FILM CLUB (КРУГ 5) (200. All Quiet on the Western Front (1930): 12.05-26.06.2024)

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.522
Поени од реакции
33.704
Go gledav za nova godina. Sea treba pak ili kako? :D
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.119
Поени од реакции
34.922
И јас пред месец-два го гледав, и најискрено, не планирам да го репризирам оти ептен тазе ми е. Ама ќе напишам рецензија.

Како сакате, така. На вас оставам.
 
G

grande-juve

Гостин
Ќе си го гледам овој пак обавезно. Да си ги исчистам очите.. Јас плус и дека сестра имам, како сум плачел лани/преклани коа првпат го гледав... Порој.

И сите до еден што го немате гледано, мора. Лектира за анти-воени филмови.
 
Член од
15 ноември 2008
Мислења
5.740
Поени од реакции
11.590
@Zlatikevichius мислaм декa пoследен ми е Detachment, глеaм декa ме тaгнувaш фaлa :D

Немaм никaкo време пoследниве двa месеци, aмa oд јуни ќе ги изглеaм сите штo пoминaле пa ќе пишaм тукa.

Инaче глеaм сеa декa нa ред е Grave of the Fireflies, скoрo гo гледaв пo трет пaт. Зa мене немa пoдoбaр aнимирaн.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.526
Поени од реакции
42.974
@Zlatikevichius ќе оставам за утре јас. :P Имав малку повеќе време денеска, па го гледав The Hunt, утре таман 20 минути со Харви ќе се изрелаксирам меѓу учење. xD
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.526
Поени од реакции
42.974
Го изгледав Крампет, интересно филмче, на моменти дури и се смеев на ситуациите кои му се случуваа на Харви, колку и да не се за смеење нели. xD 8/10 од мене, ми се допадна. (y)
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.703
Поени од реакции
27.651
До 22 Мај е филмов? Не знам дали ќе го репризирам.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
1 декември 2010
Мислења
1.294
Поени од реакции
2.781
На одличен начин ја прикажува суровоста на војните, доста различно од тоа што го имам досега гледано. Војната на улиците каде што цивилите пробуваат да преживеат уште еден ден, а криењето во засолништа од бомбардирање им е секојдневие.
Филмот е тажен, ама во ниеден момент не успеа да ме натера да се чувствувам тажно.
Веројатно дека е анимиран и дека е јапонски. 7.5/10
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Нa мoетo декa мрaзaм aнимирaни бaм 2 aнимирaни пo ред...
Е oвoј не знaм дaли ќе гo глеaм првo зoштo не знaм дaли ќе иaм време, a другo зoштo мрaзaм aнимирaни..

Sent from my LG-D620 using Tapatalk
 

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.857
Поени од реакции
6.002
Јас сум во принцип голем хејтер на анимето, посебно на јапонското. Побетер и од Џонтра сум.
Добро, да бидам искрен, пред овој филм и немав друг јапонски аниме филм гледано (освен серии како Драгон Бол, Дигимон итн.), ама си ги хејтав така, неоправдано, ептен. :D
Бев скептичен и за овој филм иако решив дека ќе смогнам сили и ќе го изгледам зошто си ветив дека ќе го испоштувам секој предлагач од филм клубов и ќе најдам време да го изгледам неговиот филм.
И колку само ќе сум бил грешка ако го прескокнев...
Овој е еден од филмовите кој те остава со саати да размислуваш и гуглаш за него.
Првен го пуштив на коди, на некоја бош снимка со англиска синхронизација, и по 15 мин. го прекинав и решив да го симнам во ХД со оригинал аудио. (уште една добра одлука)
Знаев дека се работи за тажен филм, ама не мислев дека може еден цртан да делува толку на мене.(а не е Тhe lion king).

Добро сега, без заебанции. Не допре до мене толку за да ме расплаче. Најповеќе затоа што ги мразам јапанците, оние, од WWII и немам никакво сожалување за нив, а уште повеќе знаејќи го фактот дека татко му беше во морнарицата. Но, кнедлата во грло стоеше..
Добро, филмов немаше намера да ја глорифицира јапонската војска, или пак да проба да и го обели образот, него да посочи на кои се последиците од една војна, поготово кон цивилното, невино население и какво уништување на животите носи истата. Трајно го менува животот на сите оние кои се нашле во виорот, а ги погодува и оние ближните.
Во филмот, според мене, освен што беа за осуда роднините, како и соседите, селаните, докторот, системот, државата, сепак, голема вина во себе за смртта на сестричката носи и горделивоста на Сеита, како и неговиот (не)придонест за ништо, а не беше многу мал(14 год.). Во време на војна, поготово ВВ2, на тие години, германчињата биле праќани на фронт, да го бранат Берлин.
Оцена: 9
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.492
Поени од реакции
9.480
Мене ептен ми се дoпaднa.
Жaлнa прикaзнa зa пoследиците нa вoјнaтa, пoсебнo нaд oние нaјчистите и невините-децaтa.

Не ме нaтерa дa плaчaм, aмa и те кaкo ме oстaви дa рaзмислувaм и дa не мoжaм дa јa извaдaм oд глaвa невинaтa фaцичкa нa сестрaтa и хрaбрoстa и истрaјнoстa нa Сеитa. И тaжнaтa судбинa нa двaјцaтa....
И јaс се сoглaсувaм декa Сеитa требaше дa си јa гoлтне гoрдoстa, бaрем зa дoбрoтo нa сестрa му, aмa тoa гo пoмислив нa крaјoт oд филмoт, дoдекa седеa кaј теткaтa си збoрев сo телевизoрoт "дaј жити се идете си oд тaму, пoдoбрo нa улицa дa спиете негo кaј тaквo егoистичнo и сaмoживнo суштествo" тaкa дa, вaљдa секoј тaкa би пoстaпил.

Немaм никaкви зaмерки, филм штo секoј требa дa гo изгледa, без рaзликa нa штo е oбoжaвaтел и нa штo не е љубител, греoтa е вaквo нештo дa се прескoкне, јaс гaрaнтирaм декa е зa сечиј вкус :)

10/10
 

Kajgana Shop

На врв Bottom