LCD телевизори

Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Земав денес лцд Panasonic TX-L32 CX3 E, не е нешто најквалитетен, ама јебига, се нема пари. Пред малку го пуштам и нема нормален звук туку цело време е шум. Може само да се зголеми и намали шумот, а нормален звук никако да се добие. Имал некој вакво искуство и како го решил проблемот? Ќе им се јавам утре секако, само дур трае ноќва ме копка.
Види таму во сетинзи за земја што формат имаш одбрано, јас се заебав кога го купив сони-то, одбрав Британија и имаше некој таков чуден звук, сам морав да сетирам за секој канал.

Btw, buy a plasma and get a burn-in free. :)
 
Член од
2 март 2007
Мислења
4.576
Поени од реакции
3.773
Види таму во сетинзи за земја што формат имаш одбрано, јас се заебав кога го купив сони-то, одбрав Британија и имаше некој таков чуден звук, сам морав да сетирам за секој канал.

Btw, buy a plasma and get a burn-in free. :)
Е фала ти. Конечно го средив.
 

V64

Член од
9 февруари 2011
Мислења
13
Поени од реакции
0
Здраво. Гледам се помага на велико,па ај и јас да си прашам нешто :) деновиве моиве домашниве ми рекоа сакале ЛЦД телевизор да земат,па мене како најмлад член ми ја доверија обврската за одбирање. Буџетот бил до околу 30000ден. Одалеченоста од ТВто до местото за гледање е околу 350цм..Околу 40-46 инчи би биле доволни мислам дека...само останува избор за марка,перформанси...ако има некој предлог нека помогне. Фала
 

Noorotic

пецач на риби
Член од
22 февруари 2011
Мислења
892
Поени од реакции
383
Здраво. Гледам се помага на велико,па ај и јас да си прашам нешто :) деновиве моиве домашниве ми рекоа сакале ЛЦД телевизор да земат,па мене како најмлад член ми ја доверија обврската за одбирање. Буџетот бил до околу 30000ден. Одалеченоста од ТВто до местото за гледање е околу 350цм..Околу 40-46 инчи би биле доволни мислам дека...само останува избор за марка,перформанси...ако има некој предлог нека помогне. Фала
Земи Sony, LG или Philips, у секој случај не зимај Samsung, каде што идам да да играм сони3 во играчница има сони и самсунг телевизори и едниот самсунг како зацрнети делови има се појавиа после година и пол одприлика, а башка иам монитор самсунг и после 2 години користење ми се појави dead pixels во линија хоризонтална.
а за перформанси, остај што пишува во спецификација, најдобро е да ги видиш како работат и кој има најдобра слика, зимај.
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Да, ама тоа е пак од горниот до долниот крај на телевизор, мене ме интересира ширината колку е.. Или еве да ви стане јаско каде што сакам да редам телевизор имам 79cm место-ширина за телевизорот.. Е сега со таа ширина кој е најголем телевизор што можам да го купам.. Јас мислам дека 32 инчен ќе собере, па тие што имаат 32 дома нека земат метро и нека измерат ширина ако не ги мрзи :).. Фала ви..
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Да но ти само праша колку инчи се 70-80цм. А тоа да видиш колку е ширина и должина точно пробај со гугл со детални информации за некој 30' телевизор..би требало да ги има тие информации па ќе знаеш одприлика .
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Здраво. Гледам се помага на велико,па ај и јас да си прашам нешто :) деновиве моиве домашниве ми рекоа сакале ЛЦД телевизор да земат,па мене како најмлад член ми ја доверија обврската за одбирање. Буџетот бил до околу 30000ден. Одалеченоста од ТВто до местото за гледање е околу 350цм..Околу 40-46 инчи би биле доволни мислам дека...само останува избор за марка,перформанси...ако има некој предлог нека помогне. Фала
40ка за 3,5 метри, мислам дека 46 би ти бил преголем, ама ти си знаеш. :)

Е сега за тој ценовен ранг си ограничен со избор малце, поглеј во АМЦ/СЕТ мислам дека имаш модели на Phillips PFL 5605, кои се LED, FULLHD и 40 инчни.



Сега малце за оваа серија, стара е 2 години мислам, а после неа има излезено и 6605 како и 7605, ама конкретно ќе ти кажам за нив - поскапи се, али немаш реален ќар. Кога јас споредував (земав 5605 пред година дена ваљда, за околу 40.000), тој 6605 моделот имаше иста слика, али загреваше повеќе (бидејќи беше уште потенок) и поскап за 10.000. Со други зборови, не вреди. :)

Ако збориме за квалитет на слика, би рекол дека е океј, ама не и феноменален. Ќе поминеш малце време средувајќи ја сликата, ама ќе биде задоволителна. Сепак, не е на ниво на Sony да речеме, ама затоа тие се и по 20.000 поскапи. :)
 
Член од
2 февруари 2010
Мислења
6
Поени од реакции
0
Lele znaci kolku se razocarav od samsung tv. (Samsung LE40 7serija) Mi dadoa 2 godini garancija . A jas go imam kupeno pred 2 godini i 3 meseci . Skrozz se zaeba da ti ebam televizorot . na pocetok prvo levata strana od ekranot mi se zacrna se naprai nekoja crna fleka pa koa ke go namestev na high contrast posle 15 min do nekolku casa se oporavuvase. Sea neke da cue em na levata srana pocna da kasnat slikite da se preklopuvaat a vo sredina mi e skrozz crno :( . U servis u videodata strav im e da go otvorat poso ne se sigurni so mu e odma vikaat kupi se nov panel fakticki kupi si nov televizor . Sea ako ziam toa ke bide Philips imam nekolku proizvodi od filips crt televzor star 17 godini , zvucnici .. nemaat gajle Em izdrzlivi em kvalitetni em so performansi :D.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Од Панасоник, кај нас подобар избор нема (кога збориме за буџет варијанти)
 
Член од
30 декември 2007
Мислења
766
Поени од реакции
303
Lele znaci kolku se razocarav od samsung tv. (Samsung LE40 7serija) Mi dadoa 2 godini garancija . A jas go imam kupeno pred 2 godini i 3 meseci . Skrozz se zaeba da ti ebam televizorot . na pocetok prvo levata strana od ekranot mi se zacrna se naprai nekoja crna fleka pa koa ke go namestev na high contrast posle 15 min do nekolku casa se oporavuvase. Sea neke da cue em na levata srana pocna da kasnat slikite da se preklopuvaat a vo sredina mi e skrozz crno :( . U servis u videodata strav im e da go otvorat poso ne se sigurni so mu e odma vikaat kupi se nov panel fakticki kupi si nov televizor . Sea ako ziam toa ke bide Philips imam nekolku proizvodi od filips crt televzor star 17 godini , zvucnici .. nemaat gajle Em izdrzlivi em kvalitetni em so performansi :D.
Епа не го мести на најсилен контраст, така му го скратуваш животниот век. Јас имам тошиба па ете три години тера без проблем а работи по 10-12 часа секојдневно.
 
Член од
29 септември 2011
Мислења
11
Поени од реакции
2
zdravo se dvoumam pomegu SONY KDL32BX420 I SAMSUNG 32D550, ZNACI I DVATA SE 32 INCI ,LED I FULL HD , iskreno samsungot vo zivo ima podobra slika od sony - no neznam kako e na dolgi stazi :)) , dajte sovet ali od razbiraci ili korisnici na televizorive
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
zdravo se dvoumam pomegu SONY KDL32BX420 I SAMSUNG 32D550, ZNACI I DVATA SE 32 INCI ,LED I FULL HD , iskreno samsungot vo zivo ima podobra slika od sony - no neznam kako e na dolgi stazi :)) , dajte sovet ali od razbiraci ili korisnici na televizorive
Совет е да не споредуваш тв туку прво за што ќе го користиш ТВ-то. Од она што може како совет да се прочита на нет за тв помали од 42 инчи е џабе фрлање на пари за фул хд освен ако не пушташ на нив филмови или клипови со висоак резолуција или блу реј филмови. Ако ти е за гледање кабловска и наши програми најдобро е да земеш плазма каде најмалку е осеќа послабиот квалитет на сигнал што ни го испраќаат операторите и самите телевизи.
 
Член од
29 септември 2011
Мислења
11
Поени од реакции
2
se vseluvam vo novata kuka pa nemam nisto sto znaci koga kupuvam neli treba da razmislam da mi se najdi i vo idnina ako nesto izlezi potreba no prvenstveno e za gledanje televizija -za pocetok kablovska a poslem digitalna , filmovi od usb - ne blu ray oti ke treba da go kupvam i nego dopolnitelno , cat pat da go povrzam na pc pa da plesnam nekoja igra , boze zdravje mozi i ps3 i taka... muzika.. slika. ( iskreno ne sum znael deka razlikata pomegu full i ready hd ne se oseka na 32 inci ami pogore iako procitav ne go zedov vo predvid pa da mozi sega i ke razmislam za 42). Po se izgleda trebase da kazam deka budjetot mi e do 23 000 denari pa tie pogore dva televizori otprilika + - se tuka nekade , rabotata e koj ?
p.s fala za brziot odgovor
 

Kajgana Shop

На врв Bottom