House of the Dragon

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.321
Поени од реакции
57.792
не дознавме ни како станал љубовник а камоли татко
Прилично едноставен е процесот за станување татко, имаш сликовници...
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.093
Поени од реакции
5.738
Уффф серијава... Ако после 5та епизода бев прилично разочаран, после 6тава сериозно размислувам да ја баталам.

Дефинитивно најголем проблем и' е што толку брзо шифтаат времињата и не ни остава простор да се поврземе со ликовите. Таман се привикнав на Ренира - бам во 6та епизода нова актерка. Маж и' во 6 епизоди 2 пати го сменија :facepalm:
Друг голем проблем е што нема никаква опасност, загриженост за ликовите, ниту некој потенцијален заплет... Нема јасно изразени протагонисти и антагонисти, нема ништо натприродно што може да поремети сè... Сè е измешано во едно големо НИШТО. Bland, empty... За никој од ликовите не ме боли кур. Кога на сето ова ќе се додаде дијалог на ниво на 8ма сезона GoT - совршен рецепт за катастрофа.

Од друга страна нешто што серијава има во изобилие е патетика, my lord, my lady, your grace, и deus ex machina моменти. Всушност, серијава е многу повеќе Downtown Abbey во светот на Game of Thrones отколку prequel на Game of Thrones. Премногу е фокусирано на микро ниво, а немаат ни приближно доволно интересна приказна за вака да ја тераат серијава. Немаше ни еден момент што ме заинтересира, а не па да ме наежи. Пола дијалог е за мажење, раѓање деца, кој ќе биде наследник итн... Џабе нафрлаат разни фамилии, замоци и места кога дури ни за луѓе што ја изгледале GoT немаат никакво значење и само повеќе нè збунуваат, а не па за другите луѓе. Се кладам дека да не постоеше GoT никој немаше ни 3 епизоди да издржи од серијава.

Од техничка страна - сценографија, костимографија и музика се на високо ниво, но глумата е на очајно ниво и многу пречи. Освен Ото, Дејмон, па и Корлис (а мене лично ми се допаѓаше и млада Ренира) - сè останато е боранија.

Ептен е очигледно дека HBO сака да го молзи GoT светот, но наместо да ги исправат грешките од последните 2 сезони на GoT - они не само што ги повторуваат туку прават и нови.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.247
Поени од реакции
27.611
лол, за Ји Ти ќе прават серија.
:lolzz:

За Ји Ти има три реченици вкупно у сите книги.


Колку од филмовите и сериите за кои се пишува тука на овој подфорум, се купени?
Airlija se nadevam i serijalot za Yi Ti ke ima crni samurai princovi so sukanici i pletenki.
 
Член од
28 јуни 2018
Мислења
745
Поени од реакции
922
steta toa deteto sto e od kaj Alycent stranata, bash e faca...trebase togash prase koga mu dadoa da smeni strana i sea da im pokaze koj e koj...

inace da bese ova GoT za vakvo ponasanje kralicata i naredbi davanje pred site, ke bese on a pike...

nekako serijava e nesporedlivo poslaba od GoT...
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.111
Поени од реакции
8.899
se konsolidiraa, si pridojdija.
uste nogu treba, ama ima lezet za gledanje.
posle prvata, konecno dobra epizoda.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.717
Поени од реакции
33.369
Ги забележа ли некој пророштвата на таа мрднатата малата ќерка на Алисент и Висерис - Хелена Таргарјен? Минатата епизода немав поим што збори, мислев дека само глупости се и си збори со инсектите и дека е мрдната ко што мисли брат и, а таа цело време прорекува. Нели во шеста епизода кога Емонд се жалеше на мајка му дека брат му го заебавал со свињата промрмла: „He will have to close an eye“. Сега се оствари пророштвото дека брат и ќе изгуби око, а и ова веќе некако има смисла: „The last ring has no legs at all“

 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.938
Поени од реакции
35.345
Браво, прејака епизода. Штета шо педерот Џофри ни како како ќе заврши Ренира.

Ќе ја апе змејo_O
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.627
Поени од реакции
7.201

Kajgana Shop

На врв Bottom