FILM CLUB (КРУГ 5) (200. All Quiet on the Western Front (1930): 12.05-26.06.2024)

Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
ajd wke mei stavite u kubov ili ne ajde

da torpediram so predlozi use kolku treba da gleam ajmo

dali ke bide 5.2 film na whatto
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.702
Поени од реакции
27.646
Conan
Not my cup of tea. Сметам дека на ваквиве филмови им е поминато времето. Слично ко со The Neverending Story.
Има многу поезија филмот што отсекогаш сум хејтал. Има долги извлечени сцени (иако не многу) кои исто така ги хејтам.
Монтажата потфрлаше на моменти, а звучниве ефекти и смеењето на Шварци, па нараторот а и други ликови многу иритира.
Музиката беше супер.
Почна со релативно интересен story telling и некако лошо ми се развиваше.
6/10
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.731
Поени од реакции
2.548
Конан варваринот (1982)

Како што пишав во најавата, филмов го имав гледано одамна и сакав да видам како се држи три децени по неговото излегување. Па морам да признаам дека прилично добро се држи. Искрено, очекував дека за денешни стандарди ќе делува по малку наивно и смешно со надминати естетски вредности, но тоа не беше случај. За веродостојноста на екранизацијата не можам да кажам, немам читано стрипови со Конан.
Филмот беше гледлив, приказната стандардна но во добра изведба, интересни ликови. Се познава добрата режија кога имаме интересна приказна пренесена со минимален дијалог.
Кој сака да бара поголемо значење има многу места од каде што може да започне. Многу добра сценографија, исто и костими. Интересни агли на камерата, технички се на место. За музиката да не правиме муабет, речиси целиот филм покриен со прекрасна музика сосема соодветна на амбиентот.

7/10
 
Член од
21 октомври 2014
Мислења
4.043
Поени од реакции
6.711
Ај да почнам со ред за да не заборавам што сакам да кажам.

Chronicle - 5/10

- Ништо посебно. Simple as that

Немам ни што да кажам од што не ми остави никаков впечаток. Како фанатик по sci-fi очекував да биде барем океј, оти искрено да беше добар филмов ќе сум го гледал со време. И добро почна! Ликовите и приказната ми се развивааа сосем добро се до кога научија како да летаат. После тоа филмов благе везе нема од животот. Не памтам од кога не сум гледал филм кај што толку многу го оплескале, а можел да испадне прилично добар.[DOUBLEPOST=1517783730][/DOUBLEPOST]
@Zlatikevichius
Идемо на Титаник ! Еден од филмовите за кој највеќе имаме дадено пари ко фамилија за изнајмување касети заедно со Конан со Шварценегер и К-ПАКС со Кевин Спејси. 100-че секој месец одеше, ама јбг фамилијава сакаше да плаче очигледно мене ми е мех и сега ( до душа го немам гледано добри 10 години , може ќе ми стане фејв :D )
Btw набргу ќе се потсетам на што сме давале пари :D
 
Последно уредено:
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.106
Поени од реакции
34.901
Јас ќе пишам во Недела за Конан
:coffee:

Завршивме со Конан Варваринот. Само петмина го гледаа, со средна оценка 6.3. Го испуштија: @wot , @Corvus , @marinetti , @Bojan Van Buuren , @Zarniwoop , @MyloXyloto (на сите прв или втор неизгледан). И: @Krk1 , @Iceboy , @џимеј и @AceCaleb со кои повторно се простуваме, додека не одлучат да ни се вратат пак.

@Corvus е следниот предложувач. Ја чекаме.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Conan the Barbarian
Има некои филмови што се лоши но ти го привлекуваат вниманието, јас на пример сакам такви. Конан ми е еден од тие, значи филмот искрено не е нешто посебно, но ете можам да го гледам 100 пати без мака. Интересно ми е да ги гледам тие магии и волшебници иако се прикажани на најлош можен начин. Тука би го спомнал и Хајлендер ко еден од тие филмови.
Инаку, Шварценегер ко дете, не знае кај се наоѓа пустиот :ROFLMAO: Џонс со орангутанската фаца ми беше смешен ептен. Ок филмче, ми се допаѓа. 6/10
Сум заборавил за музиката да кажам, беше ненормално добра на моменти посебно во тие борбите.
 
Последно уредено:

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Ја не го испуштив, ќе ве молам без инсинуации :icon_mrgr:

Шо знам, мене не ми се свиѓаше нешто. Досаден ми беше. Едино интересно шо ми беше е Шварценегер. Башка првите сцени, цела вечност помина коа се мислеше тој дали да и ја сецне главата на мајкава на Конан...

Оценка 4/10
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.843
Поени од реакции
11.047
Еј, без разлика дали ќе имам право за натака да давам оценки, ќе пишам мислење сега :D Пишувам од перспектива како помал пред тв кога сум го гледал многу пати филмот, последен пат пред 15 години можда. Конан и Црвената Соња се вртеа цело време на тв и двете слични улоги на Шварци и почетокот на неговата кариера. Во поглед на физикус не можеле поидеална појава од Арнолд да најдат уште тогаш, згора на се' харизмата на Шварценегер е нешто ретко во акционите филмови. Новата верзија со овој Момоа не сум ја гледал, не ни планирам иако во ефекти е сигурно светлосни години подобар.
Нешто слично ми е мислењето како на Zarniwoop, т.е. од денешна гледна точка би изгледале на моменти смешно, лошо одглумено и веројатно надраснато овие филмови, но за своето време мислам дека филмот е сосема океј. Интересните облеки, креативниот дизајн на орудијата/оружјата секогаш ми паѓале во очи, па и огромната змија на крајот секогаш ми оставала впечаток. Исто се согласувам и дека музиката ми била топ!
Една од поомилените сцени ми е кога Конан е распнат на едно дрво, па мршојадец почнува да му го клука месото, Конан се освестува и успева да го фати со забите за врат мршојадецот, да го задави и да го плукне на земја мртов. How Arnold/Conan is this :D

6/10
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.002
Поени од реакции
15.328
Добро, што гледав?
Машка Xena Warrior Princess. Мунгусот само машки филмови предложува овде, се знаеше дека нема да ми се свиѓа овој, не сум ни блиску до таргет групата кон која што цели. Мунгус, многу неатрактивен филм, ќе признаам дека многу ми беше тешко да го изгледам, не само ради плотот, ами и должината од 2+ саати. Само да им кажам на моите fellow суперхеројски фанови, дека за 40тина години вака исто ќе изгледаат најголем дел од акциите што се снимаат сега, за жал. Ма кои 40 години бе, Expendables и сега вака изгледаат, ама тие се флопови океј, овој се надевам не бил флоп на времето и бил хит, инаку НЕ ЗНАМ ЗОШТО ГО ГЛЕДАВ! Шо да кажам не знам, единствен silver lining за да му се најде интересен филмов на женско e да го глеа како live action Disney филм кај што извесен набилдан peasant оди да спасува принцеза од лошиот чичко Дарт Вејдер. Хаааа! И пезантот Хан Соло ја спасуваше принцезата Леа од Дарт Вједер. Океј I can see the resemblance here!
Стар Ворс за сиромашни.

5/10

Инаку имам во моментов мал технички проблем, кој претендира да стане голем, и ако стане голем ќе мора друг филм да гледаме, ама fret not, не ми се случува прв пат ова. Во секој случај ќе имаме delay, најрано ноќва, а најкасно утре изутрина ќе го знаеме филмот што ќе го глеаме следниве две недели. Сигурна сум дека закаснување од 1 ден нема никому да му направи проблем,така што @Anon немој да бичаш, не си мало дете.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.522
Поени од реакции
33.704
Legit proveruvav dati da nema greska, epten brgu pominaa ovie dve nedeli.
Go pustiv pred nekoja nokj ama zaspav na prvite 5min, uste naracija imase neso...
Nemam gledano 2 nedeli film, ovoj bese edinstven obid, ke pauziram izgleda malku pa ke vi se vratam, neam zelba za filmovi neso...
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.702
Поени од реакции
27.646
Инаку имам во моментов мал технички проблем, кој претендира да стане голем, и ако стане голем ќе мора друг филм да гледаме, ама fret not, не ми се случува прв пат ова. Во секој случај ќе имаме delay, најрано ноќва, а најкасно утре изутрина ќе го знаеме филмот што ќе го глеаме следниве две недели. Сигурна сум дека закаснување од 1 ден нема никому да му направи проблем,така што @Anon немој да бичаш, не си мало дете.
Целосно си во право.
Еден ден нема никому да направи разлика.
Се надевам дека техничкиот проблем ќе го решиш побрзо отколку што мислиш.
Ти благодарам за охрабрувачките зборови кои ме натераа да се чувствувам at ease.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom