FILM CLUB (КРУГ 5) (200. All Quiet on the Western Front (1930): 12.05-26.06.2024)

G

grande-juve

Гостин
И што да кажам сеа после кажаново од Хоуп... тоа е тоа. Еве да му спомнам уште еден квалитет, преубавите сцени што ги имаше, магични..





Значи пак си се докажа филмов кај мене дека е перфектен анти воен, перфектно преставување како што веќе се спомна на последиците од војна, музика погодена.. значи никаква замерка ни најмала му немам... И она што мене ми беше најубаво и најтрогателно и нај се', односот, љубовта помеѓу братот и сестричето.

10/10
 
Член од
27 јуни 2007
Мислења
2.157
Поени од реакции
507
Grave of the Fireflies. Се согласувам со многу нешта што се веќе погоре напишани. Трагична приказна за децата во време на војната. Ми се допадна како започна, кога духот на момчето почна да ја раскажува приказната. Мислам дека овој филм треба да го гледаат сите луѓе за барем малку да и се приближат на војната и сите нејзини ужастии. Војната не е решение за ништо и не носи никаква добробит... барем јас така мислам.
Основната замерка ми е за анимацијата - не ми се допадна. Освен тоа, не ми се допадна сувопарното прикажување на поголемиот дел од ликовите.
Се на се добар филм кој ме растажи, ама не ме расплака. Од мене 8ка!!!
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.834
Поени од реакции
14.195
До пред 2-3 години редовно си гледав аниме ама некако нагло престанав да гледам, ептен забегани ми станаа. Но, вакви ремек дела си поштувам и би се вратил на аниме само ради нив, ова новиве се чисто срање.
Филмов би им го пуштил на сите вжештени глави кои се палат по војна и остали срања за да оладат малку и да видат каква беда носи војната.

Имаше некои стварно депресивни и меланхолични филмови кои беа тешки за гледање ама искрено никој не ме погоди како овој. Најверојатно бидејќи се работеше за деца, посебно тоа малото :place:
Иако од самиот почеток ни кажуваат дека и двајцата не преживуваат, пак ми беше ебено тажно. Нема да лажам ми се насолзија очите кога ја кремираше не можев да издржам, а обично се некои вакви филмови гледам и ретко ми се случува да ми се насолзат очите, каква сцена...
Кога заврши филмот, си ги изгледав одново почетните 2-3 минути, сосем со други очи ја гледаш таа сцена и те гаѓа во срж х20 пати појако.

Предложувајте депресивни филмови немам ништо против ама немојте со деца, ко кнедла да имам во грло додека гледам филмови со ваква тематика.

10/10


И јас се извинувам што кажав дека ќе ги гледам претходните два филмови минатиот викенд, се надевам овој викенд дека ќе ги изгледам :cenzura:
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.522
Поени од реакции
33.704
Maka mi e sto mi e mnogu presen, inaku nemam problem so rewatching uopste.
Also, sakav da vi kazam deka odkoga ke zavrsi da ne go gasete I da si pocne odnovo, izgledajte gi prvite 10minuti pak.
Ima da lipate. Eve, od tie sto planiraat denovive.

Okolu filmot, klasi nad site drugi anime e, go gledav vo period koga mu sednav maratonski na Miyazaki iako mislam ne e od nego & co, I stvarno deli nad site.
Eden od najtaznite filmovi nekad napraeni. Ne mozes a da ne osetis nesto. Ako ne vi se musne pod koza, sigurno vi e premnogu zategnata.
Mislam deka mnogumina bi si ja goltnale gordosta in face of that kind of risk, no I toa ne e zivot.
Me iznerviravte malce sto vaka poznati I na 80 posto gledani I'm bese, ama mislam deka e okej, barem za tie 20 sto go nemaat.
Poso vredi.

10/10

Кога заврши филмот, си ги изгледав одново почетните 2-3 минути, сосем со други очи ја гледаш таа сцена и те гаѓа во срж х20 пати појако.
Eve nekoj go izgledal kako sto treb. :)
Inaku The Treatment isto bese so deca be, zatoa isto dobi 5/5.
I te sfakam.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.613
Поени од реакции
31.821
Гледан ми е 2 пати одамна, ама знам дека ќе го гледам пак. Прееска го пуштив, ама ми се зададе прилика да морав да излезам. Ај сега ќе го пуштам и ќе пишам :D Знам дека на минатите пати се груткосав на моменти, сега ваљда имун ќе сум, оти ги знам сцените.
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.366
Поени од реакции
25.096
Го даваа на мтв на времето, беше лето а јас бев дете. Излегов надвор да плачам и да се поливам со цревото од чешмата во дворот. Требаше и на плажа да одам, ама бев снеможен. Не знаев како се вика филмот затоа што не ја фатив најавната шпица. После којзнае колку години, случајно ми излезе негде на интернет и го препознав и ме потсети на детството.

Многу тежок филм, го гледав уште неколку пати потоа, ама еве последниве години не сум го репризирал.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.613
Поени од реакции
31.821
Само шо го догледав по трет пат. Сега се присетив буквално преку некои сцени, на некои мисли од помал. Слично како и џими, и јас на МТВ го имав зачекано и тоа 2 пати. Еднаш како многу помал, и друг пат малку поголем. Ми текна дека првиот пат кога го гледав (дали свесно или несвесно) одлучив после филмот дека малечкото девојче не е мртво и дека тоа што трчка безгрижно до самиот крај е на вистински. Веројатно повеќе сакав да верувам дека е така, за на второ гледање после неколку години секако како повозрасен, се присетам повторно како и сега на нештото и моментот кога сум одлучил само за да ја потиснам тежината на филмот, да верувам дека нема шанси да е умри девојчето. И тогаш онака горчливо се соочив со вистинската страна на филмот, без да фантазирам. Сега само третово гледање ме потсети на некои избледени работи.

Во овој анимиран филм е на доста суров, директен начин, без цензура прикажана гнасната страна на војната. Вакви слични работи имам слушано и од устата на починатиот ми дедо, кој до крајности ја објаснуваше иронијата на војната, звукот на бомбите и смртта на неговата прва симпатија после извршено бомбардирање на селото. Од друга страна, максимално се доловени оние „среќни" намерно во наводници го ставам мигови, кога постои привиден мир и се добива впечаток како да целиот живот ќе е таков, се до наредното бомбардирање. И тука секако на тест се става човештилукот и помагањето. Ќе направам пак паралела со дедо ми, кој како дете бегалец, после преминување на границата, работеле во некоја нива, за корка леб (тоа било се што добивале на крајот на денот). Еднаш со лебот им дале (мислам риба беше) и то вика беше гозба на деценијата. Така и тука, крај со крај се врзува за таа мочана егзистенција. Преку главниот карактер, се исцртува голата борба за преживување, желбата да е помогни на најблиските, да се преброди нештото. И намерно во овој анимиран филм се игра на картата топло-ладно, се со цел да се долови и сервира онака сурово, лошата страна до гледачот. Има доста силни моменти, како моментот со халуцинацијата, моментот кога ќе му соопшти дека знае дека нивната мајка е мртва, како и моментот кога го пали мртвото тело и седи онака до огнот. Доста ироничен момент има кога ќе му ја даваа кошницата за телото ликот и кога му вели-И покрај сето ова, прекрасен ден нели? Нешто во тој стил, само дека имаше сонце и мир. А во братов партали се кинат....

И да, за првпат сега на 3-то гледање се вратив на почетокот по завршувањето Нешто што досега ми избегало во минатите 2 пати. Боли последниот збор на главниот лик.

10/10 од мене. Да не должам мн.
 
Последно уредено:

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
4.453
Поени од реакции
5.473
Јас го гледам по прв пат и одпочеток не се поврзав многу, кога беше првото бомбардирање си мислев дека и татко му некаде бомбардира исто така. Потоа како што одминуваше филмот ме направи партали и мене филмот. Направија грешка кога заминаа од кај тетката, во воено време мораше да пробаат да се вклопат во тој некој вонреден систем. Се на се тажна приказна за страњето на невините во војните, од мене 8/10.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Ја не ветувам ништо, ќе го пуштам да се симиња сеа и ќе го почнам ама ако ми е глуп зошто е анимиран... чорба...
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
7.5 од мене зошто е цртан, а иначе има моќна приказна и порака.
 

nilla-vanilla

#kingliam
Член од
17 јуни 2010
Мислења
2.041
Поени од реакции
1.747
Два пати го имам гледано.
Еднаш како дете и уште еднаш пред две години. Не планирам повеќе никогаш да го гледам.
Двата пати се убив од плачење.
Ниеден филм не успеал да ме потресе толку како овој.
Неверојатно е како може преку нешто толку неживо да се долови толку жива болка.
Еве, дури и сега кога се потсетувам на сцените се ежам.
Ова не е тип на филм што кога еднаш ќе го гледате ќе заборавите дека воопшто постои.
Вакво нешто не се заборава.
Гледањето повеќе од два пати им го оставам на храбрите и тврдокорните.
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.897
Поени од реакции
24.483
Кога го предложив филмов кај @Zlatikevichius ми кажа дека доста од луѓево го имаат изгледано филмов, и покрај тоа одлучив да остане и не го сменив зашто сакав да го изгледаат и тие што го немаат гледано, а и да се потсетат тие што веќе го имаат изгледано. Зашто стварно вреди!

Иако е анимиран, анимацијата е на врвно ниво поготово за ваков аниме филм. Кај секого е различно, како за цртан реакциите на ликовите мене ми беа како на вистински луѓе. Нема што да надополнам, се ежам на секое гледање на филмов. Врската помеѓу братот и сестрата е феноменално прикажана, братчето колку и да сака да биде храбар и силен, кога дознава дека сестра му знае дека мајка им е мртва почнува да се крши. Иако е горделив (кога ќе си отидат од кај жената), сепак како син на војник/генерал сепак паѓа толку ниско да почне да краде само за да и помогне на сестра му, зашто знае дека е болна.

@devilko да Сеито, можеби не придонесува. Ама мислам дека играше на таа карта дека татко му ќе се врати и ќе ги извади од ситуацијата во која беа. Имаше сцена во филмот каде што и вика на сестра му дека имаат 7000 јени во банката на сметка на мајка им и дека тие ќе им бидат доволни да ја поминат војната. Сепак ова е само мое мислење, и на некој начин "оправдување" за неговото однесување додека беа кај тетка им.

Оценка од мене 10/10.
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.492
Поени од реакции
9.480
@Zlatikevichius a зoштo не oстaвиш секoј штo е нa ред сaм дa си гo претстaви филмoт? Дa кaже сaм зoштo се решил зa негo, мoже не е сaмo зoштo бил нoминирaн некaде или декa oсвoил не знaм штo или пaк декa дoбил пoзитивни критики...

Јaс бaрем сaкaм дa знaм oд пoчетoк зoштo гo oдбрaл бaш тoј филм, пoштo пoсле низ мислењaтa зaбoрaвaм кoј гo предлoжил.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom