Kindle

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Па сега изгледа ти си имал среќа, знам дека сите пратки што се над 45 евра се царинат. Колку што знам пратката ми е кај шпедитерот, па веројатно ќе си ја подигнам утре.
Чим моеш пиши колку те фати се на се целиот киндл.
--- надополнето: 10 февруари 2012 во 23:09 ---
Woow кој рандом трол е нашава царина. Види јави се у царина негде да видиш што точно се случува. Педерскиот дел е што DHL би требало да биде посредник за се, и царина и данок. Претходно имам нарачувано преку UPS и FedEx, и двајцата ми се јавија со колку треба да уплатам царина или сл.
Види што побрзо да средиш работи оти знаат да почнат да лепат безвезе давачки плус, кога го нарачувава саатот ми рекоа да улпатам тие давачки што ми ги опнаа. и као имам 3 дена грејс период и полсе секој ден по 1000 и нешто ќе било лежарина, што стои кај нив, 10x10x10cm кутивче.
Јави се и кај DHL и прашај ги зошто они не се посредници за тоа кога убаво на страната пишува дека посредуваат за такви работи.

Он топик.
Уште ме нервира што нема microSD слот, за читање книги 1.3GB е повеќе од доста, ама за Манга и не е баш. Симнав една програма mangle, ги оптимизира страните според резолуција контраст итн да бидат најчитливи на Kindle. Од неа излегува еден Volume околу 17-20 MB, така да ќе собере околу 65-75 Volumes, што е многу добро. Му ставив и custom screensaver ^ ^, за сега ептен е погоден. Прочитав 10 volumes Наруто без да ми се заморат очите.
Тебе се на се 6200 те фати одприлика?
 

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.105
Поени од реакции
699
@ statusQuO
Да, само колку што платив на амазон 130 долара, ни денар повеќе не ми побараа кај нас.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
@ statusQuO
Да, само колку што платив на амазон 130 долара, ни денар повеќе не ми побараа кај нас.
Тој е класичниот киндл 4 само без спешл оферс?
И за 6 дена до дома ти стигна или?
 

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.105
Поени од реакции
699
Тој е класичниот киндл 4 само без спешл оферс?
И за 6 дена до дома ти стигна или?
Да. без special offers, за 4 дена до Македонија, Скопје и уште два им требаше до дома да ми го донесат.
 

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.105
Поени од реакции
699
Ако си од Скопје тогаш ДХЛ ќе ти го донесе, они колку што знам ако не си дома ти остават ливче да идеш да си го земеш од кај нив. Ако не си од Скпје и немаат рута некоја натака ќе го пуштат преку EMS преку нашата пошта. Мене ме мрзеше да чекам да дојде поштарот, затоа што знае да се влечка, отидов кај нас во пошта и си го земав од таму директно. Нашиве поштари мислам дека не носат пакети, само писма, туку ливче да идеш да си го земеш.
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.970
Поени од реакции
5.565
Еве го земав и јас мојот... 1125 денари ДДВ (18%) и плус 907 денари лежарина и некаква си подготовка за ДЕД што и да е, на ДХЛ. Веројатно на ова се плаќаат и шпедитерски услуги кои јас не ги платив. Веројатно истите би биле до плус 1.500 денари... Нема врска, се фрлам на читање :D
 

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.105
Поени од реакции
699
Еве го земав и јас мојот... 1125 денари ДДВ (18%) и плус 907 денари лежарина и некаква си подготовка за ДЕД што и да е, на ДХЛ. Веројатно на ова се плаќаат и шпедитерски услуги кои јас не ги платив. Веројатно истите би биле до плус 1.500 денари... Нема врска, се фрлам на читање :D
Ај честито, фаќај google и симињај .mobi книги колку сакаш.
Ако си расположен можеш и овој предизвик да го прифатиш :D
http://forum.kajgana.com/threads/Предизвик-за-40-прочитани-книги-во-2012-Кажи-ДА.56987/page-9

@statusQuO
Ти што одлучи ќе нарачуваш ли и ти?
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.970
Поени од реакции
5.565
Ај честито, фаќај google и симињај .mobi книги колку сакаш.
Ако си расположен можеш и овој предизвик да го прифатиш :D
http://forum.kajgana.com/threads/Предизвик-за-40-прочитани-книги-во-2012-Кажи-ДА.56987/page-9

@statusQuO
Ти што одлучи ќе нарачуваш ли и ти?
Еве ти нешто на српски :)
http://www.baneprevoz.com/forum/showthread.php?2616-Elektronske-knjige-u-mobi-formatu-za-Amazon-kindle
 

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.105
Поени од реакции
699
Фала може да се најдат за татко ми.
Јас читам стриктно на Англиски. Македонски и Српски не можат да ги преведат малите работи што ги прават повеќето книги пошармантни.
Неможат да направат разлика повеќу преведено од Британски Англиски и Американски Англиски, не па да споредуваме модерен Англиски со Британски Англиски од пред 100+ години.
Сега кога го читам канонот на Шерлок Холмс, самиот стил на пишување и избор на зборови го дава чувството на Лондон пред 100+ години.

Кога го слушнав предовот на Хери Потер, ми се смачи, Роулинг има интересен стил на пишување, пак се осеќа Британскиот Англиски, немам читано многу, ама и Потер книгите ќе дојдат на ред. Во споредба нашата изведба излегува тешко осакатена.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
@statusQuO
Ти што одлучи ќе нарачуваш ли и ти?
За од амазон да си нарачам јас лично, не можам, неам ни картички ни ми се брка по банки да ги отварам.
А моментално преговарам од америка да го нарачаат 79доларниот и да ми го донесат али не знам дали ќе искочи.
Ако не искочи изглеа ќе морам да си зеам некој локален (друга фирма) пошто неам друг избор.
 

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.105
Поени од реакции
699
За од амазон да си нарачам јас лично, не можам, неам ни картички ни ми се брка по банки да ги отварам.
А моментално преговарам од америка да го нарачаат 79доларниот и да ми го донесат али не знам дали ќе искочи.
Ако не искочи изглеа ќе морам да си зеам некој локален (друга фирма) пошто неам друг избор.
Немаш ли никој дома што има дебитна картичка од НЛБ да зима плата, или било која Виза електрон(дебитна)?

И ја се мислев на локална варијанта пред да нарачувам од Амазон, ама финтата е што кај нас нема ни еден добар ebook reader. Има само четири reader-и кои се сметаат за одлични и сите четири се со Pearl Eink(втора генерација Eink) екран. Тие четири се Kindle, Nook, Sony eReader и Kobo Touch. Ни еден од овие нема кај нас, нити пак блиску некаде да можеш да го купиш. Неколку страни наназад можеш да видиш кај што пишував за сонито, го нема во Македонија и нема да го донасаат затоа што нема кирилична поддршка.
За сега само Kindle можеш да го нарачаш и да имаш гаранција.
Кај нас ако успееш да најдеш некоја кинеска копија, со фуш Eink екран.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Немаш ли никој дома што има дебитна картичка од НЛБ да зима плата, или било која Виза електрон(дебитна)?

И ја се мислев на локална варијанта пред да нарачувам од Амазон, ама финтата е што кај нас нема ни еден добар ebook reader. Има само четири reader-и кои се сметаат за одлични и сите четири се со Pearl Eink(втора генерација Eink) екран. Тие четири се Kindle, Nook, Sony eReader и Kobo Touch. Ни еден од овие нема кај нас, нити пак блиску некаде да можеш да го купиш. Неколку страни наназад можеш да видиш кај што пишував за сонито, го нема во Македонија и нема да го донасаат затоа што нема кирилична поддршка.
За сега само Kindle можеш да го нарачаш и да имаш гаранција.
Кај нас ако успееш да најдеш некоја кинеска копија, со фуш Eink екран.
Кај нас има energy sistem шпанско производство со vizplex e-ink.
еве компарација на vizplex и pearl
eve go na amazon
http://www.amazon.com/Energy-Sistem®-EnergyTM-VizplexTM-technology/dp/B0062NXHTK/ref=sr_1_6?s=electronics&ie=UTF8&qid=1329051206&sr=1-6
 

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.105
Поени од реакции
699

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Каде има кај нас од овие Energy System reader-и, и која цена одат?
Нико, цените уште не им ги знам тачно али околу 6000 се.
Доаѓаат сосе футрола и имаат слот за картица.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom