Драга Кајгана (виртуелен дневник)

Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Ве молам поштедете го градот од мизерна декорација и украсување како бонус за најлудата ноќ со некој Македонски естрадни имиња како Днк,Сузана турунџиева и Силви бенд ве молам немојте,и така градов е умрен не ја дотолчувајте ситуацијата.Пренасочување на средствата е секогаш подобра опција онаму каде што највеќе се потребни,само не во оној правец на некој од вашите големи и дебели џебови.

Искрено ваш whatto
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.357
Поени од реакции
25.051
Дали ми е до годините или некако светот води натаму - опкружен сум со луѓе кои немаат време, ама онака баш немаат време, дури и жал да те фати. Се најдов во некоја дискусија за книги и како тоа луѓето читаат пократки работи затоа што веќе немаат време, затоа што општеството е едноставно такво, модерниот начин на живот е брз, итн итн. Ми текна на најновата книга на Георги Господинов - Сите наши тела. Расказите му се големи отприлика колку еден фејсбук статус. Во едно интервју вели дека луѓето не дека немаат време, туку немаат концентрација да прочитаат нешто подолго. Но тоа, кога ќе се постави така, изгледа невкусно, да немаш концентрација, никој не би сакал тоа да си го препише себеси па така поубаво е да се каже дека се нема време. Кога случајно дискутирам нешто за гледање или читање најчесто го добивам одговорот еј абе немам баш време периодов. (не дека не се случува, али истиот одговор е од истите луѓе и „периодот“ им трае цел живот). Или кога ќе падне некој божем договор кафе да пиеме, да се собериме да изгледаме една утакмица, абе шо знам немам баш време, и ова доаѓа од луѓе кои буквално не прават ништо и знам дека не прават, чмаат на инстаграм, гледаат шугави клипчиња од базфид со оние уште поретардирани наслови „татко на денот кој ќе ви го освои срцето“ а тоа е всушност еден обичен дечко кој е кабожен да испржи јајца додека го пази бебето. Инстаграм има опција да видиш колку време поминуваш на апликацијата дневно и на другар му покажа околу 2 часа, исто колку времето што е потребно за да се изгледа еден филм или за да се прочита Глувци и луѓе. Од друга страна, мислам дека со тоа „немање време“ потсвесно и си придаваме некаква важност, си ја китиме онаа замисла за нас во која секогаш сме успешни, и поради тоа што сме успешни, ние немаме време за нешто друго освен нашиот претприемачки стив џобс успех, затоа што модерниот начин на живот е таков, бескраен недостаток од време во кое не правиме ништо.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.169
Поени од реакции
3.467
Драга, зошто уште изменувањето на обични зборчиња во сосем некои сложени или странски изрази не се смета за сериозно психичко нарушување? Од кога печурките станаа фунги, доматниот сос пелат ? :pov:Од кога чистачката е хигиеничарка? Од кога куварот е ШЕФ? Од кога работењето на каса е продажен сектор? Има уште еден куп вакви зборови/професии што имаат грациозни имиња, а само 10 години пред тоа се сметале за нешто што е најдолно/најлошо/најмизерно? До кога овој клет македонски народ ќе се пали на нешто што е скапо, само поради тоа што чини многу пари? Зошто се преплаќаат ручеци во ресторани, што не вредат за таа цена, ни па се вкусни, а за количина да не правиме муабет. (Некој ќе рече, не е работата да се најадеш, ама не е па ни да платиш 290 денари порција тестенини, чијашто количина е иста со онаа кога ги имаш изедено макароните дур пробуваш дали се сварени). Зошто нешто што има поголема цена одма викаме дека е подобро, и се чувствуваме подобро? Имам еден куп луѓе, пријатели и познаници кои патат од овој синдром, и мислам дека треба да се третира како сериозно психичко пореметување, а не да се смета како добра особина. Луѓе што не знаат ни две чисти од телефони, одма знаат дека баш тој ајфон е најдобар (само пошо е 35000, нит му знаат перформанси нит ништо). Одма знаат кај треба да се јаде и да се сликаат тие квази јадења препорачани од ШЕФОТ, кои чинат по 350 денари? И до парите ми е, ама и не ми е до парите ако сметам дека вреди. Ќе рече некој, амбиентот,услуга,ова-она. Овој народ нема толку пари (и стварно не знам од кај ги наоѓа) за да јадат само у Барбакан, у Скај Бар, у Пелистер, у Воденица? До кога ќе трае ова?

*Ако некој се препознае во професиите од погоре, нека не се навредува, нема ништо лошо во тоа да си чистач,кувар и слично. Ме нервира само зошто ги менуваат изразите, демек се осеќаш пограндиозно?

Како за пример, мојата позиција во Мекдоналц летоска беше ХАУСМАЈСТОР. Сте виделе ли вие хаусмајстор без алати, без да лепи нешто, без да поправи, без да направи нешто? Јас бев чистач по сите параметри, ама не, официјално таа професија се викала ХАУСМАЈСТОР. Мрш пичкавиматер (Не се срамам од тоа, како 80% од македонската популација).
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
D...некогаш имавме ПРАВ циркус...се сеќаваш,
а сега од осамостојувањето се е циркус се согласуваш,
посебно овој од деновиве( го даваат и на Тв) е за Гинис-светски рекорд.

 
Член од
28 јуни 2013
Мислења
316
Поени од реакции
1.940
Мислам дека повозбудлива година не сум имала. Секој ден беше приказна за себе во кој растев и страдав и созревав и излегував од комфорната зона секој ден. Секој божји ден.

Мислам дека три години живеев во ова, а се подмладив за исто толку. Кога си посветен на тоа што го работиш, со луѓе што ги сакаш, ништо не те старее, него љубовта ти излегува на лице. Не љубовта кон партнер, има и таа удел, него љубовта на постоењето твое и дека правиш нешто корисно.

Него, i couldn`t care less about нова година. У пижами седам од петокот, пијам вино, денеска ќе завртам на ракија, со никој не сакам да се видам, од дома не ми се излегува. Ама ми се мисли една поезија и ќе одам таму во таа со љубовта да ја смислам.

Ајт. Среќна нова и излегувајте почесто од комфор зоната, стварно сите убавини да ти биле таму.
I have spoken too soon.
Каква година у пичку матер.
Не можам да успеам да се сетам на се а не пак да го запишам.

Но еве ова нека стои како потсетник.
Туку дали вие знаете дека едни од најголемите приказни ми се собрани на седум страни на кајгана?
Убаво е човек да се сеќава како зборувал во едно време.
Колку треба за да се смениме.

Никогаш нема да престанам да се изненадувам од својата непостојаност.

Ќе напишам некогаш нешто и за оваа година.
Можеби најдобро би било тоа да биде книга.
Бидејќи веќе имам име.

19 стаклени шишиња.
Толку празни шишиња алкохол фрлив кога се иселував од станот во кој што живеевме некогаш со човекот кој беше мажот на мојот живот, некогаш.
 
Член од
16 јули 2017
Мислења
57
Поени од реакции
296
Драга,

Се врати вчера сестра ми од работа, ми вика: ај носи ме кај еден видовит човек. Ја однесов и успат си викам: рационалното во мене знае дека ова е глупост, ама квази антропологот сака да го искуси, па се нафатив и мене да ми ја види судбината. Ми кажува: иди, дечко, прав ти е патот. Кул, видовит дедо. И си заминавме.

Се враќам дома и татко ми веќе откочил нова психотична епизода, која ескалираше до степен во кој со нож во рака ми рече: или тебе ќе те убијам или ќе се самоубијам вечерва. Моравме да го напуштиме домот и да повикаме полиција. Денес мајка ми започнува бракоразводен судски предмет.

Е стварно ме интересира што ли следно ќе ми донесе правиот пат кој ми го 'претскажа' дедоно.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.953
Поени од реакции
17.713
За какви ли уште дешавки помеѓу машки-женски односи нема да слушнам од моите кои ги слушнале на работа.Страв да го фати човек да помисли да основа семејство и да има доверба во жена.Жена шо работи со тато го остава мажот кој моментално е во на запад вози камион и е завеан некаде на патиштата.Имале и едно дете.За работата да биде уште потрагична го остава човекот кој си ебел мајка по патишта за она да живее убаво за циган кој е вработен во истата фирма.Циганов досега има сменето две жени оваа му била четврта.Женава го остава своето дете и оди да чува цигански деца.Не знам како ли му е сега на човеков јас да сум на негово место живи би ги запалил без размислување.Курва до курва се жениве денешни тоа е страшно.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Сношти "спасив" маче од на дрво, слушна дека поминувам и почна да мјаука, се поткачив и го сметнав, цел ден врнеше, жива вода беше.

Ќе речам дека ми е хајлајт на годината, можеби ќе беше и на животот, но здравје, за тоа ќе пишам за едно седум до осум месеци.

:)
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.157
Поени од реакции
107.587
Добро, само мене не ме интересира “До кај си со факултетот“ или “Кај си со работа моментално“? Изгледа јас сум испрдок во општеството, немам друго објаснување. Добро бе како може на 76 последователни кафиња истото да ме праша некој... :toe::toe: Мислам, не е дека сум незаинтересиран за животот на пријателите или блиските, ама кој кур остајте малце приватност да му ебам мајката, прашај ме дали сум жив и здрав, можда рак имам ти ме замараш за банални ствари. :yid:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
овие од Царина заедно со контрола на летање (уствари ај овие вториве може потфаќаат нешто работа) ти се нај лежи лебу да те јадам државни институции :D чекаш 4 саата за да дојде печат да ти удри госпожата таму зошто само таа била со овластувања и си ги заклучила печатите. Па и извод од трансакциона а имаат со пратката залепена фактура колку изнесува пакетот :pos: Другите 2-30 што нели демек колеги се од исти сектор, дремат како мисири цела смена. Ставките што ги наплаќаат ти се па ај да не почнувам, некој друг ден.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.124
Поени од реакции
15.950
Драга,

Почна некако студено да ми е деновиве. И ја отворив сезоната на зимската јакна од претходна недела, а вчера со дождот и на (ватерпруф) чизмите. Одам така јас, една рака во џеб, друга носиш чадор, си шлапкаш по тоа вирчињата, и иако е студено, врнежливо, такво валкано, грдо време, си се осеќаш некако топло и весело.
Влегувам во маркет, сум си ги испрскала назад фармерките. Фак. Понатаму пак гледаш девојка, возраст може истата ко мене, ноншалантно си збори на телефон, убава коса, пицната, ко кукла. Делот со тоа дека нејзините чизмички и хулахопки беа чисти ме потсети дека уствари никогаш нема да бидам или да изгледам ко оние девојки на кои им се воодушевуваш ради изглед. Секогаш шалот ќе ти биде разместен, некое влакно од коса ќе ти штрчи и нема да стои на место, шминката може ќе почне да се размачкува, или ќе се испрскаш на дожд.
Оваа констатација од една страна ме изнервира, во глобала сум и сакам да сум перфекционист. Од друга страна, таа сигурно немаше вчера шлапано онака мераклиски во вирчиња. А може никогаш ни нема.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom