Kajgana Movie Awards 2017

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.326
На Хефче да му се даде Омлет за најдобра шега :love:
Јас ќе му ја доделам.
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
Јас се извинувам за застојот од моја страна, имав проблем со еден пајак кај Бит Пазар...

Океј, значи, во време на #MeToo имам чест да презентирам награда за најдобра женска улога, знаете онаа категорија каде кај небитните Оскари имаш четири номинирани и Мерил Стрип. Ама вистинските познавачи на филмот тука решија да го направат ова малку поизедначено, па Мерилка ја нема никаде.
Значи номинираните за најдобра актерка се:

Frances McDormand - Three Bilborads Outside Ebbing, Missouri



Margot Robbie - I, Tonya




Jennifer Lawrence - Mother!



Sally Hawkins - The Shape of Water



Saoirse Ronan - Lady Bird





Aaaaaaaand the Омлет, со освоени 54,2% од гласовите goes to.........*drum roll*

Frances McDormand - Three Bilboards Outside Ebbing, Missouri
:aplauz::aplauz::aplauz::aplauz::aplauz:



Честитки, и утре на марш со мене за #NotMyBestActress

 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.717
Поени од реакции
33.369
Фала @Iceboy . Ако мојов бележник вели добро, остануваат уште само 3 категории до крајот. Првата од нив ќе ни ја презентира @џимеј . Пак молам аплауз!
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.354
Поени од реакции
25.033
Фала на Злате за можноста што ја приредува секоја година. Сум споменал и претходно, ретко кој со олкава посветеност и страст се посветува на нешто од хоби, задоволство, би рекол. Од лично искуство, сметам дека форумџии се доста добра група за разговор за филм, онака на пример ретко со другари и познаници зборувам за филм и кога ќе дојдам овде повеќе читам отколку дискутирам, ама сум во тек со сите важни настани/филмови.

Ај да ја презентирам категоријата за најдобар режисер.

Кристофер Нолан - Данкирк


Дарен Аронофски - Мајка


Денис Вилнев - Блејд Ранер


Гилермо Дел Торо - Обликот на водата


Мартин Мекдона - Трите Билборди


И победникот е :D
Денис Вилнев со 41.7 проценти од вашите гласови
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.717
Поени од реакции
33.369
Фала и на @џимеј . Сега имаме едно мало „изненадување“: за прв пат во историјата на Кајгана филмските награди, вашиот драг водител ќе презентира категорија, зашто веќе преку глава му е да ги чека презентерите да се нашминкаат и облечат (и голи да дојдевте, никој немаше да ве врати :P).

Значи, ја имам честа да го прогласам освојувачот на Златен омлет за најдобар македонски филм за 2017. Ние не можеме да се пофалиме со некоја голема продукција на филмови, но радува фактот што колкава е, толкава е, токму е! Барем годинава, кога за прв пат имаме македонски филм освојувач на Омлет во друга категорија: Avec L'Amour за најдобар документарен филм за 2017. Вo 2017 имавме 4 долгометражни играни филмови, заедно со документарецот Avec L'Amour - 5, а за квалитетот зборува и фактот што дури 4 од петте беа ВАШИ кандидати за номинација при изборот на номинирани. Од нив, трите номинирани филма се:

avec l'amour.gif

исцелител.gif

denot.gif

А најдобар македонски филм за 2017 е: :oeoeoe:

ИСЦЕЛИТЕЛ / SECRET INGREDIENT

Честитки. Следниот пат чувајте од колачот. ;)

И дојдовме до крајот. За крај, на сцената повикувам еден голем, поголем, најголем човек. Најдобар филм ќе ни презентира ГРАНДИСИМО @grande-juve кој има неколку изненадувања и специјални гости во шоуто кое ни го има спремено. Па уживајте!
:bravobe:
 

grande-juve

е ај да плачеме сега
Член од
20 ноември 2017
Мислења
1.476
Поени од реакции
7.283
Фала Злате ептен на убавите зборови. Јас не сум многу за јавни говори поготово пред толкава публика, затоа викнав еден мој драг пријател да ја презентира наградата за Најдобар Филм во 2017та, со кого ептен сум се дружел и најзакон сум поминуел, препорачувам секој што сеуште не го запознал да го запознае(инаку има малку проблем со гласот може да му се смени). Исто така како водител се согласи да биде еден бард на Македонското водителство и очекуем глатко да не води низ финишот на КМА 2017


Билборди 28%
Блејд Ранер 24%
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.717
Поени од реакции
33.369
Фала Злате ептен на убавите зборови. Јас не сум многу за јавни говори поготово пред толкава публика, затоа викнав еден мој драг пријател да ја презентира наградата за Најдобар Филм во 2017та, со кого ептен сум се дружел и најзакон сум поминуел, препорачувам секој што сеуште не го запознал да го запознае(инаку има малку проблем со гласот може да му се смени). Исто така како водител се согласи да биде еден бард на Македонското водителство и очекуем глатко да не води низ финишот на КМА 2017


Билборди 28%
Блејд Ранер 24%
:bravobe::bravobe::bravobe:
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.326
Браво бе Јучеба!
Мојов за малку не победил, а прееска баш сакав да пишам дека ќе биде тесно меѓу мојот и твојот и за малку ќе типував за мојот ама вас ве има толку многу :/
Ако, ми се свиѓа што е тесно, така и треба да биде за најфилм :X3:
 
Член од
21 јануари 2018
Мислења
34
Поени од реакции
34
Криво ми е што испуштив гласањето. И што ги нема номинирани Шаламе (а филмот номиран) и Фајфер за mother! (а номинирана за Murder on the Orient Express).

@grande-juve, браво за видео презентацијата. Нема утка со Лери Дејвид.

:bravobe:
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.717
Поени од реакции
33.369
Криво ми е што испуштив гласањето. И што ги нема номинирани Шаламе (а филмот номиран) и Фајфер за mother! (а номинирана за Murder on the Orient Express).
Ако ти е за утеха: Шаламе беше шести кај актерите, Фајфер за mother! шеста кај споредните актерки.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Фала Злате ептен на убавите зборови. Јас не сум многу за јавни говори поготово пред толкава публика, затоа викнав еден мој драг пријател да ја презентира наградата за Најдобар Филм во 2017та, со кого ептен сум се дружел и најзакон сум поминуел, препорачувам секој што сеуште не го запознал да го запознае(инаку има малку проблем со гласот може да му се смени). Исто така како водител се согласи да биде еден бард на Македонското водителство и очекуем глатко да не води низ финишот на КМА 2017


Билборди 28%
Блејд Ранер 24%
Аааааа врв на крај, по прогласување на победникот, кадри од сите други номинирани видно разочарни.
Алал да ти е!
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.893
Поени од реакции
84.262
За крај, на сцената повикувам еден голем, поголем, најголем човек. Најдобар филм ќе ни презентира ГРАНДИСИМО @grande-juve
Го иам видено во живо, не е до толку дебел како што го правиш
 

Kajgana Shop

На врв Bottom