LCD телевизори

Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Ја разгледувам Панасоник виера и некако во секој поглед е послаб од LG-то. За истите пари...
50000/40000 контраст
1366х768/1092х1080
Full HD/HD Ready

Веројатно ке го земам LG-то, а ке се распрашам и за 42-кава Мац што ја спомна.
Мац да не ти текнува нешто инфо за нејзе?
Најверојатно беше овој, не можам да најдам точно кој е, бидејќи ја немаат истакнато промоцијата на сајтот.

http://www.technomarket.bg/mk/product_detail.php?product_id=09052893

Како и да е, 50000 наспроти 40000 и слични работи, ништо не ти значат на хартија, отиди до Техно-Маркет и спореди ги на лице место телевизорите.
И обавезно глеј да има gradient дисплеј (ако има некој таков воопшто), пошто со овие рефлектирачкиве дисплеи, иако ќе ти изгледа секси и кул на прв поглед - секој пат кога ќе дигнеш ролетни, отвориш врата и слично...ќе те пизди максимално. :)

И ти пишав и претходно, таа резолуција од 1920*1080 на 32 инчи не врши голема работа, освен ако не планираш да играш игри и да седиш на метро од телевизорот. :D
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.737
Поени од реакции
18.481
И јас колку што знам е обратно :) сони користи од самсунг само некев да летам да не тропам глупости...
Се шушка веќе подолго време дека Sharp треба да почне да поризведува панели за Sony.Дај боже, Самсунг не ги поднесувам и нудат навистина најнизок квалитет на слика (живеаат на стара
слава)

Друго дигиталниот контраст којшто гледам го спомувате нема врска со реалниот и може само да придонесе да си ги изгориш очите,буквално доколку го користиш.
Тоа е една тотално неупотребилива стрикно маркетиншка "технологија" која се користи за лажење на понеискусните купувачи.За крај генерално секогаш Панасоник Виера моделите ке бидат подобри од оние на Самсунг во ист ценовен ранг,доколку знаеш каде да го бараш квалитетот.

Иначе еве што е телевизор да се разбереме :vozbud:

http://www.pioneerelectronics.com/PUSA/Products/HomeEntertainment/PlasmaTVs+Monitors/EliteTVs/ci.PRO-151FD.Kuro?tab=B
 

ErT

Console Dude
Член од
17 ноември 2007
Мислења
2.208
Поени од реакции
265

И ти пишав и претходно, таа резолуција од 1920*1080 на 32 инчи не врши голема работа, освен ако не планираш да играш игри и да седиш на метро од телевизорот.
:D
Сони дури и не произведува 32ки со FullHD резолуција бидејќи разликата не може да се примети. Тоа ти е само маркетинг трик.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.737
Поени од реакции
18.481
Сони дури и не произведува 32ки со FullHD резолуција бидејќи разликата не може да се примети. Тоа ти е само маркетинг трик.

Како тоа не може да се примети?? резолуциајта е друга, дали може да се примети? хмм зависи од човек до човек али генерално тешко се приметува.Како и да е без ралзика дали можеш индивидуално да приметиш, Сепак сликата квалитетот на истата е подобра на оној кошто работи на 1080p.

Според мене SAMSUNG и LG најдобри...:tv:
Зашто се најдобри ај кажи?
 

ErT

Console Dude
Член од
17 ноември 2007
Мислења
2.208
Поени од реакции
265
Како тоа не може да се примети?? резолуциајта е друга, дали може да се примети? хмм зависи од човек до човек али генерално тешко се приметува.Како и да е без ралзика дали можеш индивидуално да приметиш, Сепак сликата квалитетот на истата е подобра на оној кошто работи на 1080p.
Нема подобрување на сликата. Затоа што линиите ги компресираат, и тоа е фактички џабе, не се приметува. Како и да е, енџинот ја има главната улога. Не е се до резолуцијата. Земање 32ка со 1080п резолуција е џабе трошење пари според мене.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.737
Поени од реакции
18.481
Тoa е на ефтините лцд, и се работи за 1080i поточно, не за 1080p резолуција.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Нема подобрување на сликата. Затоа што линиите ги компресираат, и тоа е фактички џабе, не се приметува. Како и да е, енџинот ја има главната улога. Не е се до резолуцијата. Земање 32ка со 1080п резолуција е џабе трошење пари според мене.
Види, јас убаво пишав - освен на пола метар ако не си од TV-то, нема да приметиш.
А дека се приметува, се приметува. Пробај ти на монитор 22-ка, да ставиш 1280*720 и 1680*1050. Разлика има, али како беше она - "не се гледа со голо око".
 

ErT

Console Dude
Член од
17 ноември 2007
Мислења
2.208
Поени од реакции
265
Тoa е на ефтините лцд, и се работи за 1080i поточно, не за 1080p резолуција.
Нема врска, Ај кажи ми зошто 32 инчните од V и W серијата на Сони не се 1080п? :)

Иначе Мац, не е секогаш до резолуцијата, до енџинот е.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.737
Поени од реакции
18.481
Види не навлагам у тоа зашто нема само ти кажувам дека постојат 32' лцд со вистинска 1080p резолуција. Иако знам дека добар дел од нив се 1080i.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Нема врска, Ај кажи ми зошто 32 инчните од V и W серијата на Сони не се 1080п? :)

Иначе Мац, не е секогаш до резолуцијата, до енџинот е.
Епа дај објасни малце, не сфаќам јас тогаш.
Пошто ја ти зборам за најобични 20ки и 22ки монитори, од Асус, Benq и слични, кои верувам немаат некои енџини опасни. :)
 

ErT

Console Dude
Член од
17 ноември 2007
Мислења
2.208
Поени од реакции
265
Види не навлагам у тоа зашто нема само ти кажувам дека постојат 32' лцд со вистинска 1080p резолуција. Иако знам дека добар дел од нив се 1080i.
Јас не реков дека не постојат. Постојат, али знам дека Сони, а мислам дека и Панасоник не ги произведуваат :)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.737
Поени од реакции
18.481
Како и да е јас сум видеофил и додека не набавам некоја Пиноир плазма нема да бидам среќен кога се работи за телевизори, монитор имам 24' али веќе и го навикнав и "мал ми стана" сакам да гледам филм на 50' монитор 1080p се разбира.

Не верувам дека некој друг телевизор со панел што не е IPS не би ми направил кеиф да ти кажам право, MVA и PVA не ми се по вкус.
 

ErT

Console Dude
Член од
17 ноември 2007
Мислења
2.208
Поени од реакции
265
Епа дај објасни малце, не сфаќам јас тогаш.
Пошто ја ти зборам за најобични 20ки и 22ки монитори, од Асус, Benq и слични, кои верувам немаат некои енџини опасни. :)
епа ако седиш на 30цм од мониторот нормално се гледа мала разлика. Али, не можеш да застанеш на 30 цм ако користиш 32ка, ќе шеташ со главата додека гледаш?

Ако не земаш 40ка, не троши ги парите на 1080п, земај си 32ка нека биде 720п али поскапа. Јас тоа би го направил.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
епа ако седиш на 30цм од мониторот нормално се гледа мала разлика. Али, не можеш да застанеш на 30 цм ако користиш 32ка, ќе шеташ со главата додека гледаш?

Ако не земаш 40ка, не троши ги парите на 1080п, земај си 32ка нека биде 720п али поскапа. Јас тоа би го направил.
Добро бе истото го пишав. :)

Ее мајкуму, ме тераш три поста да билдам сеа. Ае нека види Чапо во ТМ дали имаат уште, ја би го земал тој телевизор, јеби карактеристики, нијанси се тоа, а 32 спрема 42 е огромна разлика.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom