LCD телевизори

Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Мала исправка ТВ Тесла е хрватски производ ,а требаше да биде српски во поранешниот погон Ei инаку Ei малкумина знаат какви квалитети беа на времето


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
Како што Кварт на амц е македонски така и Тесла е српски или хрватски.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Како што Кварт на амц е македонски така и Тесла е српски или хрватски.
Кварт првично од тие ТВ со кадотни цевки беше швајцарски производ ,а сега во АМЦ кварт нема врска со тоа швајцарски бренд кварт туку само името и ништо друго , а ST од сетек тек ќе дознаеме чие е бренд само знам дека е како бувљак ТВ


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Кварт првично од тие ТВ со кадотни цевки беше швајцарски производ ,а сега во АМЦ кварт нема врска со тоа швајцарски бренд кварт туку само името и ништо друго , а ST од сетек тек ќе дознаеме чие е бренд само знам дека е како бувљак ТВ


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk
Quadro bese Svicarski proizvod, posto imam takov seuste koi moite go gledaat. Edno 12 godini e televizoro i ekrano uste ne mu e zaslabnal. A Quart i toa vreme gi imase so katodna cefka i pamtam deka i od niv se zalea.
 
Член од
19 април 2015
Мислења
29
Поени од реакции
19
Forumdzii mislenje za tv do 15-16000 mkd.mislenje za
FHD LED TV SCHNEIDER 43 SL 34, Smart, HDMI, USB, Wi-Fi
Шифра : 84069612

0" style="box-sizing: border-box; outline: none;">Гаранција: 24 месеци

  • 43" (103cm) FHD SMART LED TV

  • Android TV
  • Quad Core processor
  • 3x HDMI, 2x USB 2.0
  • DVB-T/C/T2
  • Вграден Wi-Fi

    Cena 13999. Ili elektra???
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Forumdzii mislenje za tv do 15-16000 mkd.mislenje za
FHD LED TV SCHNEIDER 43 SL 34, Smart, HDMI, USB, Wi-Fi
Шифра : 84069612

0" style="box-sizing: border-box; outline: none;">Гаранција: 24 месеци

  • 43" (103cm) FHD SMART LED TV

  • Android TV
  • Quad Core processor
  • 3x HDMI, 2x USB 2.0
  • DVB-T/C/T2
  • Вграден Wi-Fi

    Cena 13999. Ili elektra???
Moj predlog e da si zemes bilo kakov TV so 4K rezolucija, posto mala e razlikata u cena.
 
Член од
15 март 2013
Мислења
955
Поени од реакции
620
Еве овај за парите топ ТВ - 19.999
http://setec.mk/index.php?route=product/product&path=10054_10055_10056&product_id=46575
Андроид, 4К УлтраХД, 55 Инчи квадкор,
СТ од новата генерација
Што е топ жити се. Бројќите ли. ST е најголем отпад што може да се најде кај нас. 7 од 10 продадени 10 телевизори им завршуваат на сервис.

Каков квадкор. Овој едвај youtube отвара. :D:D
за малку поскапо ќе се земе барем сигурен телевизор кој ќе нема проблеми. Сега има барем избор Favorit, Quart, Еlektra, Fuego и уште сигурно 3-4 марки кои се 1000 пати подобри од ова сетек лајно.[DOUBLEPOST=1541677697][/DOUBLEPOST]
Ке трае, новите СТ се солидни, прашај тие шо имаат купено последната година никој се нема пожалено, затоа имаја и акција - беа со 5 години гаранција цела пролет и лето како и Сони шо имаја тој период, сега ги нурнаја цените - се пробиват на пазарот..
Батко ти во сетек да не рабтоиш бе
Какво подобрување бе човеку. :pos::cuc:[DOUBLEPOST=1541678539][/DOUBLEPOST]
Quart и ST се генерички телевизори, купени од кинеска фабрика со ефтина електроника и панел на кои се лепи етикета по желба на порачувачот. Квалитетот на сликата е далеку од подобрите модели на појаките марки но кај овие тоа не се ни бара затоа што прв и основен критериум е цената. За луѓе што сакаат евтино и да има некаква слика сосема се во ред. Дали ќе се расипуваат немам поим, никогаш не сум купил ниту ќе купам но претпоставувам дека се генерално ок.

Имаше модел на Philips прошлата година со слика катастрофа ама бидејќи беше евтин мислам дека растур направил од продавање кај нас.

Во принцип овие евтиниве секогаш имаат некаква слабост, дали послаб контраст, нереални бои, слаба оштрина, бавен процесор или нешто петто, треба секој сам да процени дали со тоа може да живее ама на тој што прв критериум му е слика а цена втор секако зема Сони, Самсунг и останатите во тој ранг.
ST не е во ранг на ниту еден телевизор. Тој е телевизор со Ш потекло. Доаѓа од Кина, а од каде поима нема никој. Нема сертификати, не се знае колку е радиоактивен итн.
Со самото тоа што нема сертификати не смее ни да се продава во Западна Европа.
Значи се бута тука само на наш народ и евентуално Косово.


Quart телевизорите исто како и Фуего, Телефункен, Грундиг, SHARP, Hitachi доаѓаaт од една иста фабрика . Vestel Tурција. Фабриката Вестел е во топ 3 најголеми фабрики во светот. Масовната производство им овозможува да имаат краен евтин производ.

Quart и Fuego можеби се и најдобар избор кај нас за парите, ако се бара лоу буџет телевизор. Доста добро се покажаа. И не верувам дека и 1 од 10 завршуваат на сервис.

Eве подоле информации. Значи колку толку бидејќи доаѓаат од фабрика позната, имаат сертификати и продаваат насекаде. Амц и Нептун одат и купуваат и си ставаат име на нив.
Истиот телевизор се продава и во германија и во западна европа, само со друго име кое си го одредил германецот на пример. Па тоа што е Fuego kaj нас , кај нив е исто само со некое си швабско име

Еве ја страната

https://vestelinternational.com/en/

ST не се знае ни производител ни ништо. Не може еден производ да се увезе од подалеку и од мала фирмичка (ако е воопшто и фирма ) и тој да понуди подобра или иста цена.. Нема економска логика.

Да се разбереме. Fuego i Quart се ОК, а ST ни на душман не би го купил
 
Последно уредено:
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Абе каков Fuego каков Quart, ништо подобри не се од ST. Се е тоа тешко ѓубре. Не фрлајте пари така безврска.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.303
Поени од реакции
78.988
Добро, без оглед на цена, кој е најбољи* телевизор од околу 80cm кај нас?

* најквалиетен, да не се расипува, стварно небитни ми се други параметри
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.303
Поени од реакции
78.988
Ја иам Фаворит од пред десетина години, не е ништо нарочито и има најлошо дизјнирано даљинско што сум видел, али пљукан е од деца, екранот користен како табла за цртање, па бришен после, удиран е и сеуште ниеднаш не е расипан. Не ми се веруе дека Феворит се нешто добри, мислам дека мене ми се погодил добар примерок.
 
Член од
14 август 2010
Мислења
1.157
Поени од реакции
1.376
Па пошто не се работи за Самсунг, Сони, ЛГ, тогаш мора ти да си бил 100тиот купувач пошто нели 99 од 100 се расипвале тие уште во гарантен рок
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.303
Поени од реакции
78.988
Денес купив Хитачи (80 cm). се мислев тоа или Sony, ама за толку колку што е поскуп Sony-то, некако не ми дава у вредност толку повеќе од Хитачито. Па си земав Хитачи.

Сеа на прва, имам две прашања, ако некој уопште знае одговор:

- кабловска иде преку hdmi. Мора каналите да се мењаат преку даљинско од кабловска, не може преку ТВ даљинското?
- YouTube се логирам на мој акаунт. После го исклучувам и пуштам кабловска. Кога пак ќе дојдам на YouTube, не ми го памти логинот, па пак отпоново треба да се логирам. Чаре?
 
Последно уредено:
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Денес купив Хитачи (80 cm). се мислев тоа или Sony, ама за толку колку што е поскуп Sony-то, некако не ми дава у вредност толку повеќе од Хитачито. Па си земав Хитачи.

Сеа на прва, имам две прашања, ако некој уопште знае одговор:

- кабловска иде преку hdmi. Мора каналите да се мењаат преку даљинско од кабловска, не може преку ТВ даљинското?
- YouTube се логирам на мој акаунт. После го исклучувам и пуштам кабловска. Кога пак ќе дојдам на YouTube, не ми го памти логинот, па пак отпоново треба да се логирам. Чаре?
- зошто преку hdmi, преку посебен приемник? зошто не директно коаксијален во тв?
- чаре види update на youtube апликацијата да не има или пак нов firmware за тв-то
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.303
Поени од реакции
78.988
- зошто преку hdmi, преку посебен приемник? зошто не директно коаксијален во тв?
- чаре види update на youtube апликацијата да не има или пак нов firmware за тв-то
Од модемот за кабловска (или можда не се вика тоа модем, туку рисивер) излегува еден кабел бел дебел (ваљда тој е коаксијален и ваљда тој е за аналогна) и иде у антена приклучок на тв-то, исто така, од истото место (рисиверот) излегува HDMI и иде у HDMI приклучок на тв. Тој модем за кабловска (или рисивер) е споен со модемот за интернет/тв.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom