LCD телевизори

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.398
Поени од реакции
21.971
Нема 3D и во Нептун е 34 000ден.Другарот го купи пред едно месец дена.Презадоволен :)

Со интернетот каков е , оти и јас сум за купување па би сакал да дознаам нешто повеќе..
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
Со интернетот каков е , оти и јас сум за купување па би сакал да дознаам нешто повеќе..
Другар ми го поврза со кабел бидејќи не можеше да најде усб стик за да има бежичен интернет преку телевизорот.Телевизорот е wi-fi ready што значи дека мора преку усб стик.Смарт опциите се супер гледа филмови online има youtube сурфа на него со далинското итн итн.Со еден збор супер е.
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
417
Ако може да знам колку пари е и дали има 3D ??
34.000 и нема 3D.

За интернет е ТОП, има разни опции и апликации, јас кога го купив имаше акција гратис бежичен усб адаптер ама не им стигнале уште, така што со кабел го врзав и го вмрежив со 2та компјутери дома за да стримам филмови директно од нив.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.352
Поени од реакции
5.010
Aham..aham.... i ja preku WiFi streamuvam 720p TV kanali + YouTube + Facebook na TV + MKV, MP4 reprodukcija do 1080p so srt poddrska pa i lately Walking Dead stripovite si gi citam na TV pa ponekad i po nekoja igrica a planiram da zemam i keyobard i mouse za polesno surfanje preku TV iiii seto toa na Vivax od 12000den. :D
 

M1K1 007

не у еу
Член од
7 јули 2009
Мислења
1.796
Поени од реакции
571
Aham..aham.... i ja preku WiFi streamuvam 720p TV kanali + YouTube + Facebook na TV + MKV, MP4 reprodukcija do 1080p so srt poddrska pa i lately Walking Dead stripovite si gi citam na TV pa ponekad i po nekoja igrica a planiram da zemam i keyobard i mouse za polesno surfanje preku TV iiii seto toa na Vivax od 12000den. :D
и сликата е стакло :гомце:
а колку инчи ти е ТВ?
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.352
Поени од реакции
5.010
...32"...Staklo staklo :D
Sto mislis deka ima vo LG ili SAMSUNG? Neli ovde pisuvavte deka QUART modelite imaat SAMSUNG paneli...Otvarani i vnatre so ispecaten zig pisuva SAMSUNG i sega zasto da zemam SAMSUNG, Radi brendot?

Cisto informativno...Vivax nema vo USA i UK megutoa panelite se od "HANNspre" Pisis Hannspree i vidis deka e toa USA/UK only brand isto kako NEO i VIVAX i QUART i ostali shit sranja koj gi nema na niedno drugo mesto osven na Balkanov.
Suma sumarum istite TVa so razlicni brendovi. Source-ot e eden - CHINA!

....Poentata mi e deka za 2500den imas Android Media Playeri koj se kacat na HDMI i preku koe mozes da go imas istoto iskustvo kako i toj od 34.000.
 
Член од
22 мај 2010
Мислења
629
Поени од реакции
109
Некој со филипс тв чисто да објасни постапка за лепење титл на филм :)
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
Aham..aham.... i ja preku WiFi streamuvam 720p TV kanali + YouTube + Facebook na TV + MKV, MP4 reprodukcija do 1080p so srt poddrska pa i lately Walking Dead stripovite si gi citam na TV pa ponekad i po nekoja igrica a planiram da zemam i keyobard i mouse za polesno surfanje preku TV iiii seto toa na Vivax od 12000den. :D
Кај го зема ти овој телевизор со овие опции тука кај нас во Скопје :)
 
Член од
30 јули 2007
Мислења
1.391
Поени од реакции
86
Ај деновиве ќе гледам да одвојам малку време па ќе напишам и една рецензија за телевизоров.
Чекам на рецензијата.. затоа што сум заинтересиран за истиот модел.. само помал :)
 
Член од
6 септември 2012
Мислења
30
Поени од реакции
25
Фала друже да си го земеш и ти истиот или уште подобар :)

Досега дома пуштав од 2 усб стика:
- едниот е 8GB Transcend со брзини околу 20/6 MB/s read/write
- а вториот стик 16GB A-DATA USB3.0, брзина 100/30 MB/s read/write

Со овие немам никакви проблеми, со поспори усб-иња не сум пробал пошто немам такви ефтини ѓубриња по дома.
Верувам дека и со други стикови ќе нема проблем.

Двата стика се форматирани во NTFS формат, заради големите HD MKV видеа.
Го пробав со MKV, AVI, MP4, MPG фајлови, покрај AC3 аудио кодекот, чита и DTS 5.1 аудио ако ти значи нешто ова.
Преводите ги вчитува автоматски, плус има опции за подесување на латинични и кирилични преводи, зголемување на преводот и слично.

Тоа со снимањето не го пробав уште, ако ти значи ептен ќе се потрудам да го испитам и тоа.

Ај деновиве ќе гледам да одвојам малку време па ќе напишам и една рецензија за телевизоров.
Фала друже на одговорот,ќе почекам на твојата рецензија.
Инаку јас бев во Нептун во Сити Мол и по прашав дали чита МКВ фајлови со ДТС а тие младичите што се вработени таму по долго натегање меѓу себе ми рекоа дека читал.Е сега дали ДТС 2.0 како што пишува по спецификација или 5.1 незнам а и не се разбирам - битно ми е да се погоди симнатиот мкв филм без дополнително да се дупчам со конверзија на аудио форматот.
Ги прашав за какви типови усб ми треба они ми рекоа било што само да е со брзини над 40ка и поголема меморија.
Инаку прашав на што се снименото може да се гледа и они ми рекоа дека само на телевизорот и ништо друго...со други зборови неможам како фајл тоа што сум го снимил да го гледам на ПЦ или било кој друг уред освен на телевизорот.Малку ми е чудно зошто е тоа така.
Инаку таа опција (снимањето) ми е многу битна па кога земам тв ќе гледам да има и таква опција,зошто да давам екстра пари посебно и тоа не се движат евтино.
Ај провери ќе почекам на твое искуство и мислење.

Позз.
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
417
Фала друже на одговорот,ќе почекам на твојата рецензија.
Инаку јас бев во Нептун во Сити Мол и по прашав дали чита МКВ фајлови со ДТС а тие младичите што се вработени таму по долго натегање меѓу себе ми рекоа дека читал.Е сега дали ДТС 2.0 како што пишува по спецификација или 5.1 незнам а и не се разбирам - битно ми е да се погоди симнатиот мкв филм без дополнително да се дупчам со конверзија на аудио форматот.
Ги прашав за какви типови усб ми треба они ми рекоа било што само да е со брзини над 40ка и поголема меморија.
Инаку прашав на што се снименото може да се гледа и они ми рекоа дека само на телевизорот и ништо друго...со други зборови неможам како фајл тоа што сум го снимил да го гледам на ПЦ или било кој друг уред освен на телевизорот.Малку ми е чудно зошто е тоа така.
Инаку таа опција (снимањето) ми е многу битна па кога земам тв ќе гледам да има и таква опција,зошто да давам екстра пари посебно и тоа не се движат евтино.
Ај провери ќе почекам на твое искуство и мислење.

Позз.
За DTS чита 5.1 со гаранција, еве за овие 5 дена изгледав едно 10 филмови сите со DTS5.1.
Плус апдејтирав софтвер со најновата верзија, т.е. кога го поврзав на нет автоматски се апдтејвуаше и пак нема никакви проблеми.

И мене тоа ми беше битно, не сакам да се замарам кога ќе симнам филм после да конвертирам едно друго, туку директно влечење на филмот од компјутерот преку мрежа и пуштање на ТВ-то.
Моментално стримингот ми иде преку WLAN USB адаптер од 54 Mbps на вториот ПЦ, па преку мрежната карта кабел во TV-то, со Bridge на двете конекции. И сум изненаден од тоа дека стриминг на 1080 филмови тече без проблем, иако сум во план деновиве да му земам WLAN N адаптер од 300 Mbps.

Тоа со брзините на USB стиковите изгледа дечките се збуниле нешто, тоа со 40-ка можда чуле но не разбрале убаво. Имено за снимање потребно е во првиот USB порт (HDD In) да му брцнеш USB екстерен хард диск од минимум 40 GB, за да може да снима. Е јас моментално немам есктерен диск така да опцијата снимање неможам да ја испробам сеуште.
 
Член од
29 декември 2011
Мислења
2.988
Поени од реакции
2.438
Е сега дали ДТС 2.0 како што пишува по спецификација или 5.1 незнам а и не се разбирам
Дечко и кај мене на телевизорот пишува DTS 2.0. Тоа кажува дека ако пуштиш филм со DTS звук, ќе ти го декодира во стерео за да ти излезе звук на звучниците на телевизорот. Доколку имаш рисивер со surround опција и 6 звучника, ќе подесиш DTS звукот да не ти е декодиран од страна на телевизорот, туку само да го пропушта „нечепнат“ до рисиверот за истиот да го декодира и ти да слушаш во 5.1 surround. Се надевам дека е малку појасно. :)
 
Член од
22 мај 2010
Мислења
629
Поени од реакции
109
како да го прочита преводот на тв за филипс станува збор
 

Kajgana Shop

На врв Bottom