Game of Thrones

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
3.429
Поени од реакции
2.821
Да. Тоа барем им е според канонот - нема бели средовечни Валиријанци. Или се црнци, или се жени.
Одлична серија ќе биде.

Ќе почнам да ја серам и хејтам уште пред време. Онака, токсично, за да можат да викаат после - серијата не успеа заради токсичните фанови.

Така да, ич не ме боли кур дали ви се свиѓа или не. Ја сум тука да го хејтам ова мутантско гомно.

ОК?
Мноку ми е чудна мадината секоја критика ја протолкуваат како хејт. :toe:
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
36.715
Поени од реакции
58.246
Мноку ми е чудна мадината секоја критика ја протолкуваат како хејт. :toe:
Не знам ја тоа за критики-митики.
Моево не е никаква критика, туку баш хејт.

Треба уметничкото дело да исполнува некои услови, за да биде подложно на критика, па после нека видат они како ќе ја сфатат таа критика. На крају крајева, не сум ја гледал серијава и не ни можам да ја критикувам.
 

Nik20

Неверифуван член од немаштија
Член од
13 јули 2009
Мислења
4.501
Поени од реакции
3.604
Серија кај што глумците мора да бидат црнци само заради Diversity не може да биде добра серија.

Немам намера да ја гледам, кога ќе сфатат црнците дека зорле убавина не бива, може и ќе се врати холивуд на добри патеки. Тоа најверојатно ќе биде кога белец ќе го глуми доктор Кинг.
По можност DJ Qualls.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
36.715
Поени од реакции
58.246
Серија кај што глумците мора да бидат црнци само заради Diversity не може да биде добра серија.
Било кое уметничко дело кај кое флагрантно се нарушени слободата на изразување на уметникот, а со тоа и неговиот интегритет, не е уметничко дело.
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.249
Поени од реакции
41.053
Откако ќе ги прочиташ книгите сфаќаш дека серијата генерално и тапа ги адаптирала и додека сме гледале.

Добра е само првата сезона уствари пошто е речиси word by word со книгите направена, и коа ја читаш првата книга е ко да читаш мање више скрипта за првата сезона. Бонус што има некои сцени кои не се во книгите а ја збогатуваат драмата само.

Ќе биде добро за 20тина години коа ќе се адаптира од ново се надевам, као што треба. Дури и интересно би ми било да видам каква визија други режисери ќе имаат за најдобрите моменти кои више тука ги гледавме као red wedding, the mountain vs the viper, судбината на Нед и слично.

Ќе почнам да ја гледам новава вака, али ако од првата епизода или две видам дека има некој евтин обид да ми шитнат некој безвезе шок ефект, маркетиншко срање или идеологија, одма гасам. Верувам дека сличен пристап ќе имаат мнозината од гледачите. А мислам и дека продуцентиве знаат дека идат на можеби најтенкиот конец у историјата на филмографијата.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.665
Поени од реакции
1.602
Серија кај што глумците мора да бидат црнци само заради Diversity не може да биде добра серија.

Немам намера да ја гледам, кога ќе сфатат црнците дека зорле убавина не бива, може и ќе се врати холивуд на добри патеки. Тоа најверојатно ќе биде кога белец ќе го глуми доктор Кинг.
А мислам и дека продуцентиве знаат дека идат на можеби најтенкиот конец у историјата на филмографијата.

Нема скоро Холивуд да се врати на добри патеки.

Прво затоа што Холивуд и генерално разбудената левица која доминира со уметноста и забавата моментално не го разбира сопствениот расизам. Едноставно не веруваат дека на пример серија или филм базиран на Афричките легенди и митологија би се продавала и затоа ги убацуваат пипл оф колор на секаде. Понекогаш успешно како во филмот Тор кога Хеимдал (во легендите најбледиот од боговите) го глуми црнец, но почесто неуспешно како црниот елф во Вичер.

Второ затоа што без разлика на тоа колку пари ќе се изгубат секогаш ќе има повеќе за вакви глупости бидејќи тоа е дел од пропаганда и деморализација на белите христијански општества и перење мозок на нивните млади генерации дека ете од секогаш и секаде (па и во фантазијата) има дајверсити и пипл оф колор.

Веќе го поставував ова:
1634029588748.png
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
2.718
Поени од реакции
6.022
Нема скоро Холивуд да се врати на добри патеки.

Прво затоа што Холивуд и генерално разбудената левица која доминира со уметноста и забавата моментално не го разбира сопствениот расизам. Едноставно не веруваат дека на пример серија или филм базиран на Афричките легенди и митологија би се продавала и затоа ги убацуваат пипл оф колор на секаде. Понекогаш успешно како во филмот Тор кога Хеимдал (во легендите најбледиот од боговите) го глуми црнец, но почесто неуспешно како црниот елф во Вичер.

Второ затоа што без разлика на тоа колку пари ќе се изгубат секогаш ќе има повеќе за вакви глупости бидејќи тоа е дел од пропаганда и деморализација на белите христијански општества и перење мозок на нивните млади генерации дека ете од секогаш и секаде (па и во фантазијата) има дајверсити и пипл оф колор.

Веќе го поставував ова:
Прегледај го приврзокот 309701
А што па кур тебе те боли за бојата на кожата? Толку ли те тригернува ако црнец јава змеј во замислен свет или ако црнец е претставен како викторијански војник...

Све Карени у пм...
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
3.429
Поени од реакции
2.821
А што па кур тебе те боли за бојата на кожата? Толку ли те тригернува ако црнец јава змеј во замислен свет или ако црнец е претставен како викторијански војник...

Све Карени у пм...
Не е работата каква му е бојата на кожата туку колку ќе е автентичен тој лик во одност на приказната во книгите сепак е адаптација на книга не е некоја измислена приказна на ХБО.
Сакаат пренесат политичка порака затоа пропаѓаат филмовите и сериите .
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.467
Поени од реакции
13.555
А што па кур тебе те боли за бојата на кожата? Толку ли те тригернува ако црнец јава змеј во замислен свет или ако црнец е претставен како викторијански војник...

Све Карени у пм...
А, дали црнците ќе беа тригернати ако имаше неколку белци, домородни жители на Ваканда? :rolleyes:
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
2.718
Поени од реакции
6.022
А, дали црнците ќе беа тригернати ако имаше неколку белци, домородни жители на Ваканда? :rolleyes:
Па веројатно ако некоја држава од Африка како Уганда или Конго зимале белци за робови, веројатно не би биле...
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.665
Поени од реакции
1.602
А што па кур тебе те боли за бојата на кожата? Толку ли те тригернува ако црнец јава змеј во замислен свет или ако црнец е претставен како викторијански војник...

Све Карени у пм...
А зошто вие соушал џастис вориорс не признаете дека на сила ги туркате? Зошто не се направи серија заснована на Африканската историја или легенди?
Би кажал и заснована на Африканската фантазија но они не се познати по литература (додуше ни по писменост) па да не те тригерувам.

Мојот расизам на страна, ми пречи прво што ми расипува доживување.

Не толку во фантазија или ако ептен добро се одглуми како Идриз Елба или Семјуел Л Џексон, но во историски филмови ептен ми пречи.

Што мислиш Нелсон Мандела во следниот филм да го глуми Кинез? Или Гоце Делчев да го глуми Абориџин?


Едвај чекам филм кога црнец ке глуми бел робовладетели ке тера црни робови кои ќе ги глумат кинези.

1634809824810.png
 

Kajgana Shop

На врв Bottom