LCD телевизори

Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Добро што стана со LCD телевизориве?

Денеска бев во Техно-маркет и Нептун со другар, и 90% од телевизорите беа со X-Black дисплеј.
Па пак ли да му ебам матер?!

Имате Phillips со амбиентално осветлување, 123.000 денари, а до него исто некој Phillips од 39.000, квалитет во слика и големина оди кај оној скупиот нели. Али, пробуваш да гледаш од страна, скапиов рефлектира АПСОЛУТНО СЕ од телевизорите спроти него, боже сачувај. А овој ефтиниов, не.

Јас мислев во 2008ма се оправија сите, али гледам само Самсунг и Сони останале на gradient дисплеи, овие другиве пак почнаа со срањето наречено X-black (или во превод, сунце сија, ништо не се гледа :))
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Да да тоа е голем пропуст ака епик фејл! :tapp:
 

^Capo^

Креативец во движење:)
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.752
Поени од реакции
285
Сакам да земам LG 32LF2510 и гледам нешто споредувам карактеристики и ми изгледа на топ телевизор.
32"(82CM)LCD ТЕЛЕВИЗОР
-DUAL XD ENGINE
-FULL HD 1080P
-РЕЗОЛУЦИЈА 1920X1080
-ДИНАМИЧЕН КОНТРАСТ 50 000 : 1
-OСВЕТЛУВАЊЕ 500CD/M2
-DVB-T / DVB-C
-ВЛЕЗОВИ:HDMI X 2 ,SCART X 2 ,PC-ВЛЕЗ

Да не има некој да ме посоветува за било што у врска со овој?
:)
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Сакам да земам LG 32LF2510 и гледам нешто споредувам карактеристики и ми изгледа на топ телевизор.
32"(82CM)LCD ТЕЛЕВИЗОР
-DUAL XD ENGINE
-FULL HD 1080P
-РЕЗОЛУЦИЈА 1920X1080
-ДИНАМИЧЕН КОНТРАСТ 50 000 : 1
-OСВЕТЛУВАЊЕ 500CD/M2
-DVB-T / DVB-C
-ВЛЕЗОВИ:HDMI X 2 ,SCART X 2 ,PC-ВЛЕЗ

Да не има некој да ме посоветува за било што у врска со овој?
:)
Пристоен модел, LG имаат убави дисплеи. Ама на крај се се сведува на "You get what you pay for". Со други зборови, ако имаш пари за магаре, и си излегол да пазариш магаре, нема да си дојдеш дома со коњ. Ама ич не е битно која боја(LG, Samsung, Sony, Phillips итн) ке биде магарето
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Сакам да земам LG 32LF2510 и гледам нешто споредувам карактеристики и ми изгледа на топ телевизор.
32"(82CM)LCD ТЕЛЕВИЗОР
-DUAL XD ENGINE
-FULL HD 1080P
-РЕЗОЛУЦИЈА 1920X1080
-ДИНАМИЧЕН КОНТРАСТ 50 000 : 1
-OСВЕТЛУВАЊЕ 500CD/M2
-DVB-T / DVB-C
-ВЛЕЗОВИ:HDMI X 2 ,SCART X 2 ,PC-ВЛЕЗ

Да не има некој да ме посоветува за било што у врска со овој?
:)
Види топ телевизор и ова немаат врска али сепак за прсечниот купувач како тебе (немој погрешно да ме сватиш) тој модел е топ.
Како и да е ако го пуштат пред тебе и сликата ти се допаѓа генерално зимај го, пошто сите модели од тој ранг се скоро исти по квалитет.
Една препорака сепак, гледај да не биде Самсунг, а доколку имаат земи некој од Панасоник Виера серијата ако не е многу скап, знам дека имаа и поефтини модели од таа серија.
 

BEZSTRASNIOT

PHONE MASTER
Член од
6 април 2007
Мислења
627
Поени од реакции
2
Зашто да не биде самсунг?? Имам читано дека Самсунг имаат понапредна технологија моемнтално и од сони, и дека се доста квалитетни.... јас имам самсунг скоро 2 години и сум презадоволен....
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Зашто да не биде самсунг?? Имам читано дека Самсунг имаат понапредна технологија моемнтално и од сони, и дека се доста квалитетни.... јас имам самсунг скоро 2 години и сум презадоволен....
Samsung ги користи дисплеите на Sony, затоа сите и ги фалеа. Бидејќи има добра слика без некои препотентни цени.

А за Чапо, зависи за што му е телевизорот. 32ките во принцип и не прават разлика при обична телевизија, односно никој од LCD-ава нема да ти направи разлика.

Значи ако пред се ти е за обична телевизија и по некое DVD филмче, ЛЏ-то е и повеќе од добра купња.
АЛИ!

Вчера бев во Техно-Маркет, како што пишав погоре, па видов дека имаат еден LG за 31.999, кој беше 42 инчи. Јас би ти го препорачал тој, 10 инчи повеќе, а за иста цена.
 

^Capo^

Креативец во движење:)
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.752
Поени од реакции
285
Samsung ги користи дисплеите на Sony, затоа сите и ги фалеа. Бидејќи има добра слика без некои препотентни цени.

А за Чапо, зависи за што му е телевизорот. 32ките во принцип и не прават разлика при обична телевизија, односно никој од LCD-ава нема да ти направи разлика.

Значи ако пред се ти е за обична телевизија и по некое DVD филмче, ЛЏ-то е и повеќе од добра купња.
АЛИ!

Вчера бев во Техно-Маркет, како што пишав погоре, па видов дека имаат еден LG за 31.999, кој беше 42 инчи. Јас би ти го препорачал тој, 10 инчи повеќе, а за иста цена.
Па да у принцип за гледање филм и спорт ми е ТВ-то, не е за игрици.
Незнам која е логиката да е толку ефтина 42ката, или има тиња спецификации или е некоја акција на Техномаркет или телевизорот е од азербејџан:)
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Па да у принцип за гледање филм и спорт ми е ТВ-то, не е за игрици.
Незнам која е логиката да е толку ефтина 42ката, или има тиња спецификации или е некоја акција на Техномаркет или телевизорот е од азербејџан:)
Најверојатно е модел од лани, па го шиткаат пред да дојдат новите модели.
Како негативност е што е 1280*720 резолуција, а не 1920*1080 резолуција како овој твојот што го пиша.

Али, толкава резолуција на 32ка не ти треба. А на 42кава, за таа намена што сакаш ти, ќе ти заврши многу повеќе работи. Тркни до Техно-Маркет да не ти го земе некој само телевизорот.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Зашто да не биде самсунг?? Имам читано дека Самсунг имаат понапредна технологија моемнтално и од сони, и дека се доста квалитетни.... јас имам самсунг скоро 2 години и сум презадоволен....
Зашто нивните телевизори имаат прејаки бои како да гледаш цртан филм и нудат најмалце за парите (живеаат на стара слава) тебе ти изгледа топ дека не си видел подобро, со телевизори/монитори се замарав некои добри цели 4/5 месеци доста добро ги проучив и ти кажувам пријателски дека Панасоник Виера серијата ти е најдобра опција.
 

^Capo^

Креативец во движење:)
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.752
Поени од реакции
285
Ја разгледувам Панасоник виера и некако во секој поглед е послаб од LG-то. За истите пари...
50000/40000 контраст
1366х768/1092х1080
Full HD/HD Ready

Веројатно ке го земам LG-то, а ке се распрашам и за 42-кава Мац што ја спомна.
Мац да не ти текнува нешто инфо за нејзе?
 

BEZSTRASNIOT

PHONE MASTER
Член од
6 април 2007
Мислења
627
Поени од реакции
2
Да не е обратно случајно? Самсунг е најголем производител на LCD панели во светот.....
И јас колку што знам е обратно :) сони користи од самсунг само некев да летам да не тропам глупости...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom