Jahia Kemal или SABA?

anathestar

...Зима*Снег...
Член од
25 јули 2007
Мислења
269
Поени од реакции
3
jas imam drugarka so se zapisa vo jahja kemal
taa sakase da se zapise, a plus i od doma i vrsea pritisok
koga ke ja prasav majka i so ke se zapisuva kerka i, taa vikase jahja kemal.
jas ke i kazev dzabe frleni pari,taa vikase nema sansi da ja pratela vo drugo uciliste, posebno ne vo niko nestor vo struga kaj nas(ni vikase huligani).sea devojceto e za treta god tamu i vika sto pati se pokajav so se zapisav tamu.sea neam zivot jas nadvor od ucilisteto,samo za raspusti, i toa so koj, so nekoi so ne znaat ni so e priroda ni sport samo pari gi interesira.na kraj kraista ke si dobies dobro obrazovanie,ama zatoa ke si gi upropastis najubavite godini vo zivotot,spored mene.sega od kaj da znam,moze i ti si takva, ne te vlece mnogu nadvor,tuku poceke sakas da si so knigata v raka.ne vikam deka e loso,ama, toj drugiot zivot mislam deka e poubav
Sekoj ima raazlicno mislenje... neznam so da recam. OD edna strana ucenici tamu mi vikaat deka e ubavo e deka ako imam pari obavezno da se zapisam, a od dr strana ucenici vo Jahja Kemal mi vikaat deka e katastrofa, deka ne vredi za parite i deka samo ke se upropastam. Ne sum od onie sto preferiraat poveke kniga v race ama milsam deka obrazovanieto e mn vazno. Neznam sto da milsam... ke mi bide zal ako ne probam da pojdam, ke mi bide zal ako se izglupiram i im poveruvam na onie sto velat deka e preubavo...
 

Bada Bing!

шшшшшш
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.671
Поени од реакции
114
Пф, турците се ноторни по своите затвори и средни школи. Таква можност не се пропушта анатхестар. :)
 

СпаЈдеР

DissentiveMoron202
Член од
1 март 2006
Мислења
3.201
Поени од реакции
52
Без разлика дали е Нова,Јахја или Саба..Ако сакаш да учиш и да станеш нешто,ако си ја поставиш таа цел пред себе,ќе ја достигнеш..
Океј е да сакаш да бидеш малку повеќе контролиран,без компјутер и Тв,ама размисли:ако стварно сакаш да учиш,ќе успееш да се совладаш себеси,ќе си го организираш времето и ќе стигнеш и да научиш и да гледаш Тв,и да седиш пред компјутер..Се` зависи од тебе!
Исто така доста важно е какви ќе ти се погодат професорите,ако тие не знаат да ја предадат лекцијата,или материјата ви е премногу лесна за годините,тоа веќе не е ваша вина.Ако е како што ми кажа-околу 5-6 предмети во прва година (физичко,музичко,англиски,математика и не ти знам што :tapp: ), мислам дека е чиста глупост,трошење време,и губење на доста потенцијални деца кои како што кажавте,отишле таму за да постигнат нешто,а не да си ја купат дипломата од средно.
Јас стварно сакам да учам,иу ќе го совладам тоа и без и со контрола,само тоа што ќе бидам контролиран ќе ми олесни.
Прва година(т.е. прво полугодие поточно) имаме само 6 предмети со забрзано учење англиски за од второ полугодие(со сите предмети,не знам колку се) да можеме да ја пратиме наставата без работите што ни ги даваат да ги учиме да не ги сваќаме.

Абе дете...најубавите денови од животот да си ги поминеш затворени у интернат не е у ред.
А тој турскиот колеџ е башка работа, зашто да се придржуваш на нивните принципи дека момче и девојче не смеат очи да си видат, или пак да гледаш, а уште полошо да учествуваш во македонско-турски тепачки?
Ете, викаш не ти треба интернет, телевизија, сакаш да учиш и не ги даваш парите само за да завршиш школо. Епа ако се осврнеш малце наоколу, и го отврлиш тој анти-сноб принцип на кој цврсто се придржуваш, ќе видиш дека во НОВА има многу деца кои учат, и успеваат во животот, се запишуваат во странство, и без разлика на тоа што им е загарантирана дипломата од средно, мислат за себе и за својата иднина.
А како би било до крајот на животот да ме издржува татко ми бидејќи не можам да си најдам работа?.... Можеби ете,и со обична гимназија и факултет се наоѓа работа,ама ова е Македонија,а ако сакаш да одиш подалеку морам да се запишам у некое од приватните(иако ете,интернатот не е задолжен,можам у станот да живеам,а да учам у јахја,ама сепак...кој ќе ме пази таму што правам?Не дека јас ко од инат шо ме оставил татко ми у стан ќе правам глупости,ама сепак...)
Инаку реков јас некаде нешто лошо за децата од Нова?....Кај ја мешаш Нова кога никој не ја спомнал?..... И за крај дали ти сакаш да кажеш индиректно дека у Јахја нема многу(или ич) деца кои учат па затоа да идам у Нова? :tapp:

jas imam drugarka so se zapisa vo jahja kemal
taa sakase da se zapise, a plus i od doma i vrsea pritisok
koga ke ja prasav majka i so ke se zapisuva kerka i, taa vikase jahja kemal.
jas ke i kazev dzabe frleni pari,taa vikase nema sansi da ja pratela vo drugo uciliste, posebno ne vo niko nestor vo struga kaj nas(ni vikase huligani).sea devojceto e za treta god tamu i vika sto pati se pokajav so se zapisav tamu.sea neam zivot jas nadvor od ucilisteto,samo za raspusti, i toa so koj, so nekoi so ne znaat ni so e priroda ni sport samo pari gi interesira.na kraj kraista ke si dobies dobro obrazovanie,ama zatoa ke si gi upropastis najubavite godini vo zivotot,spored mene.sega od kaj da znam,moze i ti si takva, ne te vlece mnogu nadvor,tuku poceke sakas da si so knigata v raka.ne vikam deka e loso,ama, toj drugiot zivot mislam deka e poubav
Тешко дека сакам повеќе книга од живот со другар(к)и,дружење и шетање у природа. Ама у секој случај,можеби некои од вас кажуваат лоши работи за училиштето,ама сепак многу други луѓе кои сеуште идат(или завршиле у јахја) воопшто не се жалат од она што им го донесло школото. Така да верувам дека ете и Јахја да е многу лошо школо,јас би рекол дека секое средно има и добри и лоши особини,како и тоа дека секое дете има различно искуство со школото. Знам дека у тоа школо за жал нема да најдам многу добри другари кога кај повеќето од нив зборот пари е најкористен у нивниот мизерен речник....ете и во гевгелија има пример на типична ученичка која е типично разгалено девојче кое излегува со дупло повозрасни од него и чии другарки дури го нервираат. Ама сигурен сум дека меѓу сите овие снобови ќе се најдат и по некој "ко мене" со кој ќе можам да се дружам. На крај и краишта не можете сите ученици од цело училиште да ги ставате во исти ќош бидејќи има некој и кои не се ни блиску. :smir:
 
Член од
24 август 2006
Мислења
41
Поени од реакции
1
Што се однесува за приватниве средни школи јас можам да зборувам само за НОВА и Јахја оти се знам само со деца од таму и само со нивната програма се разбирам. Што се однесува до САБА првпат слушам од овој пост. Во секој случај, ако ти се свиѓа програмата во Јахја, слободни иди. Лично мене ми е премногу експериментална, а и сум имал малце непријатни случки на натпревари со ученици и професори од таму кои знаеле да бидат малце креативни во однос на што се би направиле да победат, така да баш и не сум импресиониран и од нивната чесност. :)

Е сега веќе ако не ги сакаш средниве оти сакаш да си поминеш со помалку учење или ептен многу ти се свиѓа програмта, туку единствено бараш средно со призната диплома тогаш мој совет е да ги избегнуваш овие средни училишта. Јахја и НОВА си се акредитирани, но тоа не е никаква гаранција (без разлика како тоа си се рекламираат :nenene:) дека дипломата од таму странскиот факултет ќе ја гледа како нешто повисокo од диплома од обична македонска гимназија. Може дури и да ја гледаат и како понесериозна и да ти направи уште повеќе проблеми. Мој совет е да си се запишеш првите 2 години во било која гимназија, а 3та и 4та да отидеш во Јосип Броз - Тито на Меѓународна матура. Меѓународна матура (International Baccalaureate - IB) е двогодишна програма чија цел е токму тоа да овозможи движење на студенти помеѓу држави. Меѓународно не само што е признаена туку и се смета за ригорозна програма од универзитети како Harvard, Yale и Oxbridge. Ем ќе заштедиш пари (прогамата е 1000 евра годишно, на 2 рати), ем ќе добиеш солидно образование а и ќе добиеш диплома која гарантирано е призната од факултети, во Македонија, а и во цел свет.
 

noodle ®

Teetleh
Член од
3 декември 2005
Мислења
1.527
Поени од реакции
257
А како би било до крајот на животот да ме издржува татко ми бидејќи не можам да си најдам работа?.... Можеби ете,и со обична гимназија и факултет се наоѓа работа,ама ова е Македонија,а ако сакаш да одиш подалеку морам да се запишам у некое од приватните(иако ете,интернатот не е задолжен,можам у станот да живеам,а да учам у јахја,ама сепак...кој ќе ме пази таму што правам?Не дека јас ко од инат шо ме оставил татко ми у стан ќе правам глупости,ама сепак...)
Инаку реков јас некаде нешто лошо за децата од Нова?....Кај ја мешаш Нова кога никој не ја спомнал?..... И за крај дали ти сакаш да кажеш индиректно дека у Јахја нема многу(или ич) деца кои учат па затоа да идам у Нова? :tapp:

Туго мене од вакви размислувања. Прашај го чичко ти преЦедател дали учел у Јахја.:tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::uvo::uvo::uvo::uvo::toe::toe::toe::toe:
 

СпаЈдеР

DissentiveMoron202
Член од
1 март 2006
Мислења
3.201
Поени од реакции
52
А како би било до крајот на животот да ме издржува татко ми бидејќи не можам да си најдам работа?.... Можеби ете,и со обична гимназија и факултет се наоѓа работа,ама ова е Македонија,а ако сакаш да одиш подалеку морам да се запишам у некое од приватните(иако ете,интернатот не е задолжен,можам у станот да живеам,а да учам у јахја,ама сепак...кој ќе ме пази таму што правам?Не дека јас ко од инат шо ме оставил татко ми у стан ќе правам глупости,ама сепак...)
Инаку реков јас некаде нешто лошо за децата од Нова?....Кај ја мешаш Нова кога никој не ја спомнал?..... И за крај дали ти сакаш да кажеш индиректно дека у Јахја нема многу(или ич) деца кои учат па затоа да идам у Нова? :tapp:

Туго мене од вакви размислувања. Прашај го чичко ти преЦедател дали учел у Јахја.:tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::uvo::uvo::uvo::uvo::toe::toe::toe::toe:
.....Не знам дали ме свати ама ете сум помешал една буква,сакав да кажам: Ако сакам да идам подалеку морам да се запишам у приватно... Ама и да ме свати и да не ме свати,гледам дека и онака не реплицираше ништо освен со еден куп натрупани емот-икони кои ама баш ништо не ми значат :smir:
 

noodle ®

Teetleh
Член од
3 декември 2005
Мислења
1.527
Поени од реакции
257
.....Не знам дали ме свати ама ете сум помешал една буква,сакав да кажам: Ако сакам да идам подалеку морам да се запишам у приватно... Ама и да ме свати и да не ме свати,гледам дека и онака не реплицираше ништо освен со еден куп натрупани емот-икони кои ама баш ништо не ми значат :smir:

Боље да не си ја згрешел буквата...вака размислувањето ти е бетер!
 

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
52
Од каде тоа дека приватно училиште ке ти обезбеди посветла иднина?
 

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
52
И ти веруваш во се што ке видиш на ТВ? :pos:
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
Јас не ама ете се покажа дека многу луѓе веруваат во таа работа, што значи браво за адвертајзинг службата на саба и на јахја кемал:)ги бива. Оф топик: Ако верував во телевизијата ќе мислев дека дедо мраз постои:pos:НАЛИ
 

СпаЈдеР

DissentiveMoron202
Член од
1 март 2006
Мислења
3.201
Поени од реакции
52
Од каде тоа дека приватно училиште ке ти обезбеди посветла иднина?
Од рекламите:)
И ти веруваш во се што ке видиш на ТВ? :pos:
Јас не ама ете се покажа дека многу луѓе веруваат во таа работа, што значи браво за адвертајзинг службата на саба и на јахја кемал:)ги бива. Оф топик: Ако верував во телевизијата ќе мислев дека дедо мраз постои:pos:НАЛИ
Ко прво да кажам,приватното училиште ГО ОДБРАВ не од рекламите,туку поради искуствата во училиштето на многумина што бев ги распрашал,а втора причина беа трите точки кои бев ги кажал на почетокот на темата:строгост,англиски јазик,интернат.
Второ "Ако сакам да идам подалеку,морам да се запишам у приватно" не го мешајте со "Ќе имам посветла иднина" бидејќи јас буквално мислев подалеку,т.е. во странство(повеќето средни школи во македонија не се акредитирани у странство)! И трето точкест друг пат не реплицирај у нечие име бидејќи не знаеш за никој од нас како сме дошле до одлуката да идеме у Јахја:smir:
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Сето тоа ми личи на некаков елитизам...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom