LCD телевизори

G

garthok

Гостин
Квалитетот не се намалува, интернет не троши пошто си функционира во домашна мрежа.
А за автоматско рефреширање оди во Settings > Library и штиклирај го Update my library automatically (Your library will be updated automatically when changes to library folders are detected.)
И уште ова да те прашам, како да наместам титлови да ми симнува автоматски и како да ги форматирам, не гледам опција.
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.562
Поени од реакции
415
И уште ова да те прашам, како да наместам титлови да ми симнува автоматски и како да ги форматирам, не гледам опција.
Тоа не сум проверил досега, од лоши искуства од порано со други програми. Ќе симне некој превод, ама непроверен, не одговара точно за тој рип(снимка). Најсигурно ми е од http://titlovi.com/ ќе го симнам и проверам набрзинка и готово.

Инаку треба да може, еве прогуглав место тебе :)
http://lmgtfy.com/?q=plex+subtitles+automatic+download
 

jassum.mk

ИМАМ ПОЛОВА БОЛЕС БОЛЕМЕ К*УРО ЗА СЕ
Член од
23 јуни 2012
Мислења
25
Поени од реакции
3
На 2 начина.

1. Од компјутер, десен клик врз видео/слика и Cast to Device. Ако не ти го наоѓа ТВ-то, прочепкај во Network опцијата Turn on discovery и слично. Исто така треба во иста мрежа да ти се со компјутерот.

2. Да си инсталираш Plex Media Server на ПЦ-то, си вметнуваш од кои фолдери да гледа видеа/слики програмот, после си стримаш од ТВ-то, во Input Devices ќе го најде Plex Media Server.

Многу подобар ти е начинов под број 2, све работи како што треба, преводите ги чита, додека за првиот начин од Мајкрософт уште не измислија опција за преводите.
001.jpg
во три дена еден пат ќе работе обично нејке
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.562
Поени од реакции
415
под 1 не работе
под 2 неможам баш да се снајдам што ида ставам ми кажува дека е празно
Зафркава понекогаш, пробај некоја од опцииве:
- Во таск менаџер затвори го процесорт cast to device
- Во нетворк уклучи discovery network devices или како беше

За под 2 е боза лесно, финтата е само додаваш патека (фолдер) од кај да вчита филмови плекс програмот.
После рефрешираш, ги вчитува, го наоѓаш на тв и готово.

Ако не се снајдеш ќе ти го средам преку team viewer кога ќе имам време, само да ти покажам еден пример после ќе ти биде јасно.
 

Rokerot

The Guitar Addict
Член од
30 април 2007
Мислења
218
Поени од реакции
20
Дечки, ми треба мислење :) Деновиве барам ТВ за користење со playstation4 и nexus player, значи не ми треба ништо од смарт, 3д, webOS, tizen, никакви глупости. Ми треба само добра слика, звук, и 2-3 хдми порти. Типот во нептун ми рече ако ми треба за гејминг на ps4 да пазам на "вистинските" херци а не тие што ги пишува на брошури/флаери ако ми треба (појма немам на што мислеше).

Цена барам негде измеѓу 20.000 и 35.000 и бараќји на сајтовите од amc, neptun, setec, technomarket ги издвоив овие два како најдобри варијанти:

http://setec.mk/Tv-Audio-Video/ТV's/LED-TVs?product_id=68143
http://www.technomarket.com.mk/products/09142618/lg-43lf632v

Самунгот дури би можел да го добијам по набавна цена за околу 28.000 и освен што ми е поисплатлив, поголем екран, ми прави повеќе ќеф пошто нема смарт и такви тракатанци. Али ипак решив да пишам овде и да побарам ваш совет за кој да се одлучам, а можда има и некој друг модел на нет по продавнициве што го пропуштам.

Фала однапред :)
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.823
Поени од реакции
1.813
Дечки, ми треба мислење :) Деновиве барам ТВ за користење со playstation4 и nexus player, значи не ми треба ништо од смарт, 3д, webOS, tizen, никакви глупости. Ми треба само добра слика, звук, и 2-3 хдми порти. Типот во нептун ми рече ако ми треба за гејминг на ps4 да пазам на "вистинските" херци а не тие што ги пишува на брошури/флаери ако ми треба (појма немам на што мислеше).

Цена барам негде измеѓу 20.000 и 35.000 и бараќји на сајтовите од amc, neptun, setec, technomarket ги издвоив овие два како најдобри варијанти:

http://setec.mk/Tv-Audio-Video/ТV's/LED-TVs?product_id=68143
http://www.technomarket.com.mk/products/09142618/lg-43lf632v

Самунгот дури би можел да го добијам по набавна цена за околу 28.000 и освен што ми е поисплатлив, поголем екран, ми прави повеќе ќеф пошто нема смарт и такви тракатанци. Али ипак решив да пишам овде и да побарам ваш совет за кој да се одлучам, а можда има и некој друг модел на нет по продавнициве што го пропуштам.

Фала однапред :)
LG to go imam jas eve skoro 2 nedeli, slika i zvuk e top ! no coment-3 hdmi porti 3 usb porti,na hd kanali ili nesto od usb na hd vistinski nemam komentar,a sto me zacudi smartot raboti extremno brzo, sum videl i drugi smart tv, koi vo toj del se mn, spori, ova leta, toa e od mene
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
10.629
Поени од реакции
4.471
LG to go imam jas eve skoro 2 nedeli, slika i zvuk e top ! no coment-3 hdmi porti 3 usb porti,na hd kanali ili nesto od usb na hd vistinski nemam komentar,a sto me zacudi smartot raboti extremno brzo, sum videl i drugi smart tv, koi vo toj del se mn, spori, ova leta, toa e od mene
Кој модел беше за да си го забележам? :cool:
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.293
Поени од реакции
1.609
Дечки, ми треба мислење :) Деновиве барам ТВ за користење со playstation4 и nexus player, значи не ми треба ништо од смарт, 3д, webOS, tizen, никакви глупости. Ми треба само добра слика, звук, и 2-3 хдми порти. Типот во нептун ми рече ако ми треба за гејминг на ps4 да пазам на "вистинските" херци а не тие што ги пишува на брошури/флаери ако ми треба (појма немам на што мислеше).

Цена барам негде измеѓу 20.000 и 35.000 и бараќји на сајтовите од amc, neptun, setec, technomarket ги издвоив овие два како најдобри варијанти:

http://setec.mk/Tv-Audio-Video/ТV's/LED-TVs?product_id=68143
http://www.technomarket.com.mk/products/09142618/lg-43lf632v

Самунгот дури би можел да го добијам по набавна цена за околу 28.000 и освен што ми е поисплатлив, поголем екран, ми прави повеќе ќеф пошто нема смарт и такви тракатанци. Али ипак решив да пишам овде и да побарам ваш совет за кој да се одлучам, а можда има и некој друг модел на нет по продавнициве што го пропуштам.

Фала однапред :)
Земај го Самсунгот и ич не му се мисли.
 
Член од
26 август 2008
Мислења
131
Поени од реакции
23
Ќе можам ли на TX-l42E6B да гледам Blu Ray 3Д филм симнат од замунда, преку serviio исто како што ги гледам и другите, и предлог некој 3Д филм.
 
G

garthok

Гостин
Тоа не сум проверил досега, од лоши искуства од порано со други програми. Ќе симне некој превод, ама непроверен, не одговара точно за тој рип(снимка). Најсигурно ми е од http://titlovi.com/ ќе го симнам и проверам набрзинка и готово.

Инаку треба да може, еве прогуглав место тебе :)
http://lmgtfy.com/?q=plex subtitles automatic download
Во последно време сецка и 480п кога гледам како да го средам ова?
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.562
Поени од реакции
415
Во последно време сецка и 480п кога гледам како да го средам ова?
1. Слаба мрежа (пробај кабел место бежично)
2. Стар хард диск
3. Лагира софтверот на ТВ
4. Лош РИП-снимка
5. Незнам што друго :D

Кај мене никад не сецнало со 1080п снимки од 15-20 гб а камоли на помали.
 
На врв Bottom