LCD телевизори

Член од
10 февруари 2008
Мислења
843
Поени од реакции
444
Во врска со плазми панасоник се апсолутен врв во плазми тоа мже да ти го каже секој кој барем малку се разбира у телевизори. Тој јас што го пишав е ЦЦФЛ ЛЦД, не е ЛЕД. Од лед за тие пари има само (ш)кварт и некои такви кинески фирми не зимај од тие во никој случај. FULL HD плазма за тие пари не најдов.
Сега ке треба да видиш предности на плазма и ЛЦД и да видиш што повеќе ти одговара.
--- надополнето: Sep 1, 2011 9:35 PM ---
И уште нешто избегнувај да купуваш од АМЦ имаат очајна репутација. Продаваат секакво ѓубре.
 

Woofer

I'm a very neat monster.
Член од
21 април 2010
Мислења
854
Поени од реакции
325
Па, имаше една LG плазма во АМЦ соравиа, стварно добра за тие пари (сликата многу се истакнуваше оддругите) за 28.000
Но што читав на интернет, PANASONIC се најдобрите плазми? Или тоа за америчкиот пазар :D

Плазмата СТВААРНО ми се допадна у сликата...Сеа незнам за тој LG таму, али сликата не само што беше стакло - туку и боите, контрастот, како и движењата беа фантастични (посебно коа пуштија Discovery HD со оној Bear Gryllys).

A колку шо слушав, плазмите кои се од 2010, 2011 се МНОГУ подобрени од оние порано во однос на burn-in, како и останати проблеми...

Ми се допадна лед-от што genius2 го напиша, но за истите пари има Panasonic Viera 42 инчен плазма FullHD во АМЦ...
Panasonic се меѓу најдобрите за плазми, нема да згрешиш ако се одлучиш за Panasonic плазма, е сеа си има повеќе модели и има разлики во цени, разгледај убаво и спореди ги во продавницата. За 30к најверојатно ќе најдеш некој mid-range.

Ќе заборавев, од AMC никако!
А, и можеш да ѕирнеш и на t-home страната, имаат добри Panasonic телевизори:
http://t-home.mk/mk/83/Uredi/Televizori.html
Panasonic TX-L42U3E, Panasonic TX-L42E30E и Panasonic TX-L42U2E се топ телевизори, сите се со IPS панел, разгледај убаво. :)
 

JimmyHoFFa

NAVIGATOR
Член од
8 септември 2010
Мислења
1.196
Поени од реакции
482
Те молам не треси зелени, како можеш да кажеш дека плазмата не ја бива кога он не ни наведе конкретен модел, ако мислиш дека генерално плазмите не ги бива грешка си и воопшто не ти држи вода муабетот. o_O
ako be neka kupi plazma pa neka ja uvidi posle razlikata pomegu LCD i plazma i najposle moze da sporedi i so LED pa da vidime koj e koj. Jas samo sovet davam
P.S od AMC kolku saka neka e poeftino ni penkalo ne bi kupil, a ne pa televizor od 40K
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
Panasonic се меѓу најдобрите за плазми, нема да згрешиш ако се одлучиш за Panasonic плазма, е сеа си има повеќе модели и има разлики во цени, разгледај убаво и спореди ги во продавницата. За 30к најверојатно ќе најдеш некој mid-range.

Ќе заборавев, од AMC никако!
А, и можеш да ѕирнеш и на t-home страната, имаат добри Panasonic телевизори:
http://t-home.mk/mk/83/Uredi/Televizori.html
Panasonic TX-L42U3E, Panasonic TX-L42E30E и Panasonic TX-L42U2E се топ телевизори, сите се со IPS панел, разгледај убаво. :)
ОД Т-ХОУМ ДА ЗЕМАМ? Хаха никад! Колкави цени само креваат ко нивните сметки за телефон! Камата колку сакаш....Али и да сакам неможам, моите родители немаат М1 и М2 обрасци, шо значи неможе да напраат договор со нив..

Инаку, зошто не од АМЦ?
Од АМЦ земав монитор Philips 18.5" веќе 1 ипол година го имам си немам гајле со него...
Земав рутер - 3 месеци го имам исто така немам гајле...
 

Woofer

I'm a very neat monster.
Член од
21 април 2010
Мислења
854
Поени од реакции
325
ОД Т-ХОУМ ДА ЗЕМАМ? Хаха никад! Колкави цени само креваат ко нивните сметки за телефон! Камата колку сакаш....Али и да сакам неможам, моите родители немаат М1 и М2 обрасци, шо значи неможе да напраат договор со нив..

Инаку, зошто не од АМЦ?
Од АМЦ земав монитор Philips 18.5" веќе 1 ипол година го имам си немам гајле со него...
Земав рутер - 3 месеци го имам исто така немам гајле...
Ги наведов тие како добри телевизори, види може ги има и на друго место...
--- надополнето: Sep 2, 2011 6:40 PM ---
ako be neka kupi plazma pa neka ja uvidi posle razlikata pomegu LCD i plazma i najposle moze da sporedi i so LED pa da vidime koj e koj. Jas samo sovet davam
P.S od AMC kolku saka neka e poeftino ni penkalo ne bi kupil, a ne pa televizor od 40K
Кажи ми ја конкретно разликата ме интересира зошто мислиш дека LCD или преценетиве LED се подобри од плазма, а не да ми кажуваш што си слушнал муабети од комшии, "стручњаци" по продавнициве и сл.
 

JimmyHoFFa

NAVIGATOR
Член од
8 септември 2010
Мислења
1.196
Поени од реакции
482

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
ево едно интересно видео кај шо се прикажани во споредба плазма, лцд и лед тв

http://www.youtube.com/watch?v=fUM9ARS-Crs
Баш е добро видеово, убаво објаснува разликата прикажано од аспект на не-толку-стручни лица (како нас) :D

Oва ми се свиѓа и уште поише ме натера плазма да зеам....И тоа panasonic :D
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
843
Поени од реакции
444
32' LG барем ке знаеш дека не е од кунг-фу фирма и имаш усб можеш да гледаш HD филмови
 
Член од
13 август 2008
Мислења
827
Поени од реакции
101
Член од
22 август 2009
Мислења
2.387
Поени од реакции
1.036
знам мене ми е само дека е quart марката иначе има 2 години гаранција едино нешо што може да му е послабо е што има 8 ms response time да не има ghosting или нешо
 
Член од
2 март 2007
Мислења
4.576
Поени од реакции
3.773
Земав денес лцд Panasonic TX-L32 CX3 E, не е нешто најквалитетен, ама јебига, се нема пари. Пред малку го пуштам и нема нормален звук туку цело време е шум. Може само да се зголеми и намали шумот, а нормален звук никако да се добие. Имал некој вакво искуство и како го решил проблемот? Ќе им се јавам утре секако, само дур трае ноќва ме копка.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom