Kсамил

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Ксамил е место со бели плажи и величенствено море кое на многубројните посетители им пружа вистински одмор. Се наоѓа во Јужна Албанија на само неколку километри јужно од Саранда. Сите плажи во Ксамил наликуваат една на друга, а се разликуваат само по различната боја на чадорите за лежалки.Ксамил е привлечен за туристите заради многубројните мали островчиња и рестораните, кои нудат свежа морска храна, а се наоѓаат токму на тие околни островчиња. Цените за храна во ресторан се пристапни за секого.
Постојат голем број на мали хотели, како и приватни сместувачки капацитети. Дел од нив се отворени преку цела година, а некои функционираат само летен период.
Она со кое не може да се пофали Ксамил е ноќниот живот. Па затоа на оние кои бараат вистински одмор, мир, релаксација покрај тиркизно море и бел песок тоа нема да им претставува никаков проблем.


Вашите впечатоци од Ксамил? Сте биле? Ќе одите?
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
584
Поени од реакции
704
Албанија е земја која тек допрва ќе привлекува туристи се повеќе и повеќе.
Цените до пред 2-3 години за одмор беа повеќе од смешни, и можеш да си дозволиш да имаш добар одмор за малку пари.
Многу убаво место. Вреди да се посети :)
 
Член од
11 јули 2009
Мислења
1.415
Поени од реакции
962
И така луѓето ке сфатат дека наместо да отидат во Охрид на езеро 5 дена, со истите пари ќе отидат во Албанија на море 10 дена. ~
 
Член од
2 октомври 2011
Мислења
194
Поени од реакции
29
Сум бил, 2 години по ред на ова место. Изгледа интересно онака за одмор, од кај морето е се топ, ама населбата е крш малку, пола куќи се разрушени, затоа што биле диви градби, а и нема кај да прошеташ навечер, освен по шеталиштето, што се изодува за 15-20 минути напред назад, ако не и помалку.
 
B

Beck's

Гостин
Сум бил, 2 години по ред на ова место. Изгледа интересно онака за одмор, од кај морето е се топ, ама населбата е крш малку, пола куќи се разрушени, затоа што биле диви градби, а и нема кај да прошеташ навечер, освен по шеталиштето, што се изодува за 15-20 минути напред назад, ако не и помалку.
Иди у Саранда прошетај се, 13 км ти е од Ксамил
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Олимпија
Се спремаш за на одмор па бараш мислење со темиве или? Евентуално ако нешто те интересира за Ксамил пиши лани бев.
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Олимпија
Се спремаш за на одмор па бараш мислење со темиве или? Евентуално ако нешто те интересира за Ксамил пиши лани бев.
Сите се спремаат за одмор, па не би било лошо да се информираме и споделиме искуства околу актуелните понуди за одмор од нашите агенции. Бидејќи веќе си бил Ксамил пиши некое инфо, сигурно твоето мислење ќе им биде од корист на оние кои сакаат летниот одмор да го поминат таму.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Јас бев оломлани во Ксамил. Местото е преубаво, морето и плажите се неверојатни. Е точно, проблем е тоа што нема ноќен живот, ама кој оди во Албанија за ноќен живот жити се? До островчињата во морето се стигнува пливајќи. Цените се колку тука во Тетово на пример. Пиво на плажа е 50 денари, пченката беше дваесетина. Јас се прејадов пченки. Диска и такви ствари нема, значи одење во Ксамил стриктно ако сте дневни птици. За тинејџери не е - или евентуално ако ви се оди до Саранда секој ден.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Ми се оди на местово фамилијарно годинава, оние што биле дали се со сопствен превоз, по кој пат е најдобро да се патува, за мали деца да не има некои опасности кои треба да ги знаеме и слично би била благодарна ако ми кажете.
 
Член од
6 мај 2010
Мислења
226
Поени од реакции
85
Ми се оди на местово фамилијарно годинава, оние што биле дали се со сопствен превоз, по кој пат е најдобро да се патува, за мали деца да не има некои опасности кои треба да ги знаеме и слично би била благодарна ако ми кажете.
преку грција и немаш мака скоро цел пат е автопат само во албанија малку треба да се пази пошто може за џабе да се возите 70 км а има еден сплав и се поминува со кола на него за 1-2 евра и дирекно во ксамил.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
преку грција и немаш мака скоро цел пат е автопат само во албанија малку треба да се пази пошто може за џабе да се возите 70 км а има еден сплав и се поминува со кола на него за 1-2 евра и дирекно во ксамил.
Како мислиш сплав :)
 
Член од
2 октомври 2011
Мислења
194
Поени од реакции
29
Како мислиш сплав :)
Откако ке влезеш во албанија, неколку километри пред Ксамил, има како тврдина една, и езерце, преку кое што нема мост направено. Има сплав кој превезува коли и не е опасна работа, ја врзува колата добро. Малце е old school ама тоа е тоа. Иначе, Beck's , Кога одев во Ксамил, патот од Ксамил до Саранда беше во изработка, и беше со камења цел. Ќе ја искршеше татко ми колата замалку. Зборам за пред 2-3 години. Иначе, има неколку дискотеки на местото, и кафани. Баш бев во дискотеката, што беше нешто како измеѓу дискотека и кафич, и не беше нешто спецјално, ама ок беше средено. А како што приметив, во дискотеката се собирале само на прослави или така нешто, и баш гледав слики, по цели фамилии се собираат, мислам по младите, и играат оро, или така нешто. Јас кога бев, немаше жива душа, освен луѓето што си работеа таму. А иначе, луѓето во местото беа многу гостопримливи и фини.
 
B

Beck's

Гостин
Патот Ксамил-Саранда е целосно асфалтиран. Ја бев сместен у Саранда додека секој ден си идев во Ксамил пошто таму ми беше многу поубаво од Саранда(за плажата зборам и водата). Него помеѓу Ксамил и Саранда има една плажа се вика плажа "Pasqyra", обавезно да го посетите, прекрасна плажа
 
Член од
4 јануари 2013
Мислења
162
Поени од реакции
89
Нивниот менталитет е за нигде, само ме интересира како се забавувата во Албанија? Има некои добри дискотеки или летни кафичи, да не бидат со албанска музика?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom