LCD телевизори

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.689
Поени од реакции
6.591
mozes i so prviot nacin samo treba da go zalepis titlot direkno na fimot so program
a trae prilicno bavno lepenjeto ke ti se odmili film da gledas :)

najlesno so usb
Тoчнo и јaс тoa сaкaв дa кaжaм. Зoштo дa си губите нерви сo пуштен лaптoп дa гледaте филм нa нoв тв нa кoј имaте усб. Зoштo дa се зaмaрaте сo кaбли, мрежи рутери и дa гo држите целo време дoдекa трaе филмoт, лaптoпoт пуштен. Сaмo сними си гo филмoт сo претхoднo прoверен превoд и терaј.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.483
Поени од реакции
11.539
Чисто информативно, оваа година црниот петок во САД се паѓа на 27 ноември 2015, односно за 3 недели од сега.

Не дека и кај нас има црн петок - а во реалност го нема - но сепак мислам дека не ќе биде лошо да почнеме уште сега да ги набљудуваме големите ланци на продавачи на бела техника и производи од областа на информатичката технологија за да видиме дали воопшто ќе има некакви попусти во ноември 2015.

Јас лично немам баш некаков список за шопинг за да чекам попуст, но нема ништо лошо во тоа да се набљудува пазарот во наредниве 3 недели.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.483
Поени од реакции
11.539
Чисто информативно, оваа година црниот петок во САД се паѓа на 27 ноември 2015, односно за 3 недели од сега.

Не дека и кај нас има црн петок - а во реалност го нема - но сепак мислам дека не ќе биде лошо да почнеме уште сега да ги набљудуваме големите ланци на продавачи на бела техника и производи од областа на информатичката технологија за да видиме дали воопшто ќе има некакви попусти во ноември 2015.

Јас лично немам баш некаков список за шопинг за да чекам попуст, но нема ништо лошо во тоа да се набљудува пазарот во наредниве 3 недели.
Еве го доказот дека не` читаат на форумов, што значи дека треба да продолжиме да ги набљудуваме големите ланци на продавачи на бела техника и производи од областа на информатичката технологија.

Ова е несомнено од официјалниот веб сајт на Нептун.

Па, барем се подобри од Техномаркет со нивните попусти кои носат повисоки цени со попуст :confused: наспроти редовните цени без попуст. :D

Тоа што е смешно е фактот дека тука не станува збор за цени со попуст, туку за промотивни цени пред почеток на продажба по редовни цени. :pos:

http://off.net.mk/lokalno/makedonshtina/popusti-za-padnati-od-mars

Попусти за паднати од Марс

 
Член од
6 април 2009
Мислења
6.146
Поени од реакции
2.985
Дечки купив нов LG smart tv. Пробувам да го поврзам на лаптопот со HDMI кабел, но не ми излегува ништо на лаптопот, не ми го наоѓа ТВ-то.

Кога стегам со fn+F4 ми излегува сликата од лаптоп на ТВ, но е некако матна.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.483
Поени од реакции
11.539
Дечки купив нов LG smart tv. Пробувам да го поврзам на лаптопот со HDMI кабел, но не ми излегува ништо на лаптопот, не ми го наоѓа ТВ-то.

Кога стегам со fn+F4 ми излегува сликата од лаптоп на ТВ, но е некако матна.
Треба да ја конфигурираш резолуцијата на сликата и стапката на освежување на сликата - refresh rate, на самиот лап топ.

Можеби ќе треба да инсталираш најнови драјвери за графичката картица.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
И не е само тоа туку и во лаптопот гарафичките дали подржува за ТВ и постои интегрирани графички и АМД графички односно Џифорс графички


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.483
Поени од реакции
11.539
И не е само тоа туку и во лаптопот гарафичките дали подржува за ТВ и постои интегрирани графички и АМД графички односно Џифорс графички


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
Па вообичаено секој лап топ со излезна HDMI порта може да се користи на LCD телевизор со влезна HDMI порта.

Јас лично досега не сум сретнал лап топ кој не може да се поврзе со телевизор, сите лаптопи имаат или излезна VGA или DVI порта, или имаат излезна HDMI порта.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.483
Поени од реакции
11.539
Член од
24 април 2008
Мислења
10.483
Поени од реакции
11.539
Ајде де, од каде ова ???
Од мое лично искуство и од личните искуства на луѓе кои ги знам.

И од личните препораки на неколку локални дилери на бела и црна техника, кои иако продаваат телевизори од Сони, сепак не ми ги препорачуваат, не поради неколку илјади денари повеќе или помалку, туку исклучиво поради слабиот квалитет на телевизорите на Сони.
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Сони има најдобар софтвер на телевизорите, Самсунг имаат најдобар квалитет,слика и стабилност, ЛГ имаат најлоши панели кај слабите модели воглавно тоа е тоа кај ТВ

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
 
Член од
15 март 2013
Мислења
955
Поени од реакции
620
Oк телевизорче,убаво со слика,но од софтвер или интернет не очекувај нешто многу

http://setec.mk/Tv-Audio-Video/LED-TVs/PHILIPS-40PFH5500-40-102cm-ANDROID-SMART-FullHD-LED-TV68220
ова ти е нешто најдобро за парите откако пред 3 дена испадна нов апдејт со кој проблемот со кочењето кое го имаа е надминат,па критиките кои ги претрпи филипс за 5серија вродија со плод.

Андроид сепак е андроид.Милион апликации,кај сони,самсунг и другите си утепан во тој поглед.

Сонито има убава слика и тоа на наши канали проверена работа.Комшија го има истиот.Но како што кажав од смартот не очекувај ништо.Ти си знаеш што точно ти треба.

Ако ти треба слика и убав интернет тогаш сони со Андроид е вистинска работа.Ама чини парички многу.Си ги оправдува можеби парите,но ако имаш да си дозволиш толку

http://setec.mk/Tv-Audio-Video/LED-TVs/SONY-KDL43W756CSAEP-43-109cm-ANDROID-Smart-FullHD-Ultra-Slim-Edge-TV68351

Филипсот во моментов ти е најдобра варијанта за вложено-добиено.Има и слика,андроид и полно апликации и секојдневно зголемување на истите.Второ ако имаш телефон андроид да не зборувам понатаму.Можностите за синхронизација се бескрајни.

Ја би земал сони но 39000 наспроти 27000 на филипсот.Добро сонито е малку и поголем.

Али 200 евра разлика јбг.Ако е само за слика ондак оди на послабиот модел R450,oсвен ако е мала разликата во цена[DOUBLEPOST=1449960593][/DOUBLEPOST]
Од мое лично искуство и од личните искуства на луѓе кои ги знам.

И од личните препораки на неколку локални дилери на бела и црна техника, кои иако продаваат телевизори од Сони, сепак не ми ги препорачуваат, не поради неколку илјади денари повеќе или помалку, туку исклучиво поради слабиот квалитет на телевизорите на Сони.
Те излажале друже дилерите или пак и тие незнаат.Сони точно е порано дека беше слаб со слика,ова го имам зборено и порано кога сите ги фалеа јас мани наоѓав.Но дека се неквалитетни тоа не би се сложил.Да не е еден фуего поквалитетен:eek:

Општо факт е дека квалитетот е намален,но тоа е кај сите.Малите фирми кои станаа гиганти им пречат на реномираните фирми,но воглавно сони си има свој критериум на квалитет и сигурно нема да извади леви телевизори на пазарот.Реално би сакал да ги видам тие дилери што тресат глупости да им подобјаснам малку некои работи.Денес барем имаме сите нет и не сме глупи.Добро некој го користи помалку некој повеќе,али воглавно тоа е[DOUBLEPOST=1449960699][/DOUBLEPOST]
Сони има најдобар софтвер на телевизорите, Самсунг имаат најдобар квалитет,слика и стабилност, ЛГ имаат најлоши панели кај слабите модели воглавно тоа е тоа кај ТВ

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
Баш обратно е друже,али нема везе :D
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom