LCD телевизори

Член од
24 април 2008
Мислења
10.483
Поени од реакции
11.538
Те излажале друже дилерите или пак и тие незнаат.Сони точно е порано дека беше слаб со слика,ова го имам зборено и порано кога сите ги фалеа јас мани наоѓав.Но дека се неквалитетни тоа не би се сложил.Да не е еден фуего поквалитетен:eek:
Хехе, никогаш не би ги сметал Фуего за постоечка опција кога би бирал помеѓу Фуего и Сони.

Но сепак, секој со свое мислење и со свое искуство.
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.406
Поени од реакции
2.747
Oк телевизорче,убаво со слика,но од софтвер или интернет не очекувај нешто многу

http://setec.mk/Tv-Audio-Video/LED-TVs/PHILIPS-40PFH5500-40-102cm-ANDROID-SMART-FullHD-LED-TV68220
ова ти е нешто најдобро за парите откако пред 3 дена испадна нов апдејт со кој проблемот со кочењето кое го имаа е надминат,па критиките кои ги претрпи филипс за 5серија вродија со плод.

Андроид сепак е андроид.Милион апликации,кај сони,самсунг и другите си утепан во тој поглед.

Сонито има убава слика и тоа на наши канали проверена работа.Комшија го има истиот.Но како што кажав од смартот не очекувај ништо.Ти си знаеш што точно ти треба.

Ако ти треба слика и убав интернет тогаш сони со Андроид е вистинска работа.Ама чини парички многу.Си ги оправдува можеби парите,но ако имаш да си дозволиш толку

http://setec.mk/Tv-Audio-Video/LED-TVs/SONY-KDL43W756CSAEP-43-109cm-ANDROID-Smart-FullHD-Ultra-Slim-Edge-TV68351

Филипсот во моментов ти е најдобра варијанта за вложено-добиено.Има и слика,андроид и полно апликации и секојдневно зголемување на истите.Второ ако имаш телефон андроид да не зборувам понатаму.Можностите за синхронизација се бескрајни.

Ја би земал сони но 39000 наспроти 27000 на филипсот.Добро сонито е малку и поголем.

Али 200 евра разлика јбг.Ако е само за слика ондак оди на послабиот модел R450,oсвен ако е мала разликата во цена[DOUBLEPOST=1449960593][/DOUBLEPOST]

Те излажале друже дилерите или пак и тие незнаат.Сони точно е порано дека беше слаб со слика,ова го имам зборено и порано кога сите ги фалеа јас мани наоѓав.Но дека се неквалитетни тоа не би се сложил.Да не е еден фуего поквалитетен:eek:

Општо факт е дека квалитетот е намален,но тоа е кај сите.Малите фирми кои станаа гиганти им пречат на реномираните фирми,но воглавно сони си има свој критериум на квалитет и сигурно нема да извади леви телевизори на пазарот.Реално би сакал да ги видам тие дилери што тресат глупости да им подобјаснам малку некои работи.Денес барем имаме сите нет и не сме глупи.Добро некој го користи помалку некој повеќе,али воглавно тоа е[DOUBLEPOST=1449960699][/DOUBLEPOST]
Баш обратно е друже,али нема везе :D
Оф бе друже, сега ептен ме замисли, не знам меѓу кој да се одлучам. Реално најмногу ми е за подобра и почиста слика, не ми е до толку за апликациите, али сеа и Review видов на Филипсот па незнам, многу опции има со Андроид ОС-от, али како штоо реков тие не ми играат највисока улога, најголем приоритет ми е квалитетот на сликата. Сепак фала, ќе идам на лице место во салон да ги видам, па таму ќе се одлучам изгледа. ;)
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.483
Поени од реакции
11.538
Оф бе друже, сега ептен ме замисли, не знам меѓу кој да се одлучам. Реално најмногу ми е за подобра и почиста слика, не ми е до толку за апликациите, али сеа и Review видов на Филипсот па нзнам, многу опции има со Андроид ОС-от, али како штоо реков тие не ми играат највисока улога, најголем приоритет ми е квалитетот на сликата. Сепак фала, ќе идам на лице место во салон да ги видам, па таму ќе се одлучам изгледа. ;)
Јас сакам да ти го препорачам Филипсот бидејќи е евтин, но роднина мој има LCD телевизор од Филипс, за волја на вистината постар модел, но сепак не може да одбере македонски превод.

Ова во случајот со дигиталната телевизија на Близо и на Телекабел значи дека нема да можеш да одбереш македонски превод на дигиталните ТВ канали. Преводот се подесува во менито на телевизорот, односно не може дополнително да се одбере рачно за секој ТВ канал посебно, а во менито на телевизорот за жал, не дава опција за бирање на македонски превод, и покрај тоа што и Близо и Телекабел даваат македонски превод на повеќето странски дигитални ТВ канали.

Е сега, дали ситуацијата е подобра со Андроид оперативен систем, не знам.
 
Член од
31 декември 2009
Мислења
569
Поени од реакции
142
Zemi si lg so smart imas ssiptv da si instaliras i imas plus kanali da si stavas koi ne se plakaat so prevod
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Oк телевизорче,убаво со слика,но од софтвер или интернет не очекувај нешто многу

http://setec.mk/Tv-Audio-Video/LED-TVs/PHILIPS-40PFH5500-40-102cm-ANDROID-SMART-FullHD-LED-TV68220
ова ти е нешто најдобро за парите откако пред 3 дена испадна нов апдејт со кој проблемот со кочењето кое го имаа е надминат,па критиките кои ги претрпи филипс за 5серија вродија со плод.

Андроид сепак е андроид.Милион апликации,кај сони,самсунг и другите си утепан во тој поглед.

Сонито има убава слика и тоа на наши канали проверена работа.Комшија го има истиот.Но како што кажав од смартот не очекувај ништо.Ти си знаеш што точно ти треба.

Ако ти треба слика и убав интернет тогаш сони со Андроид е вистинска работа.Ама чини парички многу.Си ги оправдува можеби парите,но ако имаш да си дозволиш толку

http://setec.mk/Tv-Audio-Video/LED-TVs/SONY-KDL43W756CSAEP-43-109cm-ANDROID-Smart-FullHD-Ultra-Slim-Edge-TV68351

Филипсот во моментов ти е најдобра варијанта за вложено-добиено.Има и слика,андроид и полно апликации и секојдневно зголемување на истите.Второ ако имаш телефон андроид да не зборувам понатаму.Можностите за синхронизација се бескрајни.

Ја би земал сони но 39000 наспроти 27000 на филипсот.Добро сонито е малку и поголем.

Али 200 евра разлика јбг.Ако е само за слика ондак оди на послабиот модел R450,oсвен ако е мала разликата во цена[DOUBLEPOST=1449960593][/DOUBLEPOST]

Те излажале друже дилерите или пак и тие незнаат.Сони точно е порано дека беше слаб со слика,ова го имам зборено и порано кога сите ги фалеа јас мани наоѓав.Но дека се неквалитетни тоа не би се сложил.Да не е еден фуего поквалитетен:eek:

Општо факт е дека квалитетот е намален,но тоа е кај сите.Малите фирми кои станаа гиганти им пречат на реномираните фирми,но воглавно сони си има свој критериум на квалитет и сигурно нема да извади леви телевизори на пазарот.Реално би сакал да ги видам тие дилери што тресат глупости да им подобјаснам малку некои работи.Денес барем имаме сите нет и не сме глупи.Добро некој го користи помалку некој повеќе,али воглавно тоа е[DOUBLEPOST=1449960699][/DOUBLEPOST]
Баш обратно е друже,али нема везе :D
Во што е обратно ? Дека сони е подобар од самсунг ? Друже прво види сони од кај купува панели па дојди пиши, не реков дека сони нечинат туку дека имаат подобар софтвер додека самсунг ги имаат најдобрите телевизори,а ЛГ ги имаат најлошите панели кај ефтините телевизори, не го измислив јас ова

Самсунг убедливо последниве 10 год е најдобар во секој сегмент на пазарот зборам за високата класа телевизори кој коштаат по 150.000 па нагоре а не од 12.000 денара

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
 
Член од
18 март 2009
Мислења
1.120
Поени од реакции
343
Ако можи едно мислење за овие 2 телевизори
https://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=1_174_173&product_id=215614
http://technomarket.mk/products/09142358/lg-32lf5800

Дали вредат тие плус 4 000 денари ?
Дополнително ако можи споредба меѓу ЛГ5800( линкот погоре) и овој самсунг
http://www.anhoch.com/product/37942/tv-samsung-ue32j5502-32-smart-led-fullhd-169-hdmi-x3usbx2opticalwifidvb-t2-cdts
Ви благодарам :)
 
Член од
15 март 2013
Мислења
955
Поени од реакции
620
Јас сакам да ти го препорачам Филипсот бидејќи е евтин, но роднина мој има LCD телевизор од Филипс, за волја на вистината постар модел, но сепак не може да одбере македонски превод.

Ова во случајот со дигиталната телевизија на Близо и на Телекабел значи дека нема да можеш да одбереш македонски превод на дигиталните ТВ канали. Преводот се подесува во менито на телевизорот, односно не може дополнително да се одбере рачно за секој ТВ канал посебно, а во менито на телевизорот за жал, не дава опција за бирање на македонски превод, и покрај тоа што и Близо и Телекабел даваат македонски превод на повеќето странски дигитални ТВ канали.

Е сега, дали ситуацијата е подобра со Андроид оперативен систем, не знам.
Секој стар телевизор може да појави проблем со преводи.Има некои и што немаат,но ние тука зборуваме за нови телевизори.Познаник има самсунг од 2008 година.Знаете ли колку има разлика со мојот од 2015.Сигурно би рекле најмалку 3 века.
Имам филипс ULTRA HD 7100 со андроид и хд ресивер од близу.Светска работа.Баш напротив еднаш ќе си ги наместам преводите и веќе не мора да избирам,но се мислам дека ова е до ресиверот а не до телевизорот.Порано со стариве ресивери на близу беше катастрофа.

Моментално лидери за вложено-добиено се филипс.И сони држи чекор.Самсунг добива многу кај CURVED телевизорите бидејќи беше еден од првите кои започнаа со производство и продажба,а тука филипс сериозно заостанува и дури пред 3-4 месеци го извади својот прв ваков тип на тв на пазарот.Ништо не се подобри ни другите и сите заостануваат.

Ако се размислува за крививе секако би одел на Самсунг без размислување.Самсунг веќе има и убави цени за овие телевизори и ги има во својата палета уште од 6 серија па се до 9та серија.Ова остава простор и оние со 800-1000 евра да можат да купат и имаат Curved дома

Ако се оди пак на обичен би пукал на филипс или сони.А за тоа многу се лаже народ дека нема да го користи андроидот.Ќе се најде сигурно порано или подоцна и ќе затреба

Philips pfh 5500,6400,7100 меѓу нив би го сведол изборот или сони 43w756

Ambilight,Android,слика супер.Што повеќе ми треба
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.483
Поени од реакции
11.538
Секој стар телевизор може да појави проблем со преводи.Има некои и што немаат,но ние тука зборуваме за нови телевизори.Познаник има самсунг од 2008 година.Знаете ли колку има разлика со мојот од 2015.Сигурно би рекле најмалку 3 века.
Имам филипс ULTRA HD 7100 со андроид и хд ресивер од близу.
Постар модел наспроти понов модел.

LCD мониторот од Филипс што го користи мојот роднина не е постар повеќе од 3 години, барем на мене така ми делува, но дури и да грешам, сигурно не е постар повеќе од 5 години.

Лично го поврзав безжично преку Интернет и го оставив самиот автоматски да си инсталира најнов firmware.

Речиси сигурен сум дека има и SMART TV, но можно е да грешам за ова, бидејќи само еднаш во имам видено телевизорот.

Како и да е, и пред да му се инсталира најновиот firmware, но и откако му се инсталира најновиот firmware, во менито на самиот телевизор каде што се подесуваат преводите, го немаше македонскиот јазик помеѓу понудените опции.

Ова беше летото 2015.

Е сега, ако во меѓувреме поновите модели на LCD телевизори од Филипс со Андроид оперативен систем го имаат решено ваквиот проблем со преводот, тогаш добро е да се знае дека го нема таквиот проблем кај нив.

Инаку да, во целост се согласувам дека со Филипс ако не секогаш, тогаш речиси секогаш се добива квалитет за дадените пари.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.483
Поени од реакции
11.538
Член од
24 април 2008
Мислења
10.483
Поени од реакции
11.538
Скапичко е.Порано за овие пари имаше смарт самсунг.
Со истата големина ?

Јас не помнам LCD телевизор од Самсунг со LED осветлување и големина на екран над 40 инча да чини до 500 евра.

Е сега, фактот дека нема SMART TV секако дека е маана, но ако SMART TV не е предуслов на купувачот за да го купи телевизорот, тогаш секако дека ќе биде задоволен со таа големина за тие пари.
 
Член од
15 март 2013
Мислења
955
Поени од реакции
620
Со истата големина ?

Јас не помнам LCD телевизор од Самсунг со LED осветлување и големина на екран над 40 инча да чини до 500 евра.
48h5203 беше моделот.Незнам дали уште го има.Немаше само вградено вифи,но беше смарт
 

Kajgana Shop

На врв Bottom