FILM CLUB (КРУГ 5) (197. Perfect Blue: 22.04-05.05.2024)

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.508
Поени од реакции
33.670
u momentov pocnuva love actually na tv 1000

ja go gledav vcera, ke pisam naknadno, samo da ve informirav[DOUBLEPOST=1546815718][/DOUBLEPOST]a ustvari nemam bas i sto mnogu da pisam, ali dva po red od klubot izgledani, ima sansi za mene ipak

mene filmot ovojpat ko da mi ja izgubi magijata, od 4-kite prethodno dadeni padna na prosek, mnogu momenti me nerviraa, ako imase ljubov makar na 5minuti prikazano, taa bese iskasapena, ili slikovito, toa sto rowan atkinson napravi so poklonot, izmaltretirana!

pocnuva cheerful i vpiva, ima feel good momenti ama ako mozda mozokot ti e isklucen, sfativ ovojpat deka duri go zamrazuvam filmot, sfativ deka mnogu od toa sto napraile likovite se samo na film, realno nikad. Plot sto slusi samo za prikaznata da izgleda spoeno i funkcionalna... i da ne navlagame vo tehnicki aspekti, poso filmot ima drug efekt obicno i e kinda kulten zaradi drugi stvari, ama ne ovoj pat prijatele, mozebi premnogu pregleduvanje si go napravi svoeto.

edna recenzija za drug film mi go opisa filmot vaka plasticen ko so si e taman

I believe it was Howard Hawks who said "A good movie is a handful of reasonably funny scenes and like eight garbage improv-y momentum-killing ones, and a bunch of cameos, whatever, I don't know."

spoeno mislenje, slobodno povlecete si lajkovi :D
 

grande-juve

е ај да плачеме сега
Член од
20 ноември 2017
Мислења
1.478
Поени од реакции
7.290
Love Actually

Го репризирав само ради @Corvus и клубот.. Исто ко првиот пат филмов ми е тотална утка и воопшто не е за мене.
Ја си признавам дека сум си Гринч ама само за лигави филмови :D, не е дека не сакам ром коми, не е дека не сакам и по некоја бозичка и слично.. али овде толку многу лигавење, уште од старт ме Гринчоса..
Премногу ликови за кои по дифолт треба да ти е гајле за нив, а не ми беше за ниеден.. Едино рокеров рокаше и ме смееше.
Детено заљубено во вистинската, глупости.. Двајцава со секс истражувачките сцени за филмот фејспалм.. Премиеров фејспалм.. Овој у Америка шо отиде по женска, шта речи :D Ај да не рушам атмосфера, уште за крајот да спомнам дека очи ми се извртеа зашо секоја секунда беше за преветуење очи.. од Америка другаркава шо дое му се фрли одма на црнецов.. ок.

Божиќ, чуда, љубов.. да! Само не на ваков начин.

4/10
 

grande-juve

е ај да плачеме сега
Член од
20 ноември 2017
Мислења
1.478
Поени од реакции
7.290
Остануваме на ром-ком/драма патот, кој сега не носи накај далечниот исток во Република Кореја.

Гледан многу одамна, памтам делчиња, вајбот и дека многу ме бендиса, па таман да видиме на реприза како ќе се покаже, а и никој од клубов што го имам на летер не го гледал.
Главната глумица ми е срцка, секако дека мислам на Џун Џи-Хун, сум ја гледал и во друг корејски филм и серија.
Филмов ќе му дое ко за темата Романтични филмови надвор од шаблонот, базиран на вистински приказни објавени на интернет па преточени во книга и филм.

Се надевам ќе уживат(м)е како јас првиот пат коа го гледав:

My Sassy Girl
 

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.550
Поени од реакции
2.511
Како што пишав и у темана за корејски филмови, (не ми текнува кој го предложи,) интересен ром-ком за тепање време, доста смешни моменти/ситуации у кои се доведува главниот лик поради мрднатава :zver:(само колку што памтам имаше и некои гадни сцени... или го помешав со некој друг филм ???...не знам кај гледаат хумор у тоа азијциве, обично у комедииве на Stephen Chow има обавезно таква сцена :sick:) а актеркава како што рече Гранде тука е :love: знам дека и ја ја гуглав после филмов... :D
(Немаше амерички римејк овој?)

Само не би рекол дека е нетипичен романтичен
не гледам како е надвор од шаблонот...?; цело време позитивна атмосфера а и хепи-енд
, за мене повеќе такви се на пр. овие од Кар Ваи, или не знам Buffalo '66, Breathless од Годар, итн...?

6.5/10
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
Love Actually (2003)

Го гледав, ама празници и не стигнав да пишам, па еве сега.

Оваа драматургија на повеќе независни нишки кои кон крајот ќе се спојат ми е една од омилените. Во овој филм нешто посебно и не се обединија, а некои нишки беа запоставени на сметка на другите и делуваа дури како вишок и само по некоја случајност ликовите имаа нешто заедничко од претходно. А ликовите, дотерани и нашминкани да бидат допадливи и симпатични по секоја цена. Дури и да не делуваат веродостојно. Но тоа и не е целта на филмов, многу јасно е уште на почетокот за што ќе се работи. А во тоа можам да кажам потполно успева, да го пренесе празничното расположение, радоста, ведрината и пораките за љубовта, низ бројните згоди и незгоди на бројните ликови.
Се на се одлично спакуван филм. И да не го заборавам рокерот, незаборавен

7/10
 

grande-juve

е ај да плачеме сега
Член од
20 ноември 2017
Мислења
1.478
Поени од реакции
7.290
torent za kinezov imate, da ne e dvdrip
корејци

Дрјаннаја девчонка / My Sassy Girl / Yeopgijeogin geunyeo (Чжэ Ён Квак / Jae-young Kwak) [2001, јужнаја Кореја, драма, мелодрама, комедија, BDRemux 1080p] [JPN Transfer] DVO (R5) + Original (Kor) + Sub (Rus)

рутракер
 

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.835
Поени од реакции
5.953
My Sassy Girl

Го изгледав ноќеска во ниедно време. Уствари тоа ми е и омилено време за гледање филмови, кога сите спијат, тивко е, можам да се фокусирам на филмот и да уживам во него. Како што веќе напоменав и претходно дека РомКоми ми е жанр кој не го обожавам, често сум доста строг кон таквите филмови и не уживам многу во гледањето на истите. Обично при гледањето ми доаѓаат оние ЊТФ?! моменти секој пат кога ќе видам прекумерен излив на емоции. Па од тука очекувањата ми беа ставени на најниско што е можно и кога почна филмот уште на самиот старт, си реков, како ли Девилко ќе ги изгураш овие два саати?
Азијатите имаат типичен смисол за хумор, познат само ним, кој нас на западњациве не ни е смешен, ниту пак разбирлив освен ако не сме ликови кои гледаат анимеа и ја пратат таа нивна к-поп култура. Кај нив во главно, мажите се далеку пофеминизирани и поради тоа гледам дека филмов на некој начин беше критика или осврт на тоа како една модерна Корејска/Јапонска/Кинеска( и останатите жолтици) функционира.
За мене сето тоа изгледа доста далечно, несфатливо и нешто во што не можам да се пронајдам и споредам со ликот, кој ми ствараше стомачна мачнина секој пат кога се глупираше и трпеше тортура од девојката. Сори, тоа папучарското за мене не претставува визија за како треба една врска да функционира и не гледам љубов во тоа. Иако, можам да кажам дека донекаде можам истото да го разберам и самиот сум бил сведок на неколку слични врски како нивната каде што девојката го млатела како магаре, или пак била толку доминантна и му се издеравала у фаца пред друштво за секоја ситница.
Ама, затоа, во вториот дел од филмот поготово, имаше некои сцени каде што успеав да се згазам од смеење и да разбудам се живо и диво во 3 саат сабајле. Посебно на сцената во возот, кога се кладеа со која нога ќе ја пречекорат црвената линија и кога и стегна една чврга, онака појака. :LOL: И после со војниците кога му врати и го зашамара она едно 5-6 пати. :pos:
Морам да се сложам дека глумицата беше срцка, четувајќи со особа од тој крај ми потврди дека била баш популарна меѓу машкиот свет таму, ама самото нејзино понашање во филмот ми беше turn off. Мене ми е слабост баш спротивното, елегантни, феминизирани жени, покрај овие мушкобањастиве не се пронаоѓам. :D
Не знам Гранде пред колку време си го гледал филмот, што си му ставил толку висока оценка и успеал до толку да те инспирира. Верувам на второто гледање нема да ти изгледа исто. Или пак ќе ти изгледа, а јас сум опериран од било што романтично.... :D
Како и да е, се осетив за момент дека сум престар за овакви филмови, и ете освен некоја носталгија по тинејџерскиот живот и смеење(гласно) на некои сцени, за мене не успеа да понуди ништо повеќе.
А, да, овие Корејциве повеќе и од Русите пиеле. :D

5
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.329
Love Actually ми е еден од all time favs филмови и ритуално го репризирам секоја година во празничната сезона. Не верувам дека некогаш ќе ми се здосади или ќе ми стане глупав. Филмот како што кажува и насловот е полн со љубов и топли чувства. Самата Божиќна атмосфера е нешто што во старт ме освои кај филмов, а потоа и тоа што сите британски ѕвезди се собрани на куп. Исто така ми се допаѓа и што претставува широка лепеза на форми на љубов, од романтична, преку пријателска и на крај родителска. Нема тип на врска што не е опфатена во филмов и тоа е прекрасно. Можеби не се детално обработени, ама во случајов нема потреба ни да бидат за да се пронајдеш во некоја од нив и самиот да ги внесеш деталите.

Омилена наративна линија ми е онаа на Марк и Џулиет. Нема многу минутажа во филмот за нив, ама само две сцени беа потребни да се прикаже вистинска платонска љубов, како и пожртвуваноста и лојалноста од страна на Марк кон двајцата Питер и Џулиет. Всушност и омилена сцена во филмот ми е онаа со нив двајца каде што ја гледаат касетата од свадбата и Џулиет сфаќа дека Марк е заљубен во неа и тој и вели дека хејтот е self-preservation thing.

Second best ми се Џејми и Аурелиа, помеѓу кои имаше доста комични моменти и истовремено неодоливо слатки. Добија нешто повеќе минутажа во филмот, и ја искористија максимално. Целиот тој сетинг на куќа покрај езеро и двајцата изолирани од цивилизација додека не се разбираат ништо еден со друг што зборуваат ми беше многу симпатично за гледање особено со крајот што ја круниса таа приказна.

И последниот од топ 3 парови ми е премиерскиот. Дејвид и Натали. Нема што многу да се зборува за ова. Сите сцени на Хју Грант ми се enjoyable, оние со, но и без Натали. Сепак кулминацијата ми е кога оди да ја бара од куќа на куќа и после се кријат низ школото. Симпатични ми се такви тајни врски и скриена љубов, no wonder што Марк и Џулиет ми се #1.

Зашто не можам да пишувам за сите, мора да спомнам дека и другите приказни ми се допаѓаат, се разбира не колку овие три, ама сите ликови се вредни за спомнување, дури и оние споредните како Миа додаваат на шармот и енергијата на филмот. Кога би можела да сменам нешто во филмов, не би сменила ништо. Има енергија, хемија, дух, љубов, во скриптот и помеѓу актерите, тоа дека овој филм има нешто посебно во него кажува и фактот што после него се снимија многу филмови инспирирани од Love Actually и никој од нив не успеа и сите беа флопови иако рецептот беше ист.

Until next year, Love Actually
10/10
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.821
Поени од реакции
33.713
Еве ја и анализата за Love Actually: 8-мина го гледаа (ова е веќе стандард), и му дадоа средна оценка 7.0. Го испуштија: @Anon , @Vlatko_Gjorce (прв неизгледан, за @Vlatko_Gjorce не ни важи, зашто веќе го гледаше следниот), и @Gazpapir (втор неизгледан, опасност!). И то.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
My sassy girls (2001)

Баш беше безобразна девојкава. Од друга страна пак преземаше чекори што сите знаат дека треба, но никој не се осмелува. И на база на тоа беа базирани сите добри моменти од филмов со што се разликува од останатите претставници на овој жанр овојпат наменет кон помладата публика. Прифатлива беше приказната, заокружена, со премногу случајности и иссилени ситуации и ми делуваше некако развлечена. Мислам дека да го концентрираа филмот и да скратеа едно пола саат ќе беше далеку подобар. Вака на ситуации беше држ-недај. Можеби не разбирам финеси од корејската култура, која е тотално различна од нашава, за подобро да восприемам некои сцени, а можеби и не сум во целната публика, ама филмов нешто не ми остави впечаток.

6/10
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.821
Поени од реакции
33.713
И мене не ми се допадна многу, sorry @grande-juve . Дури и среќна околност е што толку благо го почнувам ова мислење. До пола филм некаде, планирав да почнам со „Huuuuge dislike...“. Среќа последната третина искупи едно 2-3 оценки плус. Значи во првите 2 третини вие не сте можеле да се поврзете, а јас максимално се досадував. Ни еден момент не ми беше смешен, туку детски, и ми делуваше на иссилен и некој вид пародија на нешто. Ако не сте го гледале, гледајте го Sex is Zero и ќе видите на што мислам - овој тип на хумор може ќе ми беше јак пред петнаесет години, денес ми беше за facepalm. Токму како што рече некој - веројатно филмов е наменет за помладата популација. Невротично-психотична садо-мазохистичка тинејџерка со MPD се запознава со едно глупо дете. Е така би го опишал. Но последната третина го смени тонот значително - од тинејџерска комедија во драма/романса, и некако со таа доза на меланхолија и депресија која ми ја носат сите Азијати во себе, плус со dreamy-like моментите налик на роман на Мураками, некако го привлече моето внимание, и последниот дел, морам да признаам, ми се допадна. Особено моментот кога седеа под дрвото со старецот и кога тој и кажуваше дека неколкупати ги прочитал нивните писма (а пред тоа нели зборуваа дека луѓето од иднината патуваат во сегашноста, и дека се тука, меѓу нас, и веројатно сме ги сретнале), и после му вика на дечково: нели ти реков дека ќе сретнам човек од иднината. Измами насмевка моментот. Но ако сепак ги сумирам впечатоците, ни јас не би можел да му дадам погоре од 6. Ама, дефинитивно сакам да го ѕирнам и римејкот.[DOUBLEPOST=1547933892][/DOUBLEPOST]@Anon , @Corvus , @grande-juve , @whatto , @Gazpapir , @ManUtdChampions и @wot - утре е последен ден за My Sassy Girl.

BTW, @wot , насловот е грешен: Film Club (My Sassy Girl: 07.01 - 20.01)
 

grande-juve

е ај да плачеме сега
Член од
20 ноември 2017
Мислења
1.478
Поени од реакции
7.290
My Sassy Girl

Тууу на никој не му се бендиса..

Мене ми останува доста добра ром ком драма, последната третина е најсилниот дел на филмов ама и пред тоа хуморот иако со "тинејџерски" елементи ми беше добар.. Единствено вишок сцени ми беа коа се визуелизираа кратките приказни на женската.

Не би го опишал како Злате иако така делува, дечково си се вљубуваше, колку и да го тепаше немаше само тепање, а причините за однесувањето на девојкава се откриваа со тек на филмот посебно на крајот. Ми беа баш луда и слатка двојка, си имаа супер хемија и му носат 8/10
 

Kajgana Shop

На врв Bottom