K1-Fight Club, Ultimate Fight, Бокс, Кик-Бокс...

  • Креатор на темата DJ_DEXTER
  • Време на започнување

Која боречка вештина најмногу ве привлекува?

  • Karate

    Гласови: 27 4,6%
  • Taekwondo

    Гласови: 36 6,2%
  • Judo

    Гласови: 11 1,9%
  • Aikido

    Гласови: 38 6,5%
  • Boks

    Гласови: 69 11,8%
  • Kick-Boks

    Гласови: 190 32,5%
  • Muay Thai

    Гласови: 44 7,5%
  • Kung Fu(Wing Chun,ShaoLin,Mantis...)

    Гласови: 74 12,7%
  • Ninjitsu

    Гласови: 30 5,1%
  • Ја нема на листата

    Гласови: 65 11,1%

  • Вкупно гласачи
    584
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.585
<mengele> напиша:
Ljubomir Ljubo Vracarevic e eden od najpoznatite instruktori na realnoto aikido koj sto ja ima ubucavano Ruskata sluzba za obezbeduvanje,isto go ima ubucuvano i obezbeduvanjeto na Gadafi i uste mnogu drugi sluzbi koj sto sekojdnevno se soocuvaat so nekoi problemi
Vracharevic navistina e legenda, ima dostignato 10ti dan. Samo ne mi se veruva deka gi treniral Rusite, tie imaat svoj sistem ("sistema"), otvoriv cela tema za ova porano, i toa vo neolku verzii. Mozhebi go viknale da vidat neshto, zoshto od sekoja veshtina mozhe neshto da se kupi.

Dali mozhesh da kazhesh ili da dadesh informacii za filmot "Niko"???
 
Член од
5 април 2007
Мислења
252
Поени од реакции
4
The_Poison напиша:
Gledaj, nema potreba da me razubeduvash vo toa shto go rabotam i najiskreno znam deka aikidoto na ulica ne mozes da go primenish kako na trening. No naprotiv, aikidoto e navistina korisno za samoodbrana (go znam toa od iskustvo) Ne kazav deka REALNOTO AIKIDO ne e korisno naprotiv toa e korisno, no realnoto ne mozes da go sporeduvash so tredicionalnoto, razlikata e ogromna.Tradicionalno aikido e navistina povece od borecka vestina, toa e gradenje na licnosta, na samiot sebesi, dodeka realnoto aikido, kako sto kaza i samiot e samo borecka vestina odnosno se upotrebuva samo za samoodbrana i vo security. Znaci dvete se sosema razlicni iako upotrebuvaat ist naziv AIKIDO. Inaku realnoto aikido mnogu povece mi nalikuva na sistemot so kratkite potezi koj e samo BORECKA VSTINA. Mi ja svati poentata?

Pozdrav
Vidi edna rabota treba da im e jasna na site koj se odlucuvaat da treniraat nekoi sportovi koi se tradacionalni kako na primer aikido,karate,kung fu,jiu jitsu,itn.samiot zbor kazuva deka tie se tradicionalni sportovi koi se vezbaat vo maticnite zemji od kaj sto poteknuvaat,bidejki ako nekoj saka pravilno da se posveti na toj sport treba da ja praktikuva nivnata kultura,nivniot nacin na ziveenje,nivnata vera i da ne redam uste,so poprosti zborovi dreba da se preobrazi vi eden Japonec,Kinez,koreanec i takanatamu.Toa ti e isto sto i nekoj od druga zemja i so druga kultura,druga vera,soaema drug nacin na ziveenje od nasiot dojde kaj nas i igra nekoe od nasite tradicionalni ora,toj moze za nekoe vreme ke gi nauci dvizenjata no nikogas nema da moze da razbere zosto e toa taka,bidejki toa e nasa tradicija koja so vekovi se prenesuvala,nesto za koe te ucat uste mal.
E zatoa e izmisleno realnoto aikido,zatoa e izmisleno Brazilskoto jiu jitsu i uste mnogu drugi borilacki sportivi vrz koi e izvrseno izmena vo nekoi raboti.
Zatoa na site ljubiteli na borilackite sportovi im preporacuvam da gi izbegavaat tradicionalnite sportovi,bidejki nema da gi naucat vo celost i ednostavno toa za mene a i za sekoj pameten covek e gubenje vreme.
Poison nesakam da me svatis pogresno no veruvaj deka so borilackite sportovi se bavam mnogu godini,ednostavno nemoras da mi veruvas vo ovie raboti samo bidi si ti pameten i analiziraj se(koja vera si,sto jades,sto pies,kako ti pominuva denot i ednostavno sto si po nacionalnost)pa ke vidis dali mozes da naucis eden tradacionalen borilacki sport.
Za mene site takanareceni majstori na tradacionalni borilacki sportovi se samo eden kup prevaranti sto bile nekogas negde(koj znae kade)se vratile so nekoi cinovi(1 dan,2dan itn)koj znae koj prevarant im gi dal i sega ke otvorat klub i ke sobiraat clanarina.
POZDRAV.
 
Член од
5 април 2007
Мислења
252
Поени од реакции
4
Misirkov напиша:
Vracharevic navistina e legenda, ima dostignato 10ti dan. Samo ne mi se veruva deka gi treniral Rusite, tie imaat svoj sistem ("sistema"), otvoriv cela tema za ova porano, i toa vo neolku verzii. Mozhebi go viknale da vidat neshto, zoshto od sekoja veshtona mozhe neshto da se kupi.

Dali mozhesh da kazhesh ili xa dadesh informacii za filmot "Niko"???
Pred okolu 5-6 meseci na RTS imase emisija so Vracarevic kade pokazaa video material kako vo Sibir kako gi trenira Ruskite vojnici ili kako sto velis ti gi nadopolnuva so nekoja nova tehnika.
Nemozam da te razberam sto sakas za filmot Niko.
Sto se odnesuva do (sistema)toa e definitivno edna golema montirana laga,sto poleka poleka go zavzema prvoto mesto na smesni klipovi na google,youtube,metakafe i drugi smesni video inserti,veruvaj mi toa e samo fol.
Tradacionalna Ruska borilacka tehnika e sambo (combat sambo)koja sto ja poseduva i praktikuva vo PRYDE Fedor Emilijanenko .
Pozdrav.
 
Член од
15 април 2006
Мислења
13
Поени од реакции
2
<mengele> напиша:
Vidi edna rabota treba da im e jasna na site koj se odlucuvaat da treniraat nekoi sportovi koi se tradacionalni kako na primer aikido,karate,kung fu,jiu jitsu,itn.samiot zbor kazuva deka tie se tradicionalni sportovi koi se vezbaat vo maticnite zemji od kaj sto poteknuvaat,bidejki ako nekoj saka pravilno da se posveti na toj sport treba da ja praktikuva nivnata kultura,nivniot nacin na ziveenje,nivnata vera i da ne redam uste,so poprosti zborovi dreba da se preobrazi vi eden Japonec,Kinez,koreanec i takanatamu.Toa ti e isto sto i nekoj od druga zemja i so druga kultura,druga vera,soaema drug nacin na ziveenje od nasiot dojde kaj nas i igra nekoe od nasite tradicionalni ora,toj moze za nekoe vreme ke gi nauci dvizenjata no nikogas nema da moze da razbere zosto e toa taka,bidejki toa e nasa tradicija koja so vekovi se prenesuvala,nesto za koe te ucat uste mal.
E zatoa e izmisleno realnoto aikido,zatoa e izmisleno Brazilskoto jiu jitsu i uste mnogu drugi borilacki sportivi vrz koi e izvrseno izmena vo nekoi raboti.
Zatoa na site ljubiteli na borilackite sportovi im preporacuvam da gi izbegavaat tradicionalnite sportovi,bidejki nema da gi naucat vo celost i ednostavno toa za mene a i za sekoj pameten covek e gubenje vreme.
Poison nesakam da me svatis pogresno no veruvaj deka so borilackite sportovi se bavam mnogu godini,ednostavno nemoras da mi veruvas vo ovie raboti samo bidi si ti pameten i analiziraj se(koja vera si,sto jades,sto pies,kako ti pominuva denot i ednostavno sto si po nacionalnost)pa ke vidis dali mozes da naucis eden tradacionalen borilacki sport.
Za mene site takanareceni majstori na tradacionalni borilacki sportovi se samo eden kup prevaranti sto bile nekogas negde(koj znae kade)se vratile so nekoi cinovi(1 dan,2dan itn)koj znae koj prevarant im gi dal i sega ke otvorat klub i ke sobiraat clanarina.
POZDRAV.

Dledaj vaka, ne mozes da kazes deka se prevarnti onie koi dobile "cin" odnosno nekoj stepen za boreckite vestini koga toj stepen im go dal nekoj na kogo vo "tradicijata mu e da trenira borecka vestina". Taka na primer vo svetot za aikidoto se priznaeni samo onie dan pojasi koi se dodeleni od Hombu Doju od Japonija i nikoi drugi. Vracarevic ne znam kako i kade dobil 10 dan i ako e navistina nositel na 10 dan neka mi kaze nekoj koj mu go dal toj stepen. Ako e taka i jas mozam da kazam deka sum 2 ili 3 dan ama ne sakam da se lazam sebesi deka imam nesto koe uste ne sum go dostignal. Ne znam kolku vreme vezbas borecki vestini nitu kakvi ama mozam da ti kazam deka realnoto aikido e isto kako da napravis kola slicna na mercedes i da kazes deka vozis mercedes a nema vrska so taa marka ( samo kako primer) I ajde kazi mi ako moze kolku vreme treniras borecki vestini i koi.? Ke ti pisam pp sto i kolku treniram jas bidejci ne sakam da kazuvam vo javnost kontas. Nemoj da me svatis pogresno ama navistina realnite borecki vestini i davanjeto stepeni sami na sebi ne gi opravduvam zatoa sto i jas sega bi bil 2 ili 3 dan aikido. Inaku vracarevis e dobar majstor ama ne go poddrzuvam zatoa sto toj e prevarant a ne tradiconalnite majstori.(sekoj koj trenira aikido na pravilen nacin go znae toa a drugite i nema potreba da go znaat) Na krajot na kraistata jas trenitam aikido za sebe ne za drugite.

Pozdrav
 
Член од
5 април 2007
Мислења
252
Поени од реакции
4
The_Poison напиша:
Dledaj vaka, ne mozes da kazes deka se prevarnti onie koi dobile "cin" odnosno nekoj stepen za boreckite vestini koga toj stepen im go dal nekoj na kogo vo "tradicijata mu e da trenira borecka vestina". Taka na primer vo svetot za aikidoto se priznaeni samo onie dan pojasi koi se dodeleni od Hombu Doju od Japonija i nikoi drugi. Vracarevic ne znam kako i kade dobil 10 dan i ako e navistina nositel na 10 dan neka mi kaze nekoj koj mu go dal toj stepen. Ako e taka i jas mozam da kazam deka sum 2 ili 3 dan ama ne sakam da se lazam sebesi deka imam nesto koe uste ne sum go dostignal. Ne znam kolku vreme vezbas borecki vestini nitu kakvi ama mozam da ti kazam deka realnoto aikido e isto kako da napravis kola slicna na mercedes i da kazes deka vozis mercedes a nema vrska so taa marka ( samo kako primer) I ajde kazi mi ako moze kolku vreme treniras borecki vestini i koi.? Ke ti pisam pp sto i kolku treniram jas bidejci ne sakam da kazuvam vo javnost kontas. Nemoj da me svatis pogresno ama navistina realnite borecki vestini i davanjeto stepeni sami na sebi ne gi opravduvam zatoa sto i jas sega bi bil 2 ili 3 dan aikido. Inaku vracarevis e dobar majstor ama ne go poddrzuvam zatoa sto toj e prevarant a ne tradiconalnite majstori.(sekoj koj trenira aikido na pravilen nacin go znae toa a drugite i nema potreba da go znaat) Na krajot na kraistata jas trenitam aikido za sebe ne za drugite.

Pozdrav
Gledaj pioson zemi procitaj nekoja istorijska kniga za tvojot sport i definitivno ke go smenis mislenjeto bez jas da ti sugeriram nesto.Jas samo ke ti odgovaram na nekoi tvoi postaveni prasanja.
Site borilacki vestini se izmisleni mnogu godini pred naseto vreme,i se izmisleni za vojuvanje ili borenje,e tamo se delele cinovi i stepene a ne kako sega vo mirnodopski uslovi,drugo borilackite vestini porano mnogu se cuvale vo tajnost se dodeka nekoj ne gi ukral i gi iskomercializiral kako sto se na primer vo denesninata.Vracarevic go priznavam za golem majstor ne zaradi toa sto e 10 dan tuku zaradi toa sto realno gi sogleduva rabotite i nema sto nie da go priznavame dali e ili dali ne e dobar majstor za svojata vestina pri bidejki toj zad sebe ima ostaveno mnogu golemi rezultati.Go demantiras realnoto aikido a i samiot treba da znaes deka i tradicionalnoto aikido e ukradeno kako sto navedov pogore.
I na krajot na kraistata ti treniras za sebe no za da se odbranis ili da se boris protiv nekoj.
Mnogu cesto spomnuvas za smirenosta ili nekoi drugi duhovni raboti koi gi dobivas od aikidoto a sepok ja napomenuvas kako borecka vestina koja ne te pravi agresiven za razlika od nekoi drugi boricki vestini koi te pravat agresiven,e pa ke ti odgovoram vaka,kako prvo ti treniras BORILACKA VESTINA a ne joga,kako vtoro treba da znaes deka site borilacki vestini covekot go pravat posmiren pri bidejki se osekas podominanten od drugite a ne poradi nesto drugo sto go ima vo samite vestini.Zapomni Poison ti treniras BORILACKA VESTINA,samiot zbor ti kazuva sto treniras,zatoa molimte dosta sirese propagandi za toa kakvi se drugite borecki vestini a kakva e tvojata,bidejki tvoite postivi se poveke ukazuvaat deka ti treniras nesto drugo a ne nesto BORBENO koe e izmisleno za borba protiv nepriatelot ili vo sporcki uslovi protiv protivnikot.
Golem pozdrav ke ti pratam po PP kolku i sto jas treniram zatoa sto ti go barase toa :wink: .
 

G@rfielD

Модератор
Член од
10 февруари 2007
Мислења
10.743
Поени од реакции
9.750
Не сум многу запознат со аикидото, но знам дека претставува некој вид боречка вештина. Добро е да знаеш вакви спортови, бидејќи се наоѓаат во секојдневието.
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Лелеее Аикидо..Тато го вежбат од ко знам за него:) и нешто не ме воодушевува.:)хе

*и аманте бе Менгеле и Појсн ...хехе
 
Член од
9 февруари 2006
Мислења
112
Поени од реакции
2
Зо Мај Гад! Заборавив да спомам дека пишував семинарска за Јапонската Боречка Традиција за една девојка (како и обично) па еве не литературно ама информативно Аикидо-то се појавува во ЕДО Периодот и да не делувам ко ГООГЛЕ ке прекинам зашто стварно тоа малтретирање беше семинарската па да не главам сега пак ке спомнам само дека тренирав во Дом на АРМ кај сенсеи Панче од 2001ва година па до 2002ра кога заминав војска, (не дека е важно) па кога се вратив пак продолжив и што е важно што како сум тренирал кога темава е само за информирање.
пост скриптум: Ако ја најдам семинарската (пошто ми беше во комп на работа) ке ја закачам на темава па ке се информирате подетално
толку
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.585
Aikidoto e fantiastichna veshtina! Taa e i borechka veshtina (vo smisla na borenje na zemja) no se fokusira na protivnikot koga toj vleguva vo tvojot prostor namesto otposle (kako vo judo ili Brazilian Jiu Jitsu). Zatoa tie shto praktikuvaat Aikido (t.e. aikidoki-te) ne se sparavuvaat bash najdobro so nekoj sto praktikuva judo ili klasichno borenje.

Interesno, japonskata policija trenira judo, no specijalcite treniraat Yoshinkan Aikido. Verojatno toa e ona koe mengele go narekuva "realno"?

Aikidoto koe denes se uchi e toa od krajnite fazi na zhivotot na negoviot osnovach, Ueshiba. Rechisi site negovi studenti znaele edna ili povekje borechki veshtini pokraj aikidoto, znachi pretpostavkata e deka vekje znaat borenje, udaranje itn.. Pa taka aikidoto stanal sistem kako seto toa da go vklopish i da stane perfektno i da se dvizhi kon nekoja "nirvana" t.e. aiki.

Yoshinkan Aikido e drugata strana na medaljata. Koga Ueshiba pochnal da "predava" -- otkako go pobedil sekoj eden shto go predizvikal vo cela Japonija vo bilo koj stil ili veshtina -- nemalo den vo negovoto dodzo da ne se krshat koski. Znachi ima i edno i drugo aikido.

Za mene aikidoto kako sistem ima ogromen potencijal.
 

leo

Член од
7 февруари 2007
Мислења
271
Поени од реакции
1
ajkidoto e najdobar sport kako i site drugi borecki vestinii ajkidoto i sekoja koja bila borecka vestina NE SE KORISTI ZZA NAPAD >tuku za odbrana .a POrano lugeto so ke izmislele takvo nesto go cuvale vo tajna kako sto kaza MENGEL GI KORISTELE ZA VOJNA I TAKVI RABOTI no vo denesno vreme se koristi za odbrana za so drugo.:D

tatko mi trenira mnogu borecki vestini i vo japonija i kina e biden so vrvnite majstori kato,i uste mnogu drugi .. biden e vo italija ., amreika .argentina ,.brazil,.pariz,.moskva i na mnogu drugi mesta koi uste go baraat da odi na svetski takmicenja vo japan italija,i kina ,.,,.

POZDRAV
 
Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
najjaka borecka vestina i tocno e silata na neprijatelot treba da se upotrebi protiv nego
koga ke ti napravat aikido finta probaj da dades otpor(ne biva)
 

Commando

Единство-Активизам-Сила
Член од
12 јули 2007
Мислења
426
Поени од реакции
2
CROCOP РУЛЗЗЗЗЗЗЗЗЗ!
Му нема равен,десна нога праќа во болница,лева во гробница!
 
Член од
17 февруари 2007
Мислења
48
Поени од реакции
2
Abe Mengele i Poison da si se stavite vie fino na fer pa da vidite dali Realno ili Tradicionalno e bolje a?
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Ako se stavat na fer ako go sfatile aikidoto kako sto treba nema da ima ni borba ...

Jas sum treniral zapoznaen sum troa

Vaka tradicionalnoto e pomek vid na aikido poveke ide na harmonija so dusata i protivnikot

Realnoto e istoto toa samo sto e prilagodeno poveke na realni situacii sto i samiot naslov kazuva...

Vaka na trening na tradicionalno koga bev mi izgledashe iskreno bez navreda kako balet , se ucat nekoi tehniki koi se nezamislivi vo praksa ... taka da ne vikam deka se neefikasni ama premeko e toa

Arno ama Vracharevich usovrshil tehnikata na primer so razni podmolni udari brcanje u oko, udaranje u jabuchica i slicni prljavstini koi se mnogu korisni pred da se sprovede tehnikataod tradicionalnoto. Isto taka osnovata e tuka ne samo da mu dokazes na napagacot da se otkaze tuku i po moznost da mu skrshish ruka noga pa sam da mu tekne drug pat sto ne e slucaj kaj tradicionalnoto.

U sekoj slucaj najdobra i najinteligentna veshtina
 

Kajgana Shop

На врв Bottom