LCD телевизори

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.659
Поени од реакции
6.525
Се што и да зимате правец кај Димитар.Во ќар сте 50 евра најмалку,а истиот телевизор и гаранција ги имате.

Комшија се изгоре зимајќи пред три дена во Нептун.На 40000 денари телевизор плати уште 2000 некои глупи давачки во кеш. и плус камата и потпиша еден тон документи

Телевизор кој истиот во амц е 38000 денари он со камата го фати околу 45000 денари.
Така да лага е тоа дека нема камати и нема додатни давачки.Апликација 300 денари, 5% од сумата да се плати и уште 300 глупости.А чекањето и да не го зборам.3 саати изгуби нервирајќи се.

На крај од исплатливо испадна жива загуба и изгубен ден.Но немаше кеш за кај Димитар.
верувам дека истиот ќе го земеше најмалку зз 35000
Кој е тој Димитар?
 
Член од
20 март 2008
Мислења
377
Поени од реакции
280
Како да направам кога гледам филм на усб да ми покажува македонски превод? Со англиски, српски/хрватски работи. Македонски не покажува воопшто.
Инаку има македонска поддршка тв-то.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.659
Поени од реакции
6.525
Како да направам кога гледам филм на усб да ми покажува македонски превод? Со англиски, српски/хрватски работи. Македонски не покажува воопшто.
Инаку има македонска поддршка тв-то.
Како очекуваш да ти покаже мк превод ако самиот превод е хрватски или српски? Знаеш дека преводот е обичен текст фајл? Си го отворил некогаш? Прво треба да си најдеш мк превод, да го крстиш фајлот со исто име како филмот и тоа е. После на тв местиш кирилица да ти чита. Од мене толку, да ти нацртам не можам, земи помачи се. Купувате смарт телевизори, а не знајте да се снајдите.
 
Член од
20 март 2008
Мислења
377
Поени од реакции
280
Како очекуваш да ти покаже мк превод ако самиот превод е хрватски или српски? Знаеш дека преводот е обичен текст фајл? Си го отворил некогаш? Прво треба да си најдеш мк превод, да го крстиш фајлот со исто име како филмот и тоа е.
Веројатно го знам се ова штом можам да направам да ми работи со англиски или српски превод.
Никаде не пишав дека очекувам да имам македонски превод кој не сум го ставил....
Прашањето ми е кога ќе ставам македонски превод, не го покажува воопшто. (изгледа треба да се направи нешто дополнително за да чита кирилица, затоа и прашувам тука)
Инаку, не те терав со сила да ми одговориш на прашањево што си волку уфуран..
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.659
Поени од реакции
6.525
Веројатно го знам се ова штом можам да направам да ми работи со англиски или српски превод.
Никаде не пишав дека очекувам да имам македонски превод кој не сум го ставил....
Прашањето ми е кога ќе ставам македонски превод, не го покажува воопшто. (изгледа треба да се направи нешто дополнително за да чита кирилица, затоа и прашувам тука)
Инаку, не те терав со сила да ми одговориш на прашањево што си волку уфуран..
Па намести на тв да чита кирилица. Шо тв имаш?
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
849
Поени од реакции
568
Веројатно го знам се ова штом можам да направам да ми работи со англиски или српски превод.
Никаде не пишав дека очекувам да имам македонски превод кој не сум го ставил....
Прашањето ми е кога ќе ставам македонски превод, не го покажува воопшто. (изгледа треба да се направи нешто дополнително за да чита кирилица, затоа и прашувам тука)
Инаку, не те терав со сила да ми одговориш на прашањево што си волку уфуран..
Барај во опциите, треба да има на пример Western European, Central European... и под истата опција Cyrilic, и треба нели последното да го одбереш
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.659
Поени од реакции
6.525
http://www.pazar3.mk/mk/Listing/AdDetail/Index/2127190-Novi-Smart-televizori-so-garancija-ekstra-ceni-

Стар е огласов ама чисто за бројот да видиш.Пола пријатели мои од него имаат купено.
Хмм интересно. Имаш некој кој има земено од овој? Од каде тој толку телевизори, па и со гаранција со се.
 

jassum.mk

ИМАМ ПОЛОВА БОЛЕС БОЛЕМЕ К*УРО ЗА СЕ
Член од
23 јуни 2012
Мислења
25
Поени од реакции
3
како да гледам слики и видеа на телевизор преку десктоп комјутер преку wi-fi
имам вин 10
од телефонот може
од PC ми кажува "no devices found"
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
417
како да гледам слики и видеа на телевизор преку десктоп комјутер преку wi-fi
имам вин 10
од телефонот може
од PC ми кажува "no devices found"
На 2 начина.

1. Од компјутер, десен клик врз видео/слика и Cast to Device. Ако не ти го наоѓа ТВ-то, прочепкај во Network опцијата Turn on discovery и слично. Исто така треба во иста мрежа да ти се со компјутерот.

2. Да си инсталираш Plex Media Server на ПЦ-то, си вметнуваш од кои фолдери да гледа видеа/слики програмот, после си стримаш од ТВ-то, во Input Devices ќе го најде Plex Media Server.

Многу подобар ти е начинов под број 2, све работи како што треба, преводите ги чита, додека за првиот начин од Мајкрософт уште не измислија опција за преводите.
 
G

garthok

Гостин
На 2 начина.

1. Од компјутер, десен клик врз видео/слика и Cast to Device. Ако не ти го наоѓа ТВ-то, прочепкај во Network опцијата Turn on discovery и слично. Исто така треба во иста мрежа да ти се со компјутерот.

2. Да си инсталираш Plex Media Server на ПЦ-то, си вметнуваш од кои фолдери да гледа видеа/слики програмот, после си стримаш од ТВ-то, во Input Devices ќе го најде Plex Media Server.

Многу подобар ти е начинов под број 2, све работи како што треба, преводите ги чита, додека за првиот начин од Мајкрософт уште не измислија опција за преводите.
Го инсталирав Плекс го расчепкав и супер функционира, е сега да те прашам дали се намалува квалитетот кога стримувам? Во мојов случај тв-то ми е поврзано преку лан во рутер а рутерот со лаптопот (серверот) преку wifi. И дали троши bandwith во ваква домашен network? И да не знаеш дали можам nba league pass или слични стримови да стримувам на овој начин.
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.496
Поени од реакции
2.619
Го инсталирав Плекс го расчепкав и супер функционира, е сега да те прашам дали се намалува квалитетот кога стримувам? Во мојов случај тв-то ми е поврзано преку лан во рутер а рутерот со лаптопот (серверот) преку wifi. И дали троши bandwith во ваква домашен network? И да не знаеш дали можам nba league pass или слични стримови да стримувам на овој начин.
Kvalitetot na strimingot na filmovite kaj mene e super.Znaci ako e full hd taka e i na tv.Samo treba internetot da ti e normalno brz.A strimovi i mene bas me interesira kako da gi strimam preku wifi.Inace ja koristam oficijalnata aplikacija na LG Smartshare :)

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
 
G

garthok

Гостин
Kvalitetot na strimingot na filmovite kaj mene e super.Znaci ako e full hd taka e i na tv.Samo treba internetot da ti e normalno brz.A strimovi i mene bas me interesira kako da gi strimam preku wifi.Inace ja koristam oficijalnata aplikacija na LG Smartshare :)

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
Plex е тоа што ми требаше, него да не знаеш како автоматски да си се рифрешира тоа што ставам во фолдерите?
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
417
Plex е тоа што ми требаше, него да не знаеш како автоматски да си се рифрешира тоа што ставам во фолдерите?
Квалитетот не се намалува, интернет не троши пошто си функционира во домашна мрежа.
А за автоматско рефреширање оди во Settings > Library и штиклирај го Update my library automatically (Your library will be updated automatically when changes to library folders are detected.)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom