LCD телевизори

Член од
1 септември 2018
Мислења
248
Поени од реакции
642
Денес купив Хитачи (80 cm). се мислев тоа или Sony, ама за толку колку што е поскуп Sony-то, некако не ми дава у вредност толку повеќе од Хитачито. Па си земав Хитачи.

Сеа на прва, имам две прашања, ако некој уопште знае одговор:

- кабловска иде преку hdmi. Мора каналите да се мењаат преку даљинско од кабловска, не може преку ТВ даљинското?
- YouTube се логирам на мој акаунт. После го исклучувам и пуштам кабловска. Кога пак ќе дојдам на YouTube, не ми го памти логинот, па пак отпоново треба да се логирам. Чаре?
Кој модел го купи?
 
Член од
31 декември 2009
Мислења
569
Поени од реакции
142
Од модемот за кабловска (или можда не се вика тоа модем, туку рисивер) излегува еден кабел бел дебел (ваљда тој е коаксијален и ваљда тој е за аналогна) и иде у антена приклучок на тв-то, исто така, од истото место (рисиверот) излегува HDMI и иде у HDMI приклучок на тв. Тој модем за кабловска (или рисивер) е споен со модемот за интернет/тв.
Odi u salon i si smeni go resiverot so camodul karta samo eden kabel imas za signal od kablovskata
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.779
Поени од реакции
7.517
Прашав во оваа тема
https://forum.kajgana.com/posts/8540724/

а ќе прашам и тука бидејќи е активна повеќе.

Што е најдобро LCD или LED ? Која е разликата во сликата некој да ми објасни ако може ?
 
Член од
19 мај 2014
Мислења
140
Поени од реакции
135
Forumdzii mislenje za tv do 15-16000 mkd.mislenje za
FHD LED TV SCHNEIDER 43 SL 34, Smart, HDMI, USB, Wi-Fi
Шифра : 84069612

0" style="box-sizing: border-box; outline: none;">Гаранција: 24 месеци

  • 43" (103cm) FHD SMART LED TV

  • Android TV
  • Quad Core processor
  • 3x HDMI, 2x USB 2.0
  • DVB-T/C/T2
  • Вграден Wi-Fi

    Cena 13999. Ili elektra???
Јас го земав овој кога имаше попуст за Black Friday за 12 500 ден ,
сликата е ок, ама на youtube сецка и е спор,
а највеќе го земав ради youtube, се мислам сега да го вратам
 
Последно уредено:

mr wednesday

We're soldiers. Soldiers don't go to hell.
Член од
24 јуни 2017
Мислења
1.649
Поени од реакции
7.997
Јас го земав овој кога имаше попуст за Black Friday за 12 500 ден ,
сликата е ок, ама на youtube сецка и е малку спор,
а највеќе го земав ради youtube, се мислам сега да им го вратам
А ти шо очекуеше за таа пара ? Затоа имаш телевизори од 12 500 андроид(смарт) и од 30 иљади андроид(смарт) и јаче нормално...
Уште па ќе го враќал :facepalm:
 
Последно уредено:
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Јас го земав овој кога имаше попуст за Black Friday за 12 500 ден ,
сликата е ок, ама на youtube сецка и е спор,
а највеќе го земав ради youtube, се мислам сега да го вратам
И да го вратиш нема да го примат назад, туку земи си ТВ Бокс андроид и на раат си


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk
 
S

staycalm

Гостин
Овие Telefunken телевизориве шо се продаваат по сетек, амц, реална марка се или некоја измислена за наш пазар, како СТ? Барав фирмвер за телевизоров според моделот што го пишува на упатството (43FB5000) и најдов буквално ништо. Не ми излегува воопшто како постоечки телевизор, некојси Вестел излегува. (Знам дека можам автоматски преку тв да барам апдејт, али сакав да видам на нет што верзии има.)

Друго, дали на јутјуб апликацијата на ТВ можам да направам да ми се покажува и историјата од лаптоп и телефон? Само видеа што сум ги пуштал на тв ги има во history.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Овие Telefunken телевизориве шо се продаваат по сетек, амц, реална марка се или некоја измислена за наш пазар, како СТ? Барав фирмвер за телевизоров според моделот што го пишува на упатството (43FB5000) и најдов буквално ништо. Не ми излегува воопшто како постоечки телевизор, некојси Вестел излегува. (Знам дека можам автоматски преку тв да барам апдејт, али сакав да видам на нет што верзии има.)

Друго, дали на јутјуб апликацијата на ТВ можам да направам да ми се покажува и историјата од лаптоп и телефон? Само видеа што сум ги пуштал на тв ги има во history.
Kouku sto znam Hitachi, Grunding i nekoi drugi se otkupeni od Vestel i oni gi pravat. Sepak ne se no name kako ST.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Друго, дали на јутјуб апликацијата на ТВ можам да направам да ми се покажува и историјата од лаптоп и телефон? Само видеа што сум ги пуштал на тв ги има во history.
А акаунтот од Youtube поврзан ти е?
Не знам како им е направена апликацијата на тој шкљ телевизор.
Свој оперативен систем има или Андроид?
Ако не можеш лесно да најдеш у апликацијата, веројатно нема.
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
890
Поени од реакции
576
Овие Telefunken телевизориве шо се продаваат по сетек, амц, реална марка се или некоја измислена за наш пазар, како СТ? Барав фирмвер за телевизоров според моделот што го пишува на упатството (43FB5000) и најдов буквално ништо. Не ми излегува воопшто како постоечки телевизор, некојси Вестел излегува. (Знам дека можам автоматски преку тв да барам апдејт, али сакав да видам на нет што верзии има.)

Друго, дали на јутјуб апликацијата на ТВ можам да направам да ми се покажува и историјата од лаптоп и телефон? Само видеа што сум ги пуштал на тв ги има во history.
ako ist account imas, togas se ce ti bide isto i na tv, kako history, subscribed chanels i sl
 
S

staycalm

Гостин
ako ist account imas, togas se ce ti bide isto i na tv, kako history, subscribed chanels i sl
На ист акаунт сум. Ги имам сите subscribed channels, ама историјата на TV ми е само од TV, нема ништо од телефон/лаптоп.

edit: сеа видов дека сум на ист gmail ама linked акаунт ми бил стариот :icon_lol:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom