House of the Dragon

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.227
Поени од реакции
78.810
Блиску се Dragonsotne и Kingslanding.
Пишував за таа раздалечина во темата за GoT, кога Гендри без до тогаш влезено у море, зема сам да весла од едното место до другото. Сам у чамец.
Инаку колку што памтам 900 km е раздалечината.
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.625
Поени од реакции
7.199
Пишував за таа раздалечина во темата за GoT, кога Гендри без до тогаш влезено у море, зема сам да весла од едното место до другото. Сам у чамец.
Инаку колку што памтам 900 km е раздалечината.
According to a map of Westeros and assuming that it is to scale, someone worked out the distance as 420 miles/675km by sea; it is 100 miles/160km from Dragonstone to Sharp Point on the mainland, and then 320 miles/515km of traveling west along the coast to King’s Landing.

Со змајче и поблиску ќе да е. :D
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.053
Поени од реакции
17.739
Куциот е Литлфингер во обид, само без класа.
Литлфингер во последната сцена кога беше веќе очаен (како лик особено) и кога му го пресекоа гркланот имаше 100 пати повеќе класа од овој покондурен сељак.

Јас серијава ја гледам едино од интерес за начинот на движење на династијата и како ќе стигне до Лудиот Крал. Генерално, приказната на првата сезона не е интересна, глумците ми се сосема просечни, нема некој да дели во квалитет (како што во ГоТ во првите три сезони имаше секако повеќе од 5 такви ликови, а ако бидам нескромен и многу повеќе).

Интересен момент ми е начинот на кој овој дел од историјата се третира во ГоТ, има една сцена каде што Тајвин ги потценува Змејовите и вели дека не се никаква опасност (кога на самиот трон го советува Џофри), поради тоа што се мали и најголемиот змеј бил мртов веќе 300 години, а еве да кажеме само 150 години претходно имало големи змејови, за кои верувам имало и пишани докази дека постоеле.
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.625
Поени од реакции
7.199
Литлфингер во последната сцена кога беше веќе очаен (како лик особено) и кога му го пресекоа гркланот имаше 100 пати повеќе класа од овој покондурен сељак.

Јас серијава ја гледам едино од интерес за начинот на движење на династијата и како ќе стигне до Лудиот Крал. Генерално, приказната на првата сезона не е интересна, глумците ми се сосема просечни, нема некој да дели во квалитет (како што во ГоТ во првите три сезони имаше секако повеќе од 5 такви ликови, а ако бидам нескромен и многу повеќе).
Питер Бејлиш е сељак балван и примитивец у последните сезони затоа што беше оставена тремки да ја пишуваат приказната.
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.053
Поени од реакции
17.739
Питер Бејлиш е сељак балван и примитивец у последните сезони затоа што беше оставена тремки да ја пишуваат приказната.
Да не спамаме овде, ама до ден денес знам да си пуштам рандом епизоди од ГоТ од сезона 1 до сезона 3. Ретко тука-таму од некоја сезона покасно.

Никогаш нема да ми здосади, за разлика од оваа која што веројатно ќе ја заборавам откако ќе заврши и последната епизода :icon_mrgr:
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
3.470
Поени од реакции
4.623
Литлфингер во последната сцена кога беше веќе очаен (како лик особено) и кога му го пресекоа гркланот имаше 100 пати повеќе класа од овој покондурен сељак.

Јас серијава ја гледам едино од интерес за начинот на движење на династијата и како ќе стигне до Лудиот Крал. Генерално, приказната на првата сезона не е интересна, глумците ми се сосема просечни, нема некој да дели во квалитет (како што во ГоТ во првите три сезони имаше секако повеќе од 5 такви ликови, а ако бидам нескромен и многу повеќе).

Интересен момент ми е начинот на кој овој дел од историјата се третира во ГоТ, има една сцена каде што Тајвин ги потценува Змејовите и вели дека не се никаква опасност (кога на самиот трон го советува Џофри), поради тоа што се мали и најголемиот змеј бил мртов веќе 300 години, а еве да кажеме само 150 години претходно имало големи змејови, за кои верувам имало и пишани докази дека постоеле.
1666280872110.png
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.066
Поени од реакции
3.212
Да бе одма ја ставиле, вие што плаќате чекајте да ви ја пуштат ние ќе си ја гледаме пред време и што е најважно безплатно.

 

Kajgana Shop

На врв Bottom