eBay (официјална тема)

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Првпат купувам на ebay.co.uk дали може да ми објасни некој каков код (oд што код) треба да напишам овде?

Ако на сајтот од кој нарачуваш имаш купон за попуст при купувањето, треба да го впишеш кодот од купонот. Ако немаш купон за попуст, не впишуваш ништо.[DOUBLEPOST=1526729237][/DOUBLEPOST]
Најдов чаре. Избриши се од Account Settings -> Payment methods, сите зачувани картички, automatic payment, backup payment, reimbursement, unlink на PayPal account ако имаш... јас успеав.
Имам ист проблем при плаќањето преку Ebay, поради блокирано плаќање.

Ebay, според своите правила, вели дека праќа инфо на адресата од купувачот, со кое инфо се објаснува зашто купувачот има блокирано плаќање и како купuвачот може да се одблокира. Такво инфо немам добиено од Ebay, иако два пати ме блокрааат, а блокиран сум и тековно, така да единствено чаре е превпишување на податоците од картичката на Аccount-Personal information-Financial information. Проблемот е дотолку поголем, оти за секое нарeдно плаќање треба целосно превпишување на податоците од картичката, што е бааги досадно.
 
Последно уредено:

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.126
Поени од реакции
2.764
Ако на сајтот од кој нарачуваш имаш купон за попуст при купувањето, треба да го впишеш кодот од купонот. Ако немаш купон за попуст, не впишуваш ништо.[DOUBLEPOST=1526729237][/DOUBLEPOST]

Имам ист проблем при плаќањето преку Ebay, поради блокирано плаќање.

Ebay, според своите правила, вели дека праќа инфо на адресата од купувачот, со кое инфо се објаснува зашто купувачот има блокирано плаќање и како купuвачот може да се одблокира. Такво инфо немам добиено од Ebay, иако два пати ме блокрааат, а блокиран сум и тековно, така да единствено чаре е превпишување на податоците од картичката на Аccount-Personal information-Financial information. Проблемот е дотолку поголем, оти за секое нарeдно плаќање треба целосно превпишување на податоците од картичката, што е бааги досадно.
Oдам на Confirm and pay ама тука не може да се кликне..!!
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Oдам на Confirm and pay ама тука не може да се кликне..!!
Знам, оти како реков, го имам истиот проблем. Напросто, блокирана ти е можноста за плаќање, но Confirm and pay не е зависен од кодот од купнот, а без „отворен„ Confirm and pay не можеш да уплатиш.

Едниствено решение ти е да извршиш бришење на постојната картичка преку акаунтот од твојот Ибеј и податоците од картичката повторно да ги внесеш:

Account-My account-Financial information-Personal information-Checkout saved payment method,

од каде ќе ивршиш превчитување на податоците од твојата кредитна.

Ибеј вели дека праќа известување во случај на блокада на плаќањето, но тоа не сe случува, така да решението го бараш „пешки„.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.126
Поени од реакции
2.764
Знам, оти како реков, го имам истиот проблем. Напросто, блокирана ти е можноста за плаќање, но Confirm and pay не е зависен од кодот од купнот, а без „отворен„ Confirm and pay не можеш да уплатиш.

Едниствено решение ти е да извршиш бришење на постојната картичка преку акаунтот од твојот Ибеј и податоците од картичката повторно да ги внесеш:

Account-My account-Financial information-Personal information-Checkout saved payment method,

од каде ќе ивршиш превчитување на податоците од твојата кредитна.

Ибеј вели дека праќа известување во случај на блокада на плаќањето, но тоа не сe случува, така да решението го бараш „пешки„.
Или да направам скроз нов акаунт ама со податоците од истата картичка???
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Или да направам скроз нов акаунт ама со податоците од истата картичка???
Не, нема потреба да бришеш се‘.

Ибеј ги памти твоите податоци, така да тешко дека ќе се логираш втор пат (со втор акаунт) со исти податоци!

Од твоите податоци на твојот Ибеј, избриши ги само податоците од картичката па повторно препиши ги, како прв пат да се логираш на Ибеј.

Патеката ти ја посочив:

Account-My account-Financial information-Personal information-Checkout saved payment method,

Треба да ја „тргнеш„ (remove) картичката и да ги препишеш податоците од ново и да ја поставиш како сретство за плаќање.

Ибеј ќе ти наплаќа по 1 долар за секое превчитување на картичката, ама то‘ ти е....
 

Тишка

Кротитељ
Член од
1 јуни 2011
Мислења
6.896
Поени од реакции
9.491
Да им ебам ја матер нивна на секоја нарачка да тргам и да пишам податоци одново можат да одјебат дајте во пп некоја друга солуција проверена за онлајн купување
 

Velix

Kirk Hammett
Член од
18 мај 2012
Мислења
674
Поени од реакции
207
Здраво! Пред неколку часа нарачав нешто што е ефтино околу 10 EUR, но малку чудно ми е што пишува free shipping, а пакетот има маса од 3кг и 28цм должина и ширина. Да не станува збор за некаква зафрканција? И ме интересира исто така дали за царина и ДДВ се гледа само цената или и масата и големината на пакетот? Можам да го откажам, па затоа на време да си прашам. Ви благодарам однапред!
П.С. Овој производ од други продавачи е доста скап од 40-50 EUR, па нагоре.
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.547
Поени од реакции
2.117
Здраво! Пред неколку часа нарачав нешто што е ефтино околу 10 EUR, но малку чудно ми е што пишува free shipping, а пакетот има маса од 3кг и 28цм должина и ширина. Да не станува збор за некаква зафрканција? И ме интересира исто така дали за царина и ДДВ се гледа само цената или и масата и големината на пакетот? Можам да го откажам, па затоа на време да си прашам. Ви благодарам однапред!
П.С. Овој производ од други продавачи е доста скап од 40-50 EUR, па нагоре.
Стaј гo линкoт oд прoизвoдoт oвде или вo ПП и ќе ти кaжaм дaли е скaм

Sent from my LG-H830 using Tapatalk
 
Член од
23 август 2012
Мислења
40
Поени од реакции
13
Го решил ли некој проблемов со Confirm and pay , не се решава во мојава ситуација како што е погоре со очекирање на картицата на пејпал и повторно поврзување неќе и пешки куцање картица ништо неќе , некој има друго решение или да турам крст на ebay нарачки , и несум од вчера веќе 4 години функционира и неколку стотини нарачки направени и наеднаш оваа глупост , има ли некој решение?
 
Член од
23 август 2012
Мислења
40
Поени од реакции
13
Профункционира , погрешна валута на Paypal , (чудно сама да се измести ако не менувале нешто? ) .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom