Linux сеуште многу многу назад

Lajce

Не за сркање
Член од
19 април 2006
Мислења
997
Поени од реакции
114
само будала купува лиценциран Windows за домашна употреба),не ја гледам предноста на Linux.
Јас купив лап топ, со виндоус и не се квалификувам како будала (а може сум не се противам многу :pos:, Tоа е:toe: немаш опција морашшшш! Да имаше да го купам со бесплатно унунту или друга дистрибуција на Линукс тоа ке до сторев и тоа како.

Но политиката на Виндоус е таа, ќари на:
-немање друга опција, мораш
-дај нешо само да може да се пукаат игри и да се штрака што е можно по лесно и по шематизирано.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Но политиката на Виндоус е таа, ќари на:
-дај нешо само да може да се пукаат игри и да се штрака што е можно по лесно и по шематизирано.
Не гледам што ви пречи овде...

Политиката на Линукс која е тогаш?
Да се штрака што е можно покомплицирано,и сам да си составуваш шеми?
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
940
Веќе кога се спомнаа сервери ајде малце статистика

 1. Wal-Mart Stores - Microsoft-IIS/6.0.0
 2. Exxon Mobil - Microsoft-IIS/6.0
 3. General Motors - Sun-ONE-Web-Server/6.1
 4. Chevron - Microsoft-IIS/6.0
 5. ConocoPhillips - Microsoft-IIS/5.0
 6. General Electric - Sun-ONE-Web-Server/6.1
 7. Ford Motor - Microsoft-IIS/5.0
 8. Citigroup - unknown
 9. Bank of America - Sun-ONE-Web-Server/6.1
 10. AIG - IBM_HTTP_Server/2.0.47.1 Apache/2.0.47 (Unix)
 11. J.P. Morgan Chase & Co. - Apache/2.0.55 (Unix)
 12. Berkshire Hathaway - Microsoft-IIS/6.0
 13. Verizon Communications - Microsoft-IIS/5.0
 14. HP - Apache
 15. IBM - IBM_HTTP_Server
 16. Valero Energy - Microsoft-IIS/6.0
 17. Home Depot - IBM_HTTP_Server/2.0.47.1 Apache/2.0.47 (Unix)
 18. McKesson - Microsoft-IIS/6.0
 19. Cardinal Health - Microsoft-IIS/6.0
 20. Morgan Stanley - Apache
 • Google - GWS/2.1
 • Yahoo - unknown
 • Amazon - unknown
 • Ebay - Microsoft-IIS/5.0, Apache-Coyote/1.1
 • Digg - Apache
 • Apple - Apache/1.3.33 (Darwin) PHP/5.2.1
 • Craigslist - Apache/1.3.34 (Unix) mod_gzip/1.3.26.1a
 • Technorati - Apache
 • WordPress - LiteSpeed
 • YouTube - Apache
 • Dell - Microsoft-IIS/6.0
 • Monster - Microsoft-IIS/6.0
 • NVIDIA - Microsoft-IIS/6.0
 • Mozilla - Apache/2.0.52 (Red Hat)
 • Newegg.com - Microsoft-IIS/5.0
 • CBS Sportsline.com (Fantasy Football) - Apache/1.3.28 (Unix)
 • Overstock - Apache
 • Adobe - Apache
 • Myspace - Microsoft-IIS/6.0
 • StumbleUpon - Apache/2.0.55 (Ubuntu) PHP/5.1.2
А ако веќе навлегуваме подетално во серверските околини да не заборавиме дека Active Directory кај мајкрософт е сеуште незаменлив мислам се е кажано со тоа :wink:
 

Lajce

Не за сркање
Член од
19 април 2006
Мислења
997
Поени од реакции
114
Не гледам што ви пречи овде...

Политиката на Линукс која е тогаш?
Да се штрака што е можно покомплицирано,и сам да си составуваш шеми?
Не. Туку тоа што не ми се допаѓаат нивите шеми, повеќе ми се допаѓаат тие на Линукс.

А за другото, сакам да имам избор, кога ке купам компјутер да можам да го купам со бесплатен линух а не да бидам уценуван, како што напомнав претходно.
 

Bidikov

Server guru
Член од
25 јануари 2005
Мислења
2.675
Поени од реакции
602
Многу сакам кога некој ја витка статистиката за да се фали некој продукт непотребно - во светот на веб серверите постои само еден светски признат мерен метод ...

Бујрум .. Статистики од Мај 2008

Активе директори (АД) на Микрософт е само лош пример на копирање на нешто што се вика LDAP (и што постои многу пред да постои АД) ....
Многу луѓе викаат дека тешко е да се процени дали АД е добро или лошо ... зошто често работите знаат да тргнат наопаку кога ке дојде време за масовни надградби или проширувања ... дури и најдобрите Виндоус админи некогас кажуваат дека АД знае да е гад невиден ...

Кај базите MSSQL не го ни ставам во кошот бидејки нема шанса да конкурира со Oracle, MySQL, PgSQL ...

Ако дискусијава продолжи само со личните убедувања (и нечиви лични несрешни први искуства со линукс поради нечива брзоплетост) и играњето игри ќе оди под клуч ... и така добивам впечаток дека некој сака да покаже колку знае или незнае за Виндоус/Линукс ...
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
А да го погледнеме овој мал спор од друг аспект....кој ОС колкави ресурси троши од конфигурацијата за да може да функционира и колку ресурси остануваат за другите апликации. Односно колку пари си фрлил за хардвер за само да можеш да ја гледаш вистата на десктоп без ништо друго да работиш, додека најновите дистрибуции на линукс со целиот спектар на програми работат без проблеми на конфигурации на кој вистата неќе ни да чуе да се инсталира.
Микрософт политика-фрли повеќе пари за што помалку да добиеш.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
9.102
Поени од реакции
8.972
Абе џабе се сите овие муабети, користи тоа што ти треба, за десктоп сега засега неможи да мрднам од Windows, ама се што работам ми е за PHP/Apache/MySQL/Linux.

Инаку едно можам да кажам, ако ADOBE извади CS4 за Linux, можам слободно да кажам дека Windows от се заебал.

Некако оваа трка со Flex/Air и Silverlight/Net од друга страна како да ми мириса на такво нешто.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.545
Поени од реакции
996
А за другото, сакам да имам избор, кога ке купам компјутер да можам да го купам со бесплатен линух а не да бидам уценуван, како што напомнав претходно.
За потоа домче да му акнеш самиот Windows без да платиш :)
 

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28
Прв пат кога инсталирав linux . Сакав да го направам како windows , но сега сум во обратна ситуација.

Тргнете од фактот што Линукс го создават неговите корисници значи дело направено со љубов.

Колку и да се кареме овде се знае дека иднината лежи во Линукс.
tenke спомна за влегувањето на Адобе во Линукс.

Едноставно .нет ги загуши големите софтверски фирми ги направи 100 % зависни од мајкрософт .

Зад Линукс застана француската влада , Гугле, Многу милионери, Адобе, Борланд најавува втор обид, АМД, IBM .

Едонставно веќе имаме две страни интел вс АМД.
Интересна е третата страна која во сенка пробива SUN
со нивниот OPEN SOLARIS .

Како во спортот така е и овде ако Nike се бори да му е спонзор на Џордан
Така е со развивачите на software официјално сите големи имиња се одкажаа од Вистата.
Сите аниматори се префрлија на Линукс.
Од професионалниот ИТ кадар останаа само дизјанерите на Фотошоп( Гугле инвестираше во wine за да се подобри работата на фотошоп во линукс).

Групата на АМД сака да создаде слободен терен за игра.

Дали овде некој мисли дека Мајкрософт може против Гугле (ловецот на талнети), IBM, АМД, SUN....
IBM веќе и задава голем удар на мајкрософт со еclipse погледнете кој друг стои за Eclipse случајно или не го пише Borland.


За windows корисниците првиот офис е направен за МАК , Аерото е лоша копија на линукс 3Д десктопот кој работи и со 256 рам ,а не со неворојатен 1гб
Нема што да се убедуваме за виндолс медиа во вин користам само винамп


Декстерче анкетите немат никаква реалност (Тоа ти е како некој грчки новинар во сред Скопје наоѓа платенци и ја извртува работата)


Зошто во Линукс барате МСН???
 

korun

lame
Член од
21 октомври 2007
Мислења
389
Поени од реакции
28
Ова е една од ретките теми шо ја иам прочитано целосно...:)) Користев Linux пред 5-6 години, тогаш уште не знаев како се викам и само го уклучив...детенце израдвано нов оперативен систем... уште од мал јас упорен бев да пробам нешо ново ( не ОС туку било шо), арно ама тоаш од интернет знаев само 10 минути дајл ап спушти мизено игриче, а камоли за форум или било каква онлајн помош...(ова беше небитниот дел)...Арно ама ко сакав да пуштам игра (одма после логирањето.:)))...толку од моето искуство со Линукс. Читајки ја темава се убедив да го спуштам ubuntu 11(само шо не можам месецов ојдоја златните 10 гига). Се надевам дека ке можам преку wime (или слично) да играм игри...то ке ми е голема пречка...Само шо ја зедов Guild Wars, не се осеќам спремен да го напуштам гејмеркиот свет (иако би била добра опција) :))

поздраф и чекајте мој импресии...

п.с. Убо се сеќавам дека имаше шоркати на долнава страна од десктопов...слично на... не ми теквит моментално дали на виста или на мац...сепак иновативно....
 

Dimitarc

Мрчатор
Член од
30 јануари 2005
Мислења
2.640
Поени од реакции
18
Убунту 11 нема да можеш да го спуштиш одкако ќе ти дојде новиот лимит. Убунту 8.04 е најновата дистрибуција. Топло ти ја препорачувам.
 

Dimitarc

Мрчатор
Член од
30 јануари 2005
Мислења
2.640
Поени од реакции
18
Не ги пратам кде. Иако kopete (апликацијата за instant messaging) ја користам од KDE.
 

korun

lame
Член од
21 октомври 2007
Мислења
389
Поени од реакции
28
абе на убунту “мислев“ само шо 11 во глава ми остана.... :)
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.001
Поени од реакции
7.600
убав си е линуксот...многу го поштувам али не е за глупи луѓе (без навреда)...ама има уште малце леб ( па и симит) да јаде да стигне до Windows...па кога ќе се најаде радо би се пребацил на Линукс...и тоа Убунту :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom