LCD телевизори

Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
417
Значи ни со DVB-T ни со DVB-C нема шанси да се фати нешто плус со обична антена.
Да не барам за џабе LCD со DVB-C tuner :tv:

P.S има ли некоја финта преку usb-to да се гледаат и филмови не само слики и музика, нешто наслушнав дека се ставал некој посебен дел и во него usb-to па да пушта филмчиња



Па и јас гледам најчесто фудбал :tv:
За BoomTV треба да ги фаќаш и гледаш тие 8те национални мк телевизии кои треба да се емитуваат слободно, ама сега незнам изглеа и тие викат ги кодирале, ама како и да е мора да ги емитуваат тие бесплатно и со DVB-T ќе ги фати телевизорот, така да ако има DVB-T/C телевизорот ништо не губиш ќе се најде во иднина, а гледам некои сони бравиа од поновите модели имаат и HDTV-Tuner.

За на усб-то слики, музика и дивикс филмови би требало да ги чита без проблем, а за h.264 видеа имаше некои финти се става друг фирмвер.
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.011
Поени од реакции
6.040
Го иам Ова ТВ 32LF2510.
Ме интересира зашо служи УСБ портот позади? Што можам со него да праам?
Дали можам да пуштем со него нешто.

Прашањето ми е слично како нa markiz.
 
Член од
4 јануари 2009
Мислења
27
Поени од реакции
2
Го иам Ова ТВ 32LF2510.
Ме интересира зашо служи УСБ портот позади? Што можам со него да праам?
Дали можам да пуштем со него нешто.

Прашањето ми е слично како нa markiz.

Како прво кажи ми како си задоволен од ЛЦД-то, пошто планирам да земам ист модел.
Што фаќаш од дигиталниве станици со обична антена, (ако се фаќа нешто)
А за УСБ-то ми рекоа дека служи за гледање слики и за музика, меѓутоа се ставало некој додаток па се пуштале и филмови (неофицијално) а коштал околу 1000 денари.
поздрав
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Како прво кажи ми како си задоволен од ЛЦД-то, пошто планирам да земам ист модел.
Што фаќаш од дигиталниве станици со обична антена, (ако се фаќа нешто)
А за УСБ-то ми рекоа дека служи за гледање слики и за музика, меѓутоа се ставало некој додаток па се пуштале и филмови (неофицијално) а коштал околу 1000 денари.
поздрав
Со обична антена би требало да ги фатиш сите од BoomTV, ама сите кодирани ќе ти се. А за ова, ја ќе ти напраам за 500 ден. :)
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.011
Поени од реакции
6.040
Како прво кажи ми како си задоволен од ЛЦД-то, пошто планирам да земам ист модел.
Што фаќаш од дигиталниве станици со обична антена, (ако се фаќа нешто)
А за УСБ-то ми рекоа дека служи за гледање слики и за музика, меѓутоа се ставало некој додаток па се пуштале и филмови (неофицијално) а коштал околу 1000 денари.
поздрав
Ја не се разбирам многу у ТВ. Иам кабелска од Кејблтел, аналогна.
за Дигитални немам никакви бидејќи не знам како да ги имам ако има таква можност.

Иначе не е лошо ТВ-то. Бар мене ми се свиѓа какво што е.
Понекогаш го користам као монитор во случај да сакам да гледам некој HD или FullHD филм, зависно од резолуциите пошо на ДВД не ми отвара такви формати на фајлови, а ни резолуции поголеми од 800*600, и токму поради тоа го користам и како Монитор.
Во главно сум задоволен. Да имав дигитална ТВ, или некој канал би ти кажал нешто поише ама вака, тешко.
 
Член од
4 јануари 2009
Мислења
27
Поени од реакции
2
Со обична антена би требало да ги фатиш сите од BoomTV, ама сите кодирани ќе ти се. А за ова, ја ќе ти напраам за 500 ден. :)
Ок, кога ќе го земам ќе те побарам да средиме за УСБ-то, да заштедам нешто :)
Зашто ги искодирале :nerv:, ај може понатака ќе пуштат некои слободно

Ја не се разбирам многу у ТВ. Иам кабелска од Кејблтел, аналогна.
за Дигитални немам никакви бидејќи не знам како да ги имам ако има таква можност.

Иначе не е лошо ТВ-то. Бар мене ми се свиѓа какво што е.
Понекогаш го користам као монитор во случај да сакам да гледам некој HD или FullHD филм, зависно од резолуциите пошо на ДВД не ми отвара такви формати на фајлови, а ни резолуции поголеми од 800*600, и токму поради тоа го користам и како Монитор.
Во главно сум задоволен. Да имав дигитална ТВ, или некој канал би ти кажал нешто поише ама вака, тешко.
Како и да е, задоволен си со квалитетот.
Ок, фала
 

Zombie

...resistance is futile...
Член од
2 февруари 2008
Мислења
388
Поени од реакции
46
Со обична антена би требало да ги фатиш сите од BoomTV, ама сите кодирани ќе ти се. А за ова, ја ќе ти напраам за 500 ден. :)
Обична антена!??!?! Каква обична антена бе? Најобична? =)
Ко за да гледаш МТВ, А1 и канал5?
Хахаххахх, таква обична? =) :vozbud:
 

maac

evil scientist
Член од
10 март 2010
Мислења
134
Поени од реакции
61
Обична антена!??!?! Каква обична антена бе? Најобична? =)
Ко за да гледаш МТВ, А1 и канал5?
Хахаххахх, таква обична? =) :vozbud:
Moжеш и со најобична жица да бuтнеш у антената и да ги најдеш, ама џабе коа само МТВ1,2 и 3 се отклучени другите се кодирани,јас иам пробано имам lglh2000
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
417
Moжеш и со најобична жица да бuтнеш у антената и да ги најдеш, ама џабе коа само МТВ1,2 и 3 се отклучени другите се кодирани,јас иам пробано имам lglh2000
Најубаво е со виљушка :tv:
 

Zombie

...resistance is futile...
Член од
2 февруари 2008
Мислења
388
Поени од реакции
46
Епа јас иам 32LG5000, шо значи и дека и кај мене ќе може... ај ќе пробам да видам што е тоа чудо =)
 

BOJ@N

Штрумф Текнувало
Член од
30 ноември 2008
Мислења
884
Поени од реакции
487
Го иам Ова ТВ 32LF2510.
Ме интересира зашо служи УСБ портот позади? Што можам со него да праам?
Дали можам да пуштем со него нешто.

Прашањето ми е слично како нa markiz.
усб-то е за сервис и апдејт на софтверот на телевизорот. Кај LG - LF и LH сериите (ЕВРОПСКИ МОДЕЛИ исклучиво) постои можност да се хакне софтверот и да се користи усб-портот т.е. тв да биде мултимедијален уред (филмови, слики, музика...)
Јас гледав по интернет бидејќи ме заинтересира оваа работа (имам LG 37LF2510) и разбрав дека постојат два начини да се направи тоа: со апдејт на софтверот на тв-то и со помош на IR-hack. Комплетни информации како може да се направи тоа може да се најдат овде: и овде
Јас немам пробано и се мислам дали да пробам. Велат дека ако се прати постапката нема да има проблеми но доколку се згреши нешто може да се уништи телевизорот.
:salut:
 

maac

evil scientist
Член од
10 март 2010
Мислења
134
Поени од реакции
61
усб-то е за сервис и апдејт на софтверот на телевизорот. Кај LG - LF и LH сериите (ЕВРОПСКИ МОДЕЛИ исклучиво) постои можност да се хакне софтверот и да се користи усб-портот т.е. тв да биде мултимедијален уред (филмови, слики, музика...)
Јас гледав по интернет бидејќи ме заинтересира оваа работа (имам LG 37LF2510) и разбрав дека постојат два начини да се направи тоа: со апдејт на софтверот на тв-то и со помош на IR-hack. Комплетни информации како може да се направи тоа може да се најдат овде: и овде
Јас немам пробано и се мислам дали да пробам. Велат дека ако се прати постапката нема да има проблеми но доколку се згреши нешто може да се уништи телевизорот.
:salut:
Овде имаш подетално http://forum.setcom.bg/index.php/topic,41474.msg365850.html#msg365850
 

Vargo _online

プレイステーション3
Член од
1 мај 2010
Мислења
490
Поени од реакции
59
За да гледате кодирани дигитални канали ви е потребно.... ci-slot.gif ...A) Smartcard B) CAM-Module C) Common Interface.......... side-connections.jpg ...:D
 

BOJ@N

Штрумф Текнувало
Член од
30 ноември 2008
Мислења
884
Поени од реакции
487

Kajgana Shop

На врв Bottom