LCD телевизори

noviot

Форевер Aлоун :(
Член од
19 април 2006
Мислења
446
Поени од реакции
170
Некој да се најде да ме советува каков тв да си зеам докај 25 000ден +-2 000ден ...и од каде да се набави (пошто има разлика у цени од нептун,техномаркт,амц со кој не сум запознаен)...не ми треба кујзнае шо да има квалитетна слика и некој додатоци...не ми треба ептен НАСА стил :icon_lol:
Според ценава, најверојатно бараш 32" или максимум 37" ЛЦД, би ти препорачал да земеш LED модел, мислам дека имаш добар LG за тие пари во било која од АудиоВидео продавниците. За цени сепак ќе мора да разгледаш сам www.technomarket.com.mk , www.amc.com.mk , www.neptun.com.mk (уште не им е средена страната ептен се црепови)....
 
Член од
2 јули 2007
Мислења
472
Поени од реакции
27
Според ценава, најверојатно бараш 32" или максимум 37" ЛЦД, би ти препорачал да земеш LED модел, мислам дека имаш добар LG за тие пари во било која од АудиоВидео продавниците. За цени сепак ќе мора да разгледаш сам www.technomarket.com.mk , www.amc.com.mk , www.neptun.com.mk (уште не им е средена страната ептен се црепови)....
32" мислам дека ке ми се доволни,гледав и има доста избор...али проблемот е во тоа што сум слушал дека процесорите не чинеле на некој модели...сецкала сликата итн итн...не разбирам у тие работи а деновите сум у план да земам некој
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
Видов у АМЦ соравиа една добра плазма LG...Слика стварно стакло и одѕивот е дива лига...Беше пуштен Discovery HD со емисијата Extreme Survival (или Man vs. Wild на новшии јазик) на сите телевизори од таа страна и кај сите некако сликата беше замаглена (знаете она коа е одѕивот малце послаб па има ghosting...е сите тие таму телевизори беа со 2-1 ms... Ниеден не успеа да ја достави оштрината и убавата боја како на LG-то :) Овој имаше нешо одзив 0.001ms...
http://www.amc.com.mk/ShopDetal.asp?ArticleID=29710&id=56&l=3&q=&SupplierArticleID=&Action=

Е не беше таков, малце поскап (го немаат стаено на веб страната) туку сличен на овој..Плазма е и не е Full HD (не ми ни треба, зотоа што во скоро време ќе ставаме Dreambox 500HD а повеќето канали емитуваат во 720p HD резолуција и не ми треба подобро, поготово што ВООПШТО не гледам blu-ray филмови, едноставно ми треба замена за мојава цевка од катода која шо ме служеше нешто повеќе од 10 години) и овој е стварно добра замена..

Продавачот ми рече дека не праи голема разлика на 42 инчен LCD fullHD, туку на тие малце поголемите...Одлучивме за нашата соба дека е таман 42 инчен пошо 32 е премногу мал (собата е скоро 5 метри должина, т.е. оддалеченоста од ѕидот кај што планираме да го стаиме телевизорот до креветите е ~4 метри...)

Го постаив прашањево едино да ми кажете што мислите за ДЕНЕШНИТЕ плазма телевизори (не оние што биле пред 3-5 години) пошо читајќи review-ови од некои што ги имаат овие телевизори веќе година дена навистина се задоволни и немаат никакви проблеми со нив...
 

Woofer

I'm a very neat monster.
Член од
21 април 2010
Мислења
854
Поени од реакции
325
Видов у АМЦ соравиа една добра плазма LG...Слика стварно стакло и одѕивот е дива лига...Беше пуштен Discovery HD со емисијата Extreme Survival (или Man vs. Wild на новшии јазик) на сите телевизори од таа страна и кај сите некако сликата беше замаглена (знаете она коа е одѕивот малце послаб па има ghosting...е сите тие таму телевизори беа со 2-1 ms... Ниеден не успеа да ја достави оштрината и убавата боја како на LG-то :) Овој имаше нешо одзив 0.001ms...
http://www.amc.com.mk/ShopDetal.asp?ArticleID=29710&id=56&l=3&q=&SupplierArticleID=&Action=

Е не беше таков, малце поскап (го немаат стаено на веб страната) туку сличен на овој..Плазма е и не е Full HD (не ми ни треба, зотоа што во скоро време ќе ставаме Dreambox 500HD а повеќето канали емитуваат во 720p HD резолуција и не ми треба подобро, поготово што ВООПШТО не гледам blu-ray филмови, едноставно ми треба замена за мојава цевка од катода која шо ме служеше нешто повеќе од 10 години) и овој е стварно добра замена..

Продавачот ми рече дека не праи голема разлика на 42 инчен LCD fullHD, туку на тие малце поголемите...Одлучивме за нашата соба дека е таман 42 инчен пошо 32 е премногу мал (собата е скоро 5 метри должина, т.е. оддалеченоста од ѕидот кај што планираме да го стаиме телевизорот до креветите е ~4 метри...)

Го постаив прашањево едино да ми кажете што мислите за ДЕНЕШНИТЕ плазма телевизори (не оние што биле пред 3-5 години) пошо читајќи review-ови од некои што ги имаат овие телевизори веќе година дена навистина се задоволни и немаат никакви проблеми со нив...
На Dreambox 800HD освен 720p има и многу 1080i канали, не гледам причина зошто да не земеш 1080p TV, да е помал телевизор да разберам вака на 42 се приметува разлика.
Јас на твое место би земал некоја Panasonic плазма ако најдеш за тие пари.
 

Noorotic

пецач на риби
Член од
22 февруари 2011
Мислења
892
Поени од реакции
383
Видов у АМЦ соравиа една добра плазма LG...Слика стварно стакло и одѕивот е дива лига...Беше пуштен Discovery HD со емисијата Extreme Survival (или Man vs. Wild на новшии јазик) на сите телевизори од таа страна и кај сите некако сликата беше замаглена (знаете она коа е одѕивот малце послаб па има ghosting...е сите тие таму телевизори беа со 2-1 ms... Ниеден не успеа да ја достави оштрината и убавата боја како на LG-то :) Овој имаше нешо одзив 0.001ms...
http://www.amc.com.mk/ShopDetal.asp?ArticleID=29710&id=56&l=3&q=&SupplierArticleID=&Action=

Е не беше таков, малце поскап (го немаат стаено на веб страната) туку сличен на овој..Плазма е и не е Full HD (не ми ни треба, зотоа што во скоро време ќе ставаме Dreambox 500HD а повеќето канали емитуваат во 720p HD резолуција и не ми треба подобро, поготово што ВООПШТО не гледам blu-ray филмови, едноставно ми треба замена за мојава цевка од катода која шо ме служеше нешто повеќе од 10 години) и овој е стварно добра замена..

Продавачот ми рече дека не праи голема разлика на 42 инчен LCD fullHD, туку на тие малце поголемите...Одлучивме за нашата соба дека е таман 42 инчен пошо 32 е премногу мал (собата е скоро 5 метри должина, т.е. оддалеченоста од ѕидот кај што планираме да го стаиме телевизорот до креветите е ~4 метри...)

Го постаив прашањево едино да ми кажете што мислите за ДЕНЕШНИТЕ плазма телевизори (не оние што биле пред 3-5 години) пошо читајќи review-ови од некои што ги имаат овие телевизори веќе година дена навистина се задоволни и немаат никакви проблеми со нив...
абе види го телевизорот каква слика има ако ти се свиѓа сликата зимај, остај хд реди фул
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
абе види го телевизорот каква слика има ако ти се свиѓа сликата зимај, остај хд реди фул
Значи сликата стварно кине, многу ми се допадна и тоа неколку пати за ред го гледав...
--- надополнето: Aug 23, 2011 8:46 PM ---
На Dreambox 800HD освен 720p има и многу 1080i канали, не гледам причина зошто да не земеш 1080p TV, да е помал телевизор да разберам вака на 42 се приметува разлика.
Јас на твое место би земал некоја Panasonic плазма ако најдеш за тие пари.
Да, али до 500 евра нема да најдеш панасоник плазма...Имаше една пред нова година, али се распродаде таа серија...
И зборуем за Dreambox 500 HD :)
 
Член од
29 јануари 2007
Мислења
306
Поени од реакции
11
Ми треба некое телевизорче од 22-23 инчи за во спална.

Значи нема да се користи по цел ден, што значи не ми треба нешто нај нај, ама да издржи некое време.

Гледам по Техномаркет, Нептун, амц итн, има некој телевизорчиња околу 200 евра, ама незнам да се одлучам.

Еве некоја листа да ми дадете совет:

1. Во Neptun, последната слика од каталогот првиот ТВ - LP 22.

2. LED TV QUART 23" LD23 во AMC

3. LG 22LD350 / 22LK350 / M2262D / M227WDP, во техномаркет.

4. Некој ваш предлог ;)
 

JimmyHoFFa

NAVIGATOR
Член од
8 септември 2010
Мислења
1.196
Поени од реакции
482
Ми треба некое телевизорче од 22-23 инчи за во спална.

Значи нема да се користи по цел ден, што значи не ми треба нешто нај нај, ама да издржи некое време.

Гледам по Техномаркет, Нептун, амц итн, има некој телевизорчиња околу 200 евра, ама незнам да се одлучам.

Еве некоја листа да ми дадете совет:

1. Во Neptun, последната слика од каталогот првиот ТВ - LP 22.

2. LED TV QUART 23" LD23 во AMC

3. LG 22LD350 / 22LK350 / M2262D / M227WDP, во техномаркет.

4. Некој ваш предлог ;)
pod reden broj 3, ;) koj sakas ti, site se podobri od prvite dve opcii :)
 

SaLt

symbian & iOS master & android
Член од
2 април 2005
Мислења
291
Поени од реакции
85
Зами си lg ld450 32 inch i gotov si neptun shop


Sent from my iPhone 3GS using Tapatalk
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
Има некој LCD LED 42 инчен до 30к. (1к +/-) ден?
Или да зеам плазма 42 инчна :D
 
Член од
1 јули 2010
Мислења
138
Поени од реакции
22
Сигурно ти е купен пред 1 година и повеќе, во тој случај треба да се хакне фирмверот, сега веќе новиве модели што ги носат се средени за таа работа.
Имам LE 5500 и пушта све живо и диво и мк преводи,само неможам да пуштам превод ако е sub file.Нешто треба да сменам во преводот или едноставно нема таква подршка телевизорот
 

Woofer

I'm a very neat monster.
Член од
21 април 2010
Мислења
854
Поени од реакции
325
za 30K tesko deka ke najdes dobar 32' LED a ne pa 42' . Prisoberi si pari i kupi si asalen televizor. Plazmata ne ja biva, dobra e ama ne e kako LCD vo nikoj slucaj
Те молам не треси зелени, како можеш да кажеш дека плазмата не ја бива кога он не ни наведе конкретен модел, ако мислиш дека генерално плазмите не ги бива грешка си и воопшто не ти држи вода муабетот. o_O
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
Па, имаше една LG плазма во АМЦ соравиа, стварно добра за тие пари (сликата многу се истакнуваше оддругите) за 28.000
Но што читав на интернет, PANASONIC се најдобрите плазми? Или тоа за америчкиот пазар :D

Плазмата СТВААРНО ми се допадна у сликата...Сеа незнам за тој LG таму, али сликата не само што беше стакло - туку и боите, контрастот, како и движењата беа фантастични (посебно коа пуштија Discovery HD со оној Bear Gryllys).

A колку шо слушав, плазмите кои се од 2010, 2011 се МНОГУ подобрени од оние порано во однос на burn-in, како и останати проблеми...

Ми се допадна лед-от што genius2 го напиша, но за истите пари има Panasonic Viera 42 инчен плазма FullHD во АМЦ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom