K1-Fight Club, Ultimate Fight, Бокс, Кик-Бокс...

  • Креатор на темата DJ_DEXTER
  • Време на започнување

Која боречка вештина најмногу ве привлекува?

  • Karate

    Гласови: 27 4,6%
  • Taekwondo

    Гласови: 36 6,2%
  • Judo

    Гласови: 11 1,9%
  • Aikido

    Гласови: 38 6,5%
  • Boks

    Гласови: 69 11,8%
  • Kick-Boks

    Гласови: 190 32,5%
  • Muay Thai

    Гласови: 44 7,5%
  • Kung Fu(Wing Chun,ShaoLin,Mantis...)

    Гласови: 74 12,7%
  • Ninjitsu

    Гласови: 30 5,1%
  • Ја нема на листата

    Гласови: 65 11,1%

  • Вкупно гласачи
    584
Член од
17 февруари 2007
Мислења
48
Поени од реакции
2
U sekoj slucaj najdobra i najinteligentna veshtina
e tuka si malo greska sweden.za Aikidito da reces deka e najdobra vestina e mnogu neubavo.Podobra vestina od aikidoto e Wing Chun Kung Fu a isto taka bi bilo loso da recam deka e najdobra vestina no mozam da recam deka e mnogu podobra od Aikidoto i od mnogu drugi vestini.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.585
e tuka si malo greska sweden. za Aikidito da reces deka e najdobra vestina e mnogu neubavo. Podobra vestina od aikidoto e Wing Chun Kung Fu a isto taka bi bilo loso da recam deka e najdobra vestina no mozam da recam deka e mnogu podobra od Aikidoto i od mnogu drugi vestini.
Podobra vo koj smisol?

Sigurno nema "najdobra" veshtina, niedna veshtina ne mozhe se' da vklopi vo sebe. So kazhanovo voopshto ne ja namaluvam efektivnosta ili ubavinata na Kung Fu zoshto i samiot sum golem ljubitel na Kung Fu ushte od mali noze.
 

sinook

Rock 'n' Roll
Член од
26 февруари 2005
Мислења
218
Поени од реакции
2
Jeet Kune Do...menuvanjeto na formata e klucot...
 
Член од
17 февруари 2007
Мислења
48
Поени од реакции
2
Podobra vo koj smisol?

Sigurno nema "najdobra" veshtina, niedna veshtina ne mozhe se' da vklopi vo sebe. So kazhanovo voopshto ne ja namaluvam efektivnosta ili ubavinata na Kung Fu zoshto i samiot sum golem ljubitel na Kung Fu ushte od mali noze.
Podobra kako vo smisiol:Vo Aikidito trerba da napravis tolku mnogu dvizenja pred na naparvis eden napad.sea pravo vaka pa vaka ke mu ja svitjkam rakata pa polugi pa 300 cuda dodeka da se zadade eden udar.no vo Kung Fu-to ima kontinuitet vo dvizenjata ima poednostaven pristap kon borbata
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
cvanc vo aikido ne e celta da se zadade udar ... ne e aikido za sekogo veruvaj

Razlicen pristap kon borbata i kon sustinata e aikidoto so bilo sto drugo taka da ... ne vikam ja deka kung fu e poloso ili poneefikasno ama ako zgresis kaj iskusen aikidoka ke ti ja skrshi rakata za sekunda a ti pretaj kolku sakas posle . Samo so eden pravilen zafat moze da te sheta ko kuchence i da izgledash smeshno a da vristis od bolka , se e staveno na ramnotezata i gravitacijata a protiv toa ne mozes pa ako sakas bidi i nindza 17 dan .

Kaj mene eden od majstorite beshe i kung fu majstor i pobednik u karate i chuda ama se posvetil na aikidoto na kraj kako vrv na borilackite vestini.


Zaprasaj se zasto nikoj koj treniral aikido potoa ne trenira nesto drugo kako kung fu tuku e obratno ???

Ova e fakt bez navreda
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
I kazuvanja od tipot ajde da iskocime na ring pa da vidime ne se umesni.

Aikidoto se upotrebuva za mir za harmonija ne za cepanje koj e pojak ili ne e ... ete tka otidov jas
 
Член од
17 февруари 2007
Мислења
48
Поени од реакции
2
Aikidoto se upotrebuva za mir za harmonija ne za cepanje koj e pojak ili ne e ... ete tka otidov jas
Wing Chun-ot ne se upotrebuva za cepanje da se razbereme.toj pred 300 godini sluzel i seuste sluzi prvnstveno za zgolemuvanjeto na vnatresnata energija takozvana CHI i za zajaknuvanje na zdravjeto na vezbacot, a vtoro kako odbrana od vlastite koi vo toa vreme zabranuvale vezbanje kung fu od strav da ne bidat porazeni vo slucaj ovaa vestina da se prosiri.Ete taka da mi znaete
 
Член од
5 април 2007
Мислења
252
Поени од реакции
4
Stopati sum vi rekol na forumot deka ako sakate da procenite koj sport e najrealen ili najdobar za tepanje(poprosto kazano)pogledajte malku PRYDE,UFC,K-1,Vale Tudo, po sto ke vidite deka najrealen borilacki sport za tepanje ili ponezno kazano za samoodbrana e kombinacija od boks,brazilsko jiujitsu i muay thai koj sto najmnogu se upotrebuva vo gorenavedenite borilacki asociacii koi sto najrealno ja prikazuvaat borbata pomegu dve covecki lica.
 

STARTER

Firestarter
Член од
31 август 2007
Мислења
935
Поени од реакции
246
Jas treniram Wing chun i spored mene ovaa borecka vestina e edna od najefikasnite poradi toa sto se bazira na prosti tehniki, prirodni dvizenja i moze da se usovrsi za relativno kratko vreme( majstor moze da se stane za okolu 7 godini) i pritoa ne e potrebna ogromna fizicka sila.

Inaku od drugite boreckite vestini gi preporacuvam Jeet kune do, Muay Thai i Ju Justu koi isto taka se dosta korisni na ulica
 

STARTER

Firestarter
Член од
31 август 2007
Мислења
935
Поени од реакции
246
Mene omilen k1 fighter mi e Bonjasky ali ne mu idese bas najdobro so Crocop
 

Kajgana Shop

На врв Bottom