LCD телевизори

Член од
25 јуни 2007
Мислења
2.307
Поени од реакции
1.134
Ги читав повеќето постови и можам само една работа да кажам. Доколку имаш лимитиран буџет, подобро е да купиш плазма што е HD ready отколку LCD full HD. Прво и основно поради тоа што плазмата вади подобра слика, втора работа е тоа што опцијата full HD барем повеќето ке ја исползуваат сега за сега максимум 5 10 посто од времето во коешто ќе го користат телевизорот. Сега за сега немаме HD телезвизија а и во догледна иднина прашање е колку ќе имаме и со нагалсување дека ќе биде со наплата.
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
31
Поени од реакции
0
Samsung ги користи дисплеите на Sony, затоа сите и ги фалеа. Бидејќи има добра слика без некои препотентни цени.

А за Чапо, зависи за што му е телевизорот. 32ките во принцип и не прават разлика при обична телевизија, односно никој од LCD-ава нема да ти направи разлика.

Значи ако пред се ти е за обична телевизија и по некое DVD филмче, ЛЏ-то е и повеќе од добра купња.
АЛИ!

Вчера бев во Техно-Маркет, како што пишав погоре, па видов дека имаат еден LG за 31.999, кој беше 42 инчи. Јас би ти го препорачал тој, 10 инчи повеќе, а за иста цена.
Ќе да е обратно.Инаку и јас сум за ЛЦД земање,32 инчи.Самсунг некако најмалку нуди за иста цена на пример со ЛГ,Тошиба,Филипс..Ама тоа е и нормално затоа што мислам дека во моментов со сони се и најдобри.Тоа ти е како исто кога купуваш голф со никаква додатна опрема,а за истата цена купуваш некој кореец со фул опрема,па сега ти види.Од тие причини јас би одбрал тошиба.Зошто?Носи иста матрица со сони и самсунг,ама за истата цена добиваш и мпг4влез,усб влез и поголем контраст на слика.Значи би купил не фолксваген туку сеат.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Ги читав повеќето постови и можам само една работа да кажам. Доколку имаш лимитиран буџет, подобро е да купиш плазма што е HD ready отколку LCD full HD. Прво и основно поради тоа што плазмата вади подобра слика, втора работа е тоа што опцијата full HD барем повеќето ке ја исползуваат сега за сега максимум 5 10 посто од времето во коешто ќе го користат телевизорот. Сега за сега немаме HD телезвизија а и во догледна иднина прашање е колку ќе имаме и со нагалсување дека ќе биде со наплата.
Не мора да гледаш само ТВ на плазмата нели? постојат и 1080p(HD) филмови. Јас лично многу малце гледам телевизија..
 
Член од
13 март 2007
Мислења
32
Поени од реакции
0
Не мора да гледаш само ТВ на плазмата нели? постојат и 1080p(HD) филмови. Јас лично многу малце гледам телевизија..
Точно , и јас кога би земал , најмалку би го користил за ТВ , иначе може ли некој да ми каже кај има ЛЦД ТВ по добри цени ?
И исто да ве прашам дали некој има искуство со VIVAX марката на ЛЦД телевизори ?
Хрватска марка , во амц ги има и се доста евтини .
43000 денари за 47" Full HD.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Ја да ти препорачам не можам затоа што сум многу голем перфекционист и тоа што би го препорачал е скапо, и тешко дека ќе го најдеш тука :toe:
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Ја да ти препорачам не можам затоа што сум многу голем перфекционист и тоа што би го препорачал е скапо, и тешко дека ќе го најдеш тука :toe:
Добро бе друже, аман, не препорачуваш за тебе, него за друг човек.

И јас имам над 200 HD филмчиња, па не ми е тоа пречка да му препорачам на човеков да погледа претходна страна од темава, да тркне до Техно-маркет и да погледа некој LG или Phillips модел, кој и повеќе од што треба ќе му заврши работа за гледање телевизија. :)

Едит, видов дека барал и за гледање HD филмчиња. Тогаш ни под разно VIVAX и слични модели, барај од Самсунг па нагоре. Повеќе пати е констатирано дека Sony го владее овој сегмент, иако повеќето ми викаа сум бил Sony fan-boy, едноставно они не ја виделе разликата. Али пази, не е се до телевизорот, направи некое комбо и земи и добар AV рисивер и звучки, за да осетиш во полн ефект (Тони Зен стил) што нуди новиов формат на филмови.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Па нејќам да испадне дека несакам да помогнам, плус не ги ни познавам многу многу, просечните модели затоа му кажав дека мојата препорака ќе биде залудна тоа е тоа. Кога купувам јас лично нешто сакам да биде апгрејд во споредба со она што сум го имал несакам да дадам поголема сума на пари за скормна (добивка во квантитет (инчи,резолуција и слично) наместо квалитет.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Па нејќам да испадне дека несакам да помогнам, плус не ги ни познавам многу многу, просечните модели затоа му кажав дека мојата препорака ќе биде залудна тоа е тоа. Кога купувам јас лично нешто сакам да биде апгрејд во споредба со она што сум го имал несакам да дадам поголема сума на пари за скормна (добивка во квантитет (инчи,резолуција и слично)
Те сфаќам бе, али бар да го насочиме.

Како прво, гледа VIVAX телевизори, тоа му е прва катастрофална грешка.
Како второ, се мерка да купи од AMC, тоа му е втора катастрофална грешка.

Ако ништо друго, бар да му кажеме - ruuuuuun from that shit electronic store, nigga! :devil3:
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
ЛОЛ да да сега гледам дека се збори за Амц не го дочитав постот,брзполет сум некогаш.

Значи како што ти кажа Мац, бегај од Амц како од ѓаволот :pos2:

БТЊ офтопик кога сме кај 1080p филмови, само што го симнав Inglorious Basterds од Замунда, едвај чекам да се вратам од работа да го гледам.
Си ставил аватар од тој филм кажи ми дали е добар ?

Извинете за офтопик.

ЕДИТ:

Еве што би купил јас место ТВ 26' инчен монитор со, 5x пати подобра слика, 5x пати подобри агли на гледање и солдина цена башка 1920x1200.
Чини 500 евра у Риверсофт, мониторот е IPS !!

http://www.prad.de/en/monitore/review/2008/review-lg-w2600hp.html#Introduction


Само предолог, изгледа малце чудно но квалитетот на слика ќе биде неприкосновен во спредба со сите други ефтини лцд со слична цена. Се разбира доколку не се работи за дневна соба, каде нели малце чудно би изгледала ваквата опција. Друго, ќе мора да си купи ТВ тјунер за некои 40 евра и на коњ е!
 
Член од
13 март 2007
Мислења
32
Поени од реакции
0
Фала за одговор , цену тој.
Меѓутим , сакам да земам барем 42 инча , ако не и поголем.
И нормално , што поевтино .
Обавезно сакам да е FULL HD.
Други посебни захтеви немам , контраст нормално што подобар тоа подобро.
Ама не планирам повеќе од 1000 долари , значи 40 000 денари.
Ако знаете некоја така добра поевтина продавница , препорачајте , добродојдено ке е , и тоа како.
Зашто цените се разликуваат на исти модели во различни продавници нели.
Има еден Филипс за 39 999 , 42 инча фулл Ха-Де . Размислувам за тој модел.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Да во твојот случај треба да направиш како што кажав избор помеѓу квалитет или пак квантитет,доколку ти е за дневна соба да подборо е 42 инчи. Но доколку се работи за друга локација мислам дека би можел да го разгледаш мојот предлог доколку не си абсолутно сигурен се разбира. Затоа што квалитетот е огоромен во полза на мониторот што го предложив јас во спредба со ефтин/просечен лцд поздрав.
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Даркнајт, види го мојот предлог од предходната страна на темава.

Шринк, не сум гледал ТВ едно 3-4 години. Тоа што зуи телевизорот на моите дур поминувам преку дневна за во кујна не се рачуна. Коа ке си купам нов ТВ, 100% нема да биде за гледање телевизија.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Така је ху нидс телевижн? ви гот тех интернез!! :helou:
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Vaka decki imam drugar koj ima LG PQ600 i gleda filmovi preku WD PLAYER i ne znaeme kako da go podesime da cita prevodi koi gi stavem vo istito folder so filmot. Neli za dvx filmovi so pomos na BS player si gledas i prevod. Pa zatoa molam nekoj ako znae neka mi kaze kako da go podesime i a gledame blu ray filmce so prevod.
 
Член од
25 јуни 2007
Мислења
2.307
Поени од реакции
1.134
Не мора да гледаш само ТВ на плазмата нели? постојат и 1080p(HD) филмови. Јас лично многу малце гледам телевизија..
Ок добро секој според своите потреби јасно. И јас у глобала највише гледам филмови ама знам да заглеам и некои добри работи работи шо ги има на ТВ. Како што приметив тука нешто повеќе се фаворизира LCD технологијата што може ми е малку чудно посебно со состојбата на сиганлот во Македонија. А и општо за квалитетот на сликата мислам дека ЛЦД то сеуште каска зад плазмите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom