
Opera 4.9 %
Safari 0.3 %
Mozilla 0.2 %


Linux-от најчесто се инсталира по препорака, од љубопитност. Бришењето (пропратено со фрустрации и колнење), во најголем број случаи се случува за помалку од 5 дена. Ебати оперативниот систем на кој мора да гуглаш до колабирање за да проработиш некоја ситница што на Windows за 5 секунди ќе ја проработиш. Златен Windows. Да му се позлатат цвикерите на Гејтс.
 

Dimitarc

Мрчатор
Член од
30 јануари 2005
Мислења
2.640
Поени од реакции
18
Точно е ова...има само уште 183 години монополска позиција со над 90%,потоа ќе се спушти на 80 :)

Кажи ми,поддржува Линуксот DX10 апликации?
http://arstechnica.com/news.ars/post/20070424-project-aims-to-bring-dx10-gaming-to-xp-linux-os-x.html

Се работи на тоа. Подржува преку вине и преку едно друго за игри. Не знам не сум користел. Не ми требало.

Acid друже, еве ти го истиов компјутер, напрај го да функционира толку брзо колку што работи под линукс. Пеки.

Јас до сега сум немал никаков проблем кој не сум го средил со Edit > Preferences во програмот кој што сум го инсталирал. Искрено. Не сум читал никакви туториали, инсталациите се исти како виндоус.

Ако ги сакаш перформансите на виндоус треба ептен да се трудиш до толку да го заглупиш системот. Изгледот е бољи на виндоус по дифолт.

Мајка ми, што повеќе од ворд, скајп и мсн ако скајп заебава, покрај мозилата за броузање не користи ништо друго. Торент у последно време, ја научив вилмови да симиња. Она за линукс гласа, поубав и бил, полесен за работа и побрз.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom