FACEBOOK - корисен или губење време?

Член од
6 јануари 2010
Мислења
1.120
Поени од реакции
104
Како тоа да не е корисен?!
Па има ли нешто подобро за пукање сеир?

Идеш кај некоја глупа разгалена шмизла, и глеаш 258 албуми: "Во Баристааа", "Пред Баристааа", "Слики од КадеВе4ер.Ком.Мк кога беФмее во Баристаа", "Во WC во Бариста" (ова е, патем, најсодржателниот албум кај што гледаш една фигура каде што најчесто не и се гледа лицето ама затоа и се гледа устата ко на патка со три кила светкав сјај за уста), "На скалии во Баристаа" итн итн итн и после си праиш вицови и у фаца им се смееш колку се глупи! Најинтересни се албумите "Dosadnoo na 4as po makedonskii" кај што (најчесто) главните улоги ги имаат две персони, со IQ што одамна е у минус, со големи наочари за сонце (а во позадина гледаш снег врне), со испрчени усти (најбитен детал!) и ништо друго не се гледа освен усти4ките.

Додека, на мене лично, најинтересни ми се оние сељанкине што се фураат ко само они да идат на шоп-шопинг во Солун и имаат 25 исти слики пред Зара или Бершка, каде што објективот е фокусиран на кесите кои ги држат од претходноспоменатите продавници за партали.
 
Член од
9 јануари 2010
Мислења
155
Поени од реакции
10
Мене искрено најкорисен ми е за контактирање со луѓе што не можам да ги најдам на друго место, дел од групите кои имаат смисла и сум се зачленила во нив поради тоа...и во последно време објавувањето на настани за кои што најверојатно би ги пропуштила да не е ФБ :) Се останато е тепање досада...
 

Chapstick

Сам свој психолог
Член од
7 август 2009
Мислења
2.986
Поени од реакции
311
Фејсбукот е се само корисен не!Зошто?Бидејки има разни ретардирани квизови кои откако ке ги решиш буквално ништо што не си знаел не ти кажуваат.На пример која боја ти е омилена.Или кој пејач ти е омилен.Па ти нели си знаеш кои ти се омилени па глупио фејсбук да ти каже кој пејач ти е омилен?Или пак на страната кај шо имаш предложени пријатели кои можеби ги знаеш.Ти нели знаеш кои личности ги знаеш или треба фејсбукот да те потстете?Губење време според мене.На форум ке читаш мислења од сите области и ке се информираш ке прочиташ нешто што не знаеш а и ти ке помогнеш на некој.А фејсбукот е шит.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Јас мислам дека е корисен во губење време :)

Корисен е ако го користиш на правилен начин.
Остало е за забава - губење време.
 
П

Паган-др

Гостин
Да не е фејсбук ни на слика нема да си ги гледате пријателите. :)
 

Very Nice Girl

Нојс
Член од
25 август 2009
Мислења
1.231
Поени од реакции
160
Жива зараза. Корисен? Па... освежува и зближува :)
 

ChaLL3nGeR

Кајгана's APEX PredaTor
Член од
15 април 2009
Мислења
721
Поени од реакции
66
кога немаш шо да праиш, на фејсбук ќе седнеш.:toe:
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
769
корисен е за оние кои знаат како да го искористат ... :toe:
 
Член од
29 јануари 2007
Мислења
303
Поени од реакции
10
Теоретски е корисен сервисот, ама практично го уништуваат корисниците.
 
Д

ДаркхарТ

Гостин
Јас штотуку го деактивирав профилот.Не сакам веќе да сум член таму.Истовремено се осеќам како и јас да спаѓам меѓу сите тие морончетини шо безвезе се ставаат во групи и ред други ствари небитно...Боље ми е...Мирна глава од пораки на меил и замарачи.
 
Член од
21 април 2006
Мислења
7.619
Поени од реакции
4.556
Забава ... =) .боље ќе се зезам преку фб ..него да глумам воркохолик и да правам (корисни работи) кога само бетер ќе заглавиш така ...има време и за ФБ и за све останато ..алал да им е на основачите ,ненормални пари си земаат од страница замислена за студентски чат во еден универзитет.
 

Брокер

Broker of the Year
Член од
25 јули 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
256
Јас долго време се борев со сите кајганџии да докажам дека е огромно губење во време, свесен сум дека е само моментална шема кој ќе помине, но проблемот е пак ќе се појави некоја слична страна, не е проблемот до фајсбук, проблемот е во тоа што денес олеснетата комуникација ни служи само за фалење и правење нешто што не сме,сфаќам социјален живот секој сака да биде виден, но треба да вреди некој за да биде познат во едно општество,на пример порано познати биле научниците војсководците,царевите, кој вистина вределе, иако немало масовен медиум за комуникација веста за нив брзо се ширела,а денес преку фејсбук и другите медиуми,секој може да биде познат иако нема никакви предиспозиции за тоа, затоа гледаме секој ден ''рапери", "џет сетери","пејачи" кој не ни вредат да ги познаваме, сега малку избегав од темата но суштината ми е, губиме време за да бидеме познати иако немаме никаква вредност и предиспозиции.
 

punkbooster

Black Rose Dying
Член од
10 декември 2009
Мислења
845
Поени од реакции
29
ГУБЕЊЕ БРЕМЕ-ДЕФИНИТИВНО @брокер ако сакаш да си славен има други начини да станеш(ако сакаш да ти наведам само кажи) а не фејсбук,според мене ФБ повекето го користат за "запознавање пријатели„ ќе направат по 1000-2000 а од нив ни 20 не познаваат,или пак за игрички (најмногу) кои се тотално губење време еве еден мој заклучок поздрав:toe::salut:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom