Kajgana Movie Awards 2017

Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.714
Поени од реакции
33.356
И еве нѐ по трет пат! Можел Џими Кимел два пати по ред. Ај да го видам нека ме стигне мене! За оние кои поим немаат што се случува, ја отворивте темата за третите по ред (неофицијално четврти) Кајгана филмски награди, каде нашата Кајгана Академија, составена од најголемите филмски ентузијасти на форумов, ги оценува и вреднува најдобрите филмски остварувања од минатата година. Традиционално трета година по ред одиме веднаш по Оскарите, откако речиси сѐ од минатата година е достапно за гледање, и поголем дел веќе изгледано.

Како функционира? Од 03.03 до 10.03.2018, на сите членови на подфорумот Филм и ТВ им беше даден линк до формулар во кој можеа да ги предложат своите најомилени филмови од 2017 во 15 категории. Формуларот беше затворен ноќеска, нешто по полноќ, беа сумирани резултатите, и еве денес ги објавуваме номинираните во сите 15 категории. По објавувањето на номинациите, ќе ви биде дополнително објаснет начинот на гласање со кој ќе ги избереме најдобрите остварувања во 2017, односно освојувачите на Златен Омлет.

За оние кои не знаат што се случувало минатите 2 години, еве потсетување:
2016
2015

А ги имате и Letterboxd листите каде може да видите кој се бил номиниран до сега:
1. Документарец
2. Странски
3. Научна фантастика
4. Хорор и трилер
5. Акција и авантура
6. Комедија и мјузикл
7. Драма
8. Анимиран
9. Македонски
10. НАЈДОБАР ФИЛМ
11. СИТЕ НОМИНИРАНИ ВО СИТЕ КАТЕГОРИИ

Пред да почнам, само да се заблагодарам на сите кои номинираа, дадоа поддршка и на сите кои ни ја направија филмската 2017-та поинтересна на форумов. Благодарност до @wot , @џимеј , @Zarniwoop , @zmej gorjanin , @devilko , @faraon , @Anon , @dragonsky , @Freddy Krueger , @Хефест , @БоЏек , @Beric Dondarrion , @grande-juve , @Krk1 , @MyloXyloto , @Dejan <3 Viola , @Corvus и нека ми простат сите кои ги заборавив, а сигурно има и такви, многумина предложуваа...

Ќе ве замолам само да го проследите со внимание објавувањето на номинациите, а за гласањето ќе бидете известени веднаш потоа. Па да почнеме. Номинирани за ЗЛАТЕН ОМЛЕТ се (во секоја категорија, по азбучен ред, а не по бројот на освоени гласови):
 
Последно уредено:
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.714
Поени од реакции
33.356
10. Најдобар актер во споредна улога

Harrison Ford - BLADE RUNNER 2049

Javier Bardem - MOTHER!

Michael Shannon - THE SHAPE OF WATER

Sam Rockwell - THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI

Woody Harrelson - THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.714
Поени од реакции
33.356
11. Најдобра актерка во споредна улога

Allison Janney - I, TONYA

Allison Williams - GET OUT

Julia Roberts - WONDER

Laurie Metcalf - LADY BIRD

Michelle Pfeiffer - MURDER ON THE ORIENT EXPRESS
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.714
Поени од реакции
33.356
12. Најдобар актер во главна улога

Daniel Day-Lewis - PHANTOM THREAD

Gary Oldman - DARKEST HOUR

Hugh Jackman - LOGAN

James Franco - THE DISASTER ARTIST

Ryan Gosling - BLADE RUNNER 2049
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.714
Поени од реакции
33.356
13. Најдобра актерка во главна улога

Frances McDormand - THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI

Jennifer Lawrence - MOTHER!

Margot Robbie - I, TONYA

Sally Hawkins - THE SHAPE OF WATER

Saoirse Ronan - LADY BIRD
 

Kajgana Shop

На врв Bottom