GOD'S CROOKED LINES (2022) - Тема за тие што гo гледале филмот! (SPOILERS!)

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
42.818
Поени од реакции
77.237
Пали Нетфликс после работа и седнувај му. 2 и пол саати е. :D
иако реков дека више не им давам пари на Нетфликс, се мислам да се укључам на месец дена само ради документарецон на Грејем Хенкок
(иако сум 100% сигурен дека нема да има таму нешто што веќе не го знам)
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.402
Поени од реакции
5.030
God's Crooked Lines
Го изгледав. А да го префрлиме муабетот на друго место за да не ставаме спојлер цело време? :)
Мене ме потсети филмот на оној Setsuko што го спомнува, кога докторите се затворени, а лудаците изигруваат доктори (мислам дека и таму имаше сцена со пожар), ама уште повеќе на Shutter Island каде Леонардо ди Каприо е детектив кој заминува на лудиот остров да истражува (а всушност само така можеле да го натераат своеволно да влезе таму).

Ај сега со спојлерот, дека некои детали мене што ми оставија впечаток да ги искоментирам:
Она со нејзиното скршено огледалце од шминките, јас го сфатив како симбол дека нејзиниот свет беше скршен, всушност.
Парите уплатени во болницата ништо не докажуваат, вообичаена пракса на богаташите.
Тоа што рече: „Нема да најдете тело во мојата куќа“ - се ослободила од телото претходно?
Јас ѝ верував дека навистина влегла како детектив што истражува смрт на пациент, сè додека се појави вистинскиот доктор Олмо, кој ниту го познаваше таа, ниту тој неа. Па си реков, ОК, ја наместил мажот ѝ со некој глумец кој се претставил дека ја ангажира.
Многу наивно е да веруваш дека откако ќе влезеш во лудница, можеш да си отшеташ од таму кога ќе ти текне. Таа како детектив тоа би требало да го знаела претходно. Плус, мажот ѝ не знаел што потпишува кога ѝ потпиша дека се согласува да ја испрати во лудницата?
Престанав да ѝ верувам дури на крајот откако се појави Донадио кого го позна и таа, и кој всушност ја донесе таму. Нејзе не ѝ беше пријатна средбата, на лице ѝ се прочита.
Мој заклучок: Донадио ја однесе во лудницата (како во Шатер Ајланд), со лажната приказна, ама не дека таа беше здрава, туку затоа што беше болна, а никој болен не го признава тоа. А ние како гледачи тоа го увидуваме дури на последната сцена.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.449
Поени од реакции
33.496
God's Crooked Lines
Го изгледав. А да го префрлиме муабетот на друго место за да не ставаме спојлер цело време? :)
@Zlatikevichius koga ke mozes tuka moze da ja prefrlis diskusijata i izbrises spojlerite.


Go gledav i jas snosti, ke pisam.
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.345
Абеее...да гледам филм повеќе од два саати и на крај пак да се прашам себе си што сеа...јас да мислам како сакам дали е луда или не. Заврши ги филмот. Ај сеа втор дел ако не да чекаме пак да погодуваме.
Гледам некој го споредувал филмов јас не можам да го споредам воошто со The Body и Invisible Guest многу ми се подобри.
Океј е филмов ама со такво интригирачки почеток очекував повеќе. Доста мистериозно, напнато, ми се свиѓаше локацијата, добра режија и глума. Барбара Лени фасцинантна.
Има сцени што ме извадија од такт ќе влезев во екранов ама ај да не влегувам со спојлери.
Кој сака да си го активира мозокот нека го гледа филмов илјада прашања во минута ќе имате од средина па до крај на филмот.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.101
Поени од реакции
9.905
Абеее...да гледам филм повеќе од два саати и на крај пак да се прашам себе си што сеа...јас да мислам како сакам дали е луда или не. Заврши ги филмот. Ај сеа втор дел ако не да чекаме пак да погодуваме.
Гледам некој го споредувал филмов јас не можам да го споредам воошто со The Body и Invisible Guest многу ми се подобри.
Океј е филмов ама со такво интригирачки почеток очекував повеќе. Доста мистериозно, напнато, ми се свиѓаше локацијата, добра режија и глума. Барбара Лени фасцинантна.
Има сцени што ме извадија од такт ќе влезев во екранов ама ај да не влегувам со спојлери.
Кој сака да си го активира мозокот нека го гледа филмов илјада прашања во минута ќе имате од средина па до крај на филмот.
Пуцај, не го жали. Темава е за без спојлери.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.449
Поени од реакции
33.496
Jas i veruvam.

Mislam deka hintot bese toa, koga po vtor pat pred da izdvoi pobeda so istot lik ja sjebuvaat i ovaa se blokira u faca. Ako go gledam taka, mozebi najdobriot revenge film. Mazot kvalitetno i se odmazdi.

No sekako ima dovolno argumenti i toa deka e psiho slucaj i nejzinite manipulacii ja pokosija ovaa mala izolirana bolnica. Imase mnogu (namerni) sinister vibes za da ne navlecat.

Odamna ne bev gledal triler, imase cringe momenti no eve posle nekolku denovi moze da kazam deka e dobar.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
37.908
Поени од реакции
105.969
Цело време убеден бев дека на крајот ќе се деси нешто неочекувано и скроз различно од тоа што мисли гледачот, едноставно шпанските трилери се такви. Што вика Џонтра, мислам дека намерно оставаат некои работи да се чудни, нелогични и необјасниви за да испадне уште повеќе сјеб за гледачот и да има недоумици додека гледа.

И мене ми е збунка сцената со огледалцето, мислам факт е дека не е убиен близнакот со тоа стакло пошо нејзиното огледалце е мало, а убиството беше со големо парче стакло, али дали сакаше авторот да каже со таа сцена дека уствари она го убила, односно да даде hint на еден начин, или нешто друго стварно не знам.

Како што реков погоре, има доста недообјаснети работи така да не може ниедна теорија да се земе ко скроз точна и буквално е оставено гледачот да си толкува како што сака. На крај директорот на болницата кога беше уствари "судењето" беше премногу лабав за човек што нели евентуално направил тешки прекршоци и што би требало да оди во затвор, ваљда ради тоа што беше убеден дека оваа е лудачата и дека има смислено скоро све до перфекција. Од друга страна и самиот филм почнува со цитати од докторот дека се работи за исклучително интелигентна особа, способност да те наведе да веруваш во нешто што не е вистина итн итн, така да мислам дека она е лудата у случајов, али не можам да кажам дека сум скроз сигурен ради некои недокажани работи како со сопругот на пример, со докторот што евентуално ја најмил итн.
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.345
Некој убаво имаше пишано погоре чим навлегуваме со ситници добар е филмот. Јас уште се мислам дали како добар професионален детектив пуштајќи се во вакво истражување не би споделил со некој близок без разлика дали би бил сопруг, соработник, пријател, адвокат бидејќи како детектив однапред имаш чекори планирани што ако се сменат околностите што ако ме откријат, што ако... Не ми е логично да нема никој кој е информиран што може во било која ситуација да влезе и да ја извади ако е навистина детектив и е еве да речеме е на некоја мисија па макар и приватен детектив да е. Дури и да не е детектив од друга страна викам и да е луда пак има некоја добра позадина дека е нешто и некој надвор од психијатрискава болница според тоа колку е остроумна, елоквентна, начитана... Особиниве што ги прикажува стварно ја отсликуваат нејзината психопатијата преку површен шарм, висока интелигенција, егоцентричност, недостаток на каење, грандиозно чувство за себе, патолошки лажење, манипулативно однесување...
Ако нема филмов продолжување ваљда нема и да дознаеме едноставно секој има простор да си мисли што сака.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.402
Поени од реакции
5.030
Не ми е логично да нема никој кој е информиран што може во било која ситуација да влезе и да ја извади ако е навистина детектив
Нели таа сметаше дека директорот на институцијата е запознат, кога се сретнаа и му викаше што се правиш дека не знаеш, разменивме неколку писма. Мое мислење ако воопшто добила писма од директорот, не ги напишал тој.

А за сопругот, да, нема потреба да го лаже, и тој да не знае што поптишал.
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.345
Нели таа сметаше дека директорот на институцијата е запознат, кога се сретнаа и му викаше што се правиш дека не знаеш, разменивме неколку писма. Мое мислење ако воопшто добила писма од директорот, не ги напишал тој.

А за сопругот, да, нема потреба да го лаже, и тој да не знае што поптишал.
да ама директорот на инстуцијата не доаѓа од редот на блиски луѓе кои таа претходно да речеме ги знаела пред да ја прифати задачава за истражување...инаку за другото го делам со тебе мислењето.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.458
Поени од реакции
20.954
God's Crooked Lines

Филмов е единствениот што го имам гледано два пати по ред. Единствен филм кој после завршувањето сум го пуштил пак од почеток да го гледам и сум го изгледал до крај. Пет саати ги убив. Алал нека им е.
Сепак, на крајот одлучувам дека Алисија е онаму каде припаѓа, односно во психијатриска болница.
Писмото на почетокот (знам, ќе кажете може она го пишала за да го истражува наводното убиство) е добар вовед за цел филм.
Во писмото е напишан нејзиниот карактер: "Супер интелигентна личност која ќе ве измами со своите лаги. Нормално за неа е да има оправдание за секоја постапка, дури и да е лага за која е многу вешта. Па дури и ако се спротиставува на се што кажала претходно, (или како и да беше формулирана таа реченица) Има оправдување за се, зашто лажела претходно и дека сега ја кажува вистината.
НЕ ЈА ПОТЦЕНУВАЈТЕ. Нејзината интелигенција е таква што наивните луѓе се лесно измамени дури и неискусните психијатри."

И во филмот гледаме дека помалку искусните психијатри се на нејзина страна а оној најискусниот е единствен кој не и верува.
До душа во еден дел од филмот и оној со бркчињата не и веруваше ама на крај застана на нејзина страна.
На почетокот он го чита тоа писмо во која се опишува нејзиниот карактер и баш тој другиот болничар му вика "Ех, неискусни психајтри, среќа не си ти тоа!" :)

Имам уште многу да кажам ама ова е филм кој треба да се разбистри уз муабет лице в лице. Овде да земам да пишувам нема да се разбереме на ист начин. Ништо, ќе ја терам жена ми да го гледа па со неа ќе си го дискутирам. Сигурен сум она ќе и верува на Алисија. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom