LCD телевизори

Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
dobro be ti si videl li kako izgleda MTV1 na plazma kaj nas ili mislis deka samo bluray filmovi gledame na noviot TV sto edvaj sme go kupile... razmisli malce logicki ne nekoj slepec od srbija da ti kazuva sto kako vo milisekundi vaka bilo taka bilo (imas OCI, gledaj!!!)
прочитај поубаво како ги тстираат тв уредите и проучија малку технологијата на плазма и ќе дознаеш следново -

  • Želite gledati samo domaće kanale i kabelsku?
Savjet je da u tom slučaju odaberete plazma HDTV. Zbog svoje tehnologije, plazma bolje “skriva” mane signala standardne rezolucije (do 576p).

Koje su preporuke ukoliko gledate mnogo sportskog programa?

Obzirom da plazma TV-i imaju brže vrijeme odziva, dobar su izbor za brze sportove, kao što je Formula 1 ili nogomet. LCD televizori mogu imati problema s “razmazivanjem” slike prilikom brzih scena, stoga je bitno da TV ima brzi procesor i 100Hz tehnologiju, posebno na ekranima dijagonale 107cm i većim.

Zaključak : IPS paneli su najkvalitetnije matrice kod LCD televizora, ali su najskuplje od ostalih. VA paneli su bolji od TN panela ali lošiji od IPS, znači srednji rang. TN paneli su najbolji za gaming svrhe jer nude jako brz odaziv, no kod prikaza televizijske slike su najlošiji od ostalih. Niži rang te jeftina cijena.
Ako želite sve u jednom, onda će te se odlučiti za neku od PDP plazma.

Fosfor unutar subpiksela je praktično identičan onom koji se decenijama koristio kod CRT (CRT - ознака за стари телвизори) на катода ekrana, zbog čega je i kvalitet prikaza boja izuzetno veran i kod plazma ekrana, baš kao i kod starih “katodaša”. Prednosti plazme su u tome što imaju izuzetno visok kontrast. Sam kontrast je zapravo odnos u osvetljenosti između najsvetlije i najtamnije „boje“ koja je prikazana.

Така да технологијата на која работи плазмата е најблиска со старите тв и затоа прашај кој сакаш образован продавач ќе ти каже за гледање на наши програми со аналоген сигнал и преку кабловска палзамата ќе извади подобра слика :)
 

JimmyHoFFa

NAVIGATOR
Член од
8 септември 2010
Мислења
1.196
Поени од реакции
482
прочитај поубаво како ги тстираат тв уредите и проучија малку технологијата на плазма и ќе дознаеш следново -

  • Želite gledati samo domaće kanale i kabelsku?
Savjet je da u tom slučaju odaberete plazma HDTV. Zbog svoje tehnologije, plazma bolje “skriva” mane signala standardne rezolucije (do 576p).

Koje su preporuke ukoliko gledate mnogo sportskog programa?

Obzirom da plazma TV-i imaju brže vrijeme odziva, dobar su izbor za brze sportove, kao što je Formula 1 ili nogomet. LCD televizori mogu imati problema s “razmazivanjem” slike prilikom brzih scena, stoga je bitno da TV ima brzi procesor i 100Hz tehnologiju, posebno na ekranima dijagonale 107cm i većim.

Zaključak : IPS paneli su najkvalitetnije matrice kod LCD televizora, ali su najskuplje od ostalih. VA paneli su bolji od TN panela ali lošiji od IPS, znači srednji rang. TN paneli su najbolji za gaming svrhe jer nude jako brz odaziv, no kod prikaza televizijske slike su najlošiji od ostalih. Niži rang te jeftina cijena.
Ako želite sve u jednom, onda će te se odlučiti za neku od PDP plazma.

Fosfor unutar subpiksela je praktično identičan onom koji se decenijama koristio kod CRT (CRT - ознака за стари телвизори) на катода ekrana, zbog čega je i kvalitet prikaza boja izuzetno veran i kod plazma ekrana, baš kao i kod starih “katodaša”. Prednosti plazme su u tome što imaju izuzetno visok kontrast. Sam kontrast je zapravo odnos u osvetljenosti između najsvetlije i najtamnije „boje“ koja je prikazana.

Така да технологијата на која работи плазмата е најблиска со старите тв и затоа прашај кој сакаш образован продавач ќе ти каже за гледање на наши програми со аналоген сигнал и преку кабловска палзамата ќе извади подобра слика :)
druze ti imas doma plazma ili sto e rabotava?
 

bowl

.
Член од
30 јануари 2007
Мислења
8.344
Поени од реакции
1.307
Ако имаш choppy стрим преку надворешен хард на обични филмови до хардот е или до твто ?
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
druze ti imas doma plazma ili sto e rabotava?
Работата е дека денес за купување ХД ТВ ти треба многу повеќе информации, знаење, и треба да се пази на повеќе карактеристики кои ги поседува тв уредот и да се увиди маркетиншкиот трик кој го користат производителите и продавачите во салоните. На пример многу малку луѓе се технички образовани и не знаат дека секогаш производителите го исткануваат динамичкиот контраст наместо нативниот - вистинскиот контраст. Исто така плазма ХД реди која има помала резолуција не може да биде од 600 херци а такви приемри во продвница ќе сретнете многу. Сакам да им ги отворам очите на тие што планираат да купат ХД Тв да знаат за што ги даваат парите и да го одберат правиот тв за тие пари :)
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
346
Поени од реакции
42
ZOTE се гледа дека си голем плазма фан али ништо лошо бидејки имаш право во се ова што го кажа
фала за линкот и за информациите
јас на почетокот се загреав за ЛЕД ЛЦД бидејки видов дека има се што ми треба и мислев дека плазмите многу поскапо ке ми излегнат ама ете око и фрлив на таа плазма + може да се закаче на интернет
само едно нешто не ми се свига што го читнав
нема DLNA подршка (тоа е за стреаминг на аудио/видео од компјутер ако не се лажам така ?)
ама па од друга страна читнав дека преку него не била бас најквалитетна сликата

ке може ли да си Share мултимедиа со овој телевизор ? тоа ме најмногу плаши

или пак да почекам може ке паднат малце цените за нова година ?

едит: никој не ми одговори дали ке ја шири многу сликата со аналогните програми ?
да не се заебам да гледам дебели и ниски луге
 

JimmyHoFFa

NAVIGATOR
Член од
8 септември 2010
Мислења
1.196
Поени од реакции
482
Работата е дека денес за купување ХД ТВ ти треба многу повеќе информации, знаење, и треба да се пази на повеќе карактеристики кои ги поседува тв уредот и да се увиди маркетиншкиот трик кој го користат производителите и продавачите во салоните. На пример многу малку луѓе се технички образовани и не знаат дека секогаш производителите го исткануваат динамичкиот контраст наместо нативниот - вистинскиот контраст. Исто така плазма ХД реди која има помала резолуција не може да биде од 600 херци а такви приемри во продвница ќе сретнете многу. Сакам да им ги отворам очите на тие што планираат да купат ХД Тв да знаат за што ги даваат парите и да го одберат правиот тв за тие пари :)
ne ni trebaat ic informacii druze ni trebaat pari..... Ako ne znaes sto e dobro, prasaj sto e skapo..... Ne da mi kazuvas deka plazmaTV e najdobar koga prodavaat kaj nas po prodavnicive plazma za 50000 den so 1366 rezolucija si videl li kako izgleda slikata na nasava kebelska televizija ili mi kazuvas od neiskustvo odnosno nesto sto si procital na net.
 

Noorotic

пецач на риби
Член од
22 февруари 2011
Мислења
892
Поени од реакции
383
абе не треба да се разбираш у технологија ништо, ке земеш еден лцд еден лед и уште еден плазма(од иста цена) ке ти ги стават у продавница еден до друг ке на местиш сетинзи на нормал се и ке видиш кој има најдобра слика, а за бренд тој што ке ти ог препорача продавачот значи баш тој ке знаеш дека не треба да ја купиш и готово
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
ne ni trebaat ic informacii druze ni trebaat pari..... Ako ne znaes sto e dobro, prasaj sto e skapo..... Ne da mi kazuvas deka plazmaTV e najdobar koga prodavaat kaj nas po prodavnicive plazma za 50000 den so 1366 rezolucija si videl li kako izgleda slikata na nasava kebelska televizija ili mi kazuvas od neiskustvo odnosno nesto sto si procital na net.
Тебе не ти требаат информации но на некој неупатен во ХД ТВ технологија може ќе му помогнат во одлука каков ХД ТВ да земе. Многу е битно за што најмногу ќе го користиш тв уредот, и на каков приклучок ќе гледаш. Тие што имаат дрим бох можат да гледат преку 800 ХД канали, некој е филмаџиа и сака тв уред со појаки перформанси, некој ќе гледа само наши тв програми и не му треба фул хд за тоа, иако е најавено дека до 2012 сите наши тв куќи мора да се префрлат на дигитален сигнал. Така да секогаш информаиците и знаењето во врска со ова ХД ТВ технологија се од помош, а јас на никој не го терам со сила да купи плазма, туку да си ја види разликата и сам да си одлучи што повеќе ќе ги задоволи неговите потреби.
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
346
Поени од реакции
42
оној телевизор што сакам да го земам нема dvb-s или dvb-s2 тјунер ама дреамбоксот има
нема потреба телевизорот да има таков тјунер нели ? преку дреамбоксот ке може да ги гледам тие програми така ?

п.с само си прашувам ама изгледа невидливи ми се постовите ЛОЛ
 

noviot

Форевер Aлоун :(
Член од
19 април 2006
Мислења
446
Поени од реакции
170
оној телевизор што сакам да го земам нема dvb-s или dvb-s2 тјунер ама дреамбоксот има
нема потреба телевизорот да има таков тјунер нели ? преку дреамбоксот ке може да ги гледам тие програми така ?

п.с само си прашувам ама изгледа невидливи ми се постовите ЛОЛ
Ретко кој од телевизориве кај нас што се продаваат имаат вграден s т.е s2 тјунер. Нема што да се секираш, дримбоксот ќе си го брка декодирањето на програмите, не е потребно и тв-то да го има...

П.С Види ми го аватарот ;)
 
Член од
14 октомври 2011
Мислења
108
Поени од реакции
42
Здраво на сите, гледам дека сте најсно со lcd tv па да ве прашам за помош околу избор на тв, значи на кабловска сум од телекабел и телевизорот најмногу ќе го користам за фудбал и филмови-(претежно преку комп) тв ми е на 3.5-4м од каде гледам па така да 37' e доволен а во краен случај може и 32' моментално размислувам помеѓу http://www.plesio.bg/televizori-c-69980053/lcd-tv-37-kdl-37bx420-p-288749.html кој го има во нептун за 30.000 http://www.digitalnewsroom.philips.com/pressreleases/other_tv_products/FS_4000_Series_TV_37PFL4606_preliminary.pdf amc за 27.000 и http://www.lg.com/us/tv-audio-video/televisions/LG-lcd-tv-37LK450.jsp amc за 29.000 сега за сега се мислам помеќу тие, а не е лошо и некој ваш предлог видам само да не е над 30.000 Благодарам однапред и поздрав
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
346
Поени од реакции
42
мој предлог ако даваш 30 000 земи си телевизор со LCD LED (Light Emitting Diodes) осветлување за таа димензија а ако правеме маабет за над 42 инча онда иди на плазма
а тие што ги наброја се со LCD CCFL
а у крајна сметка ако не се замараш со технологијата и викаш си што зборува овој и те мрзи да расчачкаш на интернет онда кој и да го земеш е добар избор :D

повеке информации во што е разликата прашај го чичко гоогле тој се знае
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Sekuro барај го во Техномаркет или во Т-хоум Panasonic 37 со Alpha IPS панел, сега не ми текнува точно кој модел беше али сигурно ќе пишува во спецификации Alpha IPS, околу 30000 ден. е.

мој предлог ако даваш 30 000 земи си телевизор со LCD LED (Light Emitting Diodes) осветлување за таа димензија а ако правеме маабет за над 42 инча онда иди на плазма
а тие што ги наброја се со LCD CCFL
а у крајна сметка ако не се замараш со технологијата и викаш си што зборува овој и те мрзи да расчачкаш на интернет онда кој и да го земеш е добар избор :D

повеке информации во што е разликата прашај го чичко гоогле тој се знае
Во квалитетот на приказ најголема улога игра панелот (TN, VA, PVA, IPS итн.) а не заднинското осветлување. Затоа:

IPS + CCFL > TN/МVA итн. + LED,

а најголем број од TV-та на нашиот пазар се со TN и останати типови на панели, инферниорни во споредба со IPS панелите. Затоа најпаметен избор му е да го земе Панасоникот со Alpha IPS панел, и покрај тоа што можда има (а можда и не) CCFL осветлување. Единствен бенефит од LED е тоа што има помала потрушувачка, подолг век на траење и често посветли, подреч бои, ова последново всушност не е бенефит зошто никој нејќе да гледа дреч, нереални бои, нели?
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
346
Поени од реакции
42
тука сме за да се учиме :)
инаку јас сум баш за поголем контраст , црното да е црно и бојата да е стварно боја :) за мене тоа е реално
 

Kajgana Shop

На врв Bottom