Kсамил

Член од
13 април 2013
Мислења
156
Поени од реакции
30
Преку прилепска агенција студио за 2ца иди 36 евра од ден, што е 180 евра од човек за 10 дена + 60 евра превоз, 240 евра за Саранда. :eek: Прескапо со оглед на тоа што во Грција (Неи Пори рецимо) е некои си 100 евра поефтино. До агенцииве е, да си бараме директно таму чаре или горе-долу тие се цените за смештај и ич да не одиме? А мислевме да одиме пошто као демек поефтино. :facepalm:
ne znam zosto barate preku agencija pali kolata i vo sred sezona se naoga soliden apartman (klima,kablovska) za 14-15 evra od vecer epten nerealni se cenive na nasive agencii 240 evra za saranda cc c pa so 200 evra se pominuva top odmor vo ksamil za 7 dena(smestuvanje i za trosenje) i da ti ostanat pari
 

Dzings

Premium
Член од
31 март 2007
Мислења
1.804
Поени од реакции
52
Пред некој ден се вратив од Саранда и 15 евра е во хотел со 4 ѕвезди на плажа (спиење со појадок). Собата со два балкони и многу битно СЕРВИС секој ден и СОБНА ПОСЛУГА со иста цена како во кафич...дали дека предсезона незнам ама страшно ефтино ми се виде мене...поефтино него кај нас во Прилеп. Страшно гостопримливи луѓе, пријатни и шо е најбитно православни(немаше ниту пингвини ниту искривени фаци шо ти се пулат во жената оти неговата е завиткана на сред лето- кече за сувенир неможев да најдам едноставно немаше). Патиштата им се малце подраскопани и кратки се со плажи викаат во август е секогаш проблем да најдеш лежалка али масовно се гради. Незнам како се со јавен превоз ние со сопствено возило бевме и одете преку грција низ албанија е малце заебано(катастрофа од патишта а главниот е сеуште во изградба му фалат некои триесетина км, знаци има послабо сите улици се исти а на џпс НИКАКО не верувајте во Албанија).
И да, би се вратил пак и би го препорачал на пријател ако е тоа главното прашање. Ако ве интересира нешто друго прашајте слободно
 
Член од
24 декември 2010
Мислења
66
Поени од реакции
13
Да ве прашам тие што се биле, дали да резервирам од тука, не преку агенција туку директно преку сајтови на вили, или е подобро да нарам смештај на лице место? И за вторава варијанта како се движат цените и дали се наоѓа брзо или ќе треба да се малтретираме цел ден?
 
Член од
20 ноември 2012
Мислења
451
Поени од реакции
125
Да ве прашам тие што се биле, дали да резервирам од тука, не преку агенција туку директно преку сајтови на вили, или е подобро да нарам смештај на лице место? И за вторава варијанта како се движат цените и дали се наоѓа брзо или ќе треба да се малтретираме цел ден?
ako odish sega, verojatno ke najdes dosta slobodni mesta, sega jas ne pamtam za cenite bas najdobro no znam deka ne e skapo, samo da znaes deka epten dosadno mesto e ako si mlada, a ako odis so semejstvo togas druga prikazna.
 
M

macgowan

Гостин
Да ве прашам тие што се биле, дали да резервирам од тука, не преку агенција туку директно преку сајтови на вили, или е подобро да нарам смештај на лице место? И за вторава варијанта како се движат цените и дали се наоѓа брзо или ќе треба да се малтретираме цел ден?
Ќе ти го кажам мојот пример. Во средината на август заминав и на лице место барав сместување. За 15-тина минути од пристигањето во т.н. центар, кај `полукружното` во Ксамил и малото разочарување од тоа кај се најдов(личен впечаток, нема лутиш), најдов прво едно човече кое ми нудеше 40 евра ноќевање во апартман а потоа една баба која (на руски почна да ми збора, има учено во основно...ах Енвер, Енвер...) ми кажа дека 20 евра денот е кај неа во студиото/собата. Студиотот беше ок, чист, со кујна и клима, малку тесничко ама ај не седиме многу као внатре и не сме баш од најпребирливите и - што е битен елемент - беше сместен на неасфалтирана улица со многу ѓубре на околу на 100м од најблиската точка каде можиш да се искапиш в море. На 30м од полукружното кое ти го спомнав претходно.
Претходно, пред да одам имав најдено на нетов едно локално внуче од таму кое ми бараше исто 40 евра од ноќевање како тоа батето шо се печеше на кај `околоврсното` и кое ми даде телефон да му се јавам и ми напиша као `...нема потреба да резервираш, има место ихаа овде батка...`
Така да... оди и барај таму сместување, не вреди над 30 евра на ден за 4 лица во тоа место да се плаќа.
 
Член од
24 декември 2010
Мислења
66
Поени од реакции
13
Ние сме 4ца ама планиравме да се сместиме во две одделни студија, а не во голем апартман сите заедно, и баш заради тоа што слушнавме дека било ептен село со неасфалтирани улици, сакаме некаде блиску до плажа, па за такви типови на студија ме интересира како се движат цените а воедно и ако некој бил тука: http://ksamilrooms.com/rooms.aspx?lang=en да ми каже мислење. Фала :)
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Ние сме 4ца ама планиравме да се сместиме во две одделни студија, а не во голем апартман сите заедно, и баш заради тоа што слушнавме дека било ептен село со неасфалтирани улици, сакаме некаде блиску до плажа, па за такви типови на студија ме интересира како се движат цените а воедно и ако некој бил тука: http://ksamilrooms.com/rooms.aspx?lang=en да ми каже мислење. Фала :)
Најдобра цена за тоа место дефинитивно, околу 20 евра за соба од вечер не повеќе. Тука каде е ова розевово зградиче во околина ќе најдеш уште неколку фини смештаи.
Јас бев сместен во близина на ова, плажа има во близина пали кола и таму барај смештај.
 
Член од
22 ноември 2008
Мислења
596
Поени од реакции
99
Дај кажете агенција што нуди превоз до Ксамил ама од Скопје?
И има ли каде да се излезе навечер и само една ли плажа има или повеќе? дали еповеќе фамилијарно или идат и млади:
И ако некој бил на двете места да каже дали е подобрто во саранда или ксамил??
 
Член од
20 ноември 2012
Мислења
451
Поени од реакции
125
Дај кажете агенција што нуди превоз до Ксамил ама од Скопје?
И има ли каде да се излезе навечер и само една ли плажа има или повеќе? дали еповеќе фамилијарно или идат и млади:
И ако некој бил на двете места да каже дали е подобрто во саранда или ксамил??
za agencii ne znam, za ksamil kazav, ima plazi kolku sakas i toa prekrasni, za mladi ne e, epten e dosadno, nisto ne se slucuva navecer, saranda e podobra za mladi no nema mnogu dobri plazi, ako baras i dvete, ti preporacuvam dhermi ili jal, ako sakas poveke info za ovie kazi.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Кај Игуменица ако знаете грчки најубаво ќе се снајдете, во спротивно и на англиски вака така некако ќе се разберете, ние ептен на среќа најдовме еден што знае англиски па не упати како што треба
Со напомена идевме со печатени карти од виаМишелин и гугл-мапс :) :) :) , ако имате гпс немате гајле.

Сплавот само така изгледа, ние на враќање го фативме натаму утнавме па отидовме до Саранда па назад Ксамил. Патот за накај Саранда е ужас али се прави, може поголем дел и е направен досега.

П.С. Еве како би идело подобро да се влезе во Игуменица, ние влеговме на првиот влез па затоа малце потешко ни беше да се снајдеме.
Ај пак јас. ГПС вака како што гледам по рутава не исфрла од Јанина нагоре кон Албанија, воопшто не дава рута до Игуменица. Одел некој по тој пат?
И ова гпс е тотална глупост али ај.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Ај пак јас. ГПС вака како што гледам по рутава не исфрла од Јанина нагоре кон Албанија, воопшто не дава рута до Игуменица. Одел некој по тој пат?
И ова гпс е тотална глупост али ај.
Аха, опција ти е да ја додадеш Игуменица како попатна станица или да игнорираш GPS и да си продолжиш по автопат до Игуменица и таму да наместиш GPS-от за Албанија да те води.

П.С. Каснам ептен со одговор ама проблем со сметачов :D
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Дечки местово е 20 год назад од туризам, не сте искрени:) Прво и основно струја немаат, личи на село во Авганистан кој каде стасал таму градел, ова ти е дива лига бе. Полошо место туристичко не сум видела, али ај поопширно кога ќе се вратам. Сега ми е јасно зошто само плажи сликале ( па шо плажи се неам коментар.)
 
Член од
4 март 2007
Мислења
698
Поени од реакции
137
Дечки местово е 20 год назад од туризам, не сте искрени:) Прво и основно струја немаат, личи на село во Авганистан кој каде стасал таму градел, ова ти е дива лига бе. Полошо место туристичко не сум видела, али ај поопширно кога ќе се вратам. Сега ми е јасно зошто само плажи сликале ( па шо плажи се неам коментар.)

Хехехехе, кој ти е крив, што не прашаш:). Шала на страна, добро е, само зависи со кое око гледаш. Има луѓе на кои не им смета што нема струја и забава а има смет неред и комарци. Ама народот е ОК, има и суртуци кои „скубат„ странци, ама за скубење ако e и нашите скубат. (Лежалките на островото ни ги наплатија за една 100ка повеќе одошто на косоварите)

Не заборави да отидеш во Бутринт, обавезно! Ги има сите наши кралеви вражани во блоковите камења. Зимај апарат и една палета прскалку против комарци и цепај према југ.:vozbud:
 
Член од
20 ноември 2012
Мислења
451
Поени од реакции
125
Хехехехе, кој ти е крив, што не прашаш:). Шала на страна, добро е, само зависи со кое око гледаш. Има луѓе на кои не им смета што нема струја и забава а има смет неред и комарци. Ама народот е ОК, има и суртуци кои „скубат„ странци, ама за скубење ако e и нашите скубат. (Лежалките на островото ни ги наплатија за една 100ка повеќе одошто на косоварите)

Не заборави да отидеш во Бутринт, обавезно! Ги има сите наши кралеви вражани во блоковите камења. Зимај апарат и една палета прскалку против комарци и цепај према југ.:vozbud:
vasite kralevi? :facepalm:
 

NelTu

Coffee addict
Член од
1 август 2011
Мислења
2.370
Поени од реакции
7.013
Шо е бе ова, слушам 30 евра од соба во Ксамил??
Ај тие шо сте таму пишете.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom